TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Aparaty CPAP - najczęstsze pytania cz. 2

Aparaty CPAP - najczęstsze pytania cz. 2

CPAP i bezdech senny - odpowiadamy na Wasze pytania cz. II

Ile pytań tyle odpowiedzi - więc i my nie pozostawiamy pytań bez odpowiedzi. Oto drugi z serii wpisów dotyczący najczęściej zadawanych pytań na temat bezdechu sennego, aparatów CPAP i sposobu ich użytkowania. 

Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w poprzedniej części.

  Spis treści

Aparat CPAP z nawilżaczem czy bez?

Większość aktualnie oferowanych aparatów CPAP jest sprzedawanych wyłącznie z nawilżaczem. Nawilżacz do aparatów CPAP zdecydowanie zwiększa komfort terapii bezdechu sennego. W trakcie korzystania z aparatu CPAP powietrze podawane jest do Twoich dróg oddechowych przez całą noc, co w naszym niezbyt wilgotnym klimacie prowadzi do ich wysuszania się, tym samym powodując uczucie dyskomfortu mogące objawiać się drapaniem w gardle, bolesnością i nieprzyjemną suchością w nosie. Nawilżacz pomoże nawilżyć Twoje błony śluzowe w trakcie snu i zniweluje efekt dyskomfortu spowodowany ich wysuszaniem się.

Jaki poziom nawilżenia ustawić w aparacie CPAP?

W aparatach CPAP możesz ustawić nawilżanie na różnych poziomach. Najczęściej jest to zakres wyrażony w skali od 0 do 6 (np. w aparatach CPAP YUWELL) lub od 0 do 8 (np. w aparatach CPAP RESMED). Na początku proponujemy Ci ustawienie poziomu nawilżenia w połowie zakresu skali w Twoim aparacie CPAP i przespanie 2-3 nocy przy takim ustawieniu. Jeżeli rano będziesz miał wrażenie suchości w gardle, podnieś poziom nawilżenia o 1, jeżeli natomiast w rurze lub na masce pojawi się woda - obniż poziom nawilżenia o 1. Stosuj ten zabieg co noc do momentu kiedy nie znajdziesz najbardziej komfortowego ustawienia dla siebie. Zwróć uwagę również na to, że wilgoć w rurze lub w masce może być spowodowana nie tylko ustawieniem zbyt wysokiego poziomu nawilżania. Może to być efektem kondensacji wody na skutek różnic temperatur pomiędzy ciepłym, nawilżonym powietrzem, a zimną podłogą lub krawędzią łóżka, o które opiera się wąż powietrza. W takim wypadku zmień ułożenie węża powietrza. Warto również abyś wiedział, że w aparatach CPAP RESMED oraz PHILIPS RESPIRONICS dostępna jest podgrzewana rura, która nie tylko ogrzewa powietrze ale również zapobiega kondensacji wody. W rurach tych utrzymywana jest stała temperatura, przez co nie dochodzi do skraplania wody w rurze. Pamiętaj, że jeżeli stosujesz nawilżenie musisz pilnować, aby w zbiorniku co noc była zawsze odpowiednia ilość wody, znajdująca się pomiędzy podziałkami MIN. i MAX. Brak wody może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia aparatu.

Jaką wodę stosujemy w nawilżaczach do aparatów do bezdechu sennego?

Rekomendujemy stosowanie wody demineralizowanej (dostępna na wszystkich stacjach benzynowych lub większych sklepach) lub destylowanej, co pomaga zapobiegać zakamienieniu nawilżacza. To taka sama woda jaką stosujesz do żelazka lub akumulatora w samochodzie. Gdy stosujesz zwykłą wodę z kranu, co nie jest oczywiście zakazane, musisz pamiętać o odkamienianiu nawilżacza. Możesz użyć do tego np. kwasku cytrynowego, octu lub specjalnych preparatów do odkamieniania. Pamiętaj, aby po odkamienianiu nawilżacza dokładnie go umyć.

Jak często należy wymieniać wodę w nawilżaczu w aparacie do obturacyjnego bezdechu sennego?

Producenci najczęściej zalecają wymianę wody codziennie. Jednak w naszych warunkach pogodowych można trochę złagodzić ten wymóg i wymieniać wodę raz w tygodniu. Wyjątkiem są upalne dni, kiedy należy zdecydowanie wymieniać wodę codziennie, aby nie pojawiły się w niej grzyby czy bakterie. Powinieneś też sprawdzać stan wody w nawilżaczu przed każdym użyciem - musi jej być tyle, aby wystarczyło aż do przebudzenia. W razie konieczności uzupełniaj ją i wlewaj zawsze nie więcej niż do zaznaczonego na zbiorniczku poziomu MAX. Jeżeli podczas pracy aparatu CPAP zabranie wody może to doprowadzić do uszkodzenia aparatu.

Jak głośno pracują aparaty CPAP?

Aparaty CPAP są tak skonstruowane, aby pozwolić się wyspać nie tylko Tobie ale również osobie/osobom śpiącym w tym samym pomieszczeniu. W aparatach z najbardziej renomowanych firm np. CPAP RESMED, CPAP PHILIPS RESPIRONICS, CPAP LÖWENSTEIN głośność pracy wynosi ok. 26 dB. Ale aparaty z firmy APEX głośność 28 dB czy z firmy CPAP YUWELL 30 dB są również na tyle ciche, aby komfortowo pozwolić się wyspać Tobie i Twojej rodzinie.

Jak pielęgnować aparat CPAP do nieinwazyjnego leczenia bezdechu?

Niezależnie od tego jaki masz CPAP należy pielęgnować go w taki sam sposób. Aparat myj raz na dwa tygodnie za pomocą wilgotnej szmatki oraz ciepłej wody z dodatkiem detergentu stosowanego do mycia naczyń. Uważaj, żeby nie zamoczyć aparatu - myj tylko obudowę. Zbiornik nawilżacza możesz umyć pod bieżącą wodą, podobnie jak maskę CPAP oraz wąż powietrza. Po umyciu należy je dobrze spłukać wodą i wysuszyć.

Czy lepiej kupić auto CPAP czy CPAP stałociśnieniowy do terapii bezdechu sennego?

Jeżeli lekarz wyraźnie nie zaleci Ci zakupu wyłącznie aparatu stałociśnieniowego to zdecydowanie rekomendujemy zakup aparatu CPAP automatycznego. Zakup nowego aparatu CPAP jest refundowany dla większości osób raz na pięć lat. W ciągu tych pięciu lat możesz przytyć, schudnąć, zachorować, przybierać różne pozycje podczas snu, itp. co ma wpływ na poziom oporów w drogach oddechowych. Automatyczny aparat cpap będzie na bieżąco dostosowywał się do tych zmian i podawał powietrze pod takim ciśnieniem, jakie w danym momencie będzie dla Ciebie właściwe, aby prawidłowo udrożnić drogi oddechowe. Aparat CPAP stałociśnieniowy cały czas będzie podawał ciśnienie powietrza, które zostało w nim ustawione. Jest to szczególnie istotna kwestia jeżeli lekarz zalecił Ci duże ciśnienie lecznicze (przekraczające 10 mbar), kiedy różnice w stosunku do zdiagnozowanego ciśnienia średniego mogą przekraczać nawet 3 mbar.

Co to takiego aparat CPAP półautomatyczny?

W zasadzie jest to rodzaj aparatu stałociśnieniowego, który przez 30 godzin podaje jedno ustawione w nim ciśnienie. Z tą różnicą, że kontroluje czy podczas tych 30 godzin potrzebowałeś większego lub mniejszego ciśnienia niż ustawione. Po upływie 30 godzin następuje weryfikacja ciśnienia. Jeżeli okaże się, że potrzebowałeś wyższego ciśnienia niż to, które było ustawione, to aparat CPAP na następne 30 godzin podniesie je automatycznie o 1 mbar w górę. Jeżeli okaże się, że potrzebowałeś niższego ciśnienia to obniży je 0,5 mbar. I tak co 30 godzin następuje weryfikacja ciśnienia i ewentualna korekta. Można krótko podsumować, że jest to CPAP stałociśnieniowy podczas Twojego codziennego snu, ale automatyczny w obrębie długiego czasu użytkowania.

Aparary CPAP i maski do CPAP kupisz w naszym sklepie medycznym

Cieszymy się, że mogliśmy odpowiedzieć na kolejną serię pytań. Mamy nadzieję, że przybliżyły Ci trochę temat bezdechu sennego i urządzeń CPAP. Tymczasem nie zapomnij sprawdzić naszej oferty aparatów na bezdech i masek CPAP.

Zobacz też inne wpisy z tej serii:

APARATY CPAP - NAJCZĘSTSZE PYTANIA CZ. 1

APARATY CPAP - NAJCZĘSTSZE PYTANIA CZ. 3

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl