TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Koncentratory tlenu - najczęstsze pytania cz. 2

Koncentratory tlenu - najczęstsze pytania cz. 2

Koncentratory tlenu - odpowiadamy na Wasze pytania cz. 2

Pojawiło się więcej pytań więc postanowiliśmy kontynuować serię i zrobić drugą część najczęściej zadawanych pytań dotyczących koncentratorów tlenu.  Zawsze chętnie dzielimy się wiedzą i odpowiadamy na Wasze pytania więc kto wie, może i pojawi się kolejna część. A tym czasem jeżeli nie zapoznałeś się z pierwszą Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w poprzedniej części.

  Spis treści:

Jak długo stosować koncentrator tlenu stacjonarny?

Koncentratora tlenu używaj przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz powinien określić czy ma być to tlenoterapia dzienna, nocna czy mieszana. Ile czasu ma trwać, przez ile godzin dziennie należy korzystać z koncentratora i jaki należy ustawić przepływ tlenu. Od strony technicznej nie ma limitów co do czasu pracy koncentratora - może on pracować przez cały czas.

Ile kosztuje koncentrator tlenu do domu stacjonarny, a ile kosztuje przenośny koncentrator tlenu?

Cena, w zależności od modelu koncentratora tlenu spełniającego minimalne wymagania do stosowania w tlenoterapii tj. podających powietrze o stężeniu tlenu nie mniejszym niż 90% w całym zakresie przepływu, to koszt od ok. 2500zł np. dla domowego koncentratora tlenu firmy AERTI AE-5W. Cena nowego przenośnego koncentratora tlenu zaczyna się od 8500 zł tj. w przypadku przenośnego koncentratora tlenu P2 firmy Kingon, ale są również i droższe modele mobilnego koncentratora tlenu. Na rynku można również znaleźć używane koncentratory tlenu w cenie od kilkuset złotych, ale pamiętaj, aby sprawdzić przed zakupem jego parametry i stan.

Jak długo w ciągu doby stosować koncentrator tlenu?

Czas pracy koncentratora i pobierania tlenu powinien określić Twój lekarz. Koncentrator tlenu umożliwia korzystanie z niego przez całą dobę, chyba, że jest to koncentrator tlenu przenośny o ograniczonym przez baterię czasie pracy. Z reguły jednak lekarze zalecają krótsze okresy pobierania tlenu z koncentratora. Dla przykładu jeżeli jesteś chory na POChP to czas ten może wynosić od 8 do 16 godzin na dobę.

Czy zakup koncentratora tlenowego jest refundowany przez NFZ?

Jeżeli chcesz kupić lub bezpośrednio wypożyczyć koncentrator tlenu to niestety dofinansowanie koncentratora tlenu przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest możliwe.

Wypożyczenie domowego koncentratora tlenu na refundację NFZ

W Polsce funkcjonują tzw. Ośrodki Domowego Leczenia Tlenem. Mają one podpisane umowy z NFZ na świadczenie usług domowego leczenia tlenem. Z pomocy takich ośrodków mogą skorzystać tylko osoby chorujące na POChP, z niską gazometrią poniżej 55 mmHG (odpowiada saturacji <88%). Jeżeli spełniasz te warunki, zgłosisz się do DLT i jeśli ośrodek będzie dysponował wystarczającą ilością koncentratorów, możesz otrzymać koncentrator tlenu w nieodpłatną dzierżawę. Ośrodek obejmie Cię również kontrolną opieką medyczną. W takim wypadku NFZ refunduje ośrodkowi DLT koszty opieki medycznej i wypożyczenia Ci koncentratora tlenu.

Jeżeli nie spełniasz powyższych wymagań, to koncentrator tlenu możesz nabyć ze środków własnych lub starać się o dofinasowanie np. w PFRON jeżeli masz grupę inwalidzką, lub MOPS jeżeli nie masz wysokich dochodów.

W wąsach tlenowych pojawia się woda. Co zrobić?

Czasami zdarza się, że użytkownik kondensatora tlenu zauważy wodę w wąsach tlenowych. Związane jest to z tym, że generator tlenu podczas pracy nagrzewa się i podgrzewa przy okazji „wytwarzany” przez siebie tlen. Następnie tlen nawilża się i jest podawany dalej do wąsów tlenowych. Jeżeli wężyk będzie stykał się z zimną podłogą lub zimną ścianą, wtedy, z powodu różnicy temperatur, może nastąpić skraplanie wody w wężyku. Zwykle może Ci się to przydarzyć, jeżeli będziesz korzystał z dodatkowych węży tlenowych, ponieważ obszar styku z zimną powierzchnią jest większy. W takim wypadku ułóż inaczej wężyk, tak aby możliwie maksymalnie wyeliminować styk z zimną powierzchnią lub podłóż coś pod wężyk np. ręcznik frotte.

Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą pozytywnego rezultatu, możesz zastosować tzw. pułapkę wodną (zbiornik skroplin). Zbiornik musisz zamontować pomiędzy wężem tlenowym i wąsami tlenowymi. Skropliny z wężyka zbiorą się wówczas w zbiorniczku i nie będą dalej płynęły do Twojego nosa.

Skąd mogę mieć pewność, że koncentrator podaje tlen, a nie powietrze?

Wszystkie oferowane przez nas koncentratory tlenowe wyposażone są w system kontroli koncentracji tlenu w podawanym przepływie. Prawidłowe stężenie tlenu mieści się w zakresie od 90% do 96%.

Jeżeli koncentracja tlenu spadnie poniżej 85% to zapali się żółta lampka kontrolna na panelu aparatu. Możesz wówczas dalej korzystać z aparatu, ponieważ nadal podaje tlen tyle że o mniejszym stężeniu, które wciąż Ci pomaga bardziej aniżeli oddychanie bez aparatu. Musisz szybko skontaktować z serwisem, aby dokonać niezbędnej naprawy lub wymiany ponieważ urządzenie do tlenu nie będzie prawidłowo spełniało swoich funkcji.

Jeżeli koncentracja tlenu spadnie poniżej 75% zapali się czerwona lampka, która jest sygnałem, że Twój aparat przestał Ci pomagać i nie podaje tlenu o stężeniu, które można by uznać za lecznicze. W takim wypadku musisz natychmiast podjąć interwencję, aby zapewnić sobie inne urządzenie podające tlen o prawidłowym stężeniu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, a Twoja saturacja jest poniżej właściwego poziomu, nie czekaj i dzwoń na pogotowie.

Co oznacza paląca się żółta lub czerwona lampka na koncentratorze tlenu?

Cichy koncentrator tlenu sprawdzi za Ciebie niektóre parametry pracy. Koncentratory tlenu są wyposażone w alarmy wizualne i akustyczne abyś mógł na bieżąco kontrolować czy Twój koncentrator działa prawidłowo. Gdy włączasz aparat, koncentrator tlenu jednocześnie zapala na krótko wszystkie lampki, oraz możesz usłyszeć dźwięk alarmu akustycznego abyś wiedział, że wszystkie funkcje alarmowe są sprawne. Jeżeli aparat działa prawidłowo, palą się zielone lampki informujące, że aparat jest włączony, a koncentracja tlenu wychodzącego z aparatu jest prawidłowa. Jeżeli pali się żółta lampa to znaczy, że poziom koncentracji tlenu wychodzącego z aparatu jest zbyt niski i potrzebna jest interwencja serwisu.

Jeżeli pali się czerwona lampka może to oznaczać:

  • brak zasilania – jeżeli nie ma prądu, lub kabel sieciowy wypiął się z gniazdka lub z aparatu
  • spadek koncentracji tlenu poniżej dopuszczalnego poziomu (poniżej 75%)
  • zatrzymanie wentylatora, który chłodzi aparat podczas jego pracy
  • pojawienie się blokady w przepływie tlenu, np. zagięty wężyk wąsów tlenowych
  • inna awaria uniemożliwiająca prawidłowe działanie aparatu.

Domowy koncentrator tlenu grzeje podczas pracy

Koncentratory tlenu przeznaczone są do pracy ciągłej. Kompresory podczas pracy nagrzewają się, ale wyposażone są w wentylatory chłodzące. Nagrzane powietrze usuwane jest wentylatorami na zewnątrz podczas eksploatacji koncentratora tlenu, dlatego aparaty tlenowe czy też podłoga, w miejscu w którym stoją, może być cieplejsza. Jeżeli wentylatory chłodzące aparat ulegną awarii i temperatura pracy stanie się niebezpieczna, zapali się czerwona lampka.

Mamy nadzieję, że ta kolejna dawka wiedzy, którą dla Ciebie przygotowaliśmy była pomocna.

W naszym sklepie medycznym możesz kupić zarówno przenośne koncentratory tlenu jak i stacjonarne koncentratory tlenu

Już teraz sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy w naszej ofercie koncentratorów tlenu.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl