TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jak wybrać maskę do aparatu na bezdech senny CPAP

Jak wybrać maskę do aparatu na bezdech senny CPAP

W jaki sposób dopasować odpowiednią maskę do aparatu CPAP do Twojej twarzy

Maskę CPAP powinieneś dobrać tak, aby po jej nałożeniu, podczas snu, spod nakładki przylegającej do twarzy, nie wypływało powietrze. Zjawisko wypływu powietrza spod maski podczas terapii bezdechu sennego nazywa się fachowo przeciekami na masce. Jeżeli wypływ powietrza jest nieduży, zwykle większość aparatów CPAP kompensuje te ubytki automatycznie. Jeżeli natomiast przecieki na masce są zbyt duże, to urządzenie na bezdech albo wydaje sygnał dźwiękowy (np. w aparatach z firmy YUWELL) lub rano na ekranie aparatu widoczny jest komunikat, że wystąpił nadmierny przeciek (np. w aparatach z firmy RESMED). Jeśli na masce wystąpią nadmierne przecieki, to aparat nie będzie mógł wytworzyć dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych o odpowiedniej wartości do ich prawidłowego udrożnienia. Co więcej, wypływ powietrza spod maski i próby skompensowania tych ubytków przez aparat CPAP doprowadzają do wzrostu napływu powietrza, co najczęściej kończy się zwiększonym strumieniem powietrza i Twoją pobudką. Dlatego dobór odpowiedniej maski nie tylko decyduje o komforcie Twojego snu ale również o skuteczności prowadzonej terapii bezdechu sennego.

  Spis treści:

Wybór maski CPAP

Jeżeli jesteś już użytkownikiem urządzenia CPAP wybór maski będzie o wiele prostszy. Najpewniej znasz już odpowiadające Ci modele i rozmiar. Jeśli jednak stoisz przed wyborem swojej pierwszej maski, idealną sytuacją byłoby, gdybyś przed zakupem mógł przymierzyć jej różne rodzaje. Warto żebyś wiedział, iż mają one zarówno odmienną konstrukcję jak i często różne rozmiary w obrębie jednego modelu. Jeżeli nie masz możliwości udania się do sklepu w celu dobrania maski warto, żebyś zwrócił uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Jaki rodzaj maski CPAP wybrać

Jeśli lekarz nie przepisał Ci konkretnego rodzaju maski możesz stosować prostą zasadę.

Jaki rozmiar maski do aparatu CPAP wybrać

Jeżeli zdecydujesz się na maskę o rozmiarze uniwersalnym jak np. maska CPAP nosowa Mirage FX to problem rozmiaru masz z głowy. Jeśli jednak zdecydujesz się na model gdzie występują rozmiary, jego zły wybór może mieć konsekwencje. Jeżeli wybierzesz zbyt dużą maskę, powietrze może zacząć uciekać po bokach i dmuchać Ci w oczy. Jeżeli rozmiar będzie za mały maska może mocno dociskać nasadę nosa powodując uszkodzenia skóry. Jeżeli nie masz możliwości doboru maski w sklepie przez fachowca, wstępnie możesz zdefiniować jej rozmiar kierując się poniższymi wytycznymi.

Przy masce CPAP nosowej zmierz odległość od podstawy nosa do wewnętrznych kącików oczu.

  • ok. 5 cm – maska mała S (small)
  • ok. 5,5 cm - maska średnia M (medium)
  • ok. 6 cm i więcej – maska duża L (large)

Przy masce CPAP ustno-nosowej zmierz odległość od dołu dolnej wargi do wewnętrznych kącików oczu.

  • ok. 8 cm – maska mała S (small)
  • ok. 9 cm - maska średnia M (medium)
  • ok. 10 cm i więcej – maska duża L (large)

Pamiętaj jednak, że powyższe wytyczne są jedynie orientacyjnie i Twoja anatomia twarzy może się z nimi nie zgadzać.

Jaki model maski do aparatu na bezdech senny wybrać

Maski pomiędzy sobą różnią się konstrukcją, a tym samym różnie przylegają do twarzy. Dla jednej osoby dany model będzie pasował idealnie, dla drugiej już mniej. Na całe szczęście konstrukcje wielu modeli masek zawierają w sobie silikonowe, żelowe lub piankowe nasadki, które potrafią się adaptować do kształtu twarzy. Z naszego doświadczenia, o ile nie masz nietypowych rysów twarzy, raczej większość modeli powinna spełnić swoje zadanie. Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem jest przymierzenie maski przed jej zakupem.

Mamy nadzieję, że po trochu udało nam się przybliżyć Ci kwestię wyboru maski do aparatu CPAP. Niezależnie od rozmiaru, modelu czy rodzaju maski najważniejszym jest, abyś czuł się w niej dobrze.

Maskę CPAP możesz kupić w naszym sklepie medycznym

Nie zapomnij sprawdzić naszej oferty masek do aparatów CPAP gdzie na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl