TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Koncentrator tlenu DeVilbiss czy Aerti?

Koncentrator tlenu DeVilbiss czy Aerti?

Jaki koncentrator tlenu wybrać DeVilbiss czy Aerti?

Niezależnie od tego, na jaki model koncentratora tlenu się zdecydujesz i nie zależnie czy wybierzesz firmę Devilbiss czy Aerti to każdy z nich spełni swoje podstawowe zadanie, czyli poda tlen o wysokim poziomie koncentracji tlenu w zakresie 93% +/-3%. Warto, abyś wiedział, że poziom koncentracji tlenu to najważniejszy parametr decydujący o wartości danego urządzenia podającego tlen. Aparaty tlenowe o niższych parametrach nie spełniają swojej podstawowej funkcji urządzeń do domowej tlenoterapii, dlatego zawsze zwracaj uwagę na ten parametr. Drugim, bardzo ważnym parametrem jest zakres przepływu tlenu, który powinien znajdować się w przedziale od 0,5 l/min. do co najmniej 5 l/min. Zakres przepływu tlenu powinien pozwolić Ci na ustawienie wartości zaleconej przez lekarza. Zarówno koncentratory tlenu firmy Devilbiss jak i Aerti posiadają taki zakres przepływu tlenu. Ważne też, aby koncentratory tlenu były przystosowane do pracy ciągłej, tak jak modele wspomnianych firm. Jeżeli urządzenie do podawania tlenu spełnia powyższe wymagania możesz śmiało rozważać zakup koncentratora tlenu. Istnieją również inne parametry, które będą decydować o komforcie używania danego urządzenia do tlenoterapii domowej, co postaramy Ci się przybliżyć opisując poszczególne aparaty w dalszej części artykułu. Najpierw jednak odpowiedzmy sobie na inne pytanie.

Spis treści:

 

Kto potrzebuje koncentratora tlenu i jak prawidłowo z niego korzystać

Jaki koncentrator tlenu

Koncentratory tlenu, mówiąc najprościej, przeznaczone są dla osób, które mają zbyt mało tlenu we krwi i potrzebują jego dodatkowej podaży z zewnątrz, aby poprawić saturację krwi tlenem (nasycenie krwi tlenem). Korzystają z nich przede wszystkim osoby chore na POChP i nowotwór płuc. W ostatnich trzech latach jednak stał się również wsparciem dla osób, które przeszły COVID-19 i ich płuca jeszcze nie w pełni prawidłowo pracują powodując zbyt mały dopływ tlenu do krwioobiegu.

Prosta budowa i łatwość obsługi domowego koncentratora tlenu powodują, że praktycznie każdy poradzi sobie z ich obsługą. Dla modeli koncentratorów tlenu biorących udział w naszym porównaniu wystarczy, abyś wykonał kilka prostych kroków, aby móc korzystać z tego urządzenia wytwarzającego tlen:

  • po pierwsze, napełnij nawilżacz wodą demineralizowaną (destylowaną), podłączył do niego wąsy tlenowe lub maskę tlenową i umocuj w koncentratorze;
  • następnie podłącz aparat tlenowy do prądu sieciowego i uruchom poprzez naciśnięcie włącznika;
  • w następnym kroku, za pomocą pokrętła umieszczonego nad szklaną rurką ze skalą, ustaw odpowiedni przepływ tlenu;
  • a na sam koniec włóż wąsy tlenowe do dziurek nosowych lub nałóż maskę tlenową i rozpocznij domową tlenoterapię.

Prawda, że to proste?

Przepływ tlenu ustaw na poziomie zaleconym przez lekarza. Warto również zapytać się lekarza przez ile godzin powinieneś korzystać codziennie z koncentratora tlenu. W zależności od schorzenia ten czas może się bardzo różnić, np. dla chorych na POChP jest to najczęściej od 8 do 16 godzin na dobę. W bieżącej obsłudze pamiętaj o wymianie wody co najmniej raz w tygodniu. W upalne, letnie dni nawet codziennie. Pamiętaj również, że musisz dbać o filtry. Wszystkie trzy modele wymagają również wykonania przeglądów okresowych. Zaleca się ich wykonanie raz na 1-1,5 roku. Należy wówczas wymienić występujące w aparatach filtry, sprawdzić czy jest zachowana prawidłowa koncentracja tlenu, czy zawory pracują prawidłowo i oczyścić je z kurzu, który mimo stosowania filtrów powoli pojawia się wewnątrz aparatu.

Domowy koncentrator tlenu DeVilbiss 525KS

koncentrator tlenu DeVilbiss 525KS

Jeżeli cenisz sobie amerykańskie wykonanie to śmiało możemy polecić bardzo popularny w Polsce koncentrator z amerykańskiej firmy Drive DeVilbiss. Solidna obudowa umiejscowiona na czterech kółkach ułatwia jego swobodne przesuwanie. Koncentrator tlenu Devilbiss 525KS jest stosunkowo cichy (głośność pracy poniżej 40 dB) i lekki 16,3 kg. Obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta. Wystarczy, że podłączysz go kablem sieciowym do prądu, napełnisz nawilżacz wodą demineralizowaną, podłączysz do niego wąsy tlenowe i przykręcisz do gwintu wystającego z obudowy aparatu. Następnie musisz uruchomić aparat poprzez naciśnięcie jednego przycisku i aparat zaczyna działać. Najpierw usłyszysz głośny sygnał akustyczny i zapalą się trzy lampki. Ma to Cię poinformować, że alarmy w koncentratorze tlenu są sprawne. Po dwóch sekundach sygnał akustyczny zamilknie i zgaśnie środkowa lampka serwisowa. Będzie się palić jedna lampka z lewej strony aparatu na zielono (sygnalizuje, że aparat jest włączony) oraz druga z prawej strony na żółto. W momencie gdy koncentracja tlenu osiągnie minimalny pożądany poziom, żółta lampka również zapali się na zielono. Regulacja przepływu tlenu odbywa się za pomocą pokrętła umocowanego w obudowie aparatu. Wskazany przez lekarza przepływ tlenu możesz ustawić tylko wtedy gdy aparat jest włączony. Aparat jest wyposażony również w licznik godzin pracy, który umiejscowiony jest w górnej części obudowy. Jak wcześniej wspomnieliśmy, ten model koncentratora tlenu wyposażony jest w alarmy, które ostrzegą Cię o nieprawidłowościach w działaniu rządzenia. Jeżeli koncentracja tlenu spadnie poniżej normy, zapali się żółta lampka z prawej strony aparatu. Jeżeli zabraknie zasilania, nastąpi przegrzanie aparatu lub wystąpi inna awaria uniemożliwiająca jego prawidłową pracę, zapali się czerwona lampka serwisowa. Przy wymianie wody w tym aparacie odkręć cały nawilżacz z gwintu, aby przypadkowo nie wyłamać dyszy w nawilżaczu. Jest to o tyle istotne, ponieważ w przypadku uszkodzenia nie będziesz mógł podłączyć wąsów tlenowych. Można oczywiście podłączyć wąsy tlenowe bez nawilżacza, ale potrzebna jest specjalna przejściówka. Śmiało możemy powiedzieć, że ten koncentrator tlenu to urządzenie dopracowane, sprawdzone i mało awaryjne dzięki czemu wypracowało sobie na ogólnoświatowym rynku naprawdę dobrą pozycję. Co prawda cena tego modelu nie jest najniższa, ale naszym zdaniem zakup koncentratora tlenu tej klasy, to dobrze zainwestowane pieniądze.

Koncentrator tlenu AE-5W

Koncentrator tlenu AE-5W.

Aparat, którego producentem jest chińska firma AERTI, naszym zdaniem, niczym nie ustępuje koncentratorowi tlenu DeVilbiss. Jest co prawda trochę cięższy ponieważ waży 21,5 kg, ale za to jest dużo cichszy co jest jego ogromną zaletą. Urządzeni pracuje z głośnością tylko 36 dB, co jest zdecydowanie zauważalne w porównaniu do dwóch pozostałych, omawianych tu modeli. Jest to szczególnie ważne, jeżeli musisz korzystać z aparatu w nocy. Ten model również posiada cztery zwrotne kółka umożliwiające swobodne przesuwanie aparatu po podłodze. Jego obsługa jest także bardzo prosta. Nawilżacz nie jest sztywno przymocowany do aparatu - jest połączony za pomocą krótkiego wężyka co zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu gwintu o czym wspominaliśmy przy modelu 525KS firmy Devilbiss. Posiada również trzy lampki, które zapalają się po włączeniu. Jedna pali się zawsze na zielono gdy aparat zostanie włączony, druga z prawej strony jest odpowiada za informację o prawidłowej koncentracji podawanego tlenu. Zapali się na żółto jeżeli koncentracja tlenu spadnie poniżej 82%. Trzecia, środkowa lampka serwisowa, zapali się tylko w przypadku sytuacji uniemożliwiającej prawidłowe działanie jak brak zasilania, przegrzanie, blokada przepływu lub inna mechaniczna awaria. Koncentrator tlenu AE-5W jest wyposażony w mały ekran, na którym podawana jest liczba przepracowanych godzin oraz aktualny czas używania aparatu. To dość duże ułatwienie w odniesieniu do wcześniej omawianego modelu. W przypadku awarii pojawi się tam również informacja o rodzaju usterki. Dodatkowo za pomocą białych przycisków umiejscowionych wokół wyświetlacza możesz ustawić czas pracy. Aparat sam się wyłączy jeżeli minie ustawiona w pamięci liczba godzin pracy. Również na ekranie po upływie 1500 godzin pracy pojawi się informacja o konieczności wymiany filtra przeciwpyłowego. Dla utrzymania prawidłowej pracy aparatu trzeba dbać o filtry umiejscowione w tylnej jego części. Duży czarny filtr przeciwkurzowy powinieneś raz w tygodniu oczyścić na sucho z kurzu. Biały filtr przeciwpyłowy należy wymienić gdy na ekranie pojawi się komunikat o konieczności jego wymiany. Ten model, choć w naszej ocenie nie ustępuje zbytnio pod względem jakości koncentratorowi tlenu 525KS, jest znacznie tańszy. Minusem może wydawać się tutaj jego waga, ale jeżeli nie zamierzasz przenosić go pomiędzy piętrami nie powinno to być dużą przeszkodą. Duży plus od nas za niską głośność pracy. Czy warto? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Koncentrator tlenu AR-5

Koncentrator tlenu AR-5

Aparat, którego producentem jest również chińska firma AERTI, należy do najlżejszych aparatów z grupy koncentratorów stacjonarnych przystosowanych do pracy ciągłej. Jeżeli musisz często przemieszczać aparat, np. między piętrami w domu, to jego mała waga pozwoli Ci na to bez większego wysiłku. Ten koncentrator jest natomiast nieco głośniejszy od swoich poprzedników i pracuje z natężeniem ok. 45 dB. Możesz jednak ten hałas częściowo zniwelować poprzez zastosowanie dłuższego węża tlenowego, np. 7,6 m lub 10 m i umieszczenia koncentratora tlenu w innym pomieszczeniu. Nie oznacza to oczywiście, ze głośność jego pracy jest nie do wytrzymania. Po prostu jest nieco głośniejszy. W tym modelu nawilżacz również połączony jest z aparatem za pomocą krótkiego wężyka. Posiada alarmy niskiego stężenia tlenu, braku zasilania, nadmiernego przegrania czy też blokady w przepływie tlenu. Na dużym ekranie pojawia się informacja w razie wystąpienia awarii. Na ekranie również podany jest stan licznika oraz bieżący czas korzystania z aparatu. Ma takie same filtry jak model AE-5W i w nim również czarny filtr przeciwkurczowy należy raz w tygodniu na sucho oczyścić z kurzu, a biały przeciwpyłowy należy wymienić po upływie 1500 godzin o czym zostaniesz poinformowany na panelu świetlnym. Naszym zdaniem to dobra propozycja jeżeli mieszkasz w domu i musisz często przemieszczać się po piętrach - ten model waży tylko 13.9 kg! Niezły wynik jak na stacjonarny koncentrator tlenu. Jeżeli nie przeszkadza Ci trochę większy hałas, śmiało możesz się na niego zdecydować bo w jakości nie ustępuje poprzednim modelom.

Koncentrator tlenu i pulsoksymetr napalcowy

pulsoksymetr napalcowy

Stosując domową tlenoterapię warto, abyś wiedział czy zawartość tlenu w Twojej krwi jest prawidłowa. Nie zawsze, gdy czujesz duszności lub źle Ci się oddycha, poziom tlenu we krwi jest zbyt niski i na odwrót, możesz czuć się dobrze ale saturacja może być niepokojąca. Poprzez bieżące sprawdzanie zawartości tlenu we krwi możesz kontrolować przebieg stosowanej przez Ciebie tlenoterapii. Takiego pomiaru możesz dokonać za pomocą pulsoksymetru napalcowgo, np. YK-81C. Wystarczy, że włożysz go na palec i w ciągu paru sekund otrzymasz informację na temat Twojego aktualnego poziom tlenu we krwi. Tlenoterapia bez pomiarów to trochę jak jazda samochodem bez prędkościomierza. Naszym zdaniem jest to obowiązkowe urządzenie dla każdej osoby stosującej tlenoterapię.

Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć Ci różnicę i podzielić się opinią o poszczególnych modelach koncentratorów tlenu. Teraz mamy nadzieję będziesz mógł z pełną świadomością wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom.

Sprawdź naszą ofertę stacjonarnych koncentratorów tlenu do domowej tlenoterapii.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl