Stopnie kompresji dla rajstop uciskowych
Żylaki kończyn dolnych towarzyszące przewlekłej niewydolności żylnej to problem, który dotyka dużą część populacji. Najbardziej narażeni na nią są seniorzy, bowiem z wiekiem siła mięśni spada i nacisk na żyły, determinujący właściwy przepływ krwi w stronę serca, znacznie słabnie. Statystycznie z żylakami częściej zmagają się panie. Jaką profilaktykę stosować? Co zrobić, gdy na Twoich nogach pojawi się specyficzna siatka drobnych, sinych żyłek, nazywana pajączkami? Zwiastują one kłopoty z niewydolnością żylną. Jedną z najstarszych metod jest w tym przypadku kompresjoterapia. Pończochy na żylaki, rajstopy uciskowe, podkolanówki przeciwżylakowe, specjalne bandaże to produkty, które w nieinwazyjny sposób uzupełniają terapię lub stanowią podstawę profilaktyki. Poznaj charakterystykę tych wyrobów medycznych, uwzględniając tzw. stopnie ucisku.
Spis treści: |
Stopień ucisku w kompresjoterapii. Co oznacza?
W kompresjoterapii obowiązują standardy, które wyznaczają stopień ucisku, jakie wywierają produkty na Twoje kończyny. To właśnie dzięki niemu krążenie poprawia się. Bardzo popularną skalą kompresji jest ASQUAL, opracowana przez Francuzów. Wyróżniamy tu cztery stopnie ucisku. Co ciekawe, miara ciśnienia została określona tutaj w milimetrach słupa rtęci (mmHG).
- I stopień kompresji (od 10 do 15 mmHG) posiadają produkty uciskowe, które wykorzystywane są w profilaktyce. Na przykład skarpetki przeciwżylakowe są polecane, gdy masz tzw. syndrom ciężkich nóg po pracy, regularnie dokuczają Ci skurcze.
- II stopień kompresji (od 15 do 20 mmHG) stosowany jest jak w powyższych przypadkach oraz przy zdiagnozowaniu wczesnych objawów niewydolności żylnej. Zalecane są, gdy jesteś w ciąży i zmiany hormonalne w Twoim organizmie zaczęły sprzyjać rozwojowi żylaków. Rajstopy o II stopniu ucisku możesz nosić, gdy pracujesz statycznie, zbyt długo musisz stać lub siedzieć. Lekarze sugerują te wyroby medyczne przy unieruchomionych pacjentach, którym grozi zakrzepica lub zatorowość.
- III stopień kompresji (od 20 do 36 mmHG) to poziom zarezerwowany dla zaawansowanych przypadków. Jeśli Twoje kończyny dolne regularnie puchną, na nogach występują żylaki znaczących rozmiarów, to produkty właśnie dla Ciebie. Pończochy uciskowe III stopnia kompresji świetnie sprawdzają się jako dopełnienie rehabilitacji po zabiegu usunięcia żylaków. Stosowane są przy zakrzepicy żył głębokich oraz powierzchownych.
- IV stopień kompresji (od 36 mmHG i więcej) charakteryzuje najmocniejszą linię produktów uciskowych. Jeśli cierpisz na owrzodzenia, które się wygoiły, zmagasz się z obrzękami limfatycznymi to istnieje spora szansa, że lekarz zaleci Ci właśnie wyrób medyczny tej klasy. Po rajstopy przeciwżylakowe IV stopnia ucisku sięgają osoby o postępującej, przewlekłej niewydolności żylnej.
Klasy kompresji według skali niemieckiej
Kupując produkty uciskowe możesz spotkać się również z niemiecką skalą kompresjoterapii (RAL). I stopień kompresji mieści się tu w granicach od 18 do 21 mmHG. II stopień ucisku ustalono w zakresie od 23 do 32 mmHG. III stopień kompresji według niemieckich standardów to 34 – 46 mmHG. IV stopień ucisku mierzymy od 46 mmHG i więcej, co oznacza bardzo zaawansowany poziom dla najbardziej złożonych schorzeń.
Rajstopy uciskowe, pończochy medyczne. Na co uważać?
Jak właściwie dobrać wyroby medyczne, by sobie nie zaszkodzić? W tym pomoże Ci lekarz specjalista. Liczy się nie tylko właściwie dobrany stopień kompresjoterapii. Pewne schorzenia eliminują niestety terapię uciskową. Są to: zastoinowa niewydolność serca o charakterze przewlekłym, infekcje kończyn dolnych, problemy z niewydolnością tętnic, intensywny, skórny stan zapalny, dermatoza sącząca. Kompresjoterapia nie jest zalecana osobom: z niedokrwieniem, cierpiącym na chromanie przestankowe, zmagającym się z posocznicą skórną.
Produkty medyczne uciskowe. Zróżnicowanie
Szukając informacji na temat wyrobów medycznych w kompresjoterapii, możesz spotkać się z różnymi terminami i specyficznym słownictwem. Określenie „pończochy podtrzymujące” wykorzystuje się przy opisywaniu produktów uciskowych. Jednak sposób w jaki działają te wyroby jest inny. Klasyczne pończochy uciskowe mają aktywną formułę działania, gdy wywierają wpływ na Twoje żyły, pomagając krwi przemieścić się w stronę serca. Pończochy podtrzymujące funkcjonują natomiast biernie. To ich opór oddziałuje na obrzęk.
W naszym sklepie medycznym kupisz rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe o różnych stopniach kompresji
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci zagadnienie stopni w kompresjoterapii. Więcej porad i wartościowych informacji znajdziesz w innych tekstach na naszym blogu. Sklep medyczny MAGAMAR to bogata linia produktów uciskowych od sprawdzonych na rynku firm.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR