Neuropatia łokcia, czyli zespół rowka nerwu łokciowego - co to jest, objawy i diagnoza oraz jak wygląda leczenie?
Zespół rowka nerwu łokciowego (neuropatia nerwu łokciowego) to schorzenie zaliczane do grupy neuropatii uciskowych. W efekcie dochodzi do uszkodzenia nerwu związanego z jego uciskiem o powstania dolegliwości bólowych. Co ciekawe, nerw łokciowy ma za zadanie przewodzić impulsy czuciowe z palców serdecznego i małego oraz z okolice bocznej dłoni. Poza tym unerwia ruchowo mięśnie kończyny górnej, przez co jego uszkodzenie utrudnia normalne funkcjonowanie. Jakie się objawia zespół rowka nerwu łokciowego? Czy jest możliwe wyleczenie zespołu rowka nerwu łokciowego? Jak odbywa się rozpoznanie zespołu, jak się diagnozuje i jakie są metody leczenia?
SPIS TREŚCI
- Przyczyny powstania neuropatii łokcia
- Objawy powstania neuropatii łokcia
- Diagnoza zespołu nerwu łokciowego
- Jak leczyć zespół kanału nerwu łokciowego
- Profilaktyka zespołu kanału łokciowego
Jakie są przyczyny powstania neuropatii łokcia? Czym jest zespół ucisku nerwu łokciowego?
Kiedy zazwyczaj występuje neuropatia nerwu łokciowego? Jakie są przyczyny wystąpienia tego schorzenia? Uszkodzenie może wiązać się z uciskiem w miejscach anatomicznych przewężeń, czyli przykładowo w kanale łokciowym, w którym nerw przebiega w okolicach kości i więzadeł. Zespół rowka nerwu łokciowego powstaje także poprzez uraz, zmiany zwyrodnieniowe i zapalne, koślawość łokcia lub wrodzone podwichnięcie stawu łokciowego. Szczególnie narażone na ten problem są osoby, które wykonują częste ruchy zginania i prostowania lub przez długi czas utrzymują kończynę górną zgiętą w stawie łokciowym.
Poznajmy teraz objawy schorzenia i dowiedzmy się, jak go leczyć. Chorobę diagnozuje zespół specjalistów, którzy doskonale znają się na takich problemach.
Neuropatia kanału łokciowego - jakie są objawy?
Neuropatia łokcia jest dosyć częstym schorzeniem, który zazwyczaj objawia się w wieku dorosłym i częściej dotyczy mężczyzn. Jakie objawy wykazuje ta choroba? Podstawowymi objawami w tym wypadku są nieprzyjemne doznania czuciowe, takie jak mrowienie, pieczenie i drętwienie w okolicy palców małego i serdecznego. Dodatkowo mogą im towarzyszyć bóle w okolic stawu łokciowego, nasilające się nocą.
W późniejszym okresie dochodzi do osłabienia mięśni w obrębie dłoni i zaburzenia czucia w kończynie górnej przez co chorzy skarżą się na zaburzenia ruchomości nadgarstka i palców. Niezwykle ważne jest też to, że w zaawansowanym stadium występują nawet zaniki mięśniowe!
Diagnoza zespołu nerwu łokciowego - jak go leczyć? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie?
Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy neuropatii łokcia, zgłoś się do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę . Pacjenci skarżący się na zespół ucisku nerwu łokciowego są kierowani do specjalisty neurologa, przeprowadzającego badania przewodnictwa nerwowego. Gdy zaistnieje taka potrzeba, neurolog skieruje pacjenta z kolei do poradni ortopedycznej , gdzie przeprowadzany jest zabieg zespołu nerwu łokciowego.
Jak rozpoznawany jest zespół rowka nerwu łokciowego? W tym celu lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i ustala najważniejsze informacje o przebytych chorobach, urazach i kontuzjach w okolicy łokcia. Badania obrazowe pozwalają także na ocenę siły mięśni kończyny górnej i czucia w obszarze dłoni. Dodatkowo specjalista może skontrolować ruchomość stawu łokciowego i dolegliwości bólowe pacjenta oraz sprawdzić objaw Tinela, a także wykonać test Formenta, aby mieć pewność, że diagnostyka zespołu jest prawidłowa. Warto zauważyć, że niezbędne jest tutaj przeprowadzenia badania przewodzenia impulsów w nerwie łokciowym. Pomocne są także RTG stawu łokciowe i rezonans magnetyczny, w zależności od zaleceń lekarza. Na szczęście w wielu przypadkach leczenie daje pożądane efekty.
Jak leczyć zespół kanału nerwu łokciowego? Operacja zespołu łokciowego - jak wygląda leczenie?
Jak wygląda leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego? Najczęściej proces leczenia postępującej choroby w obrębie łokcia obejmuje operację nerwu łokciowego a dokładnie operacyjne uwolnienie nerwu z ucisku. W mniej zaawansowanym problemie podejmowana jest próba modyfikacji przyzwyczajeń ruchowych danej osoby wraz z rehabilitacją i leczeniem farmakologicznym. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt długie postępowanie zachowawcze może doprowadzić do pogłębienia się uszkodzenia nerwu i zmniejszać szanse na pełen powrót do zdrowia. Przez to ból nerwu łokciowego uniemożliwi Tobie komfortowe funkcjonowanie na co dzień.
Profilaktyka zespołu kanału łokciowego - leczenie domowe. Cenne metody leczenia
Objawy i diagnoza to jedno, ale kolejna ważna kwestia to to, że staw łokciowy zazwyczaj potrzebuje odpowiedniej stabilizacji za pomocą stabilizatora ortopedycznego. Znaczenie mają nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, lecz także stosowanie ortez i stabilizatorów w obrębie łokcia. Takie leczenie domowe może przynieść wiele pożądanych skutków, przy czym warto skonsultować konkretne rozwiązania ze specjalistą. Neuropatia kanału łokciowego od tej pory nie musi już kojarzyć się z bólem i dyskomfortem.
W ofercie naszego sklepu medycznego znajdziesz szeroki wybór stabilizatorów stawu łokciowego.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR