TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Koncentratory tlenu - najczęstsze pytania cz. 1

Koncentratory tlenu - najczęstsze pytania cz. 1

Koncentratory tlenu -odpowiadamy na Wasze pytania cz. 1

Koncentrator tlenu choć jest prostym urządzeniem to jednak nie wszystko jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Niby wystarczy podłączyć do prądu, włączyć i już, ale jest kilka kwestii, które zdecydowanie należy wiedzieć.  Dlatego śpieszymy z pomocą i odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania. 

  Spis treści:

Dla kogo jest przeznaczony domowy koncentrator tlenu?

Jeżeli jesteś chory na POCHP, masz nowotwór na płucach lub inne schorzenie powodujące obniżenie zawartości tlenu we krwi np. COVID-19, to najbardziej dostępnym i skutecznym sposobem leczenia niedoboru tlenu we krwi jest podanie go z zewnątrz. Zazwyczaj pierwszy raz spotkasz się z zastosowaniem tlenu podczas pobytu w szpitalu. Jeżeli tylko będziesz miał obniżony poziom tlenu we krwi, poniżej 95%, to najpewniej zostanie podany Ci tlen z instalacji zamontowanej w ścianie lub z dużej butli. Niestety metod tych nie można zastosować w domu (tlen ze ściany) lub są niepraktyczne (butla tlenowa). Jeżeli okaże się, że potrzebujesz tlenu również po wyjściu ze szpitala, w tlenoterapii domowej stosuje się o wiele wygodniejsze koncentratory tlenu.

Co to jest domowy koncentrator tlenu, zwany również generatorem tlenu?

To obudowane urządzenie elektryczne o przykładowych wymiarach 622 x 340 x 304 mm (koncentrator tlenu Devilbiss model 525KS). Koncentratory tlenu służą do podawania powietrza o wysokiej koncentracji tlenu. Elektryczny koncentrator tlenu pobiera tlen z powietrza atmosferycznego. Wewnątrz aparatu znajduje się specjalny system, który usuwa azot z powietrza. Po usunięciu azotu, otrzymujesz z aparatu tlen skoncentrowany w zakresie nawet do 96%, reszta to neutralne gazy szlachetne. Aparat nie ma zbiornika przechowującego tlen, pozyskuje go na bieżąco z powietrza, dlatego nie będziesz potrzebował go „nabijać” jak ma to miejsce w przypadku butli tlenowych. Warto abyś wiedział, że działanie aparatu nie powoduje spadku jakości tlenu w powietrzu wdychanym przez Ciebie i inne osoby.

Jak działa stacjonarny koncentrator tlenu

Głównymi podzespołami domowego koncentratora tlenu są kompresor i sita molekularne. Kompresor służy do napędu aparatu. Sita molekularne (dwie aluminiowe kolumny) wypełnione są specjalnym proszkiem o nazwie „Zeolit”, który ma właściwości absorbujące azot z powietrza. Koncentrator tlenu absorbując azot z powietrza pozostawia tlen o koncentracji ok. 90-96% oraz gazy szlachetne. Koncentratora tlenowego używa się w bardzo prosty i łatwy w obsłudze sposób w tlenoterapii domowej. Przede wszystkim należy podłączyć go do prądu. Jest przystosowany do pracy ciągłej, więc w razie konieczności możesz z niego korzystać bez przerwy. Z reguły lekarze zalecają jednak określoną ilość godzin dziennego korzystania z aparatu. 

Dla zwiększenia komfortu przyjmowania tlenu z koncentratora tlenu domowego, zastosuj nawilżacz. Nawilżacz to specjalna butelka mocowana bezpośrednio do koncentratora, do której powinieneś wlać najlepiej wodę demineralizowaną lub destylowaną, aby zapobiec odkładaniu się kamienia. Stosowanie nawilżenia nie ma wpływu na pracę koncentratora, zwiększy natomiast komfort przyjmowania tlenu. Suchy tlen przy wielogodzinnym stosowaniu wysusza śluzówki, co może powodować dyskomfort. Lekkie nawilżenie tlenu zapobiega temu zjawisku i zdecydowanie poprawia komfort jego przyjmowania.

Ile prądu zużywa koncentrator tlenu

Średnie zużycie prądu wynosi ok. 300 Watt na godz. jak w przypadku koncentratora tlenu medycznego firmy Devilbiss.

Ustawienie przepływu tlenu w koncentratorze

Jeżeli masz już domowy koncentrator tlenu, ale jeszcze nie wiesz jaki należy ustawić przepływ tlenu, zwykle zaleca się zakres pomiędzy 1,5 – 2,0 l/min. Jednak to zawsze lekarz powinien podjąć decyzję co do wartości przepływu tlenu i dziennego czasu pracy koncentratora.

Jak używać nawilżacza do koncentratora tlenu

Jeżeli korzystasz z nawilżacza tlenu pamiętaj, aby zalać go wodą demineralizowaną lub destylowaną, najlepiej do połowy między wskaźnikami minimum i maksimum. Pamiętaj również, aby wodę wymienić co najmniej raz w tygodniu, a w upalne dni najlepiej codziennie. Po uzupełnieniu nawilżacza wodą wystarczy, że przykręcisz go do dedykowanego miejsca i podłączysz do niego wąsy tlenowe.

Wymiana filtra koncentratora tlenu

Raz na jakiś czas powinieneś wyczyścić koncentrator tlenu wilgotną szmatką. Aparat tlenowy jest wyposażony również w filtry, dlatego pamiętaj o usuwaniu kurzu z filtra zewnętrznego raz w tygodniu. Filtr wewnętrzy powinieneś wymienić raz na 12-16 miesięcy, w zależności od środowiska w jakim pracuje koncentrator tlenu domowy.

Jak stosować wąsy tlenowe do koncentratora

Tlen podawany jest poprzez tzw. wąsy tlenowe. Podłącz je do nawilżacza z jednej strony, a z drugiej włóż bezpośrednio do dziurek nosa. Możesz stosować je tak długo, dopóki nie stwardnieją. Jeżeli się tak stanie, zaczną podrażniać Twój nos, co będzie znakiem żeby je wymienić.

Jak głośno pracuje koncentrator tlenu

Dla przykładu głośność pracy koncentratora tlenu DeVilbiss 525 KS sięga poniżej 40dB, zaś koncentrator tlenu Aerti model AE-5W nie przekracza wartości 36dB. W ciągu dnia nie jest to dokuczliwe, ale w nocy może przeszkadzać Ci hałas podczas snu. Możesz wtedy zastosować dłuższy wężyk tlenowy i przesunąć aparat do innego pokoju, kuchni czy przedpokoju.

Czy do koncentratora tlenu lepiej stosować wąsy tlenowe czy maskę tlenową

Z naszego doświadczenia, do podawania tlenu zalecamy stosowanie wąsów tlenowych. Standardowa długość wąsów to 2,1 m. Wąsy zakończone są dwiema wypustkami o ergonomicznym kształcie dostosowanym do dziurek nosa. Wypustki mają ok. 1 cm długości i są bezpośrednio wkładane do dziurek nosowych, dzięki czemu cały tlen z koncentratora tlenu będzie podawany bezpośrednio do Twoich płuc, wraz ze swobodnym oddechem. Ponadto, pobierając tlen poprzez wąsy tlenowe możesz swobodnie rozmawiać, jeść, pić, itp. Jest to szczególnie istotne, gdy tlenoterapia trwa kilka godzin dziennie.

Maski tlenowe zwykle stosowane są do podawania tlenu wtedy, kiedy nie możesz oddychać nosem, u osób nieprzytomnych lub u małych dzieci, w szczególności w sytuacjach gdy nie wiadomo czy oddech odbywa się przez nos czy usta. Maska zakrywa dużą część twarzy i ciężko się do niej przyzwyczaić. Nie przylega również zbyt dokładnie do twarzy, tak jak np. maski stosowane w aparatach do terapii bezdechu sennego. Ma również dodatkowe otwory wentylacyjne, więc straty tlenu są większe niż przy wąsach tlenowych.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć chociaż na część Twoich pytań. Kolejny wpis z tej serii już wkrótce.

Zakupu koncentratora tlenu możesz dokonać w naszym sklepie medycznym

Tymczasem pamiętaj, żeby sprawdzić naszą ofertę koncentratorów tlenu

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl