TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Męskie nietrzymanie moczu – nie takie straszne jak je malują

Nietrzymanie moczu, nazywane również inkontynencją lub w skrócie NTM, to według WHO oraz ICS (ang.International Continence Society) niekontrolowany wyciek moczu. Szacuje się, że nietrzymanie moczu występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle przy nietrzymaniu moczu mężczyźni wstydzą się występujących u nich dolegliwości i znacznie później zgłaszają się z nimi do lekarza, przez co problem nietrzymania moczu diagnozuje się głównie po 70 roku życia. Jeśli i Ty zauważysz u siebie mimowolne wycieki moczu, nie zwlekaj! Wcześnie wykryte schorzenie często da się zminimalizować lub całkowicie wyeliminować.

Spis treści:

Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wynika z osłabienia mięśni dna miednicy i zazwyczaj powiązane jest ze starzeniem się organizmu. Podobnie jak w przypadku kobiet, występuje w następstwie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kichania, kaszlu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Naglące nietrzymanie moczu

Związane jest z „nad reaktywnością pęcherza”, czyli niekontrolowanego skurczu mięśni pęcherza, który powoduje wyciek moczu. Objawia się nagłą potrzebą oddania moczu, np. przy zmianie pozycji ciała czy w skutek dźwięku lejącej się wody.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Ten rodzaj inkontynencji najczęściej jest wynikiem przerostu prostaty, gruczołu który uniemożliwia swobodne oddanie moczu zalegającego w pęcherzu. Nadmiernie rozciągnięty pęcherz i słaby strumień moczu powodują problem z całkowitym jego opróżnieniem.

Całkowite nietrzymanie moczu

Powiązane jest z uszkodzeniem funkcjonowania mięśni zwieracza, czego następstwem jest stały, niekontrolowany wyciek moczu. Często spowodowana jest występowaniem ograniczeń fizycznych lub umysłowych.

Typy nietrzymania moczu u mężczyzn

Typy nietrzymania moczu u mężczyzn

W oparciu o ilość niekontrolowanego wycieku moczu w czasie 4 godzin rozróżniamy pięć stopni jego nasilenia:

 • Kropelkowe nietrzymanie moczu - kilka kropli w określonym czasie
 • Lekkie nietrzymanie moczu - do 100 ml, zwykle powiązane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu
 • Średnie nietrzymanie moczu– 100-200 ml, powiązane z naglącym nietrzymaniem moczu
 • Ciężkie nietrzymanie moczu – 200-300 ml, znaczny wyciek moczu następuje mimowolnie, często związane z NTM z przepełnienia
 • Bardzo ciężkie nietrzymanie moczu – powyżej 300 ml, gdy pacjent nie ma kontroli nad utrzymaniem moczu w pęcherzu

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

 Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Do głównych przyczyn nietrzymania moczu, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zaliczamy problemy w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni dna miednicy. Jednak przez wzgląd na znaczące różnice budowy układu moczowo-płciowego, możemy wyodrębnić charakterystyczne dla płci czynniki, które potęgują problem.

U mężczyzn są to zwykle dysfunkcje w obrębie cewki moczowej – jej uszkodzenie lub zwężenie.

Zaliczamy do nich również:

 • infekcje dróg moczowych
 • przerost prostaty
 • prostatektomię
 • przezcewkową resekcję prostaty
 • uszkodzenie zwieracza
 • cukrzyca
 • choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, udar
 • urazy miednicy
 • radioteterapię w przebiegu choroby nowotworowej
 • nadmierne przyjmowanie leków moczopędnych

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

 Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

Oczywistym jest, że głównym objawem nietrzymania moczu jest niekontrolowany wyciek moczu. Jednak niezwykle ważne, abyś miał świadomość o innych objawach towarzyszących rozwojowi tego schorzenia i w przypadku ich wystąpienia udać się na konsultację do lekarza. Najczęstsze objawy NTM u mężczyzn to:

 • oddawanie moczu z dużą częstotliwością – powyżej 7 razy dziennie
 • częste korzystanie z toalety w nocy
 • popuszczanie moczu
 • problem ze swobodnym oddawaniem moczu

Jeśli zauważysz u siebie zwiększoną potrzebę korzystania z toalety zarówno w ciągu dnia, ale również w nocy, a sam proces oddawania moczu jest dość kłopotliwy – strumień jest nieduży, a opróżnianie pęcherza trwa długo, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Do wizyty u lekarza powinien Cię również skłonić pojawiający się ból, drętwienie nóg oraz stóp, a także zmiana koloru moczu.

Męskie nietrzymanie moczu - diagnostyka

 Męskie nietrzymanie moczu - diagnostyka

Gdy zrobisz już pierwszy krok, przełamiesz wstyd i wybierzesz się do lekarza, zostaniesz poddany badaniom mającym na celu stwierdzenie czy problem nietrzymania moczu dotyczy i Ciebie. Prawidłowa diagnostyka nietrzymania moczu to klucz do przeprowadzenia właściwej terapii, która zminimalizuje lub całkowicie wykluczy ten problem. Na wstępie lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, który określi rodzaj i stopień nietrzymania moczu, a także ustali występowanie innych schorzeń, urazów czy operacji mogących mieć wpływ na wystąpienie problemu. Zlecone zostaną również dodatkowe badania. Wśród nich powinny znaleźć się:

 • badanie moczu, które ma na celu wykluczenie stanów zapalnych,
 • badanie per rectum oraz USG, które służą do wykluczenia występowania m.in. guzów
 • badania krwi, mogące wykluczyć choroby nerek
 • test nakładkowy, ustalający objętość niekontrolowanego wycieku moczu

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

 Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Istnieje wiele sposobów leczenia lub minimalizowania problemu przy wystąpieniu nietrzymania moczu u mężczyzn. Po dokładnej diagnostyce i ustaleniu stopnia problemu lekarz ustala działania terapeutyczne, które dostosowane są do potrzeb konkretnego pacjenta. Leczenie farmakologiczne łączy się z fizjoterapią oraz aktywnością fizyczną, a w skrajnych przypadkach wykonuje się zabiegi operacyjne. Najważniejszymi elementami leczenia zachowawczego są:

 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy
 • fizjoterapia urologiczna
 • ograniczenie spożycia alkoholu
 • rzucenie palenia
 • ograniczenie lub całkowita rezygnacja z napojów gazowanych oraz kofeiny
 • unikanie produktów drażniących pęcherz, wśród nich z cytrusów, pikantnych przypraw, czekolady
 • redukcja masy ciała
 • wprowadzenie zbilansowanej, lekkostrawnej diety

Jeśli problem NTM jest ściśle związany z inną chorobą współistniejącą , proces terapeutyczny rozpoczynamy od leczenia przyczyny. Nie da się ukryć, że im wcześniej nietrzymanie moczu zostanie zdiagnozowane, tym łatwiej i szybciej zostanie ono wyleczone.

Produkty chłonne w przypadku nietrzymania moczu u mężczyzn

 Produkty chłonne dla mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest dużo bardziej problematyczne niż w przypadku kobiet. Nie chodzi tu o sferę fizyczną, a głównie psychiczną. Wstyd z nim związany powoduje często wycofanie, a nawet całkowitą rezygnację z udziału w życiu społecznym i towarzyskim. Obawa przed niekontrolowanym wyciekiem moczu, zabrudzeniem odzieży a także nieprzyjemnym zapachem niejednokrotnie paraliżują panów do tego stopnia, że wolą pozostać niezauważonym w zaciszu swojego domu. Wciąż niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele specjalistycznych produktów chłonnych, które pomogą zminimalizować te obawy. W zależności od stopnia nietrzymania moczu możesz wybrać produkt idealny dla Ciebie.

To nowoczesna koncepcja ochrony, zaprojektowana specjalnie z myślą o męskiej anatomii. Wklejane do bielizny wkłady w kształcie trójkąta idealnie dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują najwyższy stopień ochrony przed przeciekaniem. Technologia Odour Control zapewnia wysoką chłonność i neutralizację zapachu.

Nowa generacja bielizny chłonnej, stworzona by idealnie dopasować się do męskiej anatomii. Składające się z wkładu chłonnego i elastycznego pasa biodrowego majtki chłonne dopasowują się do ciała jak zwykła bielizna. Pozostają na swoim miejscu w każdej sytuacji życia codziennego, gwarantując maksymalny stopień ochrony, dyskrecji i świeżości. Dodatkowo wykonane w kolorze granatowym jeszcze bardziej przypominają klasyczną bieliznę.

Warto zaznaczyć, że to schorzenie jest coraz powszechniejsze i dotyka coraz młodsze osoby. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy, nie wstydź się i nie czekaj z wizytą u specjalisty. Wcześnie wykryte schorzenie można zahamować, a w każdym przypadku jesteś w stanie zwiększyć poziom i komfort życia.

Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć Ci trochę ten temat. Sprawdź naszą ofertę na męskie nietrzymanie moczu.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl