TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Rwa kulszowa - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Rwa kulszowa - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Rwa kulszowa - możliwa przyczyna bólu kręgosłupa

Rwa kulszowa objawia się promieniującym bólem od lędźwiowo- krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, aż do tylnej powierzchni uda i podudzia oraz stopy. Co ciekawe, zazwyczaj objawia się szybko lub może narastać stopniowo, a jej występowanie z pewnością ogranicza codzienne aktywności. Nawet niewielki ruch prowadzi do nasilenia objawów, przy czym mogą pojawiać się także: drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia itp. Jak wygląda leczenie rwy kulszowej? Jakie są przyczyny tej dolegliwości? O czym powinieneś wiedzieć?

SPIS TREŚCI

  1. Co to jest rwa kulszowa?
  2. Czy przepuklina kręgosłupa i rwa kulszowa to to samo?
  3. Objawy rwy kulszowej
  4. Przyczyny rwy kulszowej
  5. Leczenie rwy kulszowej
  6. Pas ortopedyczny na kręgosłup - zapobieganie rwie kulszowej

Co to jest rwa kulszowa?

Czym jest rwa kulszowa? Najłatwiej mówiąc, jest to schorzenie dotyczące podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego lub jego korzeni. Odznacza się promieniującym bólem, który najczęściej występuje w okolicach nerwu kulszowego. Nie bez znaczenia jest to, że dodatkowo bólowi często towarzyszy zaburzenie czucia, czy też osłabienie mięśni. Jest to niezwykle bolesna dolegliwość, która skupia się głównie w okolicach lędźwiowej i krzyżowej, przy czym promieniuje do pośladka, uda i stopy. 

Czy przepuklina kręgosłupa i rwa kulszowa to to samo?

Z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy przepuklina kręgosłupa i rwa kulszowa to ta sama dolegliwość. Musisz wiedzieć, że rwa kulszowa może być spowodowana przepukliną krążka międzykręgowego. Jeśli objawy bólowe są ostre lub utrzymują się przez dłuższy czas, powinieneś jak najszybciej udać się do ortopedy. Faktem jest, że te dwa schorzenia mogą się ze sobą łączyć, jednak nie są takie same. W przypadku przepukliny zazwyczaj masz do czynienia z osłabieniem siły mięśniowej, silnym bólem przez wiele tygodni, czy też nietrzymaniem zwieraczy w okolicy miednicy. 

Objawy rwy kulszowej

Jakie objawy wskazują na rwę kulszową? Pamiętaj o tym, że problem może dotyczyć każdego z nas, jednak najczęściej pojawia się u osób po czterdziestym roku życia. W tej sytuacji występuje ostry i intensywny ból, który może powstać poprzez urazy i przeciążenia organizmu. Niekiedy dolegliwości stopniowo narastają i promieniują do kończyn dolnych, natomiast pierwszymi objawami są problemy z nerwem kulszowym, wpływające na ból kręgosłupa. Co ciekawe, zazwyczaj obejmuje on pośladek, uda i stopę, a czasami także palne. Rwa kulszowa na początku może objawiać się bólem w okolicy korzeni nerwowych, a z czasem przemieszcza się w innych kierunkach. Ponadto, ból nasila się podczas podejmowania codziennych czynności, a osoby chore skarżą się na osłabienie kończyn, niedowład, czy też mrowienie w miejscu występowania bólu. 

Przyczyny rwy kulszowej

Jakie są przyczyny rwy kulszowej? Warto zauważyć, że często przyczyną jest przepuklina jądra miażdżystego. Dochodzi do uwypuklania się krążka międzykręgowego, przez co podrażnione zostają korzenie nerwowe. Efektem są dolegliwości bólowe, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Intensywność objawów może zależeć między innymi od kierunku, w którym powstała przepuklina i rozmiarów kompresji. Nie zapominaj o tym, że najdotkliwsze objawy występują przy przepuklinie w kierunku tylno-bocznym, natomiast uwypuklenie struktur krążka międzykręgowego do przodu nie wpływa na wskazane dolegliwości. 

Kolejną przyczyną może być stenoza kanału kręgowego (czyli tak zwana ciasnota kanału kręgowego). Na czym polega ten problem? W tym wypadku dochodzi do zwężenia światła kanału kręgowego, przez co uciskane są korzenie nerwów rdzeniowych. Większe predyspozycje do występowania rwy kulszowej mają z pewnością osoby borykające się z nowotworami, cukrzycą, zmianami zwyrodnieniowymi, obrzękami limfatycznymi, czy też nadruchomością kręgosłupa. Warto udać się na konsultację do specjalisty, który wskaże Tobie, jak zwalczyć rwę kulszową!

Leczenie rwy kulszowej

Jakie sposoby leczenia są zazwyczaj zalecane przez lekarzy? Trzeba wiedzieć, że leczenie może przebiegać za pomocą rehabilitacji, przyjmowania lekarstw lub zastrzyków domięśniowych. Spore znaczenie ma unikanie czynności, które mogłyby dodatkowo obciążać Twój kręgosłup. Gdy zauważysz u siebie występowanie dolegliwości wskazujących na rwę kulszową, powinieneś umówić się do specjalisty. Na szczęście odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne mogą zmniejszać ryzyko przewlekłych dolegliwości bólowych. W każdym przypadku programy ćwiczeń są dobierane w indywidualny sposób, zgodnie z Twoimi potrzebami.

Czasami koniecznością jest leczenie operacyjne (u 2-10% pacjentów). Kiedy wybierana jest taka metoda leczenia? Najczęściej mamy do czynienia z operacjami wtedy, gdy pacjent skarży się na bardzo silne bóle, niedowład kończyn dolnych oraz gdy zdiagnozowany zostaje ropień lub guz. Poza tym operacji są poddawane osoby, w przypadku których leczenie przeciwbólowe nie wykazało skuteczności.

Często u pacjentów z ostrą rwą kulszową stosuje się leczenie operacyjne, gdyż jest to szansa na całkowite wyleczenie dolegliwości. Jeśli chodzi o osoby z przewlekłymi bólami, takie rozwiązanie wykazuje mniejszą skuteczność. Operacja zmniejsza jedynie ucisk oraz stabilizuje trzony kręgów, jednak nie wpływa na proces zwyrodnieniowy. Z kolei po operacji stosuje się rehabilitację, tak aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia choroby. 

Pas ortopedyczny na kręgosłup - zapobieganie rwie kulszowej

pas na kręgosłup lędźwiowy

Jak można zapobiegać rwie kulszowej? Bez wątpienia sprawdzi się tutaj sprzęt ortopedyczny. Postaw już teraz na sprawdzone pasy na kręgosłup lędźwiowy, które sprawdzają się także w razie zmian zapalnych, dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych, zespołów bólowych kręgosłupa i rehabilitacji pourazowej. Do wyboru masz przykładowo niskie pasy, które mają za zadanie stabilizować odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Zostały wyposażone w elastyczne stalki, doskonale wspomagające mięśnie przykręgosłupowe. Niektóre z nich dodatkowo posiadają pasy dociągowe, które mają na celu zwiększać poziom stabilizacji. Będą dobrze sprawdzały się również jako pasy na kręgosłup lędźwiowy do pracy

Nie zapominaj o ortezach lędźwiowo-krzyżowych, które przydają się w przypadku zmian zwyrodnieniowych, dyskopatii, rehabilitacji pourazowej i stanów zapalnych. W efekcie możesz skutecznie zapobiegać i zmniejszać dolegliwości bólowe, ciesząc się codzienną aktywnością! Jak widzisz, pasy na kręgosłup to strzał w dziesiątkę dla wielu osób. 

W naszej hurtowni ortopedycznej znajdziesz szeroki wybór pasów na kręgosłup lędźwiowy do pracy

Już teraz wiesz czym jest rwa kulszowa i jak należy postępować w przypadku jej wystąpienia. Nie zapomnij sprawdzić naszej oferty na pasy na kręgosłup lędźwiowy.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl