TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Złamana noga – objawy, pomoc, leczenie i rehabilitacja

Złamana noga – objawy, pomoc, leczenie i rehabilitacja

Co robić gdy złamałeś nogę w wypadku?

Do najbardziej uciążliwych kontuzji zaliczamy złamanie kończyny dolnej. Przerwanie ciągłości struktury kości uniemożliwia swobodne poruszane się przez wiele tygodni i wymaga żmudnej rehabilitacji. Jakie wyróżniamy rodzaje tego typu urazów? Złamanie zamknięte występuje, gdy kość nie naruszyła powierzchni skóry. Złamanie otwarte to wyjątkowo poważna i bolesna kontuzja, która oznacza przebicie tkanki skórnej przez kość. W zależności od przesunięcia fragmentów uszkodzonej kości, mówimy o złamaniu z przemieszczeniem lub bez przemieszczenia.

  Spis treści:

Objawy złamania nogi

Często już sam moment złamania nogi bywa bardzo charakterystyczny. Możesz usłyszeć chrupnięcie, które nawet u obserwatora wypadku, wywołuje dyskomfortową reakcję.  Chrupnięcia mogą być słyszalne również przy próbie poruszenia nogą. Czasem kończyna zostaje odchylona w nieanatomiczny sposób. Poziom odczuwalnego bólu jest uzależniony od stopnia zaawansowania urazu. Nasila się przy próbie poruszenia kończyną lub podczas dotykania złamanego miejsca. Noga zaczyna stosunkowo szybko sinieć, pojawia się znaczne opuchnięcie kończyny. W skrajnych przypadkach tętno może być niewyczuwalne, poniżej punktu uszkodzenia kości.

Złamanie kości. Pierwsza pomoc

Urazy kończyn dolnych przytrafiają nam się na skutek sportowego, czy turystycznego pecha, także podczas zwykłych poślizgnięć i innych niefortunnych zdarzeń. Jeśli przeżyliście wypadek i chcesz udzielić pomocy osobie, która złamała nogę, warto ocenić sytuację wokół. Rozejrzeć się, czy nie grozi Wam jeszcze jakieś niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli znajdujecie się na drodze. W przypadku poważniejszych urazów konieczne jest natychmiastowe wezwanie służb medycznych. Jak wygląda pierwsza pomoc przy złamaniu nogi? Kończynę poszkodowanego trzeba unieruchomić. W przypadku, gdy do uszkodzenia doszło w stawie lub tuż obok niego, usztywnij obie przylegające kości. Jeśli uszkodzony został trzon kości, zabezpiecz przed ruchomością stawy po obu stronach. Jak usztywnić złamaną nogę? W wielu przypadkach nie będziesz mieć nic pod ręką. Wówczas pozostaje Ci związać obie kończyny poszkodowanego np. przy użyciu szalika. Parasol, laska, kijek od nordic walking, kawałek deski. Te przedmioty również mogą stanowić zastępcze rozwiązanie, pełniąc funkcję tymczasowych stabilizatorów. Bandaż np. z samochodowej apteczki będzie nieoceniony. Jeśli dojdzie do niebezpiecznego złamania otwartego, staraj się zrobić wszystko, by nie zainfekować rany. Nie naruszaj kości, nie próbuj wyciągać odłamków, jeśli jest zgruchotana!

Ból nogi. Leczenie po kontuzji

Gdy przytrafi Ci się poważny uraz kończyny dolnej, konieczna będzie operacja. Lekarze muszą zrekonstruować pierwotny wygląd kości. Do tego celu wykorzystuje się gwoździe chirurgiczne i druty Kirschnera. W przypadku mniej skomplikowanych urazów powszechnie stosowaną metodą usztywnienia kończyny jest tylko założenie gipsu. Oznacza to unieruchomienie na kilka tygodni. Poza lekami przeciwbólowymi, stosowanymi zwłaszcza na początku, zapisane zostaną Ci środki przeciwzakrzepowe w postaci doustnej lub w formie zastrzyków. Niestety z wiekiem kontuzje tego typu są bardziej niebezpieczne. Kości regenerują się gorzej, ogromne problemy mają seniorzy cierpiący na osteoporozę.

Lekki gips, orteza, stabilizator

Lekki gips, walker na złamaną nogę

Unieruchomienie kości za pomocą gipsu, zawsze stwarza duży dyskomfort. Orteza na złamaną nogę, czy właściwie dobrany stabilizator ortopedyczny mogą znacznie ułatwić funkcjonowanie podczas rekonwalescencji. To produkty wykonane z lekkich materiałów. Pozwalają oddychać skórze, dzięki znacznie większej przepuszczalności powietrza w porównaniu z gipsem. W takich akcesoriach wygodniej się   poruszać, co ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla wygody. Każda praca mięśni to mały trening –  pozwalający szybciej wrócić do sprawności po zdjęciu usztywnienia. Złamanie kostki, skręcenie stawu skokowego, czy pęknięcie kości śródstopia to jedne z najbardziej powszechnych urazów kończyny dolnej. Orteza stopowo-goleniowa cyli tzw. lekki gips jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Posiada formę długiego buta z możliwością regulacji usztywnienia przy pomocy pompki. Poszczególne elementy np. w postaci osłony na palce również możesz modyfikować. Podeszwa ortezy na stopę została zaprojektowana z myślą o jak najwygodniejszym, zbliżonym do naturalnego poruszaniu się.

Rehabilitacja po złamaniu nogi. Wyzwanie dla cierpliwych

Balkonik rehabilitacyjny

Rekonwalescencja po urazie kończyny dolnej to zawsze kwestia indywidualna. Nasze organizmy regenerują się w różnym tempie, ale kluczowe znaczenie ma tu regularność wykonywania ćwiczeń. W przypadku bardziej zaawansowanej kontuzji istnieje spore prawdopodobieństwo, że gdy wstaniesz z łóżka, konieczne będzie przemieszczanie się z bezpieczną i stabilną podporą, jaką jest balkonik rehabilitacyjny. Gdy jesteś osobą starszą, przechodzenie do łazienki w odpowiednim tempie może powodować ogromne problemy. Balkonik toaletowy z ławeczką i zestawem toaletowym może pomóc Ci załatwiać potrzeby fizjologiczne w najgorszym okresie rekonwalescencji. Gdy tego typu podpory nie są już potrzebne, trzeba sięgnąć po kule ortopedyczne. Po konsultacji z ortopedą dowiesz się, który model najlepiej wybrać. Kula pachowa odciąża przy poruszaniu Twój nadgarstek, co może mieć niemałe znaczenie, jeśli przechodzisz rehabilitację po wypadku, gdzie ucierpiały różne części ciała. Kula łokciowa z obejmą stabilizującą rękę to uniwersalny model, umożliwiający przemieszczanie się w gipsie oraz tuż po zdjęciu usztywnienia. Wbrew pozorom, poruszanie się o kulach nie jest wcale takie łatwe. Dobre rady i asekuracja fizjoterapeuty w stawianiu pierwszych kroków na pewno okażą się bezcenne. Determinacja oraz sumienność podczas wykonywania rehabilitacyjnych ćwiczeń to podstawa podczas powrotu do pełnej sprawności.

W naszym sklepie medycznym znajdziesz zarówno lekki gips jak i ortezy i stabilizatory po złamaniu nogi

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci tematykę związaną z urazami kończyn dolnych. Szeroką gamę akcesoriów związanych z rehabilitacją po złamaniu nogi znajdziesz w naszym sklepie medycznym.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl