TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jaki materac przeciwodleżynowy?

Jaki materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe - leczenie i profilaktyka odleżyn

Gdy cierpisz na chorobę przewlekłą lub wracasz do zdrowia po poważnym urazie, czy operacji, Twoja rekonwalescencja w łóżku może znacznie się przedłużyć. Przebywanie w jednej pozycji, sprzyja powstawaniu odleżyn. Dzieje się tak, na skutek długotrwałego ucisku Twoich tkanek miękkich ciała przez podłoże na którym leżysz. Powstające w ten sposób zaburzenie ukrwienia, może prowadzić do martwicy tkanek i poważnych ran. Więcej na temat odleżyn przeczytasz w artykule na naszym blogu: Odleżyny. Dzięki materacowi przeciwodleżynowemu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia groźnego obumierania tkanek. Co sprawia, że tego typu materace są skuteczne?

  Spis treści

Rodzaje materacy przeciw odleżynom

Zakup materaca przeciwodleżynowego wymaga rozeznania się w rynkowej ofercie. Warto zastanowić się nad modelem, który wpasuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania. Poziom zaawansowania odleżyn dzielimy według czterostopniowej skali na podstawie American National Pressure Ulcer Advisory Panel (NPUAP). Wybierając produkt musisz uwzględnić, czy kupujesz go wyłącznie w celu profilaktyki albo na jakim poziomie rozwinęły się już odleżyny. Musisz również uwzględnić swój stopień mobilności i samowystarczalności oraz na jakim podłożu będzie leżał materac. Na rynku wyróżniamy pneumatyczne i piankowe rodzaje materacy, które oczywiście różnią się techniką wykonania i właściwościami.

Piankowy materac przeciwodleżynowy

Materace przeciwodleżynowe piankowe mają właściwości przeciwodleżynowe wynikające zarówno z właściwości pianki poliuretanowej jak i ze specjalistycznego profilu. Pianka posiadająca strukturę komórkową doskonale rozkłada nacisk Twojego ciała na podłoże, rozpraszając go na większej powierzchni, a tym samym, zmniejsza nacisk powrotny wywierany na Twoje ciało przez podłoże. Dodatkowo otwarto-komórkowa struktura pianki umożliwia naturalną cyrkulację powietrza, nie pozwalając na zbytnie ogrzanie się powietrza wokół Twojego ciała, a tym samym zmniejszając ryzyko pocenia się. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi bakterii i może pogłębiać stany martwicze tkanek miękkich. Odpowiednie wyprofilowanie pianki natomiast również zwiększa cyrkulację powietrza, niweluje napięcie powierzchniowe pinki co ma wpływ na absorbcję siły nacisku, oraz umożliwia lepszą współpracę z leżami wielosegmentowymi w łóżkach rehabilitacyjnych nie powodując zbędnego naprężenia materaca. Działanie materacy przeciwodleżynowych piankowych ma przede wszystkim zmniejszać ucisk tkanki miękkiej pomiędzy podłożem a kością, w najbardziej newralgicznych punktach takich jak: kość ogonowa, tylna część głowy, łopatki, pięty i łokcie. Firma REHA FUND posiada duże doświadczenie w produkcji asortymentu przeciw odleżynom dlatego śmiało polecamy ich produkty w tym zakresie.

Materac piankowy przeciwodlezynowy podkładowy BioFlote 50

Materac piankowy podkładowy

Materac podkładowy BioFlote 50 to korzystne rozwiązanie, gdy zamierzasz zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn. Ten produkt jest dobrym podkładem na łóżko w przypadku, gdy chcesz jednocześnie stosować materac pneumatyczny lub inny materac piankowy. Model materaca BioFlote 50 nie jest samodzielnym materacem przeciwodleżynowym, stanowi podkład pod inny materac, zabezpieczając go przed podłożem np. stabilizując materac przeciwodleżynowy pneumatyczny przez łóżkiem rehabilitacyjnym z lamelkami.

Materac przeciwodleżynowy piankowy w przypadku leczenia odleżyn I stopnia

Materac gofrowy

Jeśli dokuczają Ci odleżyny I stopnia, charakteryzujące się nieblaknącym rumieniem, warto zastanowić się nad wyborem materaca przeciwodleżynowego BioFlote 200. Model posiada trójstrefową budowę, został wyprofilowany pod kątem medycznym. Zapewnia stabilizację. Specjalne wcięcia pozwalają redukować nacisk ciała na tkanki, zwłaszcza w okolicy kości ogonowej. Kształt materaca przeciwodleżynowego BioFlote 200 zagwarantuje Ci dobrą cyrkulację powietrza. Ciało jest znacznie mniej narażone na wyższą temperaturę, powodującą nadmierne pocenie się. Warto jednak zaznaczyć, że jest to materac o niezbyt dużej gęstości pianki więc najlepiej sprawdza się dla osób lekkich.

Gdy zagrożenie odleżynami znajduje się na średnim poziomie, warto przyjrzeć się kolejnemu z linii produktów piankowych. Materac przeciwodleżynowy gofrowy BioGofer 15000 został zaprojektowany z myślą o dopasowaniu do leży wielosegmentowych. Jego powierzchnia nie będzie prężyć się, gdy leże znajduje się w zgiętej pozycji. Materace piankowe typu gofer mają wypustki, które pracują niezależnie. Korzystnie wpływa to na zmniejszenie nacisku kości na tkanki, niwelując efekt napięcia powierzchniowego pianki. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami pozwala utrzymać swobodny przepływ powietrza. Dzięki zwiększonej grubości pianki, gofrowy materac przeciwodleżynowy funkcjonuje samodzielnie, a parametry pinki pozwalają na użytkowanie go przez osoby o wadze nawet 140 kg.

Jak działa materac przeciwodleżynowy pneumatyczny

Pneumatyczne materace przeciwodleżynowe mają jedną znaczącą przewagę jeżeli chodzi o profilaktykę odleżyn nad materacami piankowymi. Pracując w trybie zmiennociśnieniowym, z założenia całkowicie odciążają co najmniej na połowę cyklu każdą część ciała. Co to w praktyce oznacza? Materac piankowy mimo bardzo dobrych właściwości absorpcyjnych ma przez cały czas kontakt z Twoim ciałem. A to oznacza, że ucisk tkanki miękkiej będzie ciągły mimo, że jego siła będzie mniejsza. Pneumatyczny materac przeciwodleżynowy posiada zwykle 2 lub 3 strefy komór pracujących naprzemiennie tak jak ilustruje to poniższa grafika:

Jak działa materac pneumatyczny przeciwodleżynowy

Materace zmiennociśnieniowe pracują w tak zwanych cyklach. Cykl rozpoczyna się od napompowania komór w sekcji A, podczas gdy sekcja B pozostaje nienapompowana, a następnie napompowania sekcji B, podczas gdy sekcja A zostaje nienapompowana. Cykl kończy się, gdy pompa ponownie zaczyna napełniać sekcję A. Cykle w przypadku materacy BioFlote trwają po 12 min, a to oznacza, że co 6 minut napełniana w materacu jest inna sekcja, w uproszczeniu- przez 6 minut każda strefa na ciele jest odciążona i nie ma styku z powierzchnią materaca. To ogromna przewaga materacy przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych. Zwróć jednak uwagę na to, że im cięższa osoba, tym komory materaca powinny być wyższe, żeby przy ich ugięciu ciało nie dotykało podłoża. Przy wyborze materaca pneumatycznego zwróć uwagę przede wszystkim na stopień odleżyn, do którego jest dedykowany, podłoże na jakim będzie leżał materac oraz na poszczególne funkcjonalności jakie będą na co dzień przydatne. Bardzo istotną kwestią jest też budowa samego materaca. Materace bąbelkowe (pęcherzykowe) to materace do opieki krótkoterminowej (do 12 miesięcy), przy profilaktyce przeciwodleżynowej lub przy odleżynach I stopnia. Materace komorowe natomiast to materace do opieki długoterminowej i wyższych stopni odleżyn.

Materac bąbelkowy pneumatyczny BioFlote 2000

Materac bąbelkowy

Jeśli przechodzisz rehabilitację po zabiegu i spodziewasz się, że nie będzie ona dłuższa niż rok, dobrym rozwiązaniem jest pęcherzykowy materac przeciwodleżynowy BioFlote 2000. Ten model posiada 130 pęcherzyków, które na przemian napełniają się powietrzem. Jeden cykl trwa 12 minut. Naczynia krwionośne w Twoich tkankach mają zredukowany nacisk, co zapewnia lepszy przepływ tlenu i substancji odżywczych, minimalizując powstawanie lub pogłębianie się odleżyn I stopnia. Poziom ciśnienia w materacu pneumatycznym BioFlote 2000 z łatwością możesz dostosować do swojej wagi. Ten model wyróżnia również cicha pompa, która nie przeszkadza spać w nocy. Pamiętaj, jednak, że materace pęcherzykowe są materacami przeznaczonymi do krótkookresowej opieki domowej oraz profilaktyki i leczenia odleżyn stopnia I.

Komorowy materac przeciwodleżynowy BioFlote 3000

Komorowy materac przeciwodleżynowy

Jeśli poziom zaawansowania odleżyn sięga II stopnia, czyli skóra zmniejszyła swoją grubość, warto rozważyć wybór pneumatycznego materaca przeciwodleżynowego BioFlote 3000. Komory – z powietrzem pompowanym na przemian – pozwalają utrzymać Twoje ciało we właściwej pozycji. Są zabezpieczone taśmą ze szlufkami, co stabilizuje je przed rozchodzeniem się. Przez minimum połowę cyklu trwającego 12 minut, komory skutecznie redukują nacisk ciała na kości i ułatwiają zapewnienie właściwego ukrwienia tkanek. Możesz zoptymalizować działanie materaca przeciwodleżynowego, regulując ciśnienie powietrza do swojej wagi. Komorowy materac przeciwodleżynowy BioFlote 3000 jest zalecany, gdy przewidujesz, że Twoja rekonwalescencja może potrwać nawet lub ponad rok. Tem model materaca to standardowy materac przeciwodleżynowy o konstrukcji komorowej bez dodatkowych funkcjonalności.

Funkcjonalny materac pneumatyczny na odleżyny BioFlote 4000

Pneumatyczny materac przeciwodleżynowy

Jeśli poszukujesz produktu o dużej funkcjonalności, kolejny z linii materacy pneumatycznych REHA FUND jest godny uwagi. Komorowy materac przeciwodleżynowy BioFlote 4000 jest wyposażony w zawór CPR. Opcja ta umożliwia natychmiastowe spuszczenie powietrza, w razie konieczności wykonania dynamicznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Praktycznym elementem zmiennociśnieniowego materaca BioFlote 4000 jest funkcja napompowanych stale trzech górnych komór, które stanowią poduszkę. To przydatna opcja, gdy wracasz do zdrowia po poważnym urazie i Twoje kręgi szyjne oraz głowa powinny być ustabilizowane. Funkcja mikrowentylacji komór materaca przeciwodleżynowego zapewni Ci ponadto poprawiony obieg powietrza redukujący przegrzewanie się skóry i jej potliwość. Dwie sekcje komór, wypełnianych na przemian powietrzem, pracują w cyklu, by zmniejszać nacisk kości na tkanki ciała. Ten przeciwodleżynowy materac idealnie nadaje się do odleżyn stopnia II.

Materac przeciwodleżynowy do szpitala BioFlote 5000

Komorowy materac antyodleżynowy

Komorowy materac pneumatyczny BioFlote 5000 to praktyczne rozwiązanie dla placówek medycznych. Ten model materaca ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków osób opiekujących się pacjentami, więc warto, jeśli na niego postawisz w ramach usprawnienia pracy w Twoim szpitalu lub placówce medycznej. Pompa materaca przeciwodleżynowego do szpitala BioFlote 5000 ma wmontowany alarm, który poinformuje personel o zbyt niskim ciśnieniu powietrza. Szybkozłączka transportowa pozwala przemieścić pacjenta na przykład do gabinetu zabiegowego, bez konieczności podnoszenia go z pełnego materaca. Pokrowiec na suwak trzyma się stabilnie i nie przesuwa się z podopiecznym. Regulacja ciśnienia w komorach materaca, również w niskich zakresach, pozwala na dużą swobodę w dostosowywaniu poziomu nacisku podłoża do wagi pacjenta. Zawór CPR do natychmiastowego spuszczenia powietrza to rozwiązanie, które ułatwi personelowi błyskawiczną reakcję przy konieczności wykonania masażu serca. Funkcja statyczna pozwala napełnić cały materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy co znacznie ułatwia czynności medyczne i pielęgnacyjne oraz łatwiej pozwala personelowi na zmianę pozycji ciała podopiecznego. Materac przeznaczony jest do odleżyn stopnia III włącznie.

Duży wybór materacy przeciwodleżynowych znajdziesz w naszym sklepie medycznym

Mamy nadzieję, że teraz będzie Ci dużo łatwiej dokonać wyboru odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego piankowego lub materaca przeciwodleżynowego pneumatycznego z naszej oferty.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl