TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Koncentrator tlenu - jak używać i jak przygotować

Koncentrator tlenu - jak używać i jak przygotować

Koncentrator tlenu - jak używać?

Koncentrator tlenu, aby prawidłowo pracować potrzebuje dostępu do prądu i podłączenia wąsów tlenowych. Warto abyś zwrócił uwagę na kilka aspektów, które ułatwią Ci korzystanie z aparatu do tlenoterapii. Podpowiadamy, co należy zrobić, zanim uruchomisz po raz pierwszy urządzenie do tlenoterapii.

  Spis treści:

Jakie akcesoria wybrać do koncentratora tlenu

Wąsy tlenowe i maska tlenowa (kaniula)

Przygotowując koncentrator tlenu do pracy musisz podłączyć tzw. wąsy tlenowe (kaniulę nosową), którymi tlen podawany jest bezpośrednio do nosa. Jeżeli nie możesz prawidłowo oddychać nosem (np. krzywa przegroda, polipy, alergia) lub aparat jest przeznaczony dla osoby nieprzytomnej albo takiej, z którą jest utrudniony kontakt, należy zastosować maskę tlenową. Jednak zdecydowanie rekomendujemy używanie wąsów tlenowych ze względu na praktyczność ich użycia, umożliwiają one swobodną rozmowę oraz jedzenie czy też picie bez potrzeby przerywania podawania tlenu. Wąsy tlenowe zawsze dołączane są do zestawu wraz z koncentratorem.

Nawilżacz do koncentratora tlenu

Rekomendujemy, abyś wyposażył się w nawilżacz, który nie jest obligatoryjny do prawidłowej pracy urządzenia, jednakże znacznie poprawia komfort z jego korzystania. Przy długotrwałym korzystaniu z nienawilżonego powietrza z wysoką koncentracją tlenu, następuje wysuszanie śluzówek, co może powodować dyskomfort. Dlatego, aby tego uniknąć, stosujemy nawilżacz tlenu, który jest niczym innym jak mówiąc kolokwialnie tanią, plastikową butelką dopasowaną do koncentratora tlenu, którą wystarczy napełnić wodą. Proste i tanie rozwiązanie, a jednak znaczeni zwiększające komfort użytkowania. W naszym sklepie nawilżacz dodajemy do koncentratora GRATIS.

Wąż tlenowy

Węże tlenowe mają najczęściej długość 2,1 m lub 5,0 m, dlatego, co istotne, aby pobierać tlen należy znajdować się w pobliżu koncentratora tlenu. Czy to znaczy, że jeżeli chcesz pójść gdzieś dalej niż 5m to musisz zabierać koncentrator ze sobą? Oczywiście, że nie – możesz zastosować przedłużenie w postaci węża tlenowego o długości 7,6 m lub 10 m. Dzięki temu możesz pobierać tlen i w miarę swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu lub, jeżeli przeszkadza Ci jego praca szczególnie na noc, przesunąć koncentrator do innego pomieszczenia.

Jaki przepływ ustawić w koncentratorze tlenu

Przed rozpoczęciem użytkowania aparatu musisz również ustawić na nim odpowiedni przepływ tlenu wyrażany w litrach na minutę, który decyduje o ilości tlenu dostarczanego do Twojego organizmu. Zwykle w większości modeli przepływ tlenu możesz ustawić pomiędzy 0,5 l/min do 5,0 l/min, tak jak np. w koncentratorze tlenu AE-5W firmy Aerti. O tym, jaki przepływ tlenu musisz ustawić w aparacie, powinien zdecydować lekarz, który zna Twój stan zdrowia. Tlen nie jest gazem obojętnym dla naszego organizmu, dlatego aby nie zaszkodzić swojemu życiu lub zdrowiu powinieneś stosować się ściśle do zaleceń lekarza.  Możemy jednak wspomnieć, że z naszego doświadczenia najczęściej stosowanym przepływem tlenu wśród chorych na POChP jest zakres od 0,5 l/min do 2,0 l/min. Dlatego, dopóki nie uzyskasz informacji od lekarza o przepływie tlenu dobranego pod Twoje potrzeby, bezpiecznym poziomem jaki możesz ustawić w aparacie powinno być do 1,5 l/min. Nie zalecamy ustawiać w koncentratorze tlenu zbyt wysokich przepływów (powyżej 4,0 l/min.), ponieważ przy takich przepływach spada koncentracja tlenu. Lepszym rozwiązaniem będzie trochę mniejszy przepływ przy zachowaniu wyższego stężenia podawanego tlenu niż nadmierne zwiększanie przepływu kosztem utraty dobrej koncentracji tlenu.

Jakiej wody używać do koncentratora tlenu

Jeżeli zdecydowałeś się również na zakup nawilżacza do urządzenia tlenowego, warto, aby wiedział jaką wodą należy go uzupełnić. Możesz do nawilżacza wlać zwykłą, przegotowaną, ostudzoną wodę. Jednak zawiera ona minerały, które zakamieniają nawilżacz. Chcąc tego uniknąć, zalecamy, abyś jednak stosował wodę demineralizowaną, która jest wykorzystywana np. do żelazek czy też akumulatorów w samochodzie. Możesz ją nabyć na każdej stacji benzynowej. Wodę wlej do nawilżacza najlepiej do połowy między dwie widoczne na obudowie nawilżacza kreski oznaczone jako minimum i maksimum. Jej zużycie zależy oczywiście od ustawionego przepływu tlenu. Im większy przepływ, tym większe zużycie. Wodę trzeba uzupełniać tak, aby rurka w nawilżaczu, z której wypływają bąbelki tlenu, zawsze była zanurzona w wodzie. Pamiętaj o regularnej wymianie wody w nawilżaczu – przynajmniej raz na tydzień, a w upalne dni najlepiej codziennie.

Gdy wykonasz już wszystkie wcześniej opisane czynności po prostu włącz aparat. Przy włączonym urządzeniu za pomocą jednego przycisku lub pokrętła (w zależności od modelu), ustawiasz przepływ tlenu i zaczynasz oddychać powietrzem wzbogaconym tlenem. Pamiętaj również o usuwaniu raz w tygodniu kurzu z zewnętrznego filtra. Aparat działa na prąd dlatego, aby oszczędzić energię włączaj go tylko wtedy kiedy z niego korzystasz.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Ci trochę temat jak używać koncentratora tlenu.

Przenośny koncentrator tlenu i stacjonarny koncentrator tlenu możesz kupić w naszym sklepie medycznym

Nie zapomnij zapoznać się z naszą ofertą koncentratorów tlenu.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl