Tlen medyczny w domu - koncentrator tlenu
Istnieje szereg schorzeń, które powodują niebezpieczne dla tkanek Twojego organizmu zmniejszenie nasycenia krwi tlenem. Niedobór tego życiodajnego składnika stanowi zagrożenie nie tylko dla poszczególnych organów, ale i życia. Optymalny poziom nasycenia krwi tlenem powinien mieścić się pomiędzy 95 a 100 proc. Na obniżoną tzw. saturację wpływają m.in.: COVID-19 – wywołany przez zakażenie koronawirusem, nowotwór płuc, astma, mukowiscydoza, obturacyjna choroba płuc w formie przewlekłej, schorzenia związane z wydolnością układu krążenia i serca. W tych przypadkach wyłącznie tlen medyczny może zapewnić Twojemu organizmowi skuteczną terapię.
Spis treści: |
Regeneracyjny tlen medyczny i znaczenie terapeutyczne
Terapie przy użyciu wyższego stężenia tlenu stały się w ostatnich dekadach bardzo popularne. Poza aspektami czysto leczniczymi, związanymi z powyższymi schorzeniami, tlen inhalacyjny znalazł zastosowanie na przykład przy zmaganiach z bezsennością. Osoby zdrowe zaczęły stosować go w celach relaksacyjnych w okresach przepracowania i dużego przeciążenia stresem. Tlen medyczny naturalnie zaleca się również w okresach po poważniejszych zabiegach oraz operacjach. Przypisuje mu się właściwości regeneracyjne.
Tlen inhalacyjny medyczny tylko po konsultacji z lekarzem
Stężenie tlenu medycznego dostarczanego do Twoich płuc jest znacznie wyższe, niż w przypadku powietrza, gdzie wynosi 21 proc. W koncentratorze tlenu poziom ten może sięgnąć nawet 96 proc. Terapia przyjmowania tlenu medycznego musi obowiązkowo odbywać się po diagnozie i pod odpowiednim nadzorem lekarza. Pod żadnym względem nie możesz działać w tym przypadku samodzielnie, bez harmonogramu od specjalisty. Źle dobrane proporcje dawkowania tlenu, gdy podawany jest zbyt długo w nadmiernym stężeniu, wywołują działania niepożądane, skutkują nawet toksycznością dla tkanek organizmu.
Akcesoria do dawkowania tlenu inhalacyjnego
Gdy stan Twojego zdrowia pozwala na samodzielne oddychanie, stosowanie tlenu medycznego jest możliwe w warunkach domowych (tzw. tlenoterapia bierna). Tlen medyczny można podawać i dawkować w różny sposób. Spray w postaci puszki to formuła do stosowania w awaryjnych sytuacjach np. przy wystąpieniu nagłych duszności, gdy znajdujesz się poza domem. Jedno opakowanie wystarcza na około dziesięć minut inhalacji. Niewielkie rozmiary puszki pozwalają swobodnie się z nią poruszać. Butla wypełniona tlenem medycznym pozwala z kolei na funkcjonowanie przez nieco ponad dwie godziny, przy średniej przepustowości. Następnie trzeba ją napełniać, przy zastosowaniu czystego tlenu inhalacyjnego. To rozwiązanie dość mało wygodne, zważywszy, że akcesoria tego typu należy odpowiednio zabezpieczać, np. przed działaniem wysokich temperatur, by nie doprowadzić do eksplozji butli. Jeśli myślisz o dłuższej i bardziej intensywnej tlenoterapii, najbardziej praktycznym urządzeniem będzie koncentrator tlenu – ze względu na długość funkcjonowania. Sprzęt medyczny tego typu może pracować całodobowo.
Tlen medyczny - jak działa koncentrator tlenu
Praca koncentratora w największym uproszczeniu polega na „uzdatnianiu” powietrza, by dostarczać Ci gaz medyczny przetworzony pod względem wysokiego stężenia tlenu. Urządzenie tego typu funkcjonuje dzięki specjalnym sitom separacyjnym, które absorbują azot z powietrza i pozostawiają tlen o wysokim stężeniu oraz gazy szlachetne obojętne dla naszego organizmu. Zbiornik połączony jest rurką prowadzącą gaz inhalacyjny do maski lub wąsów tlenowych. Nowoczesne koncentratory tlenu pracują na tyle cicho, że nie przeszkadzają podczas Twojego snu i wypoczynku. To urządzenia zasilane prądem. W wersji przenośnej posiadają baterie, umożliwiające niezależną pracę koncentratora tlenu przez kilka godzin.
Koncentrator tlenu - kwestie bezpieczeństwa
Stosując domową tlenoterapię, nie musisz obawiać się awarii, która umknęłaby Twojej uwadze lub została przeoczona przez opiekuna. Urządzenia medyczne wyspecjalizowane w dawkowaniu tlenu sygnalizują, gdy pojawiają się problemy z zasilaniem, koncentracją tlenu lub zbyt wysoką temperaturą.
Pomiar saturacji - pulsoksymetr
Warto również pamiętać o tym, że przy domowej tlenoterapii należy kontrolować poziom nasycenia krwi tlenem. Pulsoksymetr to proste urządzenie zakładane na palec, którym bezboleśnie w kilka sekund sprawdzisz czy Twój poziom we krwi jest prawidłowy a prowadzona domowa tlenoterapia jest skuteczna.
W naszym sklepie medycznym kupisz koncentrator tlenu do podawaniu tlenu medycznego
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci zagadnienie tlenu inhalacyjnego i tlenoterapii w warunkach domowych. Nie zapomnij zapoznać się z naszą ofertą koncentratorów tlenu.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR