Najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia bólu nadgarstka
Nadgarstek, a właściwie staw nadgarstkowy, jest jednym z bardziej złożonych stawów w Twoim organizmie. Jest połączeniem wielu mniejszych stawów, mięśni, ścięgien i nerwów, a jego skomplikowana budowa umożliwia Ci wykonywanie wielu precyzyjnych ruchów.
Staw nadgarstkowy, przez swoją delikatną budowę, narażony jest na urazy i uszkodzenia, których wspólnym mianownikiem jest silny ból nadgarstka. Może pojawić się w każdym wieku, więc może dopaść i Ciebie. Dolegliwości bólowe często są wynikiem nadmiernie wykonywanych i powtarzanych ruchów stawu, np. gdy zbyt długo używasz smartfona czy piszesz na klawiaturze.
Spis treści: |
Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka / Przyczyny bólu ręki
Do najczęstszych powodów wystąpienia bólu nadgarstka zaliczamy:
Zespół cieśni nadgarstka
Objawy zespołu cieśni nadgarstka
- drętwienie,
- mrowienie,
- osłabienie siły mięśniowej w obrębie kciuka, palca wskazującego i środkowego
To główne objawy które mogą świadczyć że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie to występuje w następstwie długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy, który biegnie w kanale twojego nadgarstka. Jak dochodzi do zespołu cieśni nadgarstka? Zwykle w wyniku długotrwale powtarzanych ruchów ręką, co może mieć związek z wykonywaną pracą – szycie na maszynie, pisanie na klawiaturze. Jeżeli zauważasz u siebie któryś z objawów, nie czekaj - profilaktyka bólu nadgarstka może Cię uchronić przed pogłębianiem się problemu zespołu cieśni. Zaopatrz się w elastyczny stabilizator stawu nadgarstkowego „LIGAMAX WRIST”, stabilizator nadgarstka „LIGAMAX PALM” lub stabilizator stawu nadgarstkowego firmy THUASNE, które ustabilizują i odciążą Twój staw, a dzięki wykorzystaniu neoprenu klasy premium proces regeneracji będzie przebiegał znacznie szybciej.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Jeśli postęp choroby jest większy i zaczął utrudniać Ci funkcjonowanie, profilaktyka bólu nadgarstka nie wystarczy. Niezbędne będzie czasowe wykluczenie ręki z wykonywania jakichkolwiek czynności. Poza rezygnacją z pisania tą ręką czy mycia nią zębów, konieczne będzie usztywnienie stawu nadgarstka w stabilizatorze nadgarstka „MANUMAX”, ortezie ręki i przedramienia z ujęciem kciuka „MANUMAX T”, elastycznym stabilizatorze nadgarstka „MANIMAX”, stabilizatorze nadgarstka i kciuka „MANIMAX T”, ortezie stawu nadgarstkowego DYNASTAB® DUAL czy też ortezie nadgarstka z systemem BOA. Zapewnią one wysoki stopień stabilizacji i odciążenia nadgarstka, co znacznie przyspieszy jego regenerację. Przydane jest również poddanie się zabiegom fizykoterapii zaleconym przez specjalistę. W skrajnych przypadkach wykonywane są również zabiegi operacyjne, które mają na celu odbarczenie nerwu oraz częściowe usunięcie tkanek powodujących jego ucisk.
Skręcenie nadgarstka
To częsty uraz nadgarstka, który wywołuje ból. Dochodzi do niego, gdy upadając, próbujesz mimowolnie podpierać się na wyprostowanej ręce, amortyzując w ten sposób zderzenie z podłożem. Tu powodem bólu nadgarstka jest przekroczenie przez staw swojego naturalnego zakresu ruchu i jego uszkodzenie. Silny ból nadgarstka, obrzęk oraz krwiak w okolicy nadgarstka są często lekceważone, a przechodzony uraz często powoduje niestabilność stawu i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niezwykle ważne abyś szybko reagował.
Leczenie skręcenia nadgarstka
Pierwsza pomoc obejmuje:
- schłodzenie miejsca w obrębie nadgarstka – co złagodzi ból nadgarstka i zmniejszy opuchliznę,
- ograniczenie jego ruchu - przyspieszy regenerację,
- unieruchomienie przy pomocy elastycznej opaski na nadgarstek „LIGAMAX WRIST” i „LIGAMAX PALM” lub stabilizatora stawu nadgarstkowego - zredukuje obrzęk i krwiak, ograniczy zginanie nadgarstka oraz usztywni staw,
- utrzymywanie kończyny powyżej linii serca – co zapobiegnie pogłębianiu się opuchlizny
Ważne abyś skonsultował problem z lekarzem, który oceni stan skręconego nadgarstka. W poważniejszych przypadkach z uszkodzeniem więzadeł niezbędne może okazać się leczenie operacyjne.
Zespół De Quervaina (choroba De Quervaina)
To przewlekły stan zapalny pochewki ścięgnistej nadgarstka, a dokładnie pochewki prostownika i odwodziciela kciuka. Potocznie nazywany jest „bolesnym kciukiem matki”, gdyż występuje w następstwie przeciążenia nadgarstka i kciuka powtarzalnymi ruchami ściskania i odwodzenia dłoni. Schorzenie może dotyczyć również Ciebie jeśli często pierzesz ręcznie, prasujesz czy piszesz smsy kciukiem jednocześnie trzymając telefon w tej samej ręce. Jak rozpoznać to schorzenie?
Głównie objawia się
- bólem kciuka, który promieniuje do przedramienia,
- ograniczeniem zakresu ruchomości stawu
- „trzaskami” podczas ruchów kciuka.
Leczenie zespołu De Quervaina
W pierwszym etapie leczenia najważniejsze jest uniemożliwienie wykonywania ruchów i unieruchomienie nadgarstka i kciuka na okres około 4 tygodni. Idealnie sprawdzi się tu orteza nadgarstka „MANUMAX T”, orteza ręki i przedramienia z ujęciem kciuka „MANIMAX T”, orteza stawu nadgarstkowego LIGAFLEX® CLASSIC OPEN lub sztywny stabilizator nadgarstka LIGAFLEX® CLASSIC, które usztywnią staw, a kciuk ustawią w lekkim odwiedzeniu. Niezwykle istotna jest również fizykoterapia, która zminimalizuje dolegliwości bólowe, stan zapalny i opuchliznę. W skrajnych przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatów, konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Główne objawy choroby w stanach zapalnych stawów nadgarstkowych to:
- charakterystyczny ból nadgarstka i stawach dłoni,
- sztywność stawów głownie rano,
- obrzęki w obrębie nadgarstka,
- zaczerwienienie.
Objawy te mogą świadczyć o chorobie stawów zwanej reumatoidalnym zapaleniem stawów, która wraz z postępem prowadzi do deformacji, ograniczenia ruchomości stawu i zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
Niezwykle ważne, abyś już przy wystąpieniu pierwszych objawów zapalenia stawów skonsultował się z lekarzem, który po wykonaniu szeregu badań oceni postęp choroby i zleci właściwe, kompleksowe leczenie. Poza farmakoterapią niezwykle istotna jest świadoma rehabilitacja. Ruch i odpowiednio dobrane ćwiczenia zapobiegają powstawaniu przykurczów, uelastyczniają mięśnie i stawy oraz zwiększają zakres ruchów. Przy codziennych czynnościach możemy wspomagać się neoprenowymi stabilizatorami takimi jak elastyczny stabilizator stawu nadgarstkowego „LIGAMAX WRIST”, stabilizator nadgarstka „LIGAMAX PALM” oraz elastyczny stabilizator stawu nadgarstkowego LIGAFLEX ACTION, które ograniczą zginanie nadgarstka, poprawią ukrwienie stawu, zmniejszą dolegliwości bólowe i zapobiegną przeforsowaniu stawu.
Gangliony nadgarstka
Ciężka praca fizyczna, długotrwałe pisanie na klawiaturze, nadwyrężanie stawu nadgarstkowego podczas uprawiania sportu – to główne czynniki powodujące przeciążenia i stany zapalne. W ich wyniku może dojść do powstania ganglionów, czyli galaretowatych torbieli wypełnionych płynem. Mogą one umiejscowić się w okolicy stawu, jednak najczęściej lokalizują się na grzbiecie nadgarstka.
Jakie są główne objawy ganglionów, poza widoczną naroślą?
- silny ból nadgarstka wywołany ruchem
- nadwrażliwość na dotyk
- odczyny zapalne
- zaburzenia czucia
- niedowłady
Znajdujesz wśród nich te występujące u siebie? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który oceni zawartość torbieli, wykluczy ewentualne zmiany nowotworowe i zaleci odpowiednie leczenie.
Leczenie ganglionów
W większości przypadków ganglion wchłania się samoistnie, niekiedy należy mu nieco pomóc poprzez masaż. Ważne jest również odciążenie stawu przy pomocy temblaka O-1500 lub przewiewnego temblaka O-1501 i ograniczenie ruchów nadgarstka.
Ból stawów nadgarstkowych prędzej czy później dotyka każdego z nas i ciężko się przed nim uchronić. Wielogodzinna praca przy komputerze, korzystanie ze smartfonów, przeciążenia stawów podczas aktywności fizycznej, dźwigania zakupów. To wszystko sprawia, że Twoje nadgarstki nie mają z Tobą lekko. Musisz pamiętać, że dłonie są jednym z głównych narzędzi pomagających Ci w codziennym funkcjonowaniu, dlatego niezwykle ważne abyś o nie dbał. W przypadku bólu nadgarstka czy bólu ręki nie czekaj i udaj się czym prędzej do lekarza. Ponad to pamiętaj, że odpowiednia i zbilansowana dieta, ćwiczenia zwiększające ruchomość stawów i elastyczność mięśni oraz odpowiednia higiena pracy to klucz to zdrowia Twoich nadgarstków.
Jesteśmy przekonani, że teraz już wiesz trochę więcej na temat możliwych przyczyn bólu nadgarstka.
Stabilizatory nadgarstka, stabilizatory dłoni oraz ortezy stawu nadgarstkowego możesz kupić w naszym sklepie medycznym
Koniecznie sprawdź nasze ortezy i stabilizatory nadgarstka oraz dłoni i znajdź idealną do Twoich potrzeb.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR