Męskie nietrzymanie moczu – nie takie straszne jak je malują
Nietrzymanie moczu, nazywane również inkontynencją lub w skrócie NTM, to według WHO oraz ICS (ang.International Continence Society) niekontrolowany wyciek moczu. Szacuje się, że nietrzymanie moczu występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle przy nietrzymaniu moczu mężczyźni wstydzą się występujących u nich dolegliwości i znacznie później zgłaszają się z nimi do lekarza, przez co problem nietrzymania moczu diagnozuje się głównie po 70 roku życia. Jeśli i Ty zauważysz u siebie mimowolne wycieki moczu, nie zwlekaj! Wcześnie wykryte schorzenie często da się zminimalizować lub całkowicie wyeliminować.
Spis treści: |
Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wynika z osłabienia mięśni dna miednicy i zazwyczaj powiązane jest ze starzeniem się organizmu. Podobnie jak w przypadku kobiet, występuje w następstwie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kichania, kaszlu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Naglące nietrzymanie moczu
Związane jest z „nad reaktywnością pęcherza”, czyli niekontrolowanego skurczu mięśni pęcherza, który powoduje wyciek moczu. Objawia się nagłą potrzebą oddania moczu, np. przy zmianie pozycji ciała czy w skutek dźwięku lejącej się wody.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Ten rodzaj inkontynencji najczęściej jest wynikiem przerostu prostaty, gruczołu który uniemożliwia swobodne oddanie moczu zalegającego w pęcherzu. Nadmiernie rozciągnięty pęcherz i słaby strumień moczu powodują problem z całkowitym jego opróżnieniem.
Całkowite nietrzymanie moczu
Powiązane jest z uszkodzeniem funkcjonowania mięśni zwieracza, czego następstwem jest stały, niekontrolowany wyciek moczu. Często spowodowana jest występowaniem ograniczeń fizycznych lub umysłowych.
Typy nietrzymania moczu u mężczyzn
W oparciu o ilość niekontrolowanego wycieku moczu w czasie 4 godzin rozróżniamy pięć stopni jego nasilenia:
- Kropelkowe nietrzymanie moczu - kilka kropli w określonym czasie
- Lekkie nietrzymanie moczu - do 100 ml, zwykle powiązane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu
- Średnie nietrzymanie moczu– 100-200 ml, powiązane z naglącym nietrzymaniem moczu
- Ciężkie nietrzymanie moczu – 200-300 ml, znaczny wyciek moczu następuje mimowolnie, często związane z NTM z przepełnienia
- Bardzo ciężkie nietrzymanie moczu – powyżej 300 ml, gdy pacjent nie ma kontroli nad utrzymaniem moczu w pęcherzu
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn
Do głównych przyczyn nietrzymania moczu, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zaliczamy problemy w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni dna miednicy. Jednak przez wzgląd na znaczące różnice budowy układu moczowo-płciowego, możemy wyodrębnić charakterystyczne dla płci czynniki, które potęgują problem.
U mężczyzn są to zwykle dysfunkcje w obrębie cewki moczowej – jej uszkodzenie lub zwężenie.
Zaliczamy do nich również:
- infekcje dróg moczowych
- przerost prostaty
- prostatektomię
- przezcewkową resekcję prostaty
- uszkodzenie zwieracza
- cukrzyca
- choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, udar
- urazy miednicy
- radioteterapię w przebiegu choroby nowotworowej
- nadmierne przyjmowanie leków moczopędnych
Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn
Oczywistym jest, że głównym objawem nietrzymania moczu jest niekontrolowany wyciek moczu. Jednak niezwykle ważne, abyś miał świadomość o innych objawach towarzyszących rozwojowi tego schorzenia i w przypadku ich wystąpienia udać się na konsultację do lekarza. Najczęstsze objawy NTM u mężczyzn to:
- oddawanie moczu z dużą częstotliwością – powyżej 7 razy dziennie
- częste korzystanie z toalety w nocy
- popuszczanie moczu
- problem ze swobodnym oddawaniem moczu
Jeśli zauważysz u siebie zwiększoną potrzebę korzystania z toalety zarówno w ciągu dnia, ale również w nocy, a sam proces oddawania moczu jest dość kłopotliwy – strumień jest nieduży, a opróżnianie pęcherza trwa długo, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Do wizyty u lekarza powinien Cię również skłonić pojawiający się ból, drętwienie nóg oraz stóp, a także zmiana koloru moczu.
Męskie nietrzymanie moczu - diagnostyka
Gdy zrobisz już pierwszy krok, przełamiesz wstyd i wybierzesz się do lekarza, zostaniesz poddany badaniom mającym na celu stwierdzenie czy problem nietrzymania moczu dotyczy i Ciebie. Prawidłowa diagnostyka nietrzymania moczu to klucz do przeprowadzenia właściwej terapii, która zminimalizuje lub całkowicie wykluczy ten problem. Na wstępie lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, który określi rodzaj i stopień nietrzymania moczu, a także ustali występowanie innych schorzeń, urazów czy operacji mogących mieć wpływ na wystąpienie problemu. Zlecone zostaną również dodatkowe badania. Wśród nich powinny znaleźć się:
- badanie moczu, które ma na celu wykluczenie stanów zapalnych,
- badanie per rectum oraz USG, które służą do wykluczenia występowania m.in. guzów
- badania krwi, mogące wykluczyć choroby nerek
- test nakładkowy, ustalający objętość niekontrolowanego wycieku moczu
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn
Istnieje wiele sposobów leczenia lub minimalizowania problemu przy wystąpieniu nietrzymania moczu u mężczyzn. Po dokładnej diagnostyce i ustaleniu stopnia problemu lekarz ustala działania terapeutyczne, które dostosowane są do potrzeb konkretnego pacjenta. Leczenie farmakologiczne łączy się z fizjoterapią oraz aktywnością fizyczną, a w skrajnych przypadkach wykonuje się zabiegi operacyjne. Najważniejszymi elementami leczenia zachowawczego są:
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy
- fizjoterapia urologiczna
- ograniczenie spożycia alkoholu
- rzucenie palenia
- ograniczenie lub całkowita rezygnacja z napojów gazowanych oraz kofeiny
- unikanie produktów drażniących pęcherz, wśród nich z cytrusów, pikantnych przypraw, czekolady
- redukcja masy ciała
- wprowadzenie zbilansowanej, lekkostrawnej diety
Jeśli problem NTM jest ściśle związany z inną chorobą współistniejącą , proces terapeutyczny rozpoczynamy od leczenia przyczyny. Nie da się ukryć, że im wcześniej nietrzymanie moczu zostanie zdiagnozowane, tym łatwiej i szybciej zostanie ono wyleczone.
Produkty chłonne w przypadku nietrzymania moczu u mężczyzn
Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest dużo bardziej problematyczne niż w przypadku kobiet. Nie chodzi tu o sferę fizyczną, a głównie psychiczną. Wstyd z nim związany powoduje często wycofanie, a nawet całkowitą rezygnację z udziału w życiu społecznym i towarzyskim. Obawa przed niekontrolowanym wyciekiem moczu, zabrudzeniem odzieży a także nieprzyjemnym zapachem niejednokrotnie paraliżują panów do tego stopnia, że wolą pozostać niezauważonym w zaciszu swojego domu. Wciąż niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele specjalistycznych produktów chłonnych, które pomogą zminimalizować te obawy. W zależności od stopnia nietrzymania moczu możesz wybrać produkt idealny dla Ciebie.
- Wkłady anatomiczne dla mężczyzn iD For Man (Level 1+, Level 2, Level 3)
To nowoczesna koncepcja ochrony, zaprojektowana specjalnie z myślą o męskiej anatomii. Wklejane do bielizny wkłady w kształcie trójkąta idealnie dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują najwyższy stopień ochrony przed przeciekaniem. Technologia Odour Control zapewnia wysoką chłonność i neutralizację zapachu.
- Majtki chłonne dla mężczyzn iD For Men (Level 4)
Nowa generacja bielizny chłonnej, stworzona by idealnie dopasować się do męskiej anatomii. Składające się z wkładu chłonnego i elastycznego pasa biodrowego majtki chłonne dopasowują się do ciała jak zwykła bielizna. Pozostają na swoim miejscu w każdej sytuacji życia codziennego, gwarantując maksymalny stopień ochrony, dyskrecji i świeżości. Dodatkowo wykonane w kolorze granatowym jeszcze bardziej przypominają klasyczną bieliznę.
Warto zaznaczyć, że to schorzenie jest coraz powszechniejsze i dotyka coraz młodsze osoby. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy, nie wstydź się i nie czekaj z wizytą u specjalisty. Wcześnie wykryte schorzenie można zahamować, a w każdym przypadku jesteś w stanie zwiększyć poziom i komfort życia.
Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć Ci trochę ten temat. Sprawdź naszą ofertę na męskie nietrzymanie moczu.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR