TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Przewlekła niewydolność żylna – przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekła niewydolność żylna – przyczyny, objawy i leczenie

Niewydolność żylna - przyczyna powstawania żylaków

Statystycznie to schorzenie dokucza, na pewnym etapie życia, co drugiej kobiecie i co trzeciemu mężczyźnie. Przewlekła niewydolność żylna jest problemem zdrowotnym, na który koniecznie musisz zareagować. Zaniedbany prowadzi do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Jaką profilaktykę stosować? Jakie są objawy przewlekłej niewydolności żylnej i co sprzyja jej rozwojowi? Którą metodę leczenia warto wybrać? Na te pytania odpowiadamy na naszym blogu. Do przewlekłej niewydolności kończyn dolnych dochodzi najczęściej na skutek dysfunkcji zastawek żylnych. Jeśli nie pracują one prawidłowo, nienatleniona krew nie wraca poprawnie w stronę serca. Pod wpływem grawitacji dochodzi do przepływu wstecznego. Żyły nienaturalnie poszerzają się. W wyniku refluksu żylnego powstają żylaki. Przewlekłą niewydolność żylną może powodować również problem z coraz gorszą drożnością Twoich żył (zakrzepica i zespół pozakrzepowy).

  Spis treści:

Genetyczne przyczyny niewydolności żylnej nóg

Żylaki klasyfikujemy na pierwotne i wtórne. Te pierwsze to niestety wątpliwa zasługa obciążeń genetycznych. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie są osoby, które miały wrodzony problem z domykaniem zastawek, istnieje bardzo duża szansa, że schorzenie dopadnie i Ciebie. W przypadku chorujących obojga rodziców prawdopodobieństwo rośnie aż do 90 procent! Ogólnie ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych zwiększa się wraz z wiekiem. Co ciekawe, wzrost również odgrywa rolę. Kończyny u osoby wysokiej oznaczają dłuższą drogę, jaką trzeba przepompować krew z powrotem. Na ryzyko powstania żylaków narażone są także kobiety w ciąży.

Nabyte przyczyny niewydolności żylnej kończyn dolnych

Na rozwój żylaków wtórnych ogromny wpływ ma Twój tryb życia. Jeśli spędzasz dużo czasu w pracy, siedząc lub stojąc godzinami w jednej pozycji, wypoczywasz później pasywnie (np. przed telewizorem) przyczyniasz się do niekorzystnych zmian żylnych w organizmie. Dieta sprzyjająca zaparciom, wysokokaloryczna, powodująca nadwagę i otyłość bardzo sprzyja powstawaniu żylaków. Nawet niewłaściwa garderoba może odbić się na Twoim krążeniu, jeśli nosisz np. zbyt ciasne ubrania. Częste zakładanie butów na wysokim obcasie to następny z przykładów. Wśród mało oczywistych przyczyn niewydolności żylnej jest stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Hormony niekorzystnie wpływają na kolagen będący budulcem ścian żylnych. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu to kolejne chorobotwórcze czynniki.

Objawy niewydolności żylnej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wśród objawów przewlekłej niewydolności żylnej wyróżniamy charakterystyczne puchnięcie stóp i kostek. Możesz odczuwać ociężałość kończyn dolnych. Z czasem nasilają się dolegliwości bólowe i skurcze. Mogą dokuczać szczególnie wieczorami, po całym dniu spędzonym statycznie. Zewnętrznie schorzenie objawia się poprzez występowanie tzw. pajączków, żył siateczkowatych i ostatecznie żylaków. Twoja skóra traci jędrność, może swędzieć. Pojawiają się wypryski, świąd, przebarwienia. W zaawansowanym stadium występują owrzodzenia, które mogą pękać. Warto dodać, że objawy i ich nasilenie to kwestia indywidualnego przypadku medycznego.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych

Gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy niewydolności żylnej, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Im wcześniej zareagujesz, tym mniejsze konsekwencje zdrowotne poniesie Twój organizm. W leczeniu chorób żylnych pomoże Ci specjalista – flebolog. W diagnostyce stosuje się badanie USG Dopplera, pozwalające oszacować skalę zaawansowania schorzenia. Istnieją bardzo zróżnicowane metody leczenia niewydolności żylnej nóg zarówno inwazyjne jak i mało inwazyjne. Żylaki można leczyć metodami chirurgicznymi takimi jak stripping czy flebektomia, co w naszym kraju jest refundowane przez NFZ. Jednak dużo bardziej komfortowe są metody małoinwazyjne takie jak:

  • leczenie metodami termicznymi (np. laserem lub też falami radiowymi),
  • metody chemiczne takie jak klejenie żylaków czy też skleroterapia (polega ona na wstrzyknięciu substancji chemicznej - sklerozantu - zamykającej światło żyły)
  • czy też metod mechaniczno-chemicznych łączących w sobie mechaniczne uszkodzenie śródbłonka żyły i jej chemiczną ablację(zamknięcie).

Metody małoinwazyjne pozwalają wrócić do domu tego samego dnia, zwykle ok 2 godzin od zabiegu i wrócić do aktywności już na nastepny dzień. Niestety wszystkie te metody dostępne są jedynie w lecznictwie prywatnym.

Noszenie wyrobów uciskowych i fizykoterapia, czyli metody nieinwazyjne

pończochy uciskowe

Na szczęście nie we wszystkich przypadkach konieczne są zabiegi w gabinecie. Kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa kończyn dolnych to wygodna metoda na poprawienie pracy Twojego układu żylnego. Pończochy uciskowe dla kobiet i mężczyzn, skarpetki uciskowe, rajstopy przeciwżylakowe to wyroby medyczne doskonale dopasowujące się do ciała. Po konsultacji z lekarzem musisz tylko dobrać produkt pod względem skali ucisku. Dzięki bogatej linii podkolanówek na żylaki, rajstop uciskowych, czy pończoch do kompresjoterapii z łatwością skompletujesz dyskretną garderobę na każdą porę roku. Doskonałym uzupełnieniem tej metody jest fizykoterapia. Praca Twoich mięśni tworzy nacisk na żyły, sprzyjając pompowaniu krwi we właściwym kierunku. Zaleca się: bieganie i marsze, jazdę rowerem, częste wizyty na pływalni.

Profilaktyka przewlekłej niewydolności żył

Podstawowym zaleceniem w profilaktyce przeciwżylakowej jest zmiana złych nawyków. W Twoim planie dnia nie powinno zabraknąć – wspomnianego już – ruchu. Nie zawsze jest go łatwo zapewnić, ale nawet w bardziej zaawansowanym wieku, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Jeśli masz nadwagę, koniecznie zmniejsz masę ciała. Ogranicz używki (zwłaszcza palenie). Pamiętaj o zbilansowanej diecie. Żylakom sprzyjają wysokie temperatury. Z rozsądkiem korzystaj z: sauny, gorących kąpieli, również tych słonecznych. Zapoznaj się z formułami masażu nóg i stosuj go regularnie. Nie przesiaduj w pozycjach źle wpływających na przepływ krwi (np. zakładając nogę na nogę).

W naszym sklepei medycznym znajdziesz szeroki wybór rajstop uciskowych, podkolanówek przeciwżylakowych i skarpet na żylaki

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat przewlekłej niewydolności żylnej i przekonaliśmy, że żylaki to znacznie groźniejszy problem, niż fatalny wygląd. Warto na odpowiednim etapie zadbać o zdrowie. W profilaktyce pomogą Ci mi.in. produkty uciskowe dostępne w sklepie medycznym MAGMAR.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl