TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Skręcenie nadgarstka

Skręcenie nadgarstka

Skręcenie stawu nadgarstkowego, czyli uraz nadgarstka, którego nie należy lekceważyć

Jednym z najczęściej występujących urazów stawu nadgarstkowego jest skręcenie. Najczęściej dotyczy ono ludzi młodych, uprawiających sporty, a także starszych, którzy odruchowo opierają się na dłoniach podczas upadku. Dochodzi wówczas do przekroczenia naturalnego zakresu ruchu w stawie i do jego uszkodzenia. Skręcenia nadgarstka nie należy lekceważyć, ponieważ nie leczone może mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Budowa nadgarstka jest bardzo skomplikowana i delikatna. Składają się na niego - osiem kości ułożonych w dwóch rzędach, więzadła, ścięgna i torebka stawowa. Gdy dojdzie do uszkodzenia – naciągnięcia lub zerwania więzadeł mówimy o skręceniu stawu nadgarstkowego. Zakup stabilizatora nadgarstka chociaż jest bardzo ważny to jednak nie wszystko. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że skręciłeś nadgarstek, sprawdź co możesz zrobić.

  Spis treści:

Stopnie skręcenia nadgarstka

Do urazu najczęściej dochodzi podczas upadku, kiedy próbujesz go zamortyzować podpierając się na wyprostowanej ręce. To dość częsta kontuzja wśród osób uprawiających sport -  jazda na nartach, snowboardzie, rolkach czy na rowerze. Jednak równie często pojawia się w codziennym życiu, gdy niepostrzeżenie potkniesz się podczas spaceru i próbujesz ochronić się przed upadkiem. Wyróżniamy kilka stopni skręcenia nadgarstka:

  • - naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej
  • II° - naderwanie więzadeł i torebki stawowej
  • III° - rozerwanie torebki stawowej oraz naderwanie  lub rozerwanie więzadeł
  • IV° - rozerwanie więzadeł wraz z oderwaniem fragmentu kostnego

Objawy skręcenia nadgarstka

Do najczęstszych objawów skręcenia stawu nadgarstkowego należą:

  • Ból nadgarstka, nasilający się podczas ruchu;
  • Obrzęk stawu;
  • Siniak w okolicy nadgarstka;
  • Podwyższona temperatura w okolicy stawu;
  • Uczucie pieczenia wewnątrz stawu;
  • Ograniczona ruchomość stawu.

Diagnostyka skręcenia nadgarstka

Jak w przypadku wszystkich skręceń stawów najważniejsze jest szybkie postępowanie pourazowe, które obejmuje schłodzenie i unieruchomienie stawu oraz wizytę u lekarza. W procesie diagnostyki i dalszego procesu leczenia niezwykle istotny jest dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski, badanie zakresu ruchu i stabilności stawu oraz dodatkowe badania obrazowe tj.:

  • USG – pozwoli na określenie stopnia uszkodzenia;
  • RTG – umożliwi wykluczenie ewentualnych złamań czy przemieszczenia kości;
  • Rezonans magnetyczny – pomoże ocenić stan powierzchni stawowych i chrząstek.

Leczenie skręcenia nadgarstka

Leczenie zachowawcze skręcenia stawu nadgarstkowego

Niezastąpiona w pierwszych momentach po urazie jest tzw. procedura PRICE uzupełniona o farmakoterapię w postaci doraźnie przyjmowanych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

P (PROTECT) – ochrona

Unieruchomienie stawu, które zapobiegnie pogłębieniu urazu i da ci czas na regenerację tkanek. Warto zastosować bandażowanie oraz taping do 72h po kontuzji, a po tym czasie zaopatrz się np. w stabilizator stawu nadgarstkowego LIGAMAX PALM lub przy poważniejszym skręceniu w ortezę nadgarstka LIGAFLEC CLASSIC.

R (REST) – odpoczynek

Ogranicz ruch stawu do 48h po urazie, co jest kluczowe w procesie regeneracji. Po tym czasie możesz stopniowo obciążać staw i rozpocząć proces rehabilitacji.

I (ICE) – lód

Ochładzanie skręconego nadgarstka zmniejszy stan zapalny, opuchliznę oraz przyspieszy proces gojenia. Zimne okłady stosuj maksymalnie 20 minut, co 3-4 godziny.

C (COMPRESS) – ucisk

Po schładzaniu stawu warto użyć opaski uciskowej czy stabilizatora, które zredukują obrzęki i krwiaki oraz ograniczą ruchomość skręconego nadgarstka.

E (ELEVATE) -  uniesienie kończyny powyżej linii serca. Zapobiegnie pogłębianiu się opuchlizny w obrębie skręconego stawu, a także obniży ciśnienie krwi w uszkodzonych tkankach.

Stabilizator nadgarstka

Lekarz ustali i zaplanuje plan leczenia dostosowany do stopnia skręcenia i uszkodzeń twojego nadgarstka. Ważne w całym procesie jest wspomaganie się ortezą stawu nadgarstkowego, która zapewni ochronę i pozwoli na pełną regenerację uszkodzeń. Wśród dostępnych na rynku szczególnej uwadze polecamy ortezę nadgarstka MANUMAX oraz ortezę stawu nadgarstkowego MANIMAX, a także ortezę nadgarstka z usztywnieniem kciuka MANUMAX T lub stabilizator nadgarstka z usztywnieniem kciuka DYNASTAB DUAL firmy THUASNE.

Leczenie operacyjne skręcenia nadgarstka

Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie pożądanych efektów lub stopień skręcenia jest dużo poważniejszy, ortopeda może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Polega ono na rekonstrukcji zerwanego więzadła, najczęściej metodą atroskopową. Po operacji niezwykle ważny jest proces rehabilitacji pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, którzy dobierze ćwiczenia i zabiegi idealne do twojego przypadku. Wśród najczęściej wybieranych wyróżniamy:

  • Terapię manualną
  • Terapię powięziową
  • Laseroterapię
  • Krioterapię
  • Pole magnetyczne

Mimo iż operowane więzadło goi się dość szybko, bo zaledwie w 6-8 tygodni, to pełna rekonwalescencja może trwać nawet do 8 miesięcy. Dlatego niezwykle ważne, abyś uzbroił się w cierpliwość i stosował się do wszystkich zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. Przede wszystkim staraj się nie nadwyrężać stawu nadgarstkowego i chroń go za pomocą uniwersalnego stabilizatora nadgarstka np. LIGAFLEX CLASSIC OPEN.

W naszym sklepie medycznym znajdziesz duży wybór stabilizatorów i ortez nadgarstka

Teraz już wiesz na czy m polega i jak leczyć skręcenie nadgarstka, dlatego pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć ale jeżeli już przytrafiło Ci się coś niedobrego, nie zapomnij sprawdzić naszej oferty na stabilizatory nadgarstka, które zabezpieczą Twój nadgarstek i pozwolą na jego bezpieczną regenerację.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl