Boli Cię szyja? Sprawdź czy to nie zniesienie lordozy szyjnej
Statyczny tryb życia – opierający się na wielogodzinnym siedzeniu – stał się problemem naszych czasów i jest przyczyną wielu chorób, zaliczanych do cywilizacyjnych. Kłopoty z kręgosłupem zaczynają dotykać coraz większą grupę ludzi, pierwsze niepokojące sygnały pojawiają się czasem już w młodym wieku.
Spis treści |
Czym jest zniesienie lordozy szyjnej?
Anatomicznie zdrowy kręgosłup jest podwójnie esowato wygięty. Odchylenie odcinka kręgosłupa szyjnego w kierunku pleców określamy terminem – „lordoza”. Kształt kręgosłupa pozwala elastycznie reagować na przeciążenia, ale wszystko ma swoje granice. Z punktu widzenia ewolucyjnego od tysięcy lat dużo czasu spędzaliśmy w ruchu – w pozycji wyprostowanej. Teraz sposób naszego funkcjonowania diametralnie się zmienił. Obecnie możesz regularnie przeciążać kręgosłup, pochylając się nad komputerem i spędzając wolny czas przy smartfonie lub tablecie. Zniesienie lordozy oznacza zmniejszanie anatomicznego odchylenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Z czasem może dojść do zupełnego zaniknięcia wychylenia.
Objawy zniesienia lordozy. Skutki lekceważenia schorzenia
Spłycenie lordozy szyjnej na początku nie wywołuje szczególnych objawów. Stan Twoich kręgów szyjnych pogarsza się zwykle stopniowo, z upływem lat. Mięśnie, które powinny podtrzymywać właściwą postawę, słabną, co w największym stopniu dotyka pracowników biurowych. Po długim dniu w pracy możesz odczuwać napięcie w obszarze ramion. Zniesienie lordozy szyjnego odcinka kręgosłupa ogranicza zakres ruchomości Twojej szyi. Ból kręgosłupa szyjnego pojawia się m.in. w wyniku degeneracji korzeni nerwowych i deformacji krążka międzykręgowego. W skrajnym przypadku możesz doprowadzić do dyskopatii i przepukliny jądra miażdżystego.
Leczenie lordozy szyjnej po zniesieniu
Ogromny wpływ na pogorszenie się stanu Twoich kręgów, ma czas reakcji na niepokojące objawy. Nie warto lekceważyć nawracającego bólu. Z czasem może być tylko gorzej. Konsultacje ze specjalistami – po wielu latach spędzonych za biurkiem – są pierwszym krokiem do zmniejszenia dyskomfortu, wynikającego ze schorzenia. Fizjoterapeuta odgrywa tu znaczącą rolę. Po rehabilitacji w placówce medycznej, przychodzi czas na ćwiczenia w domu. Jeśli będziesz wykonywać je regularnie, w stosunkowo krótkim czasie odczujesz pierwsze efekty. Najważniejsze to utrzymać systematyczność. Dać szansę swoim kręgom na chwilę odreagowania w ciągu dnia. W większości przypadków rezultaty są bardzo zadowalające.
Profilaktyka lordozy odcinka szyjnego
Nie musisz narzekać na kręgosłup już po przekroczeniu trzydziestych urodzin, co dla wielu stało się codziennym doświadczeniem. Umiejętne zapobieganie deformacjom odcinka szyjnego, a przynajmniej spowalnianie niekorzystnego trendu jest możliwe. Upewnij się, czy monitor i telewizor, z których korzystasz na co dzień są na odpowiednim poziomie dla Twojego wzroku. Czy siedzisz w pozycji wyprostowanej? Fotel, z którego korzystasz jest wyprofilowany i ustawiony pod właściwym kątem, który sprzyja poprawnemu oparciu pleców? Czy śpisz i wypoczywasz w odpowiedniej pozycji? Ułożenie głowy podczas snu jest jednym z kluczowych elementów. Stos poduszek, zasypianie z nienaturalnie wychyloną do przodu szyją – w porównaniu z barkami – to elementy, które tylko zwiększą obciążenie Twoich mięśni i kręgów. Kolejne poranki mogą być coraz bardziej bolesne. Poduszka ortopedyczna solidnej jakości pomoże Ci zminimalizować niekorzystne zmiany lub znacznie złagodzić dolegliwości występujące w kręgach szyjnych. Produkty tego typu posiadają specjalne właściwości. Poduszka z pianki termoelastycznej niejako „naturalnie” dostosowuje się do Twojej głowy, jednocześnie nie zapadając się zbyt głęboko. Poduszka ortopedyczna z funkcją stabilizującą sprawi, że nie będziesz osuwać się mimowolnie podczas snu. Jeśli śpisz zwykle na boku lub musisz odpoczywać tak po zabiegu, warto sięgnąć po specjalistyczny produkt. Poduszka do spania na boku zapewni Ci niezbędny komfort. Gdy używasz aparatu CPAP, również możesz wybrać szczególny wyrób medyczny. Poduszka do terapii bezdechu sennego sprawi, że spanie w aparaturze będzie znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla prawidłowego działania sprzętu. O zdrowie możesz zadbać również poza domem. Niewielka poduszka ortopedyczna dla podróżnych pomoże Ci solidnie wypocząć, gdy nocujesz w hotelu.
W naszym sklepie medycznym znajdziesz szeroki wybór poduszek ortopedycznych do spania
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat problemów z kręgami szyjnymi. Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat profilaktyki, zapraszamy do regularnego śledzenia naszego bloga. W ofercie naszego sklepu medycznego znajdziesz bogatą ofertę produktów, stosowanych przy dolegliwościach związanych z kręgosłupem w tym poduszki ortopedyczne do spania.
Poozdrawiamy,
zespół MAGMAR