Rajstopy uciskowe i inne produkty kompresyjne I stopnia. Co to znaczy?
Gdy lekarz sugeruje Ci kompresjoterapię, wiesz już zapewne, że produkty w niej stosowane wyróżniają się różnymi stopniami ucisku. Jest to niezwykle istotne, bowiem jak w przypadku zastosowania każdego wyrobu medycznego, najważniejsze są zdrowe proporcje. Pończochy uciskowe, rajstopy przeciwżylakowe, czy podkolanówki przeciw żylakom należy dobrać w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Rola specjalisty jest tutaj nieodzowna. Co oznacza zalecenie lekarza do noszenia produktów uciskowych I stopnia? Wyjaśniamy w artykule.
Spis tresci: |
I stopień ucisku. Kiedy stosujemy?
Produkty uciskowe o I klasie kompresji są zalecane jako element leczenia, gdy występują wczesne objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli na Twoich kończynach dolnych pojawiły się tzw. pajączki, czyli drobne, fioletowe siateczki żyłek to wystarczający sygnał, by rozejrzeć się za wyrobami uciskowymi. Zwykle to osoby, które w pracy funkcjonują statycznie, czyli siedzą lub stoją całymi godzinami sięgają po pończochy przeciwżylakowe 1 stopnia ucisku lub rajstopy uciskowe 1 stopnia ucisku. Na koniec dnia odczuwają tzw. syndrom ciężkich nóg. Pojawiają się pierwsze obrzęki. Proces ten powtarza się i z upływem czasu narasta. Produkty uciskowe o I stopniu kompresji zalecane są nie tylko leczniczo, ale i profilaktycznie. Specjaliści doradzają ich regularne zakładanie kobietom w ciąży, ponieważ wówczas w organizmie zmienia się m.in. gospodarka hormonalna, co ma wpływ na żyły.
Pończochy przeciwżylakowe. Jak dopasować?
Gdy mówimy o I klasie ucisku, lekarze najczęściej sugerują wyroby medyczne, przykrywające kończynę dolną na całej długości. Sprawdzą się tu zarówno rajstopy kompresyjne, jak i pończochy na żylaki. Ucisk, jaki wywierają, w zależności od przyjętej skali wynosi w niemieckiej skali RAL od 18 do 21 mmHg i nosi nazwę I klasy kompresji, zaś we francuskiej skali ASQUAL od 15 do 20 mmHg i nosi nazwę II klasy kompresji. To ważne, aby przy wyborze produktu kierować się wartościami wyrażanymi w mmHg ponieważ jak wspomnieliśmy w zależności od przyjętej klasy, pomimo tego że wartości w mmHG są podobne, to stopień klasy kompresji jest nazwany inaczej. Ucisk w największym stopniu koncentruje się w okolicach łydki, łagodniejąc w kierunku ku górze pończochy kompresyjnej. Nie oznacza to, że powodują dyskomfort. Oczywiście przed wyborem modelu musisz uwzględnić swój: obwód 4 cm poniżej pachwiny, zmierzyć się w połowie uda, obwód ok. 2cm poniżej kolana, określić grubość łydki w najbardziej szerokim miejscu. Twoja waga i wzrost też oczywiście mają znaczenie.
Pończochy medyczne i podkolanówki. Jak działają?
Produkty uciskowe poprawiają prawidłowy przepływ krwi, która musi wrócić do Twojego serca. Droga powrotna jest trudniejsza, bowiem życiodajna substancja musi pokonać siłę grawitacji. Właściwie noszone pończochy przeciwżylakowe, czy skarpetki kompresyjne, wywierają dodatkowe ciśnienie, konieczne do przemieszczania się krwi, jeśli naczynia na skutek osłabionych mięśni nie funkcjonują prawidłowo.
Jak zakładać pończochy uciskowe?
Najpierw musisz wywinąć pończochę medyczną od górnej części w kierunku palców, następnie załóż ją na stopę, równomiernie rozkładając materiał. Kolejnym etapem jest wciągnięcie jej do kolana. Sprawdź, czy nie ma żadnych nierówności. Na końcu powoli rozwiń pończochę na udzie, by idealnie przylegała do nogi.
W naszym sklepie medycznym kupisz pończochy uciskowe 1 stopień kompresji oraz rajstopy uciskowe 1 stopień kompresji
Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć Ci temat produktów do kompresjoterapii o pierwszym stopniu ucisku. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej hurtowni medycznej, która proponuje wyroby medyczne tylko sprawdzonych producentów.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR