Nietrzymanie moczu leczenie, przyczyny, objawy i rodzaje
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn i jest niczym innym jak niekontrolowanym oddawaniem moczu i/lub stolca. Obecnie jest to problem powszechny i związany nie tylko z wiekiem, ale także ze stylem życia osoby cierpiącej na tą przypadłość. Przygotowaliśmy podstawowe informacje jakie powinieneś znać jeżeli borykasz się z tym problemem lub dopiero podejrzewasz jego istnienie.
Spis treści: |
Mechanizmy nietrzymania moczu
Mocz to płyn produkowany w procesie oczyszczania Twojej krwi przez nerki. Kanalikami nerkowymi a następnie moczowodami transportowany jest do pęcherza moczowego. Utrzymują go w nim mięśnie dna miednicy, a jest to nie lada wyzwanie, gdyż Twój organizm jest w stanie wyprodukować nawet około 2 litry moczu na dobę. Gdy pęcherz jest pełny, Twój mózg otrzymuje sygnał o potrzebie skorzystania z toalety, mięśnie dna miednicy kurczą się dzięki czemu jesteś w stanie utrzymać mocz w pęcherzu. Podczas korzystania z toalety mózg wysyła do mięśni informację by się rozluźniły, co powoduje jednoczesny skurcz mięśni pęcherza. Dzięki temu możesz świadomie oddawać mocz. Co jeśli na drodze tego skomplikowanego przesyłania informacji wystąpi jakiś błąd? Zaburzone przekaźnictwo nerwowe spowoduje, że informacje między mięśniami a mózgiem nie będą docierać na czas. Co za tym idzie, Twój organizm nie będzie w stanie na czas skurczyć mięśni pęcherza i dojdzie do niekontrolowanego oddania moczu.
Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu
No dobrze, skoro już wiesz skąd się bierze mocz i jak dochodzi do jego nietrzymania, to zastanów się teraz kogo najczęściej dotyczy? Pierwszy kto przychodzi ci na myśl to zapewne starsza pani, może twoja babcia? Nic bardziej mylnego. Oczywiście problem z nietrzymaniem moczu narasta wraz z wiekiem, jednak najnowsze statystyki pokazują, że już co trzecia kobieta po 30 r.ż. boryka się z tą przypadłością. Należy przy tym pamiętać, że mimo iż coraz więcej mówi się o nietrzymaniu moczu i sposobach radzenia sobie z nim, to jest to wciąż temat wstydliwy dla wielu osób.
Rodzaje nietrzymania moczu
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia trzy podstawowe typy nietrzymania moczu:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (osłabienie mięśni dna miednicy)
Najczęściej występujący rodzaj inkontynencji, czyli wysiłkowe nietrzymanie moczu powiązane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy. Wzrastające w pęcherzu ciśnienie napiera na cewkę moczową, a otaczające ją mięśnie nie są w stanie dostatecznie mocno się skurczyć, by zablokować wyciek moczu. Dzieje się to wbrew Twojej woli, najczęściej podczas wysiłku fizycznego, ale też niezwykle często gdy kichasz, kaszlesz czy zwyczajnie się śmiejesz. Warto zaznaczyć, że wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka zwykle kobiety, ze względu na krótszą cewkę moczową
Naglące nietrzymanie moczu
Zwane zespołem pęcherza nadreaktywnego. Naglące nietrzymanie moczu powiązane jest z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, które nim otrzymają odpowiedni sygnał z mózgu, kurczą się i rozkurczają w nieodpowiednich momentach. W konsekwencji odczuwasz nagłą potrzebę oddania moczu (parć naglących), a że Twoje mięśnie nie współpracują z mózgiem, często dochodzi do opróżnienia pęcherza nim zdążysz dotrzeć do toalety. Naglące nietrzymanie moczu to problem, który w szczególności dotyczy męskiego nietrzymania moczu i jest wynikiem chorób prostaty lub występuje pozabiegowo.
Mieszane nietrzymanie moczu
Jest połączeniem dwóch powyższych typów inkontynencji. Jeśli masz poczucie ciągłego parcia na pęcherz, ale zdarza Ci się również popuszczać podczas kichania czy kaszlu, to bardzo możliwe że ten rodzaj nietrzymania moczu dotyczy i Ciebie.
Obecnie możemy wyodrębnić jeszcze kilka dodatkowych form nietrzymania moczu, które są pochodną typów nietrzymania moczu określonych przez WHO.
Kropelkowe nietrzymanie moczu
Jest odmianą nietrzymania moczu, gdy tuż po wizycie w toalecie odczuwasz ponowną potrzebę oddania moczu. Wynika to z jego zalegania w cewce moczowej. Znacznie częściej przydarza się kobietom, ze względu na budowę anatomiczną, jednak może być związane z chorobami prostaty u mężczyzn.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia (popuszczanie moczu)
Również związane jest z zaleganiem moczu, jednak w tym wypadku dotyczy niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza. Prowadzi to do jego przepełniania i niekontrolowanego popuszczania. Jest to odmiana nietrzymania moczu ściśle związana między innymi z przerostem gruczołu krokowego, przepukliną dysku czy powikłaniami cukrzycowymi.
Neurologiczne nietrzymanie moczu
Jak sama nazwa wskazuje wiąże się z chorobami uszkadzającymi mózg, rdzeń kręgowy i nerwy. Zaburzona komunikacja nerwowa między mózgiem i mięśniami powoduje problem z kontrolowaniem pęcherza. W przypadku nietrzymanie moczu o podłożu neurologicznym, może pojawiać się jako następstwo demencji, choroby Parkinsona, Alzheimera, czy udaru.
Przyczyny nietrzymania moczu
Znasz już rodzaje nietrzymania moczu, więc przyjrzyjmy się teraz bliżej przyczynom wystąpienia nietrzymania moczu.
Jak zauważyłeś, inkontynencja jest zazwyczaj powiązana z procesem starzenia, chorobami lub przebytymi zabiegami chirurgicznymi. Jednak to nie jedyne czynniki, które mogą powodować występowanie tej nieprzyjemnej przypadłości. Do równie popularnych powodów nietrzymania moczu należy zaliczyć:
- infekcje układu moczowo-płciowego
- zmiany hormonalne
- poród
- praca fizyczna, osłabiająca mięśnie dna miednicy
- otyłość
- nadużywanie alkoholu
- zbyt duże ilości przyjmowanych środków moczopędnych
Objawy nietrzymania moczu
Pamiętaj, że częste oddawanie moczu wcale nie jest jednoznaczne z nietrzymaniem moczu. Oddawanie moczu jest czynnością, którą normalnie kontrolujemy dlatego najważniejszym i najbardziej czytelnym objawem nietrzymania moczu jest powtarzające się i mimowolne oddawanie moczu, które odbywa się poza lub wbrew Twojej woli. Sporadyczny, mimowolny wyciek moczu nie musi oznaczać od razu, że cierpisz na NTM, ale każde nietrzymanie moczu wymaga uważnej obserwacji i w razie potrzeby konsultacji lekarskiej.
Leczenie nietrzymania moczu
Wiesz już na temat nietrzymania moczu wystarczająco dużo. Czas więc przejść do najważniejszego – jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś sam z problemem. Nietrzymanie moczu cierpi nawet 10% całej populacji, a problem z nietrzymaniem moczu uważany jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Niezwykle istotne jest, aby gdy tylko pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu, udać się na konsultację z lekarzem, który po rozpoznaniu nietrzymania moczu dobierze sposób leczenia w zależności od rodzaju problemu. Poza leczeniem nietrzymania moczu farmakologicznie i operacyjnie, w grę wchodzi również fizjoterapia. Wzmacnianie mięśni Kegla przez odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, elektrostymulacja czy zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy etap leczenia zachowawczego, który wprowadzony relatywnie szybko potrafi zapobiec nietrzymaniu moczu lub pogłębianiu się problemu.
Profilaktyka nietrzymania moczu / Zapobieganie nietrzymaniu moczu - wkładki urologiczne
Na każdym z etapów leczenia NTM, a także u osób dotkniętych nietrzymaniem moczu bardziej zaawansowanym rodzajem tego schorzenia, niezwykle istotnym elementem jest dobór odpowiednich środków chłonnych, które poprawią jakość Twojego życia. Właściwy produkt, dobrany do indywidualnych potrzeb oraz zależny od stopnia nietrzymania moczu, zabezpieczy przed niechcianą wilgocią, zneutralizuje zapach i ułatwi codzienne funkcjonowanie.
W przypadku lekkiego, kropelkowego nietrzymania moczu, zalecamy wybór wkładów urologicznych dedykowanych zarówno kobietom jak i mężczyznom. Ultra cienkie, dyskretne, idealnie dopasowujące się do anatomii użytkownika wkładki urologiczne dla kobiet iD LIGHT oraz iD FOR MEN wkładki urologiczne dla mężczyzn, to najlepszy wybór jeśli jesteś osobą aktywną i/lub zwyczajnie nie chcesz pamiętać o problemie nietrzymania moczu.
Jeśli potrzebujesz większej ochrony, a nieco grubsza budowa wkładu nie stanowi dla ciebie problemu – wybierz wkłady urologiczne iD EXPERT LIGHT, które uchronią Cię podczas epizodów nietrzymania moczu.
Marka iD oferuje również szeroką gamę majtek chłonnych dla osób aktywnych i samodzielnych, które borykają się ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu. Idealne dla każdego majtki chłonne iD PANTS lub specjalnie zaprojektowane majtki chłonne dla kobiet iD INTIME oraz majtki chłonne dla mężczyzn iD FOR MEN Level 4. Poza wieloma dostępnymi chłonnościami oferują również szeroką gamę rozmiarową, by jeszcze lepiej dopasować się do kształtów Twojego ciała i zapewnić najwyższy stopień ochrony i satysfakcji.
W przypadku nietrzymania moczu w stopniu ciężkim i bardzo ciężkim dla pacjentów, którzy w większości przypadków wymagają stałej opieki marka iD przygotowała ofertę pieluchomajtek dla dorosłych iD SLIP oraz pieluch anatomicznych iD FORM. Oddychające, łatwe w zakładaniu produkty o najwyższym stopniu chłonności zapewnią doskonałą ochronę oraz zdecydowanie ułatwią opiekę nad osobą leżącą, u której występuje silne nietrzymanie moczu.
Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się z Tobą odrobiną naszej wiedzy na temat problemu nietrzymania moczu i mamy nadzieję, że te informacje były dla Ciebie pomocne.
W naszym sklepie medycznym dyskretnie kupisz wkładki urologiczne, pieluchomajtki, majtki chłonne czy też podkłady chłonne
Tymczasem zapoznaj się z naszą ofertą produktów chłonnych.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR