TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Koncentratory tlenu przenośne i domowe

Koncentratory tlenu to specjalistyczne urządzenia medyczne, które są kluczowe dla osób wymagających stałego dostępu do tlenu podczas tlenoterapii. Często można spotkać się z błędnymi określeniami tych urządzeń, takimi jak „kondensator tlenu” czy „generator tlenu”, jednak właściwa nazwa to koncentrator tlenu.

Nasza oferta koncentratorów tlenu obejmuje urządzenia stacjonarne i przenośne, które są dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. Koncentratory stacjonarne są idealne do użytku domowego, zapewniając ciągły dopływ tlenu dla osób potrzebujących długotrwałej terapii. Przenośne koncentratory, z kolei, są lekkie, kompaktowe i idealne dla osób aktywnych, umożliwiając im zachowanie mobilności.

Koncentratory tlenu

Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu do domu z magmarmedyczny.pl jest urządzeniem medycznym przeznaczonym przede wszystkim dla osób, u których występują problemy z prawidłową zawartością tlenu we krwi. Głównie są to osoby z POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc), osoby z nowotworem płuc, a ostatnio również chorzy z COVID-19. Jeżeli lekarz stwierdzi u Ciebie jedno z powyższych schorzeń lub czujesz cały czas duszności np. po przebytym COVID-19 zapytaj się lekarza czy nie powinieneś rozpocząć tlenoterapii. Prawidłowa zawartość tlenu we krwi tzw. saturacja wynosi 95% i więcej. Możesz ją zmierzyć za pomocą pulsoksymetru, małego i dostępnego cenowo urządzenia nakładanego na palec. Jeżeli Twoja saturacja jest niższa niż 95% to najprawdopodobniej potrzebujesz dodatkowej podaży tlenu, który możesz dostarczyć np. za pomocą koncentratora tlenu. Czym zatem jest i jak działa to sprytne urządzenie?

Jak działa koncentrator tlenu ?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem działającym na prąd, które separuje tlen bezpośrednio z powietrza atmosferycznego. Ma wewnątrz specjalny system tzw. sit molekularnych, w których następuje usuwanie azotu z powietrza. Po usunięciu z powietrza azotu zostają w nim gazy szlachetne (obojętne dla człowieka) oraz tlen, którego koncentracja w tym urządzeniu dochodzi nawet do 96%. Dlatego też można pokusić się w uproszczeniu o stwierdzenie, że jeżeli masz w domu prąd to również możesz mieć nieograniczony dostęp do tlenu właśnie za pośrednictwem tego urządzenia. Koncentrator tlenu przeznaczony jest do pracy ciągłej - może pracować nawet 24 godziny na dobę. To nie tylko skuteczne ale i bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku tlenoterapii, ponieważ nie wymaga okresowej wymiany lub dobijania tlenu tak jak to było wcześniej z butlami tlenowymi.

Koncentrator tlenu, a butle z tlenem

Największym mankamentem butli tlenowych jest ograniczona ilość zawartego w nich tlenu. Wymaga to częstej wymiany butli lub ich napełniania tlenem, a nie zawsze taka możliwość jest dostępna w bliskiej okolicy, a często co najmniej kłopotliwa. Problem z napełnianiem został wyeliminowany właśnie w koncentratorach tlenu. Można powiedzieć, że jest to urządzenie prawie samowystarczalne. Prawie. Dlatego, że jak każde urządzenie elektryczne, aby działać potrzebuje prądu. Koncentrator tlenu pobiera tlen z powietrza w związku z tym nie potrzebuje nabijania tlenem i może pracować nawet 24 godz. na dobę – to jego najważniejsze zalety. Czy w takim razie jest to urządzenie bez żadnych wad? Otóż niestety, nie. Koncentratory tlenu stacjonarne nie posiadają żadnego zbiornika kumulującego tlen lub akumulatora. Dlatego też, w przypadku braku zasilania nie są w stanie spełniać swojej funkcji. Oczywiście są dostępne również przenośne koncentratory tlenu wyposażone w akumulatory jak np. Kingon czy też iGO2 jednak ich cena znacznie przewyższa cenę koncentratora stacjonarnego. Nie da się jednak nie zauważyć, iż w dzisiejszych czasach awarie prądu są raczej rzadkością, a jeżeli występują są szybko usuwane. Dlatego też w ostatnim czasie koncentratory tlenu wyparły z domowej tlenoterapii lub leczenia tlenem prawie całkowicie butle tlenowe. Teraz już wiesz jakie są różnice pomiędzy, butlą z tlenem, a koncentratorem tlenu

Stacjonarny, a przenośny koncentrator tlenu

Koncentrator stacjonarny jest powszechnie stosowany w tlenoterapii, ale można go używać tylko w domu, co warunkuje potrzeba podłączenia go do źródła zasilania. Natomiast jeżeli Twój stan zdrowia pozwala na wyjście z domu na spacer czy do sklepu, a nie możesz być zbyt długo pozbawiony dostępu do dodatkowej ilości tlenu to warto, abyś rozważył zakup nie stacjonarnego, a mobilnego koncentratora tlenu. Jest on zasilany nie tylko prądem sieciowym, ale również możesz go podłączyć do zapalniczki w samochodzie, a co więcej posiada wewnętrzną baterię wielokrotnego ładowania. Przy ustawieniu przepływu tlenu na poziomie 1 l/min możesz korzystać z niego  w przybliżeniu nawet ok. 4 godz. Oczywiście parametry akumulatora są zależne od modelu. Większość koncentratorów tlenu tego typu pracuje tylko w trybie pulsacyjnym, który polega na podawaniu tlenu tylko w fazie wdechu. Dlatego też można z nich korzystać tylko poprzez wąsy tlenowe ponieważ, przy użyciu maski impuls o wdechu jest nie wystarczający dla takiego urządzenia. Niezależnie od tego zawsze o ile to możliwe rekomendujemy używanie wąsów tlenowych (kaniuli) ze względu na większy komfort użytkowania i np. możliwość korzystania z koncentratora tlenu podczas jedzenia i picia, czy też możliwość swobodnej rozmowy.

Jak długo korzystać z koncentratora tlenu

Na to pytanie możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób - tak długo jak zaleci lekarz. Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które pomaga w przypadku określonych schorzeń dlatego tylko lekarz może podjąć decyzję o długości trwania tlenoterapii.

Przeciwwskazania do używania koncentratora tlenu

Nigdy nie powinieneś podejmować decyzji o rozpoczęciu pobierania tlenu bez konsultacji z lekarzem. To on powinien zadecydować, czy w Twoim przypadku istnieją jakieś przeciwskazania do korzystania z koncentratora tlenu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl