Ból stawu skokowego - urazy kostki
Jedną z najbardziej podatnych na uszkodzenia części Twojego ciała jest staw skokowy. Uprawianie sportu czy zwykłe czynności dnia codziennego mogą wpływać na uszkodzenia stawu skokowego oraz występowanie bólu z tym związanego. Zanim przeanalizujemy schorzenia, które mogą się pojawić w obrębie stawu skokowego, warto abyś zapoznał się z jego budową, która jest dużo bardziej skomplikowana, niż Ci się wydaje.
Spis treści: |
Budowa stawu skokowego
Staw skokowy to w powszechnej wiedzy połączenie między kościami podudzia i stopy, jednak określenie to zawiera w sobie dwie wieloelementowe struktury – staw skokowy górny, na ogół nazywany kostką oraz staw skokowy dolny.
Staw skokowy górny składa się z końców dalszych kości piszczelowej i strzałkowej oraz kości skokowej. Wszystkie elementy kostne otoczone są torebką stawową, w której znajduje się maź zapobiegająca tarciu powierzchni stawowych. Całość podpierana jest czterema więzadłami stawu skokowego górnego – przyśrodkowym, skokowo-strzałkowym przednim i tylnym oraz więzadłem piętowo-strzałkowym.
Kostka jest stawem zawiasowy i daje ci możliwość wykonywania ruchu zginania podeszwowego i grzbietowego stopy. Co to oznacza? Dzięki niej możesz bez problemu stawać na palcach oraz na pięcie.
Staw skokowy dolny w tej części stawu skokowego pod względem anatomicznym masz dwa odrębne stawy z własnymi torebkami stawowymi oraz więzadłami, które tworzą jedną całość. Łączy w sobie kość skokową, piętową i łódkowatą. Przednia część tej struktury wzmacniana jest przez trzy więzadła stawu skokowego dolnego – piętowo-łódkowe podeszwowe, skokowo-łódkowe oraz rozdwojone, natomiast w części tylnej znajdują się – więzadło tylne, przednie, przyśrodkowe, boczne i międzykostne.
Dzięki tej skomplikowanej konstrukcji możesz odwracać i nawracać swoją stopę. Co to oznacza? Masz możliwość wykonywania „kółek” stopą oraz odwracania stopy tak, by unosić jej wewnętrzną czy zewnętrzną stronę. To zdecydowanie ułatwia dostosowanie stopy to podłoża po którym się poruszasz.
Jak widzisz Twój staw skokowy to nie taka prosta konstrukcja jak ci się wydawało. Razem ze stopami utrzymuje ciężar całego Twojego ciała i poddawany jest wielu trudnościom podczas codziennego funkcjonowania, przez co bardzo często dochodzi do uszkodzenia jego struktur i występowania dolegliwości bólowych. Jednak to nie jedyne ryzyko pojawienia się bólu. Bardzo często występuje w towarzystwie choroby reumatycznej stawów czy chorób tkanek miękkich jak np. stanów zapalnych ścięgien, więzadeł czy zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego.
Najczęstsze przyczyny bólu kostki
Najczęstsze urazy kostki powodujące ból to zwykle skręcenie kostki, zwichnięcia stawu czy złamania stawu skokowego. Pokrótce przybliżymy Ci każdą z tych dolegliwości często powodujących ból kostki.
Skręcenie stawu skokowego
Jest to chyba najczęstszy uraz stawu skokowego i dość częsta przyczyna bólu kostki. Urazy skrętne stawu to nic innego jak uszkodzenie torebki stawowej i/lub uszkodzenia więzadeł w obrębie stawu. Dochodzi do niego najczęściej przy aktywności fizycznej, w której narażasz swój staw na nadmierne ruchy skrętne w okolicy kostki. Skręcenia kostki możesz zarówno nabawić się podczas biegania, gry w piłkę, ale także poruszając się po nierównym podłożu. Wyodrębniamy trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:
I stopień skręcenia stawu skokowego - lekki
Jest to najlżejszy uraz stawu. Dochodzi w nim do naciągnięcia torebki stawowej i/lub uszkodzenia więzadeł, pojawiają się niewielkie krwiaki i obrzęk w miejscu urazu, ból jest raczej łagodny, jednak możesz odczuwać drobną niestabilność stawu skokowego.
II stopień skręcenia stawu skokowego - umiarkowany
Występuje naderwanie torebki stawowej i więzadeł, krwiaki w obrębie kostki oraz sztywność i obrzęk okolicy stawu. Ból kostki jest bardziej odczuwalny w miejscu urazu, a pojawiająca się niestabilność stawu skokowego może utrudniać Ci chodzenie.
III stopień skręcenia stawu skokowego - ciężki
Związany jest z uszkodzeniem torebki stawowej oraz przerwaniem ciągłości więzadeł. Twój staw jest mocno obrzęknięty, a krwiaki obejmują większą część stopy. Silny ból kostki w miejscu urazu uniemożliwia Ci obciążenie kostki i poruszanie się.
Leczenie skręcenia stawu skokowego
Przy lekkim stopniu urazu kostki wystarczy, że zastosujesz zimne okłady, które zmniejszą opuchliznę i uśmierzą ból. Nie zaszkodzi również użycie opaski elastycznej stawu skokowego O-1100 lub neoprenowego stabilizatora stawu skokowego „LIGAMAX ANKLE”, które możesz zakupić w naszym sklepie. Ustabilizują one staw, przyspieszą regenerację tkanek i zminimalizują odczucia bólowe. Średnie i ciężkie przypadki skręcenia stawu, poza standardowo stosowanymi okładami np. z lodu, wymagają mocniejszego ustabilizowania kostki. W takich przypadkach warto abyś sięgnął po ortezę stawu skokowego „MALLEOMAX” lub „MALLEOMAX PRO”, które zabezpieczą skręcony staw i ograniczą nadmierną jego ruchomość, co przyspieszy proces leczenia i zmniejszy ból. Nie powinieneś oczywiście zbytnio obciążać stawu skokowego. Warto również abyś udał się na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty, który rozpisze Ci dedykowany plan rehabilitacji stawu skokowego.
Zwichnięcie kostki
To poważny, choć dość rzadko występujący uraz, w którym dochodzi do przemieszczenia się względem siebie kości współtworzących staw skokowy. Warto abyś pamiętał, że w takim przypadku staw skokowy wymaga nastawienia przez lekarza, by nie pogłębiać uszkodzenia. Często towarzyszy mu przerwanie torebki stawowej i więzadeł, a także silny ból. Jak dochodzi do zwichnięcia stawu skokowego? Najczęściej w trakcie wypadków komunikacyjnych, jednak staw możesz zwichnąć również przy upadku z wysokości, czy niepoprawnie układając stopę podczas skakania czy biegania. Do najpopularniejszych objawów zwichnięcia kostki należą:
- Silny ból stawu skokowego
- Duży obrzęk w okolicy stawu skokowego
- Wyraźnie zmieniony kształt kostki
- Ograniczona ruchomość w obrębie stawu skokowego
- Miejscowo występujące krwiaki w okolicach kostki
- Zaburzenie czucia na stopie
Leczenie zwichniętej kostki
Jeśli powyższe objawy pasują do występujących u Ciebie, koniecznie zgłoś się do lekarza, który wyda opinię na temat uszkodzenia, nastawi zwichnięty staw i zleci rehabilitację. Jeśli będzie to konieczne założy Ci opatrunek gipsowy. Warto jednak abyś pamiętał, że obecnie dostępne są na rynku alternatywy dla klasycznego, ciężkiego gipsu przy zwichnięciach stawu skokowego – np. Orteza stopowo-goleniowa „AIR WALKER”. Konstrukcja takiej ortezy kostki gwarantuje odpowiednią stabilizację stawu, jednocześnie go nie obciążając. W okresie powrotu do aktywności fizycznej, dobrze byś zabezpieczał staw przed nawrotem kontuzji i stosował takie ortezy jak „MALLEOMAX”, „MALLEOMAX PRO” czy „LIGAMAX ANKLE”
Złamania stawu skokowego
Złamanie kostki jest poważnym urazem i dzielimy je na jedno-, dwu- lub trójkostkowe – dotyczą złamań kostki bocznej, przyśrodkowej lub tylnej, którą nazywana jest tylna krawędź kości piszczelowej. Najczęściej występującym rodzajem złamania jest to, które dotyczy kostki bocznej. Możesz do niego doprowadzić zarówno podczas intensywnego treningu biegowego jak i przy codziennym spacerze. Jak objawia się złamanie kostki bocznej? Przede wszystkim silnym bólem stawu skokowego, który sprawia, że nie jesteś w stanie się poruszać. Dodatkowy występuje obrzęk w okolicy stawu skokowego i zasinienie w obrębie złamania, nierzadko również deformacja.
Leczenie złamania kostki
I co dalej? Najlepiej niezwłocznie udaj się na konsultację ortopedyczną. Jeśli doszło do złamania kości bez przemieszczenie i nie będzie konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego, lekarz zaleci Ci sztywne unieruchomienie stawu skokowego i podudzia na około 6 tygodni. W tym wypadku pamiętaj o Ortezie stopowo-goleniowej „AIR WALKER”, która świetnie sprawdzi się jako zamiennik gipsu. Po zdjęciu gipsu powrót do zdrowia będzie wymagał rehabilitacji stawu.
Zapobieganie urazom kostki - stabilizatory stawu skokowego
Każdemu urazowi stawu skokowego mógłbyś zapobiec. Wystarczyłoby zadbać o profilaktykę i odpowiednią ochronę stawów skokowych podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Zastanawiasz się jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią! Zawczasu zaopatrz się w odpowiednie stabilizatory kostki czy ortezy stawu skokowego. Przy codziennej aktywności wystarczy, że poprzestaniesz na lekkich opaskach elastycznych stawu skokowego O-1100, czy neoprenowych stabilizatorach stawu skokowego „LIGAMAX ANKLE”. Aby zapobiec kontuzjom sportowym koniecznie zakup jedną z naszych ortez specjalistycznych jak np. Elastyczna orteza na ścięgno Achillesa „ACHIMAX”, MALLEOMAX” czy „MALLEOMAX PRO”.
W naszym sklepie bez problemu kupisz stabilizatory kostki i ortezy stawu skokowego
Sprawdź zawczasu naszą ofertę ortez kostki i stabilizatorów stawu skokowego.
I pamiętaj, żeby przed każdą aktywnością sportową poświęcić kilka minut na rozgrzanie zastanych stawów.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR