TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Chondromalacja rzepki stawu kolanowego

Chondromalacja rzepki stawu kolanowego

Chondromalacja kolana czyli uszkodzenie rzepki kolana

Chondromalacja rzepki jest schorzeniem chrząstki stawowej z grupy chondropatii, polegającym na rozmiękczaniu czy pękaniu chrząstki. Mimo że może występować w każdym stawie twojego organizmu, najczęściej dotyka stawów kolanowych. Chrząstka stawowa to tkanka występująca we wszystkich ruchomych stawach ludzkiego ciała. Ma za zadanie ochraniać kości, absorbować wstrząsy i ułatwiać poruszanie się. Mimo iż jest tkanką twardą, odporną na wycieranie, ma ograniczone możliwości regeneracji, ponieważ pozbawiona jest naczyń krwionośnych i limfatycznych. Gdy dojdzie do jej uszkodzenia, proces jej naprawy jest niekiedy bardzo długi i bolesny.

  Spis treści:

Przyczyny chondromalacji rzepki

 Przyczyny chondromalacji rzepki

Schorzenie to związane jest zwykle z nadmierną aktywnością fizyczną lub z jej skrajnym brakiem. Gdy narażasz swój staw na zbyt duże i częste obciążenia, możesz doprowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej rzepki. Na występowanie chondromalacji rzepki pośrednio ma również wpływ płeć, kobiety znacznie częściej są narażone na jej wystąpienie. Wpływa na to budowa anatomiczna, szersza miednica i większy kąt pod którym schodzą się kości zwiększa skłonność do uciekania rzepki na bok. Do pozostałych czynników sprzyjających chondromalacji rzepki należą:

  • mechaniczne urazy stawu kolanowego
  • nadmierne obciążenie stawów kolanowych
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • wrodzone nieprawidłowości anatomiczne
  • zwiększona masa ciała
  • brak aktywności fizycznej

Stopnie rozwoju chondromalacji rzepki kolana

Stopnie rozwoju chondromalacji rzepki kolana

Warto, żebyś również wiedział, że rozmiękanie chrząstki stawowej i jej pękanie można podzielić na stopnie zaawansowania tego schorzenia. Stopnie chondromalacji rzepki dzielimy następująco:

  • I stopień: powierzchniowe zmiany w obrębie chrząstki; rozmiękanie
  • II stopień: uszkodzenia w obrębie powierzchni rzepki, zauważalne pęknięcia i szczeliny na powierzchni chrząstki, chrząstka traci swoją gładkość
  • III stopień: uszkodzenia sięgające powyżej połowy grubości chrząstki, wyraźne pęknięcia i szczeliny
  • IV stopień: znaczny ubytek chrząstki stawowej powodujące odsłonięcie kości podchrzęstnej

Objawy chondromalacji rzepki stawu kolanowego

 Objawy chondromalacji rzepki stawu kolanowego

Do głównych objawów wystąpienia chondromalacji kolana zaliczamy ból rzepki, który umiejscawia się z przodu w okolicy stawu kolanowego. W początkowym etapie ból odczuwasz podczas długotrwałego siedzenia z ugiętymi kolanami, a także długi czas po ich wyproście. W późniejszych etapach ból w obrębie stawu kolanowego występuje właściwie w każdej sytuacji: w spoczynku, podczas siedzenia, chodzenia, przy schodzeniu ze schodów oraz wchodzeniu na nie. Odczuciom bólowym często towarzyszą:

  • niestabilność stawu
  • trzeszczenie podczas ruchu
  • odczuwana po spoczynku sztywność stawu
  • blokowanie stawu
  • ograniczona ruchomość
  • osłabiona siła mięśniowa
  • obrzęk i zaczerwienienie w obrębie kolana

Diagnostyka chondromalacji rzepki

 Diagnostyka chondromalacji rzepki

Podstawą rozpoznania chondromalacji rzepki jest szybka reakcja i wczesna wizyta u lekarza specjalisty, który przeprowadzi rzetelny wywiad lekarski. Lekarz w diagnostyce chondromalacji rzepki, poprzez wykonane testy, np. łąkotkowe czy więzadłowe, oceni twój chód, zaburzenia osi kończyny czy ruchomość stawu. Niezwykle istotne w zdiagnozowaniu schorzenia jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych:

  • RTG, które pozwala stwierdzić lub wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe stawu,
  • USG, oceniające tkanki powierzchniowe
  • MRI, diagnozujące patologie chrząstki oraz stopień zmian które w niej zachodzą
  • ARTROSKOPIA, oceniająca najbardziej obiektywnie skalę uszkodzeń chrząstki

Leczenie chondromalacji rzepki

 Leczenie chondromalacji rzepki

Proces leczenia jest długotrwały i zależy od stopnia rozwoju zmian zachodzących w chrząstce. Nie należy bagatelizować problemu i skupić się na leczeniu chondromalacji kolana w możliwie jak najszybszym czasie. Nieleczona chondromalacja stawu kolanowego i może skutkować trwałym upośledzeniem funkcji stawu kolanowego.

Leczenie zachowawcze chondromalacji rzepki

Leczenie zachowawcze chondromalacji rzepki

W leczeniu zachowawczym tego schorzenia możemy wyróżnić kilka etapów:

  1. Zdiagnozowanie przyczyny
  2. Eliminacja dolegliwości bólowych - ograniczamy aktywność fizyczną, do czasu wyeliminowania stanu zapalnego oraz odciążamy staw kolanowy przy pomocy specjalistycznych stabilizatorów stawu kolanowego, takich jak elastyczny stabilizator kolana „GENUMAX”, stabilizator stawu kolanowego „GENUMAX PLUS”, orteza stawu kolanowego GENU DYNASTAB® czy też stabilizator na kolano GENUEXTREM
  3. Zimne okłady - w przypadku wystąpienia obrzęków i dużej bolesności stawu
  4. Terapia manualna - która pomoże rozluźnić tkanki
  5. Ćwiczenia rehabilitacyjne (rehabilitacja chondromalacji rzepki) - właściwie dobrany przez terapeutę zestaw ćwiczeń pozwoli wzmocnić odpowiednie grupy mięśniowe, zmniejszyć napięcie struktur uciskających rzepkę oraz zwiększy ruchomość stawu
  6. Fizykoterapia - skupiająca się na redukcji bólu poprzez zastosowanie krioterapii, ultradźwięków, laseroterapii czy diatermii krótkofalowej
  7. Farmakoterapia - w proces leczenia wdrażane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, często preparaty sterydowe podawane bezpośrednio do stawu

Leczenie operacyjne chondromalacji rzepki

Leczenie operacyjne chondromalacji rzepki

Jeśli leczenie zachowawcze okaże się nieskuteczne, lekarz może skierować cię na zabieg operacyjny. W przypadku chondromalacji rzepki stosuje się małoinwazyjną artroskopię kolana. Pozwala ona ocenić stopień uszkodzeń i w razie potrzeby usunąć zniszczoną warstwę chrząstki rzepki, oczyścić i wyrównać powierzchnie stawowe, po czym wypełnić ubytki. Po zabiegu niezwykle ważne jest odciążenie i zabezpieczenie stawu kolanowego poprzez zastosowanie ortezy pooperacyjnej kolana, takiej jak orteza stawu kolanowego T-MAX KNEE oraz wspomaganie się kulami ortopedycznymi podczas chodzenia. Należy także pamiętać o rehabilitacji po zabiegowej, która umożliwi ci powrót do pełnej sprawności, do której możesz wykorzystać w późniejszym etapie np. rotor rehabilitacyjny do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych. W późniejszym czasie warto również zabezpieczyć staw kolanowy stabilizatorem na kolano jak np. stabilizator stawu kolanowego Ligamax Knee, czy też neoprenowym stabilizatorem na kolano. W procesie leczenia chondromalacji rzepki bardzo ważna jest również zdrowa i zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze oraz utrzymanie właściwej masy ciała. 

Stabilizatory kolana możesz bez problemu kupić w naszym sklepie medycznym

Mamy nadzieję, że udało nam się przekazać Ci najważniejsze informacje związane ze schorzeniem nazywanym chondromolacją rzepki w stawie kolanowym. Koniecznie zapoznaj się z nasza ofertą ortez i stabilizatorów stawu kolanowego.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl