TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Koncentrator tlenu - problemy i usterki

Koncentrator tlenu - problemy i usterki

Domowy koncentrator tlenu nie działa - czyli możliwe problemy i usterki przy użytkowaniu stacjonarnych koncentratorów tlenu.

Zakup koncentratora tlenu wiąże się z niemałym wydatkiem jednak musisz pamiętać, że koncentratory tlenu są urządzeniami mechanicznymi przeznaczonymi do pracy ciągłej. Są zasilane prądem sieciowym, zaś tlen jest pobierany bezpośrednio z powietrza. Dlatego mimo, iż zasada pracy koncentratora tlenu jest prosta, czasami mogą pojawić się usterki uniemożliwiające prawidłowe korzystanie z koncentratora tlenu. Kiedy możesz sam naprawić domowy koncentrator tlenu, a kiedy powinieneś zadzwonić do serwisu? Omawiamy najczęstsze usterki, które mogą wystąpić z urządzeniami do tlenoterapii domowej.

  Spis treści

Czerwona lampka w koncentratorze tlenu stacjonarnym - brak zasilania prądem

Brak prądu może być spowodowany nie tylko przerwą w dostawie z elektrowni ale również banalnym wysunięciem się kabla zasilającego z gniazdka sieciowego lub z aparatu. Tak - możesz nam uwierzyć - zdarza się to dość często. Najczęściej wtyczka kabla zasilającego nie jest do końca wciśnięta w gniazdo aparatu tlenowego. Dlatego, jeżeli aparat zaczyna piszczeć, pali się czerwona lampa serwisowa i nie działa, to upewnij się czy kabel sieciowy jest prawidłowo podłączony, w drugiej kolejności sprawdź czy w gniazdku jest prąd.

W domowym koncentratorze tlenu pali się czerwona lampka ostrzegawcza - kiedy skontaktować się z serwisem

Jeżeli w koncentratorze tlenu medycznego zapali się czerwona lampka serwisowa oznacza to problem z koncentratorem - aparat nie podaje tlenu w ogóle lub jest go za mało, aby tlenoterapia mogła być skuteczna. W takiej sytuacji najpierw sprawdź czy nie nastąpiło wyłączenie prądu lub kabel sieciowy nie wysunął się z aparatu czy z gniazdka sieciowego. Sprawdź również czy przepływ tlenu nie jest ustawiony poniżej 0,5 l/min lub powyżej 5 l/min. Jeżeli prąd jest, kabel jest prawidłowo podłączony, przepływ tlenu też jest ustawiony prawidłowo, to pilnie skontaktuj się z serwisem w celu usunięcia awarii, aby nie zabrakło Ci dostępu do tlenu domowego.

Alarm niskiego przepływu tlenu w koncentratorze tlenu

Jeżeli w aparacie tlenowym zapali się żółta lampka oznaczająca niski poziom tlenu medycznego, w pierwszej kolejności sprawdź czy przepływ tlenu jest ustawiony na 0 lub poniżej 0,5 litrów tlenu na minutę. Przy braku przepływu lub tak niskim przepływie, koncentrator tlenu zaczyna się dławić i pojawia się alarm. W takim przypadku ustaw w koncentratorze przepływ tlenu medycznego powyżej 0,5 l/min. Uważaj jednak. Jeżeli przepływ tlenu medycznego ustawisz powyżej 5 l/min to do aparatu wpływa tak dużo powietrza, że może już nie nadążać z „produkcją” tlenu o właściwej jakości. Poziom koncentracji tlenu może spaść poniżej 85% i wówczas zaświeci się żółta lub nawet czerwona lampka informująca, że podawana ilość tlenu nie gwarantuje prawidłowej tlenoterapii domowej. Za pomocą pokrętła ustaw prawidłowy poziom przepływu, najlepiej nie przekraczający 4 l/min. Powyżej 4 l/min. mocno spada koncentracja podawanego tlenu medycznego dlatego korzystniejszym jest, aby aparat podawał trochę mniej tlenu ale z dobrą koncentracją niż więcej ale ze zbyt obniżoną koncentracją tlenu.

Kolejną, dużo poważniejsza przyczyną, może być zużycie sit separacyjnych. W skrócie przypomnimy Ci jak działa koncentrator tlenu (dokładnie opisaliśmy to w artykule Koncentratory tlenu - najczęstsze pytania cz. 1). W tym urządzeniu wytwarzającym tlen są umieszczone dwie aluminiowe kolumny, w których znajduje się specjalny proszek ZEOLIT. Proszek ten ma właściwości absorbujące azot. Sita separacyjne absorbują azot z powietrza pozostawiając tlen i gazy szlachetne, które są następnie podawane do wąsów tlenowych. Jeżeli proszek zaczyna tracić swoje właściwości absorbowania azotu to spada koncentracja podawanego tlenu. Jeżeli koncentracja spadnie poniżej 85% stężenia tlenu zaczyna świecić się żółta lampka ostrzegawcza informująca, że jakość podawanego tlenu jest poniżej normy. Prawidłowa podawana zawartość tlenu powinna wynosić 93% +/- 3%. W zależności od modelu koncentratora tlenu sita separacyjne mogą zacząć tracić swoje właściwości powyżej 10 000 przepracowanych godzin. Mogą ale nie muszą. Możesz oczywiście dalej stosować koncentrator ale powinieneś skontaktować w ciągu 2-3 dni z serwisem celem dokonania naprawy urządzenia.

Domowy koncentrator tlenu pracuje prawidłowo, ale czuję duszności i saturacja się nie poprawia

Czasami zdarza się, że mimo prawidłowej pracy domowego koncentratora tlenu, tlen nie płynie do wąsów tlenowych. Może to być spowodowane nieprawidłowym zakręceniem nawilżacza lub zagięciem węża tlenowego lub wąsów tlenowych. Jeżeli zauważysz, że tlen „bąbluje” w nawilżaczu, a nie ma go w wąsach to znaczy, że pokrywka jest źle zakręcona i tlen wypływa bokiem. W takim wypadku rozkręć nawilżacz i prawidłowo skręć go ponownie. Warto również, szczególnie jeżeli stosujesz dodatkowe węże tlenowe, sprawdzić czy nie doszło do zagięcia węża. Chcąc sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo podłączone możesz wykonać bardzo prostą czynność. Wystarczy, że wlejesz trochę wody do szklanki i przy włączonym aparacie włożysz do niej wąsy tlenowe. W szklance musi być tyle samo „bąbelków” co w nawilżaczu.

Kuleczka w przepływomierzu domowego koncentratora tlenu nie reaguje na ruchy pokrętłem

Jeżeli nie możesz dokonać zmiany ustawionego przepływu, szczególnie jeżeli chcesz zwiększyć przepływ tlenu, może być to spowodowane zatkaniem nawilżacza lub filtra powietrza. W nawilżaczu widoczna jest rurka, z której na dole wypływają „bąbelki tlenu”. Jest ona zakończona wąskimi szczelinami, które muszą być w pełni drożne, żeby tlen mógł przez nie swobodnie przepływać. Miej jednak świadomość , że mogą się zatkać np. jeżeli wlewasz od nawilżacza nawilżacza zwykłą wodę z kranu zamiast demineralizowanej, na rurce może osiąść kamień. Dla pewności możesz jeszcze odkręcić nawilżacz. Jeżeli po jego odkręceniu regulacja zacznie działać prawidłowo to znaczy, że problem dotyczy niedrożności rurki nawilżacza. W takim wypadku używając miękkiej szczoteczki dokładnie oczyść zatkane szczeliny i aparat tlenowy będzie dział dalej prawidłowo.

Pamiętaj również, aby dać w koncentratorze tlenu o filtry. Jeżeli są zatkane, przepływ powietrza jest utrudniony i to też może być przyczyną utrudnienia w przepływie tlenu w przepływomierzu. Zwykle wystarczy co jakiś czas je wyczyścić i nie jest konieczna wymiana filtra koncentratora tlenu. Koncentratory stacjonarne wymagają wykonania przeglądu z wymianą filtrów raz na 12-18 miesięcy.

Pojawiła się woda w wąsach tlenowych koncentratora tlenu

Aparat tlenowy podczas pracy się grzeje i tlen podawany do nawilżacza również jest podgrzany. Jeżeli podgrzany i nawilżony tlen płynie wężem tlenowym, a wąż tlenowy będzie stykał się z zimną podłogą lub ścianą, może dojść do kondensacji wody w wężyku. Najlepszym sposobem usunięcia tego problemu jest inne ułożenie wężyka, tak aby wyeliminować zimne powierzchnie lub podłożyć coś pod wężyk, np., ręcznik frotte. Jeżeli to nic nie pomoże lub takie działania nie są możliwe do wykonania, to możesz zastosować tzw. pułapkę wodną. To plastikowa rurka ze zbiorniczkiem. którą wkłada się pomiędzy wężem tlenowym a wąsami tlenowymi. Skropliny zostają w zbiorniku i woda nie przedostaje się dalej do wąsów tlenowych.

Koncentrator tlenu działa zbyt głośno

Koncentratory tlenu niestety podczas pracy powodują hałas. Jest on związany z pracą kompresora napędzającego aparat. Również w aparacie słychać powtarzające się w stałych odstępach czasu „syknięcia” lub „pufnięcia”. Są to naturalne odgłosy wynikające z pracy zaworów przełączających przepływ powietrza w aparacie. Stosunkowo cichym aparatem jest koncentrator tlenu AERTI model AE-5W. Jest to tylko 36 dB i wyraźnie słychać różnicę w głośności pracy aparatu w porównaniu np. z aparatem, który ma 40 dB. Z reguły jednak można się przyzwyczaić do odgłosów wydawanych przez urządzenie. Jeżeli jednak dla Ciebie hałas jest szczególnie dokuczliwy np. w nocy, jednym ze sposobów jego ograniczenia jest zastosowanie dłuższego węża tlenowego, np. 7,6 m czy 10 m. Możesz w takim wypadku, na noc przesunąć aparat do kuchni czy przedpokoju, aby jego praca była dla Ciebie mniej dokuczliwa.

Koncentrator tlenu stacjonarny jest ciepły lub mocno się grzeje

Kompresor napędzający aparat grzeje się podczas pracy. Jest on chłodzony za pomocą wentylatora. Wentylator rozprowadza nagrzane powietrze do wywietrzników powietrza i w ten sposób usuwana nagrzane powietrze. Powietrze to nagrzewa dolne części aparatu oraz podłogę i jest to naturalne, że aparat może być ciepły podczas pracy. Gdyby doszło do zatrzymania wentylatora, aparat po ok. 20 minutach wyłączy się , aby zapobiec uszkodzeniu aparatu. W takim wypadku skontaktuj się z serwisem.

Pamiętaj, że nie zależnie czy są to domowe koncentratory tlenu czy przenośne koncentratory tlenu domowego to tylko urządzenia mechaniczne, które mają prawo się zepsuć. Jeżeli Twój koncentrator tlenu się zepsuje, spróbuj podążać według naszych wskazówek, które mamy nadzieję okażą się dla Ciebie pomocne.

U nas kupisz bez problemu sprawdzone koncentratory tlenu, przenośne koncentratory tlenu oraz pulsoksymetry

A jeżeli Twojego koncentratora tlenu nie da lub nie opłaca się naprawić zapoznaj się z naszą ofertą nowych koncentratorów tlenu.

Warto również, abyś kontrolował parametry Twojego zdrowia jak i również prawidłową pracę koncentratora tlenu poprzez mierzenie saturacji krwi za pomocą pulsoksymetru. Jeżeli mimo stosowania koncentratora tlenu saturacja się nie poprawia, może to oznaczać, żę jest z nim coś nie tak.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl