TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jaki aparat CPAP wybrać?

Jaki aparat CPAP wybrać?

Nieinwazyjne leczenie bezdechu sennego - który CPAP wybrać?

Podczas zakupu aparatu CPAP musisz zwrócić uwagę na różne parametry, jednak najważniejszym z nich jest typ aparatu CPAP, w którym będziesz spał co noc. Jeżeli lekarz stwierdził u Ciebie obturacyjny bezdech senny (OBS) i konieczność stosowania aparatu CPAP masz do wyboru dwa rodzaje aparatów CPAP: stałociśnieniowy lub automatyczny aparat CPAP. Każde z tych urządzeń CPAP charakteryzuje się innym sposobem pracy co postaramy Ci się przedstawić w niniejszym wpisie.

  Spis treści:

Aparat CPAP stałociśnieniowy do leczenia bezdechu sennego

Urządzenia CPAP stałociśnieniowe do terapii CPAP charakteryzują się podawaniem przez cały czas trwania terapii ciśnienia o jednej wartości, ustawionej wcześniej w aparacie. Parametr ten jest ustalany przez lekarza podczas tzw. miareczkowania, czyli spania w aparacie auto CPAP przez co najmniej jedną noc w klinice bezdechu sennego lub poprzez wypożyczenie aparatu CPAP. Po takiej nocy, na podstawie wyników zapisanych w automatycznym aparacie CPAP, lekarz ustali najefektywniejsze dla Ciebie ciśnienie lecznicze, które potem należy ustawić w aparacie. Przy zakupie aparatu w naszym sklepie ustawimy potrzebne ciśnienie przed wysyłką. Jeżeli jeszcze nie masz zdiagnozowanego ciśnienia leczniczego, nie powinieneś kupować stałociśnieniowego aparatu CPAP do terapii bezdechu sennego, ponieważ bez ustawionego odpowiedniego ciśnienia leczniczego, w tych urządzeniach terapia bezdechu sennego będzie nieefektywna. Aparaty te nie reagują na żadne zmiany w sile bezdechu sennego, podając powietrze zgodnie z wcześniej ustawionym ciśnieniem leczniczym. Jeżeli ciśnienie w aparacie będzie za małe, światło dróg oddechowych nie zostanie otworzone, a tym samym terapia CPAP nie będzie skuteczna. Z drugiej strony jeżeli ustawiona wartość ciśnienia CPAP będzie zbyt duża, będziesz niepotrzebnie odczuwać dyskomfort. Aparaty stałociśnieniowe najlepiej sprawdzają się przy ciśnieniach leczniczych nie przekraczających 10 mbar, ze względu na komfort użytkowania. Pamiętaj, że bezdechy senne mają charakter epizodyczny a to oznacza, że występują co jakiś czas w trakcie snu. W tych aparatach takie samo ciśnienie jest podawane przez całą noc, niezależnie od tego czy w danej chwili występuje u Ciebie niedrożność górnych dróg oddechowych, czy też nie. Jeżeli dla przykładu w aparacie ciśnienie powietrza zostanie ustawione na 8 mbar, aparat będzie przez całą noc podawał ciśnienie 8 mbar. Dlatego przy wysokim ciśnieniu (powyżej 10 mbar) może pojawić się dyskomfort spowodowany dużą ilością podawanego powietrza przez całą noc. W takich wypadkach, rekomendujemy aparaty automatyczne. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, jednym będzie to przeszkadzało innym nie. Na całe szczęście producenci pomyśleli również o czasie zasypiania i funkcji, która ma za zadanie je ułatwić, a przynajmniej nie utrudniać - to tak zwana funkcja RAMP. Funkcja RAMP pozwala na ustawienie niższego początkowego ciśnienia, na początku pracy urządzenia CPAP. Posługując się naszym wcześniejszym przykładem, możemy ustawić CPAP np. tak, aby od początku pracy przez ok. 20 min. aparat CPAP dostarczał powietrze o ciśnieniu 4 mbar i dopiero po tym czasie zwiększył ciśnienie np. do 8 mbar, co faktycznie może ułatwić zasypianie. Mimo, że możesz ubiegać się o refundację aparatów CPAP przez NFZ, warto dodać, że cena aparatu stałociśnieniowego CPAP jest niższa niż auto CPAP. Dla przykładu aparat CPAP z firmy YUWELL model YH-360 z maską nosową możesz nabyć już w cenie refundacji NFZ z minimalną dopłatą 210,00 PLN.

Automatyczny aparat CPAP do bezdechu sennego

Jeżeli jednak lekarz wyraźnie nie zalecił Ci aparatu CPAP stałociśnieniowego, naszym zdaniem zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup aparatu automatycznego. Aparaty CPAP są refundowane przez NFZ raz na pięć lat i w tym czasie możesz schudnąć lub przytyć, możesz być zaziębiony, przyjmować różne pozycje ciała w czasie snu, co może mieć wpływ na zmianę ciśnienia potrzebnego do udrożnienia górnych dróg oddechowych. Co więcej, nawet podczas wcześniej wspomnianego miareczkowania, kiedy ustala się ciśnienie lecznicze, wyniki mogą się delikatnie różnić od rzeczywistego, właściwego ciśnienia leczniczego. Wyobraź sobie, że pierwszy raz w życiu na twarzy będziesz miał maskę z której dmucha Ci cały czas powietrze - możesz nie czuć się zbyt komfortowo. W takich warunkach może się zdarzyć, że ciśnienie będzie trochę inne, niż gdy zaczniesz spać w aparacie u siebie w domu. Aparaty CPAP automatyczne na bieżąco zareagują na te zmiany, a stałociśnieniowe będą podawać powietrze ciągle o tej samej wartości. Ponad to, przy zdiagnozowanym ciśnieniu 10 mbar i więcej ilość podawanego powietrza jest już naprawdę duża, co ma istotne znaczenie przy zasypianiu, czy też w płytkich fazach snu - gdzie duża ilość powietrza może Cię wybudzać. Automatyczny aparat CPAP dostosowuje ciśnienie potrzebne do przełamania bezdechu w danym momencie, a następnie powraca do ciśnienia minimalnego.

Chcąc lepiej zobrazować Ci sposób działania aparatu na bezdech i różnicę pomiędzy aparatem stałociśnieniowym, a aparatem CPAP automatycznym posłużymy się przykładałem.

Przykład :

Podczas miareczkowania zostało zdiagnozowane u Ciebie ciśnienie lecznicze o wartości ciśnienia 12 mbar.

W aparacie stałociśnieniowym ustawiamy ciśnienie 12 mbar i aparat przez całą noc (z wykluczeniem czasu RAMP, o którym pisaliśmy wcześniej) będzie podawał ciśnienie o tej wartości.

W aparacie automatycznym ustawimy zakres ciśnień np. od 8 do 14 mbar, oraz funkcję RAMP (podobnie jak w aparacie stałociśnieniowym). Po upłynięciu czasu RAMP aparat automatyczny zacznie podawać powietrze o dolnej wartości z ustawionego zakresu ciśnień - w naszym wypadku 8 mbar i pozostanie przy tym ciśnieniu tak długo, dopóki nie pojawi się epizod bezdechu czy też spłycenia oddechu w trakcie snu. W takim wypadku aparat zacznie powoli podnosić ciśnienie do takiego, które pozwoli przełamać bezdech senny i nie koniecznie musi być to ciśnienie zdiagnozowane. Jeżeli w naszym przypadku do przełamania bezdechu sennego wystarczy ciśnienie 10 mbar, aparat CPAP nie będzie go dalej podnosił. Po przełamaniu bezdechu aparat CPAP ponownie zacznie powili wracać do minimalnej wartości zakresu, czyli w naszym przypadku do 8 mbar. Brzmi to zdecydowanie bardziej komfortowo, prawda?

W porządku, a dlaczego nie ustawić dolnego zakresu od minimalnej wartości ciśnienia np. 4 mbar? Wszak słusznie możesz myśleć, że było by to jeszcze bardziej komfortowe. Owszem, jednak wszystko zależy od wartości zdiagnozowanego ciśnienia leczniczego. Z reguły zakłada się, że zakres ciśnień nie powinien odbiegać o więcej niż 3-4 mbar od zdiagnozowanego ciśnienia leczniczego. Organizm adaptuje się, a może lepiej powiedzieć, że przyzwyczaja się w pewien sposób do wartości podawanego ciśnienia. Dlatego jeżeli wzrost ciśnienia będzie zbyt duży np. o 8 mbar jest duża szansa, że będzie Cię wybudzał.

Aparat CPAP z nawilżaczem czy bez

Warto również zwrócić uwagę, aby wybrany przez Ciebie aparat był wyposażony w podgrzewany nawilżacz. W aparacie do bezdechu sennego aby terapia była skuteczna musisz spać co noc, zwykle po parę godzin. Dlatego, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia dróg oddechowych warto stosować właśnie zintegrowany nawilżacz. Tylko stosunkowo nieliczna grupa osób śpiących w aparatach do bezdechu nie korzysta z nawilżaczy, bez utraty komfortu snu. Dużo częściej jednak zdarzają się osoby, które nawet mimo ustawienia maksymalnego poziomu nawilżenia odczuwają poranną suchość w gardle. Szczególnie zimą, kiedy pomieszczenia w których śpisz są ogrzewane, powietrze jest wysuszone, a brak nawilżenia podawanego powietrza może powodować dyskomfort, uczucie pieczenia, a nawet ból gardła. Dlatego zdecydowanie rekomendujemy zakup aparatu do terapii bezdechu sennego z nawilżaczem.

Z której firmy wybrać aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego?

Jeżeli zdecydujesz się na auto CPAP do terapii bezdechu sennego, to tak naprawdę większość urządzeń CPAP spełni swoje zadanie, podając powietrze o ciśnieniu uzależnionym od oporów Twoich dróg oddechowych wytworzy w nich stałe, pozytywne ciśnienie powietrza, zapobiegające powstawaniu bezdechów. Istnieją jednak różnice pomiędzy ofertami poszczególnych firm, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę, dlatego po krótce postaramy Ci się je przybliżyć. Pamiętaj jednak, że choć to lekarz decyduje o sposobie i zaleceniach przebiegania terapii bezdechu sennego (w tym o typie aparatu) to jednak wybór konkretnej firmy należy do Ciebie. Nie wszystkie funkcje będą niezbędne w Twojej terapii. Cena aparatów CPAP może być różna, a często drożej nie znaczy lepiej. Niektóre różnice pomiędzy poszczególnymi firmami, w konkretnych przypadkach mogą być istotne.

Auto CPAP RESMED

Auto CPAP RESMED

Ze względu na dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę na aparaty do terapii bezdechu sennego z renomowanej firmy RESMED model AirSense 10 Autoset oraz AirSense 10 Autoset for Her (specjalnie przystosowany do układu oddechowego kobiet).

Funkcja AUTO-RAMP – jest to zautomatyzowana funkcja opóźnionego podnoszenia ciśnienia, która ułatwi Ci zaśnięcie. W przeciwieństwie do funkcji RAMP o której pisaliśmy wcześniej, tutaj nie ma z góry określonego czasu przez jaki aparat CPAP podaje niższe ciśnienie. Aparat poda po włączeniu powietrze o niskim ciśnieniu i poczeka z jego podniesieniem aż zaśniesz. Urządzenie CPAP wyczuje moment zaśnięcia i płynnie podniesie ciśnienie podawanego powietrza do poziomu wymaganego w danym momencie snu.

Funkcja KOMFORT – będzie szczególnie przydatna jeżeli dopiero zaczynasz spać w aparacie CPAP. Łagodzi strumień podawanego powietrza przy wydechu.

Funkcja wstępnego podgrzewania – wyjątkowo przydatna jeżeli łatwo się zaziębiasz. Delikatnie podgrzewa powietrze, w pierwszej fazie działania aparatu, gdy zwykle jest ono chłodniejsze.

Podgrzewana rura z nawilżaczem – ustawiona w trybie AUTO utrzymuje ciepłotę podawanego powietrza na poziomie 27 ⁰C. W trybie ręcznym możemy regulować temperaturę podawanego powietrza w zakresie 16-30 ⁰C.

Aparat automatyczny CPAP do leczenia obturacyjnego bezdechu z firmy LÖWENSTEIN.

automatyczny CPAP PRISMA LÖWENSTEIN.

Jeżeli cenisz sobie niemieckie produkty i ich solidne wykonanie to aparaty z firmy Löwenstein - PRISMA 20A i PRISMA SMART z pewnością spełnią Twoje wymagania. Produkty te wyróżnia bardzo dobrze opracowany system regulacji strumienia podawanego powietrza oraz nowoczesny wygląd. Za rozsądną cenę otrzymujesz bardzo dobry aparat automatyczny, który skutecznie wyeliminuje lub w znacznym stopniu ograniczy występowanie bezdechów podczas snu, a komfort Twojego życia wróci do stanu z przed pojawienia się tej przykrej dolegliwości.

Aparat automatyczny CPAP YUWELL

automatyczny CPAP YUWELL

Większość urządzeń CPAP z innych firm mimo, że nie posiada tych wszystkich dodatkowych funkcji, również doskonale pomoże Ci odzyskać komfort snu i pokonać dzienną ospałość i zmęczenie. Aparaty automatyczne z firmy YUWELL są bardzo poręczne i posiadają funkcję alarmu, która kontroluje czy maska jest dobrze dopasowana do twarzy. Jeżeli podczas snu przesunie się na bok, to sygnał dźwiękowy obudzi Cię, abyś poprawił maskę i dalej wygodnie spał. Charakteryzują się estetycznym wyglądem. Podgrzewany nawilżacz dopasowany jest do aparatu jako dodatkowa przystawka, którą łatwo odłączyć. W przypadku krótkiej podróży możesz zabrać z sobą tylko sam aparat.

Ten automatyczny aparat CPAP również podgrzewa podawane powietrze o około 8 ⁰C w stosunku do tego, które pobiera z otoczenia. Dzięki temu, podawane przez niego powietrze jest delikatnie nawilżone i podgrzane co chroni Cię przed niepożądanym wyziębieniem i wysuszeniem.

Odczytu najważniejszych parametrów z przebiegu snu (AHI, ciśnienie, przecieki na masce) będziesz mógł dokonać bezpośrednio z ekranu aparatu, bez specjalnego programu. Do odczytu bardziej szczegółowych parametrów program możesz pobrać z naszej strony. Program może również zainstalować Twój lekarz, aby lepiej ocenić czy Twoja terapia przebiega prawidłowo i czy nie należy wprowadzić zmian w ustawieniach urządzenia. Aparaty z firmy Yuwell są również atrakcyjne cenowo. Bez konieczności dokonania nadmiernych wydatków uzyskasz taki sam efekt terapeutyczny, jak przy droższych aparatach.

Wybór maski CPAP

maski CPAP

Na sam koniec, co jest nawet ważniejsze naszym zdaniem niż wybór aparatu do bezdechu sennego, czeka Cię wybór odpowiedniej maski CPAP. Radzimy nie pozostawiać tego przypadkowi, gdyż dobre dopasowanie maski do aparatu CPAP będzie decydować o skuteczności Twojej terapii bezdechu sennego oraz o komforcie snu. Zapoznaj się z naszym artykułem na blogu dotyczącym tego tematu Jak wybrać maskę do aparatu na bezdech senny CPAP.

Pamiętaj, że przy wyborze aparatu CPAP czy też maski do CPAP, niezależnie od firmy i konkretnego modelu, oprócz skuteczności samej terapii najważniejszy jest Twój komfort. Mamy nadzieję, że po tym artykule wybór odpowiedniego urządzenia do leczenia bezdechu sennego będzie dla Ciebie łatwiejszy.

W naszym sklepie medycznym bez problemu kupisz urządzenia CPAP i maski do CPAP

Tymczasem nie zapomnij zapoznać się z naszą ofertą aparatów CPAP i masek CPAP.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl