Rajstopy, skarpetki i pończochy uciskowe II stopnia. Co to znaczy?
Kompresjoterapia jest znakomitym uzupełnieniem, gdy zmagasz się z przewlekłą niewydolnością żylną. Pończochy przeciw żylakom, rajstopy uciskowe, skarpetki przeciwżylakowe to wyroby medyczne skutecznie przyczyniające się do spowolnienia postępów schorzenia. Regularne noszenie produktów uciskowych łagodzi uciążliwe objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Kiedy lekarz specjalista zaleci Ci noszenie np. podkolanówek przeciw żylakom, dobierze wyrób medyczny określonej klasy pod kątem indywidualnego przypadku. Co oznacza, gdy będą to produkty uciskowe II stopnia? Wyjaśniamy w tekście.
Spis treści: |
II stopień ucisku. Kiedy jest zalecany?
Rajstopy przeciw żylakom II stopnia i pozostałe produkty tej klasy są produkowane z myślą o precyzyjnej grupie pacjentów z wyraźnymi i bardziej zaawansowanymi objawami przewlekłej niewydolności żylnej. Wyroby medyczne tego typu są stosowane w przypadku bardzo widocznych żylaków na Twoich kończynach dolnych. Są zalecane, gdy Twoje nogi regularnie puchną na koniec dnia. Zmagasz się z dolegliwościami bólowymi, odczuwasz charakterystyczną ciężkość kończyn dolnych. Pończochy uciskowe II stopnia są również często stosowane np. w okresie rehabilitacji po zabiegu usunięcia żylaków. Często noszą je pacjenci po wykonaniu skleroterapii. Rajstopy przeciwżylakowe II klasy ucisku doradza się również przyszłym mamom. Hormonalne zmiany w organizmie, kiedy jesteś w ciąży, mogą niekorzystnie wpłynąć na Twój układ żylny, dlatego produkty uciskowe znalazły zastosowanie w tym przypadku.
Wyroby medyczne uciskowe. Dlaczego są skuteczne?
Na pewno zastanawiasz się, jak to możliwe, że pończochy przeciwżylakowe, czy skarpetki uciskowe, które są tak podobne do zwykłej odzieży, wyróżniają się skutecznością w terapii. Mechanizm powstawania żylaków opiera się na dysfunkcji, zachodzącej w żyłach. Osłabione mięśnie nie naciskają właściwie na naczynia, krew nie płynie w stronę serca prawidłowo. Właśnie stąd w profilaktyce przeciwżylakowej zaleca się trzymanie nóg wyżej tułowia podczas odpoczynku.
Ucisk jaki wywierają np. rajstopy do kompresjoterapii, doskonale wpływa na korygowanie ciśnienia krwi. Jest on większy na dole kończyny, w okolicy kostek, zmniejsza się ku górze.
Przeciwwskazania do noszenia produktów uciskowych
Jak w przypadku wyrobów medycznych bywa, zwłaszcza produkty o wyższej klasie ucisku mają przeciwwskazania dla niektórych pacjentów. Jeśli zdiagnozowano właśnie u Ciebie zakrzepicę żylną z intensywnymi objawami, nie stosuj produktów uciskowych. W przypadku sinicznego obrzęku bolesnego, jak i obrzęku metabolicznego pończochy przeciwżylakowe są niewskazane. Produktów uciskowych nie powinny nosić osoby z problemami z ciśnieniem tętniczym w sferze nóg oraz z zastoinową niewydolnością serca. Podobnie jest w przypadku schorzeń skórnych z dużym wysiękiem oraz w przypadku, gdy masz problem z czuciem w kończynach dolnych. Powyższe zestawienie ukazuje, że przed założeniem swoich pierwszych produktów uciskowych, musisz koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Jeśli niektóre tworzywa – stosowane w przemyśle odzieżowym – uczulają Cię, możesz rozejrzeć się np. za rajstopami hipoalergicznymi.
Kupujemy pończochy medyczne lub rajstopy uciskowe
Gdy wybierasz produkty do kompresjoterapii II stopnia ucisku, warto zaznajomić się ze skalą w jakiej zostały wykonane. Omawiana klasa mieści się w przedziale od 23 do 32 mmHG. Stopień ucisku możemy określić jako średni. Przed zakupem w odpowiednim rozmiarze, mierzymy obwód kostki oraz długość stopy. Następnie sprawdzamy obwód nogi 10 cm nad kostką i łydki, uwzględniając miejsce, w którym jest najgrubsza. Warto dopasować swoje rajstopy uciskowe również pod kątem obwodu kończyny nad i pod kolanem oraz na środkowej części uda. Na koniec sprawdzamy udo w obwodzie około 5 centymetrów poniżej krocza. Nie martw się o komfort. Dobrze dopasowane produkty uciskowe, dzięki elastyczności, są bardzo wygodne i wytrzymałe.
Rajstopy uciskowe II stopnia kompresji i inne produkty uciskowe znajdziesz w naszym sklepie medycznym
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat noszenia produktów do kompresjoterapii o II stopniu ucisku. Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji poświęconych przewlekłej niewydolności żylnej, a w naszej hurtowni rehabilitacyjnej bogatą ofertę wyrobów medycznych.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR