TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Guz na nadgarstku czyli gangliony nadgarstka

Guz na nadgarstku czyli gangliony nadgarstka

Torbiel galaretowata nadgarstka, czyli gangliony nadgarstka

Gangliony nadgarstka to pojawiające się w obrębie stawu torbiele, widoczne i wyczuwalne pod skórą. Wypełnione są one galaretowatą cieczą i mogą zmieniać swoje rozmiary. Najczęściej występują w grzbietowej okolicy stawu nadgarstkowego, dłoni czy palców i są wynikiem kumulujących się przeciążeń stawów. Największe predyspozycje do ich powstawania mają kobiety między 20 a 40 rokiem życia, a ze względu na przyczyny powstania dotykają głównie osób, u których dochodzi do regularnego i znacznego obciążania stawów, głównie stawów nadgarstkowych. To osoby pracujące przy komputerze czy kasie fiskalnej lub zawodowi sportowcy, są szczególnie narażeni na wystąpienie tej przypadłości.

Spis treści:

Przyczyny powstawania torbieli galaretowatej

Dokładne przyczyny powstawania ganglionów nie są znane. Wiadomo natomiast, że wiążą się one z nadprodukcją płynu stawowego, czego konsekwencją jest tworzenie się uwypukleń w postaci cyst. Zwykle pojawiają się one w wyniku znacznego obciążenia stawów, np. dźwigania ciężkich przedmiotów czy wykonywania powtarzalnych ruchów. Do grupy szczególnie narażonej zaliczamy np. tenisistów, kierowców, pracowników biurowych czy kasjerów.

Do nadmiernej produkcji płynu w stawach przyczyniają się także:

  • Urazy
  • Zapalenia ścięgien
  • Zapalenia torebek stawowych

Jakie są objawy ganglionu nadgarstka

Głównym objawem ganglionów nadgarstka jest pojawienie się widocznej, kulistej i wypełnionej płynem struktury w okolicy stawu nadgarstkowego. Towarzyszy temu szereg innych objawów występujących jednocześnie lub wybiórczo:

  • Duża tkliwość w miejscu występowania guzka,
  • Ból podczas ruchów stawu,
  • Ograniczenie ruchomości,
  • Występowanie odczynów zapalnych,
  • zaburzenia czucia,
  • niedowład mięśni.

Diagnoza torbieli nadgarstka

Jeśli pojawił się u ciebie charakterystyczny guzek i zauważasz inne objawy, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza. W większości wypadków diagnoza jest możliwa na podstawie badania fizykalnego i wywiadu lekarskiego. Podczas wizyty lekarz dopyta o twoje objawy i historię ewentualnych urazów stawu. Następnie zbada staw i guzek, oceni jego wielkość, ruchomość i wrażliwość na dotyk. Jeśli dane które zbierze będą niewystarczające lub pojawią się wątpliwości, lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe.

  • USG
  • RTG
  • Rezonans magnetyczny

Jak leczyć ganglion nadgarstka

Dzięki badaniom możemy ocenić wnętrze torbielą oraz jego strukturę, a w konsekwencji wykluczyć inne schorzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. To jaka metoda leczenia zostanie wybrana, zależy od stopnia zaawansowania zmiany.

Leczenie zachowawcze torbieli ganglionu

W początkowym etapie najważniejsza jest obserwacja, ograniczanie ruchu stawu i jego odciążenie. Często gangliony mogą zmniejszać się lub zanikać samoistnie. Nie zaszkodzi jeśli wspomożesz się neoprenowymi stabilizatorami stawu nadgarstkowego  tj. stabilizator nadgarstka Ligamax Palm, stabilizator stawu nadgarstkowego firmy THUASNE czy przy poważniejszych kłopotach orteza stawu nadgarstkowego LIGAFLEX® CLASSIC., a także temblakiem dzięki któremu odciążysz całą kończynę. Bardzo pomocne bywa także „rozbijanie” ganglionu przy pomocy masażu.

Jeśli metody te nie przyniosą efektów, a ganglion powoduje duży dyskomfort, lekarz może zalecić wykonanie jego punkcji. Specjalista nakłuwa zmianę, odciąga znajdujący się w niej płyn, po czym wstrzykuje do jego wnętrza leki sterydowe. Warto pamiętać, że nie gwarantuje to trwałego usunięcia zmiany i w niektórych przypadkach może dojść do nawrotu.

Leczenie operacyjne - usunięcie ganglionu

W skrajnych przypadkach, gdy żadne z powyższych metod nie przyniosą rezultatów i ganglion będzie się odnawiał, należy rozważyć wykonanie zabiegu operacyjnego. Torbiel wycinana jest techniką artroskopową, po czym następuje etap rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Nie należy pomijać tej części, gdyż odpowiednio dobrane zabiegi mogą zminimalizować ryzyko odnawiania się schorzenia.

Profilaktyka w przypadku torbieli nadgarstka

Stabilizator na nadgarstek

Nie istnieją w 100% pewne środki zapobiegawcze, które eliminują rozwój ganglionów. Jednak warto pamiętać w codziennym życiu o profilaktyce i minimalizowaniu prawdopodobieństwa ich powstawania.

  • Pamiętaj o higienie pracy i dbaniu o swoje stawy. Jeśli pracujesz przy komputerze rób regularne przerwy, podczas których staraj się rozciągać i rozluźniać stawy.
  • Zadbaj o ergonomię miejsca pracy np. przez dostosowanie wysokości biurka i krzesła, użycie podparcia nadgarstka .
  • Gdy uprawiasz sport, ten profesjonalny jak i amatorski, nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Staraj się wzmacniać wszystkie partie mięśniowe, a po zakończonej aktywności poświęć chwilę na rozciąganie całego ciała.
  • Jeśli czujesz, że twoje stawy (a szczególnie nadgarstki) są przeciążone, zainwestuj w stabilizator nadgarstka. Dobrej jakości zaopatrzenie ortopedyczne ochroni i odciąży twój staw i zminimalizuje ryzyko wystąpienia ganglionów.

Stabilizator nadgarstka bez problemu dobierzesz w szerokiej ofercie naszego sklepu medycznego

Cieszymy się, że mogliśmy pogłębić Twoją wiedzę na temat torbieli galaretowatej nadgarstka. Nie zapomnij zapoznać się z naszą ofertą stabilizatorów nadgarstka.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl