Ćwiczenia rehabilitacyjne w domu - rotory i przyrządy do ćwiczeń kończyn górnych
Pech w trakcie sportowej aktywności, poślizgnięcie się podczas zimowej aury, nieszczęśliwy wypadek w domu. Okoliczności w których doznasz urazu kończyny dolnej czy górnej mogą być rozmaite. Efektem jest utrata przez Ciebie pełnej sprawności i towarzysząca jej frustracja. Zwłaszcza konieczność czasowego unieruchomienia ręki, czy nogi po złamaniu, bardzo niekorzystnie wpływa na Twoje mięśnie. Są one narażone na słabnięcie z każdym kolejnym dniem przebywania w gipsie. Powrót do zdrowia po kontuzji wymaga cierpliwości podczas współpracy z fizjoterapeutą a następnie domowej terapii kończyn górnych czy dolnych. Rzetelna praca – poprzez regularne ćwiczenia na rotorze lub innym sprzęcie rehabilitacyjnym – potrafi jednak przynieść bardzo zadowalające efekty. Najważniejsza jest regularność w prowadzeniu terapii. Kończyna po poważnym urazie może nigdy nie będzie tak silna jak przedtem, ale często istnieje duża szansa na odzyskanie pełnego zakresu ruchów, jakże ważnego dla swobodnego funkcjonowania na co dzień.
Bóle reumatyczne stawów kończyn górnych i dolnych
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na trudności z poruszaniem się są schorzenia kojarzone zwykle z wiekiem senioralnym. Reumatyzm to jedna z najbardziej powszechnych chorób przewlekłych w Polsce, na którą zapadają głównie seniorzy. Wśród przyczyn reumatyzmu wymienia się: predyspozycje genetyczne, źle leczone infekcje, dietę ubogą m.in. w wapń, brak ruchu. Specjaliści wymieniają również niewłaściwą reakcję autoimmunologiczną, która zakłóca funkcjonowanie układu odpornościowego organizmu. Przeciwciała atakują tkanki, co skutkuje stanami zapalnymi. Głównym objawem reumatyzmu są nawracające bóle stawów. Z czasem stają się one tak intensywne, że uniemożliwiają poruszanie się, zaburzają nawet sen, podstawę regeneracji. Reumatyzm objawia się również charakterystyczną sztywnością stawów. Przeciążenie tkanek może z kolei skutkować reumatoidalnymi bólami mięśni. Medycyna, niestety, jeszcze nie wygrała z reumatyzmem, jednak dzięki wczesnej diagnozie i szybkiej reakcji lekarza specjalisty możesz podjąć działania, które wyhamują niekorzystne procesy zachodzące w Twoich stawach. Nieleczona choroba skutkuje natomiast nieodwracalnymi i ciągle pogłębiającymi się zmianami.
Konieczność regularnych ćwiczeń rąk i nóg u seniorów
Poza terapią środkami cytostatycznymi lub biologicznymi oraz odpowiednią dietą, korzystne w walce z reumatyzmem są zabiegi lecznicze. Termoterapia, elektroterapia, magnetoterapia, czy ultrasonoterapia wpływają korzystnie na uszkodzone tkanki. Wizyty w gabinecie masażysty również pomogą Ci złagodzić objawy reumatyzmu. Podstawą w profilaktyce, jak i terapii schorzenia, jest aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrany przyrząd do rehabilitacji kończyn górnych oraz rotor do aktywnych ćwiczeń rehabilitacyjnych przyczynią się do poprawy kondycji Twoich stawów. Aktywność ruchowa wpływa również na polepszenie krążenia krwi, mającego wpływ na cały szereg procesów zachodzących w Twoim organizmie, w tym lepsze zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze.
Rotor rehabilitacyjny, rowerek nie tylko dla seniora
Rotor rehabilitacyjny to nic innego jak uproszczony rower treningowy do oporowych ćwiczeń czynnych kończyn górnych i dolnych. Dzięki ćwiczeniom na rotorze wzmacniasz stawy, które zostały dotknięte zmianami reumatycznymi. Chrząstka stawowa regeneruje się. Błona maziowa wzmaga produkcję substancji odpowiedzialnej za redukcję tarcia, do którego dochodzi pomiędzy elementami kostnymi, tworzącymi staw. Wykonany z solidnej jakości stali rotor rehabilitacyjny RF-902 do ćwiczeń kończyn dolnych lub górnych to praktyczny sprzęt rehabilitacyjny, do stosowania w warunkach placówki medycznej, jak i domowych. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako urządzenie wspierające plan terapii dla seniora. Gdy wracasz do formy – na przykład po urazie mechanicznym – rotor rehabilitacyjny kończyn będzie jednym z podstawowych elementów wzmacniających siłę Twoich tkanek mięśniowych. Rotor rehabilitacyjny kończyn dolnych i górnych RF-902 jest wyposażony w system do wykonywania ćwiczeń oporowych. Posiada wyprofilowane nakładki antypoślizgowe, dla większej wygody podczas wykonywania ćwiczeń nóg i rąk.
Rotor rehabilitacyjny składany do ćwiczeń oporowych
Okres rehabilitacji bywa znacznie wydłużony, zwłaszcza jeśli uraz – spowodowany przez wypadek – okazał się na tyle poważny, że konieczna była operacja. Długotrwałe unieruchomienie kończyny, na przykład w ortezie, prowadzi do zwiotczenia mięśni. Mozolny powrót do sprawności oznacza, że znaczną część ćwiczeń musisz wykonać w warunkach domowych. Składany rotor rehabilitacyjny RF-903 to praktyczne rozwiązanie, gdy sprzęt chcesz przechowywać na niedużej powierzchni lub zabrać go ze sobą w podróż. Jest lekki przy przenoszeniu, waży niewiele ponad dwa kilogramy. Ten rehabilitacyjny rowerek rąk i nóg ma również spory zakres modyfikowania siły oporu. Z łatwością wyregulujesz go przed kolejnymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, by dostosować składany rotor do etapu terapii, na jakim się znajdujesz.
Rotor z odometrem dla zaplanowania ćwiczeń rąk, nóg
Kolejnym typem rotora rąk i nóg, który może pomóc Ci wzmocnić ścięgna kończyn dolnych lub górnych w okresie rehabilitacji, jest sprzęt z funkcją odometra. To bardzo pomocne rozwiązanie, gdy chcesz określić, z jaką intensywnością odbywają się poszczególne treningi. Rotor z odometrem RF-901 – na podstawie wskazań licznika – pozwoli Ci porównać kolejne sesje ćwiczeń, podsumować postępy i rozpisać sobie schemat działań na następne tygodnie. Rower rehabilitacyjny rotor RF-901 wyposażony jest w wymodelowane nakładki, chroniące przed poślizgiem oraz paski, dzięki którym stopy nie zsuwają się, nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Ten składany rotor rąk i nóg również z łatwością zabierzesz ze sobą w podróż.
Przyrząd rehabilitacyjny do ćwiczeń rąk
Gdy cierpisz na zmiany zwyrodnieniowe stawów lub wracasz do sprawności po urazie barku, domowe treningi to podstawa. Przyrząd do rehabilitacji kończyn górnych 881 posiada opcję zmiany poziomu obciążenia, dlatego w każdej chwili łatwo zmienisz formułę treningu. To sprzęt prosty w obsłudze. Nie musisz montować go do ściany i zajmować dodatkowego miejsca w domu. Przyrząd do rehabilitacji kończyn górnych 881 funkcjonuje jako przywieszka na drzwi. Zasada działania tego sprzętu rehabilitacyjnego jest nieskomplikowana. Opiera się na zasadzie przeciwwagi kończyn górnych.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat ćwiczenia zarówno kończyn dolnych jak i górnych za pomocą rotorów i przyrządów rehabilitacyjnych. Koniecznie sprawdź naszą ofertę sprawdzonych akcesoriów do rehabilitacji.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR