TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jaki materac przeciwodleżynowy pneumatyczny wybrać

Materace przeciwodleżynowe pneumatyczne, znajdujące się w naszej ofercie, charakteryzują się wysoką funkcjonalnością i cichą pracą pompy. Zbudowane są z komór, które gwarantują równomierne rozkładanie się nacisku ciała. Jeśli wybierasz materac przeciwodleżynowy dla siebie, uwzględnij szacowany czas, jaki spędzisz na rekonwalescencji, ryzyko pojawienia się odleżyn lub stopień zaawansowania schorzenia. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci dokonać optymalnego wyboru.

Materace przeciwodleżynowe pneumatyczne

Czy pneumatyczny materac przeciw odleżynom służy do leczenia odleżyn

Odleżyna, mówiąc najkrócej, to martwica tkanki miękkiej wywołana długotrwałym uciskiem pomiędzy podłożem a tkanką kostną, ograniczającym lub blokującym przepływ krwi. Tkanka miękka, aby móc prawidłowo funkcjonować, potrzebuje tlenu oraz składników odżywczych zawartych w krwi, dlatego gdy ograniczymy lub uniemożliwimy jej przepływ, komórki tkanki miękkiej zaczynają obumierać. Można zapobiec dalszemu obumieraniu komórek poprzez przywrócenie odpowiedniego przepływu krwi. Chcąc udrożnić naczynia krwionośne należy usunąć lub zniwelować nacisk podłoża na tkanki miękkie. Do tego właśnie służą pneumatyczne materace przeciwdziałające odleżynom. Usuwają pierwotną przyczynę powstawania martwicy tkanek miękkich, czyli odleżyn, poprzez zniwelowanie lub całkowite usunięcie długotrwałego ucisku tkanek miękkich, zapewniając możliwość dotarcia tlenu i składników odżywczych wraz z krwią do narażonych na powstawanie odleżyn obszarów. Materace przeciwodleżynowe pneumatyczne są bardzo skuteczne zarówno w profilaktyce zapobiegania powstawaniu odleżyn jak i w zapobieganiu ich pogłębiania się, nie znaczy to jednak, że materace zmiennociśnieniowe leczą. Materace antyodleżynowe usuwają lub niwelują przyczynę powstawania odleżyn, co w profilaktyce odleżyn moglibyśmy uznać za kluczowy czynnik. Bowiem odleżyna jest powikłaniem niewłaściwego ukrwienia tkanek, zaś materace przeciwodleżynowe stosuje się do sunięcia przyczyny tegoż powikłania.

Jak działa materac przeciwodleżynowy pneumatyczny

Zasada działania materaca przeciwodleżynowego jest bardzo prosta i dzięki temu niezwykle skuteczna. Materac zmiennociśnieniowy składa się z 2 lub więcej sekcji czyli połączonych ze sobą komór oraz pompy podającej powietrze. Pompa powietrza na zmianę pompuje sekcję materacy w tak zwanym cyklu, który najczęściej trwa ok 10-12 min. W pierwszej połowie cyklu pompa napełnia powietrzem pierwszą sekcję, nazwijmy ją sekcją A, zaś w tym czasie druga sekcja, nazwijmy ją sekcją B, jest nienapompowana. W drugiej połowie cyklu pompa pompuje odwrotnie czyli wtłacza powietrze do sekcji B, podczas gdy sekcja A pozostaje nienapompowana. Proces ten najlepiej obrazuje poniższy rysunek.

cykl pracy materaca przeciwodlezynowego

Dzięki temu każdy fragment ciała mający styk z powierzchnią materaca jest przez co najmniej połowę cyklu uwolniony od nacisku podłoża. Tym samym, w tkankach miękkich co połowę cyklu przywracane jest krążenie, dzięki czemu są one zaopatrywane w składniki odżywcze i tlen. W ten oto prosty sposób przyczyna powstawania odleżyn jest niwelowana lub całkowicie usuwana. Ten uproszczony schemat pokazuje metodę działania materacy. Pamiętaj jednak, że przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę również na inne jego parametry, o których powiemy w dalszej części.

Rodzaje materacy pneumatycznych przeciw odleżynom

Materace przeciwodleżynowe możemy podzielić według dwóch powiązanych ze sobą kryteriów. Po pierwsze jest to konstrukcja materaca, gdzie wyróżniamy materace bąbelkowe (inaczej materace pęcherzykowe) jak np. materac przeciwodleżynowy BioFlote 2000 oraz materace komorowe (inaczej materace rurowe) jak np. materac przeciwodleżynowy BioFlote 4000. Po drugie, możemy podzielić materace ze względu na stopień odleżyn do którego są dedykowane, co jednak silnie koreluje z samą budową materacy.

Zmiennociśnieniowy materac bąbelkowy składa się z połączonych ze sobą komórek powietrznych przypominających "bąbelek", które podzielone są na 2 sekcje. Materace bąbelkowe zgrzewane są z jednego kawałka, a to oznacza, że w przypadku nieszczelności będziesz musiał wymienić cały materac. Materac przeciw odleżynom o konstrukcji bąbelkowej wygląda tak jak na poniższym zdjęciu.

Zmiennociśnieniowy materac bąbelkow

Materace rurowe natomiast zbudowane są z niezależnych komór połączonych ze sobą wężykami i osadzonymi w bazie materaca, czyli mówiąc prościej są spięte pokrowcem od spodu. Taka konstrukcja materaca umożliwia podpieranie ciała obszarowo, co ma wpływ na lepszą redystrybucję ciśnienia wywieranego na tkankę, a po drugie w przypadku nieszczelności jednej z komór wystarczy, że wymienisz komorę nie zaś cały materac. Zmiennociśnieniowy materac pneumatyczny o konstrukcji komorowej wygląda jak na poniższej fotografii.

Przeciwodleżynowy materac rurowy

Jeżeli chodzi o podział na stopnie odleżyn, zwykle podział ten jest opisywany przez producentów zgodnie z 4-stopniową skalą opisaną przez European Pressure Ulcer Advisory Panel, o czym dokładniej piszemy w artykule Odleżyny na naszym blogu. Podział ten ze względu na różne funkcjonalności i nieco inną budowę materaca pneumatycznego po prostu wskazuje do jakiego stopnia odleżyn dedykowany jest dany materac. Przyjmij zasadę, że materace dedykowane do wyższych stopni odleżyn można stosować do niższych, ale nigdy na odwrót. Jest to związane z wartością ciśnienia w komorach, o której piszemy w dalszej części.

Jak pneumatyczny materac przeciwodleżynowy wybrać i na co zwrócić uwagę

Zastanawiając się nad zakupem materaca przeciwodleżynowego przede wszystkim powinieneś określić stopień odleżyn do którego ma być dobrany materac. Materace bąbelkowe będą zawsze przeznaczone do profilaktyki przeciwodleżynowej lub do odleżyn stopnia I. Do odleżyn stopnia II i wyższego dedykowane są materace o konstrukcji komorowej. Zwykle im wyższy materac tym dedykowany jest do wyższego stopnia odleżyn oraz rośnie maksymalna waga pacjenta jakiego można położyć na materacu. Ciężsi pacjenci powodują większe ugięcie się komór materaca, a tym samym istnieje ryzyko ucisku tkanki miękkiej (nie podpartej w danej chwili przez napompowane komory) przez komory nienapompowane lub styku ciała pacjenta z podłożem.

Zwykle, im materac dedykowany jest do wyższego stopnia odleżyn, tym ma więcej komór, co zapewnia lepszą stabilność i szybsze dotarcie krwi do tkanek, ponieważ uciskany obszar jest mniejszy. Materace przeznaczone do wyższych stopni odleżyn mają także niższe ciśnienie w komorach i tu jesteśmy winni Ci wyjaśnienie dlaczego ma to dość duży wpływ na skuteczność materaca. W uproszczeniu przyjmuje się, że ciśnienie krwi w naczyniach włosowatych (tych najbliżej skóry) wynosi ok 32 mmHg. W momencie gdy na naczynia włosowate podłoże wywiera nacisk większy niż 32 mmHg, oznacza to, zmniejszenie światła naczyń krwionośnych lub ich całkowite zamknięcie w momencie styku z napompowaną komorą. Ciśnienie wywierane przez komory będzie i tak oczywiście dużo mniejsze aniżeli np. wywierane przez twardy materac lub wersalkę. Jednak powyżej podanej wartości ciśnienia, jak wspomnieliśmy, może ono wywołać zwężenie lub zamknięcie się światła najmniejszych naczyń krwionośnych. Dlatego sytuacją idealną jest, gdy ciśnienie w komorach przyjmuje wartość poniżej 32 mmHg lub po prostu możliwie jak najniższą, jednocześnie nie powodującą zaburzeń w stabilności użytkownika materaca tak jak np. w materacu przeciwodleżynowym BioFlote 5000. I to kolejna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Jeżeli wybierasz materac np. dla odleżyn stopnia II wybierz ten wśród dostępnych modeli, który będzie miał najniższe podane ciśnienia robocze.

Kolejną rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, to czas przez jaki będziesz używał materaca zmiennociśnieniowego. I tu sytuacja jest prosta - materace bąbelkowe dedykowane są do opieki krótkoterminowej czyli maksymalnie do 12 miesięcy, powyżej 12 miesięcy zdecydowanie wybierz materac rurowy. Jest to związane zarówno z wartością ciśnienia w komorach jak i z materiałem użytym do produkcji materacy. Materace bąbelkowe zwykle wykonywane są z polichlorku winylu czyli PVC, który pod wpływem promieni słonecznych (a konkretnie promieniowania UV), utwardza się i traci swoją elastyczność. Proces ten trwa orientacyjnie dla materacy od 12 do 24 miesięcy, w zależności od czasu ekspozycji na światło słoneczne, potem podatność na rozszczelnienie materaca rośnie. Materace komorowe zwykle wykonywane są z różnego miksu PVC/PU i Nylonu, dlatego tutaj to zjawisko zachodzi z dużo mniejszą siłą i w dużo dłuższym czasie, a tym samym materac rurowy będzie służył Ci dłużej.

Kolejnym istotnym aspektem, gdy wybierasz materac przeciwodleżynowy pneumatyczny, są jego funkcjonalności. Pod spodem opisujemy do czego służą poszczególne z nich.

Funkcjonalności materaca:

  • mikrowentylacja - wspomaga cyrkulację powietrza wokół pacjenta co niweluje pocenie się skóry, odleżyny szybciej powstają i pogłębiają się w mokrym środowisku gdzie namnażają się bakterie
  • funkcja poduszki - zwykle 3 ostatnie komory materaca nie biorą udziału w cyklu wymiany powietrza i są ciągle napompowane, co jest istotne w przypadku urazów kręgosłupa szyjnego oraz daje większy komfort pacjentowi zapewniając pewne podparcie głowy
  • wyłogi lub pasy mocujące - pozwalają zamocować pneumatyczny materac przeciwodleżynowy do materaca podkładowego lub leża łóżka
  • pokrowiec - nie każdy pneumatyczny materac przeciwodleżynowy go ma, a w przypadku sączenia się wydzielin lub nietrzymania kału i moczu pozwala na zachowanie większej higieny i komfortu pacjenta
  • zawór CPR - dodatkowy otwór pozwalający szybko spuścić powietrze w przypadku potrzeby przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej
  • szybkozłączka transportowa - możliwość zatkania ujścia rury materaca i zabezpieczenia przed uciekaniem powietrza po odłączeniu pompy, przydatne np. podczas przewożenia pacjenta na badania

Funkcjonalności pompy:

  • regulacja ciśnienia - najlepiej aby była płynna, a skala odnosiła się do wagi pacjenta, nie zaś do wartości ciśnienia
  • funkcja statyczna - pozwala napompować cały pneumatyczny materac przeciwodleżynowy, co ułatwia znacznie czynności higieniczne i medyczne wokół użytkownika
  • alarm niskiego ciśnienia - informuje gdy w materacu pojawia się nieszczelność
  • alarm braku prądu - informuje o braku zasilania

Wybór materaca zmiennociśnieniowego z odpowiednimi funkcjami zależy od konkretnego przypadku, dlatego nie będziemy sugerować konkretnych konfiguracji i pozostawiamy to Twojej ocenie.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Ci trochę tematykę wyboru odpowiedniego modelu materaca przeciwodleżynowego, a jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości chętnie pomożemy dobrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl