TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Aparaty CPAP - najczęstsze pytania cz. 1

Aparaty CPAP - najczęstsze pytania cz. 1

CPAP i bezdech senny - odpowiadamy na Wasze pytania cz. I

Urządzenia CPAP nie są dość powszechnie stosowanym sprzętem medycznym, dlatego najpewniej dowiedziałeś się dopiero o nich w momencie wykrycia u Ciebie bezdechu sennego. Możemy się założyć, ze do niedawna o bezdechu sennym też nie wiele wiedziałeś. Choć użytkowanie aparatów CPAP samo w sobie nie jest zbyt skomplikowane to jednak warto, abyś wiedział klika rzeczy rozpoczynając terapię bezdechu sennego z aparatami CPAP. Dlatego zebraliśmy i opracowaliśmy najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów, na temat bezdechu sennego i urządzeń CPAP, którymi teraz dzielimy się z Tobą w tym wpisie. 

  Spis treści:

Czy jak chrapię to mam bezdech senny - rozpoznanie bezdechu sennego

Każdy kto ma bezdech senny chrapie podczas snu, ale nie u wszystkich chrapiących występuje bezdech senny. Chrapanie ma często związek z problemami laryngologicznymi, np. z ułożeniem języczka. Jeżeli w trakcie nocy, podczas snu, przestajesz oddychać na kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt sekund i takie stany zauważy ktoś śpiący z Tobą, to mogą być pierwsze objawy bezdechu sennego. Chcąc jednak potwierdzić występowanie bezdechu sennego, jego typu oraz głębokości musisz dokonać diagnostyki bezdechu sennego. Powinieneś wykonać badanie bezdechu sennego, czyli polisomnografię w gabinecie snu lub poligrafię (uproszczone badanie, które można wykonać w domu), które znacznie ułatwi rozpoznanie bezdechu sennego. Podczas tego badania będziesz spał przez jedną noc podłączony do specjalnego urządzenia, które jednoznacznie potwierdzi występowanie u Ciebie bezdechu sennego lub jego brak. Badanie jest nie inwazyjne i bezbolesne.

Mam bezdech senny. Czy to jest poważny problem

Bezdech senny to stosunkowo niedawno zidentyfikowana jednostka chorobowa i nie można go zlekceważyć. Bez dwóch zdań bezdech senny wpływa na Twoje życie. Mając bezdech senny będziesz zwykle najbardziej odczuwał go poprzez stałe, utrzymujące się zmęczenie oraz dokuczliwą senność w ciągu dnia. Stałe niewyspanie prowadzi do osłabienia koncentracji, co może być dla Ciebie szczególnie niebezpieczne jeżeli prowadzisz pojazdy mechaniczne. Jednak to nie jedyne dolegliwości jakie bezdech senny powoduje. Bezdech senny zwiększa również ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy udaru mózgu z powodu niewłaściwego dotlenienia organizmu. Ponadto, jeżeli chrapiesz w nocy to najpewniej Twoje chrapie uniemożliwia komfortowy sen innym członkom Twojej rodziny, szczególnie małżonkowi lub małżonce. Tak więc wpływ na otoczenie bezdechu sennego zwykle to również problem społeczny bo cierpisz nie tylko Ty, ale i Twoja rodzina. Spanie w aparacie do bezdechu sennego przywraca komfort życia nie tylko Tobie ale również i Twoim bliskim. Należy więc bezwzględnie korzystać z aparatu CPAP co noc i nawet jeżeli na początku będziesz miał problem z przyzwyczajeniem się do aparatu na bezdech, nie możesz się poddawać. Powinieneś przejść okres adaptacji, a później cieszyć się z każdej dobrze przespanej nocy z wykorzystaniem terapii CPAP.

Co to jest bezdech senny a co to jest spłycenie

Bezdech senny występuje kiedy nie oddychasz przez co najmniej 10 sekund w trakcie snu. Jeżeli czas braku oddechu jest krótszy lub następuje mocne zawężenie dróg oddechowych, 90% i więcej, to takie sytuacje nazywamy spłyceniami oddechu. Epizody bezdechów sennych plus spłyceń oddechu tworzą tzw. AHI (współczynnik bezdechów i spłyceń razem wziętych). Jest to podstawowy wskaźnik decydujący o ocenie głębokości problemu z bezdechem sennym

Obturacyjny bezdech senny a centralny bezdech senny - rodzaje bezdechu sennego

Podczas badania polisomnograficznego następuje nie tylko zdiagnozowanie bezdechu sennego, jego głębokości, ale również typów występujących bezdechów sennych. U większości osób diagnozowany jest obturacyjny bezdech senny polegający na zapadaniu się miękkich mięśni oddechowych w drogach oddechowych. Ten typ bezdechu sennego występuję u ponad 90% osób. Do terapii bezdechu sennego typu obturacyjnego stosuje się aparaty CPAP stałociśnieniowe i auto CPAP.

U pozostałych pacjentów diagnozuje się tzw. bezdechy centralne mające podłoże neurologiczne lub bezdechy mieszane. Typowy bezdech centralny w uproszczeniu to brak komunikatu z mózgu do płuc, że mają wykonywać ruchy oddechowe. Płuca po prostu nie wiedzą, że „mają oddychać”. Inną formą tego zjawiska są bezdechy okresowe, tzw. Cheyne'a-Stokesa, gdzie po bezdechu sennym oddech przyśpiesza i staje się głębszy, aż po osiągnięciu swojego maksymalnego poziomu powoli spowalnia i spłyca się. Do terapii tego typu bezdechów absolutnie nie powinno stosować się aparatów auto CPAP, ponieważ zaprogramowany algorytm nie będzie wiedział co się dzieje i będzie podawać tyle powietrza ile tylko może. Przy bezdechach sennych typu centralnego stosuje się tzw. aparaty dwupoziomowe - BiPAPY, Ustawia się w nich osobno ciśnienie podawanego powietrza na wdechu (IPAP) oraz osobno na wydechu (EPAP) oraz BPM (ilość oddechów na minutę). W przypadku zaniku oddechu aparat sam wykonuje określoną ilość wdechów i wydechów dopóki ponownie nie zaczniesz oddychać.

Czy CPAP służy do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego

Są różne metody leczenia bezdechu sennego, jednak aparat do bezdechu sennego CPAP sam w sobie nie leczy bezdechu sennego. Aparaty do terapii bezdechu sennego są nazywane w nomenklaturze NFZ protezami powietrznymi. I tak samo jak inne protezy, np. nogi czy ręki nie leczą tylko podnoszą komfort życia. Spanie w aparacie powoduje, że w znacznym stopniu następuje zredukowanie bezdechów i spłyceń oddechu – najczęściej poniżej 5 na minutę. Dzięki temu możesz się wyspać i zacząć normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Nie masz problemu z nadmiernym zmęczeniem i poczuciem stałej senności. Odstawienie aparatu powoduje jednak natychmiastowy powrót do stanu z przed stosowania aparatu. Tak więc, jeżeli lekarz zaleci Ci spanie w aparacie CPAP to z reguły musisz go stosować już do końca życia.

Jak działają aparaty do terapii bezdechu sennego typu obturacyjnego

Aparaty CPAP podają powietrze do górnych dróg oddechowych poprzez maskę nosową lub nosowo-twarzową. Powietrze podawane jest pod określonym ciśnieniem od 4 do 20 mbar. Aparat na bezdech ma za zadanie wytworzyć w górnych drogach oddechowych stałe pozytywne ciśnienie powietrza, tworząc tunel powietrzny i tym samym powodując drożność dróg oddechowych. Co ważne, aparat do bezdechu podaje powietrze przez cały czas, aby zapobiec powstawaniu bezdechów lub spłyceń, a nie tylko, jak by się mogło wydawać, w momencie powstania bezdechu czy spłycenia. Ilość podawanego powietrza uzależniona jest od tego jakie opory wytwarzają opadające podczas snu miękkie mięśnie oddechowe. Oczywiście większość urządzeń możesz ustawić w taki sposób, aby ilość podawanego powietrza w okresach kiedy bezdechy lub spłycenia oddechu nie występują, była minimalna, ale wystarczająca do zachowania drożności górnych dróg oddechowych. U niektórych osób już przy niskich ciśnieniach np. 5-6 mbar uzyskuje się pożądany efekt, u innych niestety aparat musi podać nawet 18-19 mbar, aby udrożnić górne drogi oddechowe. Dlatego chcąc uzyskać pożądany efekt terapeutyczny, pamiętaj, że aparat musi podawać tyle powietrza, aby poradzić sobie z przyczyną bezdechu sennego, nawet jeżeli z początku będzie to stanowić dla Ciebie delikatny dyskomfort.

Czy wykonanie zabiegu chirurgicznego oczyszczenia górnych dróg oddechowych rozwiąże problem obturacyjnego bezdechu sennego

Czasami niektórzy lekarze proponują wykonanie zabiegu chirurgicznego mającego na celu usunięcie z górnych dróg oddechowych miękkiej tkanki, która zapadając się podczas snu powoduje bezdechy senne. Taki zabieg jest skuteczny, ale wykonanie takiego zabiegu zależy od przyczyny bezdechu sennego i nie każdemu to pomoże. Po drugie zabieg ten często jest krótkotrwały, ponieważ tkanka miękka dość szybko się odradza i w stosunkowo krótkim czasie wrócisz do punktu wyjścia. Dlatego też najpewniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z terapii bezdechu sennego za pomocą CPAP.

Czy warto kupić specjalną poduszkę do bezdechu sennego

Tradycyjne poduszki na których śpisz są z reguły płaskie lub mają jednolity profil wzdłużny, niezależnie od tego z czego są wykonane i jakiej są wielkości. Jeżeli podczas snu, w szczególności jeżeli stosujesz maskę twarzową, przekręcisz się na bok to najpewniej krawędź maski oprze się o powierzchnię poduszki, co spowoduje przesunięcie się maski. W takiej sytuacji często powstaje nadmierny przeciek, który z reguły doprowadza do kompensacji powietrza przez aparat CPAP (podaje więcej powietrza). W takiej sytuacji wybudzi Cię większa ilość podawanego powietrza, dmuchająca po przez przeciek na masce na Twoją twarz lub alarm przecieków, który włączy się na urządzeniu jeżeli przeciek będzie zbyt duży. Tak czy inaczej wybudzisz się i będziesz musiał poprawić maskę CPAP, aby móc spać dalej. Poduszka ortopedyczna do bezdechu sennego tj. MORFEUSZ DO TERAPII BEZDECHU SENNEGO, ma specjalną konstrukcję z wcięciem na głowę, wycięciami na maskę i kołnierzem usztywniającym głowę. Dzięki kołnierzowi przy spaniu na wznak utrzymujesz stałą pozycję ciała. Jeżeli podczas snu przekręcisz się na bok lub po prostu śpisz na boku, to kołnierz podtrzyma Twoją głowę w pozycji bocznej stawiając opór, jeżeli będziesz chciał przekręcić głowę bardziej w stronę poduszki, a dzięki wcięciu na maskę nie zahaczy ona o krawędź poduszki i nie zsunie się z prawidłowej pozycji. Dzięki temu możesz dalej wygodnie spać bez obawy o przesunięcie maski. Pamiętaj jednak, że poduszka ma za zadanie wspomagać, ale nie zapobiegać całkowitemu przekręcaniu się przez Ciebie na bok i zsuwaniu się maski. Ryzyko zsunięcia się maski jest dużo mniejsze jeżeli korzystasz z takiej poduszki, pomijając już kwestię, że jest to poduszka ortopedyczna, która również ma za zadanie wspierać Twoją prawidłową pozycję kręgosłupa w trakcie snu.

Mamy nadzieję że udało nam się rozwiać część Twoich wątpliwości dotyczących bezdechu sennego i urządzeń CPAP. Kolejny wpis z tej serii już wkrótce.

W naszym sklepie możesz kupić zarówno urządzenia CPAP stałociśnieniowe, aparaty auto CPAP jak i maski CPAP

Teraz z większą świadomością możesz zapoznać się z naszą ofertą aparatów do bezdechu sennego CPAP i masek CPAP.

Zobacz też inne wpisy z tej serii:

APARATY CPAP - NAJCZĘSTSZE PYTANIA CZ. 2

APARATY CPAP - NAJCZĘSTSZE PYTANIA CZ. 3

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl