Nietrzymania moczu - jak dbać o higienę?
Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym zmaga się szeroka grupa pacjentów. W powszechnej opinii schorzenie dotyczy seniorów i to w bardzo zaawansowanym wieku, tymczasem niepokojące objawy mogą pojawić się wcześniej, nawet po trzydziestym roku życia. W szczególności dużej uwagi wymaga codzienna pielęgnacja i higiena intymna, która pomaga niwelować przykre skutki tej przypadłości. W jaki sposób rozwija się problem nietrzymania moczu i jak sobie radzić z jego skutkami?
Spis treści: |
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
Za prawidłowe oddawanie moczu odpowiedzialne są Twoje mięśnie dna miednicy. Na rozregulowanie ich pracy mogą wpływać rozmaite schorzenia. Z problemem statystycznie częściej zmagają się kobiety ze względu na budowę anatomiczną (krótsza cewka moczowa). Nietrzymanie moczu może wystąpić nie tylko z procesem starzenia się, ale i po urodzeniu dziecka. U mężczyzn wpływają na to problemy z prostatą i efekty pooperacyjne. Niekorzystne są nieprawidłowości wynikające z kłopotów hormonalnych. Nietrzymanie moczu może mieć podłoże neurologiczne, wynikające np. ze skutków wypadku. Stan zapalny w wyniku zainfekowania układu moczowo-płciowego to kolejna przyczyna schorzenia. Twój tryb życia ma znaczący wpływ. Otyłość prowadząca do cukrzycy, czy alkoholizm podnoszą czynniki ryzyka. Przepuklina dysku spowodowana nadmiernym dźwiganiem (mordercze treningi lub nieproporcjonalnie ciężka praca fizyczna) zaliczana jest również do wymienionej listy schorzeń. Jak widzisz, przyczyn mimowolnego oddawania moczu można wymienić dużo, dlatego fachowa diagnoza lekarza okazuje się niezbędna.
Objawy nietrzymania moczu, które powinny zaniepokoić
W powszechnej opinii istnieje mit, że osoby nietrzymające moczu bardzo często „biegają” do toalety. Nie musi być to objaw schorzenia, a np. rezultat picia płynów o moczopędnych właściwościach. Zaniepokoić poważnie powinno Cię niekontrolowane oddawanie niedużych ilości moczu w banalnych sytuacjach, które powodują reakcję mięśni. Może to być kaszel i kichanie, podnoszenie ciężaru, a w skrajnych przypadkach nawet śmiech.
Kosmetyki na nietrzymanie moczu. Jak zadbać o skórę?
Poza ogromnym dyskomfortem psychicznym, który musisz na początku przezwyciężyć, ważnym elementem przy nietrzymaniu moczu jest konieczność zadbania o skórę. Przy kontakcie z moczem jest ona wyjątkowo podatna na podrażnienia i stany zapalne. W skrajnych przypadkach, gdy mówimy o pacjencie leżącym, może dojść do odparzeń. Po mimowolnym oddaniu moczu strefę miejsc intymnych należy każdorazowo przemywać i osuszać. Zwykłe mydło z wodą nie jest do końca dobrym pomysłem. Skóra w tych strefach jest wrażliwa, częste oddziaływanie syntetycznych środków może jej bardzo zaszkodzić. Powstała cała gama kosmetyków do pielęgnacji przy nietrzymaniu moczu, które są bezpieczniejszym dla Ciebie rozwiązaniem. Pianka myjąca bez użycia wody to produkt przeznaczony dla osób z nadwrażliwą skórą. Mleczko myjące bez użycia wody jest również doskonałym rozwiązaniem. Nie zawiera alkoholu, który mógłby podrażniać skórę. Z obu możesz korzystać bez użycia wody, co jest praktyczne, gdy jesteś osobą przechodzącą rekonwalescencję w łóżku i nie możesz za każdym razem wstawać o własnych siłach do toalety. Żel 2w1 do ciała i włosów przy nietrzymaniu moczu z ekstraktem z nagietka to kolejny z gamy kosmetyków łagodzących podrażnienia w miejscach narażonych na kontakt z moczem. Mleczko do ciała przy nietrzymaniu moczu zmiękcza naskórek i pozostawi na długo przyjemny zapach. W przypadku długotrwałego zmagania się z nietrzymaniem moczu warto sięgnąć po krem ochronny przy nietrzymaniu moczu, który świetnie zabezpiecza i uelastycznia skórę. W utrzymaniu higieny pomogą Ci również chusteczki nawilżane z korzystnymi dermatologicznie właściwościami. Taki produkt nie zawiera syntetycznych barwników i mydła, posiada neutralne pH.
Wkłady anatomiczne, pieluchy anatomiczne, wkładki urologiczne
Jak wyeliminować wstydliwe sytuacje, gdy zmagasz się z nietrzymaniem moczu? Producenci proponują całą linię wyspecjalizowanych akcesoriów, które sprawią, że będziesz czuć się znów pewnie i komfortowo. Wkładki urologiczne dla kobiet – cierpiących na kropelkowe nietrzymanie moczu – to produkt, który nie tylko błyskawicznie wchłania płyn, ale i chroni przed brzydkim zapachem. Wkłady anatomiczne o wysokiej chłonności zaprojektowano z myślą o paniach, zmagających się z bardziej zaawansowanym problemem, które jednocześnie chcą pozostać aktywne. To akcesoria wielowarstwowe, zaprojektowane z myślą o dodatkowym zabezpieczeniu przed wyciekaniem. Wkładki urologiczne dla mężczyzn to zalecany produkt, by poczuć się pewnie, jednocześnie nie tracąc swobody ruchów. Jeśli używasz wkładów anatomicznych, możesz dodatkowo zabezpieczyć się i ukryć wszelkie nierówności, wynikające z noszenia akcesoriów. Majtki siatkowe są bowiem wyjątkowo elastyczne, dopasowują się do ciała, ukrywają mankamenty. Jednocześnie możesz je wielokrotnie prać, zupełnie jak tradycyjną bieliznę. W przypadku bardziej zaawansowanego problemu z nietrzymaniem moczu, również gdy przymusowo przebywasz w łóżku, świetnie sprawdzą się pieluchy anatomiczne dla kobiet i mężczyzn. To bardzo chłonne akcesoria z wbudowanymi mankietami, chroniącymi przed wyciekaniem. Ich zaletą są wskaźniki poziomu wilgotności, które pokazują, kiedy wymienić pieluchę.
W naszym sklepie medycznym kupisz produkty dla osób z problemem nietrzymania moczu
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, iż z problemem nietrzymania moczu – dzięki odpowiednim akcesoriom – można się uporać i nadal funkcjonować aktywnie. Wybór sprawdzonych i przebadanych dermatologicznie produktów na nietrzymanie moczu znajdziesz w naszej hurtowni rehabilitacyjnej.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR