Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną
Piłka rehabilitacyjna może być z powodzeniem wykorzystywana w fizjoterapii oraz zawsze wtedy, gdy chcesz urozmaicić codzienne ćwiczenia siłowe lub trening w domu. Ćwiczenie z piłką rehabilitacyjną jest nieocenione w wielu przypadkach, a ich zalety doceniają nawet najbardziej wymagający pacjenci! Sprawdźmy zatem, jakie ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną można wykonywać w domu i jakie zalety daje użytkowanie tego przedmiotu. Jak ćwiczyć z piłką? Dlaczego ćwiczenie z piłką jest polecane wielu osobom z urazami, kontuzjami i po operacjach? W jaki sposób można efektywnie ćwiczyć na piłce?
SPIS TREŚCI
- Piłka do ćwiczeń rehabilitacyjnych
- Przykładowe ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej
- Jak wybrać wielkość piłki i rodzaj piłki do ćwiczeń
- Zalety ćwiczeń rehabilitacyjnych z piłką
- Trening z piłką - czy warto
Piłka do ćwiczeń rehabilitacyjnych
Ćwiczenia z piłką pozwalają zrealizować niezwykle ciekawy i różnorodny trening, dzięki czemu rehabilitacja staje się zarówno skuteczna, jak i przyjemna! Do wyboru masz taki rozmiar piłki, jaki najbardziej Tobie odpowiada, jednocześnie zwracając uwagę także na sprężystość piłki do ćwiczeń. Godna uwagi jest piłka szwajcarska, czyli duża, okrągła, gumowa piłka ortopedyczna, stosowana w wielu ćwiczeniach. Popularnością cieszą się także piłki Fitball, z pomocą których wykonasz wiele ćwiczeń fitness. Od tej pory otrzymywanie równowagi ciała nie będzie już stanowić żadnego problemu. Możesz także liczyć na wzmacnianie mięśni i utrzymywanie stabilności, dzięki czemu efektem będzie również stabilna pozycja ciała.
Jakie możliwości daje ćwiczenie z piłką? Przede wszystkim możesz wykonać ćwiczenia kręgosłupa, wzmacniające nogi, ręce, zwiększające zaangażowanie mięśni brzucha, ćwiczenia gimnastyczne, i wiele innych części ciała. Poza tym nie zapominaj o ćwiczeniu równowagi - w tym celu usiądź na piłce i zacznij poruszać biodrami do przodu, do tyłu oraz na boki. Ćwiczenia na piłce mogą obejmować także przysiady, brzuszki, skrętosłony, rozpiętki na piłce, wykroki i wiele innych propozycji. Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia z piłką, które pozwolą Tobie cieszyć się lepszą sprawnością, zmniejszeniem dolegliwości bólowych, odciążeniem kręgosłupa i wieloma innymi efektami.
Przykładowe ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej, czyli jak ćwiczyć na piłce
Jakie rodzaje ćwiczeń rehabilitacyjnych możesz wykonywać z pomocą piłki? Do wyboru masz różnorodne ćwiczenia z piłką, w tym ćwiczenia na kręgosłup, na brzuch, nogi itp., które wykonasz z pomocą maty i wygodnego stroju. Jak ćwiczyć na piłce? Poniżej znajdziesz przykłady ćwiczeń.
Ćwiczenia na kręgosłup (wzmocnienie)
Na początku połóż się na plecach ze zgiętymi stawami skokowymi, biodrowymi i kolanowymi. Piłka rehabilitacyjna znajduje się pod łydkami, a ręce są ułożone wzdłuż ciała. Wykonaj wdech nosem, a w trakcie wydechu wciskaj podudzia w piłkę. Nie zapominaj o tym, aby odcinek lędźwiowy cały czas przylegał do maty!
Ćwiczenia kręgosłupa (na rozluźnienie)
Przyjmij pozycję leżącą na macie i zegnij nogi w kolanach. Łydki połóż na piłce, a ręce ułóż wzdłuż ciała. Istotne jest to, aby utrzymać kąt 90 stopni pomiędzy biodrami i kolanami. Następnie przetocz nogi na prawą stronę, przytrzymaj chwilę i wróć do pozycji początkowej. To samo wykonaj na drugą stronę. Jak widzisz, ćwiczenia na piłce nie muszą być trudne. Piłka odciążająca kręgosłup z pewnością pomoże Tobie zwalczyć dolegliwości bólowe.
Trening z piłką na siłę
Jeśli masz w domu piłkę rehabilitacyjną, możesz wykonać także siłowe ćwiczenie z piłką. Przyjmij pozycję deski, opierając się o piłkę na wyprostowanych rękach (utrzymuj przy tym pośladki i miednicę w górze). Oderwij jedną rękę do góry, a tułów lekko odchyl w przeciwną stronę. Takie samo ćwiczenie wykonaj na drugą stronę. Pamiętaj o tym, że możesz poprosić drugą osobę o asekurację w trakcie takiego treningu. Takie ćwiczenie z piłką szybko stają się przyjemnością.
Ćwiczenie z piłką na mięśnie brzucha
Ćwiczenia na mięśnie brzucha z piłką fitness są proste i efektywne. Oprzyj ręce na macie w pozycji do pompki, następnie połóż obydwie nogi na wysokości kości piszczelowej na piłce. Przyciągnij obydwie nogi obydwie nogi do siebie rolując piłkę, tak, aby przetoczyła się w twoją stronę. Następnie wróć do pozycji wyjściowej odpychając piłkę od siebie. Take przetaczanie piłki stopami to mocna aktywacja mięśni brzucha.
Ćwiczenia równoważne z piłką
Ćwiczenia na piłce pomogą Tobie zadbać o równowagę ciała. Usiądź na środku piłki i wykonuj wolne ruchy miednicą do przodu, do tyłu i na boki. Pamiętaj o utrzymywaniu wyprostowanej pozycji ciała. Gdy już poczujesz się pewniej, zwiększ zakres ruchów. Dodatkowo możesz skrzyżować ręce na klatce piersiowej i naprzemiennie unosić zgięte kolana do góry. W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest odpowiednie utrzymanie pozycji.
Jak wybrać wielkość piłki i rodzaj piłki do ćwiczeń
Wybór odpowiedniej wielkości i rodzaju piłki fitball może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności ćwiczeń i rehabilitacji. Pierwszym krokiem jest dopasowanie wielkości piłki czyli jej średnicy do indywidualnych potrzeb i celów terapeutycznych. Piłki o większej średnicy mogą być bardziej stabilne i łatwiejsze w użyciu dla początkujących lub osób z ograniczoną siłą mięśniową, podczas gdy piłki o mniejszej średnicy mogą być bardziej odpowiednie do precyzyjnych ćwiczeń lub dla osób posiadających większą siłę i stabilność. Warto również , abyś wielkość piłki dopasował pod swój wzrost. Piłki o średnicach 45-55 cm będą dobre dla osób niższych zaś te o średnicach 65-75 cm dla osób wyższych
Dodatkowo, wybór odpowiedniego kształtu piłki tez ma znaczenie. Jeżeli będziesz wykonywał np. ćwiczenia na utrzymywanie równowagi lub ćwiczenia rehabilitacyjne takie jak przetaczanie piłki ramionami lub przetaczanie piłki stopami to jej powierzchnia powinna być gładka. Jeżeli natomiast wykonujesz na piłce ćwiczenia siłowe gdzie ważne jest napinanie mięśni i przyjęcie pozycji gdzie ciało ma większy kontakt z piłką to warto zastanowić się nad piłką z wypustkami, która wspomoże ukrwienie mięśni.
Zalety ćwiczeń rehabilitacyjnych z piłką
Znasz już przykładowe ćwiczenia na piłce, przy czym oczywiście istnieje znacznie więcej takich ćwiczeń, które skonsultować możesz ze swoim fizjoterapeutą. A jakie zalety ma ćwiczenie z piłką? Niezwykle ważne jest to, że piłka ortopedyczna rozwija wszystkie partie mięśniowe. Z powodzeniem motywuje mięśnie do pracy, co uzyskujesz poprzez utrudnienie utrzymania równowagi. Wzmocnione mięśnie głębokie z kolei wpływają na zachowanie poprawnej sylwetki i układ kostny. Efektem jest zapobieganie wadom postawy, zmniejszenie ryzyka problemów z kręgosłupem, poprawa ruchomości, redukcja tkanki tłuszczowej i lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Co ciekawe, regularne ćwiczenie z piłką może dodatkowo zmniejszać napięcie nerwowe!
Trening z piłką - czy warto?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto robić ćwiczenia na piłce. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - oczywiście, że warto! Piłka odciążająca kręgosłup pozwala szybko zauważyć pożądane efekty, które wiążą się ze wzmocnieniem ciała, wysmukleniem sylwetki i utratą zbędnych kilogramów. Faktem jest, że piłka szwajcarska jest jednoznaczna także z następującymi rezultatami:
-
Wzmocnienie mięśni brzucha - smukły, jędrny i mocny brzuch
-
Stabilizacja pleców
-
Zmniejszenie bólu kręgosłupa
-
Zwiększona wytrzymałość
-
Lepsza koordynacja ruchowa
-
Wzmacnianie mięśni pośladków i nóg
-
Wzmacnianie mięśni ramion itp.
Z pomocą piłki wykonasz ćwiczenia na brzuch, kręgosłup, nogi, ręce i wiele innych części ciała, w zależności od tego, na jakich efektach Tobie zależy lub z jakimi problemami się borykasz. Wybierz już teraz piłkę rehabilitacyjną do ćwiczeń i przekonaj się, że jest to idealne akcesorium do ćwiczeń dla każdego!
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR