TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Nietrzymanie moczu - refundacja NFZ

Nietrzymanie moczu - refundacja NFZ

Wszystko o refundacji NFZ dla wkładów i pieluch anatomicznych, pieluchomajtek, majtek i podkładów chłonnych

Nietrzymanie moczu nie zależnie od jego rodzaju (wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu, mieszane nietrzymanie moczu) to schorzenie związane z niekontrolowanym częściowym lub całkowitym opróżnieniem pęcherza. Niezależnie od przyczyny nietrzymania moczu, jest on jedną z najczęstszych chorób przewlekłych dotykającą głównie kobiety. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, jednak coraz częściej występuje u młodych, zaś leczenie nietrzymania moczu wcale nie jest takie łatwe. Świadomość problemu w dzisiejszych czasach jest coraz większa, a samo schorzenie przestaje już być tematem tabu. Jednak wciąż wiele pacjentów, mających objawy nietrzymania moczu, nie wie, że może starać się o refundację produktów chłonnych, które znacznie poprawiają komfort życiaJeśli jesteś jednym z nich, to artykuł jest właśnie dla Ciebie.

  Spis treści:

Refundacja NFZ na produkty chłonne

Produkty chłonne dedykowane osobom w przypadku nietrzymanie moczu i/lub stolca możesz kupić niemalże w każdym sklepie medyczny i aptece. Jeśli dany punkt ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, może sprzedać Ci te produkty uwzględniając określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dofinansowanie. Ale zacznijmy od początku.

Rodzaje produktów na nietrzymanie moczu

Z szerokiej gamy produktów do inkontynencji dostępnych na rynku, refundacją NFZ objęte są:

Wkłady anatomiczne

Pieluchy anatomiczne

Pieluchomajtki

Majtki Chłonne

Podkłady chłonne

Aby wyrób chłonny mógł być objęty dofinansowaniem, musi posiadać chłonność minimum 250ml – wszystkie z powyższych spełniają ten warunek

Limity finansowe i ilościowe refundacji NFZ przy problemie nietrzymania moczu

Mimo iż według Rozporządzenia Ministra Zdrowia posiadamy dwa kody dotyczące pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu (P.100 i P.101), to nowe zasady refundacji (obowiązujące od 01.12.2021r) niezależnie od rodzaju nietrzymania moczu, uzależniają wartość refundacji od grupy produktowej w której znajduje się dany wyrób. Niezwykle ważne jest również określenie kwoty limitu do każdej sztuki zakupionego produktu.

Co to oznacza? Stworzono dwie grupy produktowe, z różnym limitem finansowania.

W obu przypadkach masz możliwość zakupu do 90 sztuk wybranych środków chłonnych na miesiąc, a wysokość udziału własnego w limicie to 30%.

Mówiąc jaśniej, w przypadku grupy PL możesz uzyskać maksymalną dopłatę od NFZ w wysokości 70% z limitu 1,70zł, co daje 1,19zł refundacji do każdej sztuki, a w przypadku grupy WK 70% z limitu 1,00zł co daje 0,70zł refundacji do każdej sztuki.

By łatwiej zrozumieć ten mechanizm posłużmy się przykładami.

Grupa produktowa PL = limit finansowania 1,70zł / szt.

  • Cena 1 sztuki produktu jest równa lub wyższa od limitu

iD FOR MEN Level 3 = 1,70 zł/ szt.

Wyliczenie kwoty refundacji: 1,70 zł x 70% = 1,19 zł/ szt.

iD PANTS NORMAL L = 2,65zł / szt. 

wyliczenie kwoty refundacji: 1,70 zł x 70% = 1,19 zł /szt.

  • Cena 1 sztuki produktu jest niższa od limitu

iD LIGHT Extra = 1,20 zł /szt/

wyliczenie kwoty refundacji: 1,20 zł x 70% = 0,84 zł/ szt.

Grupa produktowa WK = limit finansowania 1,00zł / szt.

  • Cena 1 sztuki produktu jest równa lub wyższa od limitu

iD LIGHT Normal = 1,00 zł/ szt.

Wyliczenie kwoty refundacji: 1,00 zł x 70% = 0,70 zł/ szt.

iD EXPERT PROTECT PLUS 60x60 = 1,20zł / szt. 

wyliczenie kwoty refundacji: 1,00 zł x 70% = 0,70 zł /szt.

  • Cena 1 sztuki produktu jest niższa od limitu

Cena za 1 szt = 0,90 zł /szt/

wyliczenie kwoty refundacji: 0,90 zł x 70% = 0,63 zł/ szt.

Podsumowując:

Maksymalna kwota refundacji jaką może otrzymać pacjent to:

  • w przypadku grupy produktowej PL = 107,10 zł przy 90 sztukach
  • w przypadku grupy produktowej WK = 63 zł przy 90 sztukach

Masz oczywiście prawo pobrać zaopatrzenie miesięczne mieszając produkty z obu grup produktów na nietrzymanie moczu. Musisz jednak pamiętać że suma wybranych środków chłonnych nie może przekraczać założonego przez NFZ limitu sztukowego, czyli 90 sztuk. W takiej sytuacji wartość refundacji liczona jest osobno dla każdego produktu z uwzględnieniem jego limitu kwotowego finansowania.

Uprawnienia dodatkowe na produkty na nietrzymanie moczu

W systemie refundacji NFZ występują również wyjątki od reguły, czyli uprawnienia dodatkowe pacjentów znoszące limity ilościowe przysługującego zaopatrzenia miesięcznego na produkty na nietrzymanie moczu. Wśród nich wyodrębniamy:

  • 47DN - dzieci do 18 r. życia od urodzenia z ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami albo nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu,
  • 47ZN - osoby od 16 r. życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności
  • 47ZND – dzieci do 16 r. życia - z niepełnosprawnością i wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

Tłumacząc na bardziej przystępny język:

Każdy pacjent, który posiada dokument świadczący o jednym z powyższych uprawnień dodatkowych ma możliwość ubiegania się o refundację większej ilości środków chłonnych niż zakłada limit w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jeśli wymaga zaopatrzenia miesięcznego w większej ilości, lekarz wypisujący zlecenie na zaopatrzenie, może zlecić dowolną liczbę środków chłonnych. Wówczas NFZ refunduje każdą pobraną sztukę produktów według standardowych zasad.

Problem nietrzymania moczu, inaczej mówiąc niekontrolowanego oddawania moczu, na pewno jest co najmniej kłopotliwy, a leczenie nietrzymania moczu nie jest wcale takie łatwe. Dlatego pamiętaj, że niezależnie od typu nietrzymania moczu czy przyczyny nietrzymania moczu możesz starać się o refundację produktów chłonnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które na pewno podniosą Twój komfort codziennego funkcjonowania.

Pieluchy, majtki chłonne i wkłady urologiczne możesz kupić w naszym sklepie medycznym

Pamiętaj, aby sprawdzić naszą propozycje wysokiej klasy produktów do inkontynencji.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl