TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest nieuleczalnym schorzeniem układu oddechowego, które zazwyczaj powstaje przez palenie tytoniu lub narażenie na drażniące czynniki (chemikalia, pyły). W POChP występuje zwężenie oskrzeli, co z kolei prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Co powinieneś wiedzieć o tej chorobie? Jakie są objawy i jak wygląda proces leczenia? Czy koncentrator tlenu może pomóc w leczeniu POChP? Postaraliśmy się zebrać wszystkie istotne informacje o tej chorobie i odpowiedzieć na te pytania.

SPIS TREŚCI

  1. Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  2. Przyczyny POChP
  3. Objawy POChP
  4. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia - spowolnienie rozwoju POChP?
  5. Diagnoza - rozpoznanie POChP
  6. Jak przebiega leczenie POChP?
  7. Koncentrator tlenu - przydatne urządzenia w terapii POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc? Warto wiedzieć, że jest to choroba układu oddechowego, odznaczająca się chronicznym stanem zapalnym w nabłonku oskrzeli oraz w płucach. Najczęściej przyczyny choroby wiążą się z czynnikami zewnętrznymi i sprawiają, że dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Okazuje się, że POChP to często występująca przewlekła choroba układu oddechowego - na całym świecie choruje ok. 250 mln osób. Natomiast częstość występowania POChP w Polsce to 2 mln. Jeśli chodzi o objawy, u chorego pojawiają się duszności, świszczący oddech i mokry kaszel. W procesie terapii zazwyczaj stosowane są leki rozszerzające oskrzela. 

Przyczyny POChP

Kto jest najbardziej narażony i jakie są czynniki ryzyka POChP? Powinieneś wiedzieć, że na tę chorobę narażone są osoby palące papierosy i często przebywające w zanieczyszczonych przez gazy i pyły miejscach. Poza tym ostrożność powinien zachować każdy, kto biernie wdycha dym tytoniowy. Przewlekła obturacyjna choroba płuc częściej dotyczy mężczyzn, gdyż stanowią oni większą grupę osób uzależnionych od nikotyny. Ponadto na rozwój choroby wpływa także ekspozycja zawodowa na różnorodne zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne (np. kadm, pył z węgla kamiennego, bawełny, cementu, krzemionka). Niestety jesteśmy narażeni dosyć często na występowanie smogu, co również zwiększa ryzyko zachorowania na POChP. 

Objawy POChP

Jak rozpoznać chorobę i jakie objawy kliniczne daje przewlekła obturacyjna choroba płuc? Jak powszechnie wiadomo, dym tytoniowy i szkodliwe czynniki znajdujące się w powietrzu, oddziałują negatywnie na błonę śluzową. W efekcie dochodzi do zwiększenia wydzielania śluzu, a w błonie śluzowej znajduje się większa liczba komórek zapalnych. Wydzielają one substancje, które uszkadzają tkankę płucną w otoczeniu drobnych oskrzelików. To z kolei sprawia, że zmniejsza się średnica małych oskrzeli i oskrzelików (następuje obturacja oskrzeli) i zniszczony zostaje miąższ płuca, przez co oskrzela łatwiej zapadają się w trakcie wydechu. 

Istotne jest to, że zwężenie oskrzeli jest jednoznaczne z ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Niektórzy skarżą się na nadmierne zaleganie powietrza w płucach, czyli rozdęcie płuc - takie zjawisko stanowi przyczynę duszności. Osoby chory muszą zatem liczyć się z większym wysiłkiem włożonym w oddychanie. Początkowo niewielka obturacja odczuwalna jest podczas szybszego oddychania, jednakże w miarę rozwoju choroby objawy są coraz silniejsze. Występują także podczas spoczynku, a w wielu przypadkach mamy do czynienia z niewydolnością oddechową i śmiercią. 

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia - spowolnienie rozwoju POChP?

Pamiętaj o tym, że profilaktyka POChP ma ogromne znaczenie! W większości przypadków choroba rozwija się przez palenie tytoniu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze rzucenie nałogu. Co ciekawe, badania naukowe do tej pory nie wskazały, że stosowanie leków może zmieniać tempo pogarszania się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jednakże chorzy wskazują, że farmakologia znacznie łagodzi objawy i pozwala poprawić jakość życia oraz zmniejszyć częstość zaostrzeń schorzenia. 

Co jeszcze jest ważne? Eksperci rekomendują szczepienia ochronne w stabilnej postaci POChP. Dane uzyskane w badaniach mówią o tym, że szczepienia przeciwko grypie redukują natężenie objawów i przyczyniają się do zmniejszenia śmiertelności wśród chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Aby zmniejszyć częstość zapalenia płuc, warto postawić na szczepienia 23-walentną szczepionką przeciwko pneumokokom. Stosowana jest także szczepionka 13-walentna, która ma na celu zmniejszać bakteriemię i ciężkie infekcje pneumokokowe u chorych po 65 roku życia. 

Diagnoza - rozpoznanie POChP

Diagnoza PoChP wymaga konsultacji ze specjalistą, który doskonale zna się na chorobach płuc. Faktem jest, że rozpoznanie schorzenia bazuje na wywiadzie lekarskim, badaniach przedmiotowych i dodatkowych. Konieczne jest wykonanie badań radiologicznych, takich jak rentgen płuc i wykonanie spirometrii. Wyznacznikiem ciężkości schorzenia jest szybkość przepływu powietrza z płuc podczas pierwszej sekundy natężonego wydechu. Ta zmienna jest mierzona spirometrem, który pozwala uzyskać informacje o objętości i szybkości wydmuchiwanego powietrza z płuc. W badaniu tego typu, u osób chorych stosunek FEV1/FVC jest mniejszy niż 70%, co wskazuje na zmiany zapalne w obrębie obwodowych dróg oddechowych. Są one wynikiem reakcji płuc na gazy, pyły i dym tytoniowy. 

Specjaliści stosują także gazometrię, która ocenia stężenie gazów we krwi pacjenta. Pierwszym krokiem jest tutaj pobranie krwi z tętnicy pacjenta, tak aby przeprowadzić badanie. Bardzo ważne jest to, że wysoki poziom dwutlenku węgla i niski poziom tlenu oznacza przewlekłe zapalenie oskrzeli!

Jak przebiega leczenie POChP?

Warto zauważyć, że leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ma charakter objawowy. Najważniejsze jest tutaj zaprzestanie palenia papierosów i przebywania w miejscach narażonych na występowanie czynników drażniących. Ponadto, powinieneś dodatkowo zadbać o codzienną aktywność fizyczną, zdrową dietę i edukowanie otoczenia w tym temacie. Co trzeba wiedzieć o procesie leczenia?

Farmakologiczne leczenie POChP opiera się na przyjmowaniu leków, które rozkurczają oskrzela i działają przeciwzapalnie. Lekarze zapisują osobom chorym zazwyczaj preparaty przeciwcholinergiczne (leki rozkurczające), inhibitory fostodiesterazy 4, glikosteroidy wziewne i ß2-mimetyki. Czasami konieczne jest zastosowanie leków wykrztuśnych i tlenoterapii domowej. Ogromne znaczenie ma również wykonywanie ćwiczeń oddechowych, które wiążą się z rehabilitacją pulmonologiczną. Wdrożone leczenie pozwala zmniejszać istniejące objawy, poprawiać jakość życia pacjenta, jednocześnie nie wpływając na zahamowanie utraty czynności płuc. Jak już wiesz, najskuteczniejszym czynnikiem hamującym rozwój choroby jest usunięcie czynnika drażniącego drogi oddechowe, czyli zazwyczaj rzucenie tytoniu. Podstawą w procesie leczenia są leki rozszerzające oskrzela, które różnią się czasem działania i mechanizmem. Jeśli występuje wysokie ryzyko zaostrzenia choroby, lekarz włącza do leczenia sterydy wziewne. 

Koncentrator tlenu - przydatne urządzenia w terapii POChP

Osoby chore na POChP mogą korzystać z przydatnych urządzeń, które pozwalają kontrolować stan organizmu. Jedną z ciekawszych propozycji jest pulsoksymetr, który pozwala zmierzyć saturację krwi tlenem (zawartość tlenu w krwi tętniczej). W szpitalach zazwyczaj stosuje się stacjonarne sprzęty, pozwalające monitorować natlenienie krwi przez cały czas. Z kolei w domowym zaciszu możesz postawić na pulsoksymetry napalcowe - bardzo łatwo i szybko monitorują one wysycenie krwi tlenem. Jak działa to urządzenie?

Pulsoksymetr na palec

Pulsoksymetr ma niewielkie rozmiary i pozwala bezinwazyjnie sprawdzić nasycenie krwi tętniczej tlenem. Twoim zadaniem jest włożenie palca do komory aparatu, dzięki czemu na wyświetlaczu pojawią się pożądane informacje. 

kondensator tlenu

Nie bez znaczenia jest także koncentrator tlenu w POChP, czyli urządzenie medyczne przeznaczone dla pacjentów z problemami dotyczącymi prawidłowej zawartości tlenu we krwi. Jeśli lekarz wykryje u Ciebie przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, powinieneś dowiedzieć się, jak korzystać z tlenoterapii, czyli przewlekłego leczenia tlenem. Jak działa koncentrator tlenu? Urządzenie separuje tlen bezpośrednio z powietrza atmosferycznego. Wewnątrz znajduje się specjalny system sit molekularnych, w których dochodzi do usuwania azotu z powietrza. Po usunięciu pozostają gazy szlachetne obojętne dla organizmu i tlen, dzięki czemu zadbasz o złagodzenie objawów schorzenia. 

W naszym sklepie medycznym kupisz koncentrator tlenu i pulsoksymetr

Jak widzisz, przewlekła obturacyjna choroba płuc to często występujące schorzenie u palaczy, które trzeba poddać leczeniu jak najszybciej. W warunkach domowych korzystać możesz z urządzeń typu pulsoksymetr i kondensator tlenu. Jeżeli zastanawiasz się, które z urządzeń będzie dla Ciebie najlepsze, chętnie pomożemy Ci wybrać i podpowiemy na co musisz zwrócić uwagę. Sprawdź cenę koncentratora tlenu i pulsoksymetru na palec.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl