TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Czym jest bezdech senny - przyczyny, objawy, skutki i leczenie.

Czym jest bezdech senny - przyczyny, objawy, skutki i leczenie.

Bezdech senny - możliwa przyczyna chrapania

Bezdech senny jest poważnym schorzeniem, które w medycynie nosi nazwę zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Okazuje się, że aktualnie z tym problemem zmaga się ponad milion Polaków! Najczęstszym objawem w tym przypadku jest chrapanie, które bardzo często bywa bagatelizowane. Nie powinieneś się jednak tego wstydzić i lekceważyć, gdyż to może doprowadzić do wielu poważniejszych kłopotów. Co trzeba wiedzieć o bezdechu sennym? Jakie są jego przyczyny i objawy? W jaki sposób odbywa się leczenie zespołu obturacyjnego bezdechu sennego?

SPIS TREŚCI

  1. Bezdech senny - co to jest?
  2. Objawy bezdechu sennego
  3. Diagnostyka i badania bezdechu sennego
  4. Możliwe skutki bezdechu sennego
  5. Jak wygląda proces leczenia?
  6. Aparat na bezdech senny i maski do aparatów

Bezdech senny - co to jest?

Czym jest bezdech senny? Musisz wiedzieć, że jest to jednostka chorobowa, której definicja powstała w 1999 roku. W tej sytuacji dochodzi do epizodów zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe z jednoczesną wzmożoną pracą mięśni oddechowych. Nie bez znaczenia jest to, że zdarzenie dotyczące bezdechu lub spłycenia oddechu powinno trwać dłużej niż 10 sekund. Ponadto, w wielu przypadkach dochodzi także do spadku saturacji nawet o 2-4% w stosunku do typowej saturacji, występującej w okresie czuwania. 

Wyróżnić można następujące rodzaje bezdechu sennego:

  • Obturacyjny bezdech senny - dotyczy mechanicznego zablokowania górnych dróg oddechowych poprzez opadające mięsnie podniebienia miękkiego, przez co Twój oddech staje się spłycony i doświadczasz krótkich epizodów bezdechu w trakcie snu.

  • Centralny bezdech senny - wiąże się z całkowitym zatrzymaniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu, i jest związany z czasowym brakiem impulsów nerwowych wysyłanych z mózgu do mięśni oddechowych. Taki rodzaj problemu zazwyczaj występują u niewielkiej liczby pacjentów. 

 Jeżeli tylko zauważysz niepokojące objawy, wskazujące na bezdech senny, jak najszybciej skorzystaj ze wsparcia specjalisty!

Jakie są przyczyny bezdechu sennego?

Warto podkreślić, że przyczyny bezdechu sennego są bardzo różnorodne. Przypadłość tego typu dotyczy nawet 40% mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Kobiety z kolei skarżą się na bezdech senny po menopauzie. Jeśli chodzi o najważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy, zazwyczaj dotyczą one nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. To z kolei sprawia, że dochodzi do spadku napięcia mięśni podczas snu i zapadania się ścian gardła. Wskazywane przez specjalistów nieprawidłowości najczęściej odnoszą się do polipów, nieprawidłowej budowy żuchwy, skrzywionej przegrody nosowej, zbyt wiotkich mięśni podniebienia lub przerośniętej tkanki po infekcjach. Innymi przyczynami występowania bezdechu sennego są również:

  • Palenie papierosów - jak powszechnie wiadomo, papierosy wykazują niekorzystne działanie na wiele narządów ludzkich. 

  • Nadwaga i otyłość - u osób otyłych występuje najczęściej zwiększony obwód szyi (u kobiet powyżej 40 cm, a u mężczyzn powyżej 43 cm). 

  • Przyjmowanie leków nasennych i uspokajających - niektóre środki farmaceutyczne zwiększają ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. 

  • Spożywanie alkoholu - który ma wpływ na większe rozluźnienie mięśni.

  • Przewlekłe choroby - na przykład ciężka niewydolność krążenia, czyli tor oddechowy, nazywane także oddechem Cheyne’a i Stokesa.

Jak widzimy, przyczyny mogą być różne, a ich rozpoznanie nie zawsze jest łatwym zadaniem. 

Wzmożona praca mięśni oddechowych sprawia, że ograniczeniu ulega przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe w trakcie snu. Ryzyko zachorowania na bezdech senny staje się znacznie większa wraz z wiekiem, a choroba ta oznaczona została symbolem G47 w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Nie zapominaj o tym, że obturacyjny bezdech senny nie jest łatwy do zdiagnozowania! W tym celu pomocne jest stosowanie oceny jakości snu i występowania zaburzeń sennych na podstawie skali senności Epworth. 

Objawy bezdechu sennego

Jakie są objawy bezdechu sennego u osób dorosłych? Często występuje kołatanie serca, zgaga, bóle w klatce piersiowej, głośne chrapanie przerywane chwilami ciszy, częste i nagłe wybudzenia w nocy, po których następuje uczucie duszności i wyższe tętno, zwiększona potliwość nocna, przebudzanie się z uczuciem niepokoju, czy też zgrzytanie zębami. Samodzielnie raczej nie jesteś w stanie zdiagnozować u siebie tej choroby, przy czym powinieneś mieć na uwadze także objawy pojawiające się w ciągu dnia. Mogą one dotyczyć uczucia zmęczenia pomimo wielu godzin snu, problemów z koncentracją, uczucia suchości w ustach, porannych bólów głowy i drażliwości.

Jeśli chodzi o niemowlęta, u nich zazwyczaj bezdech senny trwa co najmniej 20 sekund i idzie w parze ze spowolnieniem czynności serca i spadkiem saturacji. Z biegiem lat częstotliwość pojawiania się tego problemu ulega zmniejszeniu. Jest to dosyć częste zjawisko u noworodków i nie jest ono zaliczane do schorzeń wieku dziecięcego.

Diagnostyka i badania bezdechu sennego

Jeżeli podejrzewasz u siebie bezdech senny udaj się do pulmonologa, który jeżeli potwierdzi Twoje przypuszczenia, skieruje Cię na odpowiednia diagnostykę bezdechu sennego. Badanie bezdechu pozwalające na zdiagnozowanie bezdechu sennego nazywa się polisomnografią lub jego prostsza wersja to poligrafia. Polega ono na przyczepieniu do Twojego ciała różnych elektrod i czujników. Towim zadaniem jest po prostu spanie. PO takim badaniu lekarz jest w stanie stwierdzić czy i w jakim stopniu zaawansowania występuje bezdech senny i ukierunkować Cię na dalsze działania oraz leczenie.

Możliwe skutki bezdechu sennego

Pamiętaj o tym, że bezdech senny wymaga wdrożenia odpowiedniej ścieżki leczenia! Jeśli zbagatelizujesz problem, musisz liczyć się z negatywnymi konsekwencjami dla Twojego zdrowia i życia. Nie chodzi jedynie o bóle głowy i problemy z koncentracją, lecz także o większe ryzyko pojawienia się zawału serca, nadciśnienia tętniczego lub choroby niedokrwiennej serca. Ponadto, bezdech senny wpływa na kondycję ośrodkowego układu nerwowego, co z kolei może doprowadzić do udaru mózgu. Pacjenci niekiedy borykają się z chorobami o podłożu psychiatrycznym, na przykład depresją i nerwicą. 

Osoba odczuwająca zmęczenie i senność po nocy nie zawsze jest odpowiednio skoncentrowana podczas jazdy autem, czego konsekwencją mogą być wypadki drogowe. Co mówią przepisy w tej kwestii? Wskazane zostało to, że osoby chore powinny posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jest to związane z wydłużeniem czasu reakcji psychomotorycznych, które dotyczy występowania bezdechu sennego. 

Jak wygląda proces leczenia?

Co trzeba wiedzieć o leczeniu bezdechu sennego? Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u specjalisty. Laryngolog wykonuje wywiad i badanie polisomnograficzne, niekiedy także kieruje pacjenta do neurologa i pulmonologa. Dzięki temu uzyskasz pewność, że specjaliści rozpoznają dane schorzenie i wdrożą jak najskuteczniejsze leczenie. 

W przypadku bezdechu sennego farmakologia niestety nie może zdziałać zbyt wiele. Najczęściej zalecane jest zastosowanie metody z użyciem tzw. dodatniego ciśnienia podawanego bezpośrednio do dróg oddechowych. Odpowiedzialne są za tzw. protezy powietrzne. Proteza powietrzna czyli aparat na bezdech senny wraz z maską, to niewielkie urządzenie, które ma za zadanie utrzymać dodatnie ciśnienie powietrza w drogach oddechowych, czego efektem jest zachowanie drożności dróg oddechowych i zmniejszenie ryzyka chrapania. Mówiąc kolokwialnie, urządzenie to poprzez maskę wdmuchuje określoną ilość powietrza przez nos lub usta, tworząc swojego rodzaju tunel powietrzny i zapobiegając zamykaniu się dróg oddechowych.

Czasami stosuje się metody chirurgiczne, które pozwalają usunąć przyczyny zablokowania oddechu. Czy można także postawić na domowe sposoby na bezdech senny? Mile widziane jest przyjęcie odpowiedniej pozycji w trakcie snu, która ma na celu utrudniać chrapanie. Eksperci zalecają głównie pozycję boczną lub na brzuchu. Dodatkowo można zwiększyć wilgotność powietrza w pokoju, stosując jonizator lub mokre ręczniki na grzejniku.

Aparat na bezdech senny i maski do aparatów

Aparat CPAP

Aparat na bezdech senny CPAP jest nowoczesnym urządzeniem, które pozwala generować strumień powietrza, płynący przez maskę CPAP do dróg oddechowych. Musisz wiedzieć o tym, że siła wytwarzanego strumienia powietrza i sposób jego podawania w tej sytuacji są uzależnione od oporów dróg oddechowych. Najważniejszym zadaniem aparatu CPAP jest utrzymanie drożności dróg oddechowych. Pamiętaj także o odpowiednim doborze maski CPAP, która niekiedy bywa nawet znacznie ważniejsza niż sam aparat! Nieodpowiedni wybór może bowiem sprawiać, że nawet najdroższe aparaty nie zapewnią komfortowego użytkowania i właściwej terapii. Do wyboru masz między innymi maski twarzowe, donosowe czy też nosowe. W efekcie każdy pacjent z bezdechem sennym może znaleźć dla siebie to, czego potrzebuje. 

W naszej hurtowni medycznej znajdziesz szeroki wybór aparatów na bezdech senny i masek CPAP

Podsumowując, warto zauważyć, że bezdech senny jest poważnym i często bagatelizowanym schorzeniem. Objawy bywają dokuczliwe w codziennym życiu, a diagnozę i ścieżkę leczenia powinieneś pozostawić specjalistom. Najważniejsze jest to, aby w razie wystąpienia problemu działać szybko i umówić się na wizytę do laryngologa. 

Pozdrawiamy.,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl