Nowotwór płuc - jakie objawy i jak leczyć?
Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u ludzi. Okazuje się, że w każdym roku dochodzi aż do 22 tysięcy nowych zachorowań w naszym kraju na tę chorobę! To ogromne wyzwanie dla onkologii na całym świecie, a klasyfikacja dzieli nowotwory płuc na drobnokomórkowe i niedrobnokomórkowe. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie nowotworu płuc?
SPIS TREŚCI
- Wczesne wykrycie nowotworu
- Przyczyny raka płuc
- Objawy nowotworu płuc
- Proces leczenia raka płuc
- Leczenie chirurgiczne
- Leczenie pooperacyjne nowotworu płuc i rokowania raka płuc
- Pomocne urządzenia dla chorych - koncentrator tlenu
Wczesne wykrycie nowotworu
Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, co daje szansę pacjentom na skuteczne leczenie. Jednakże objawy są dosyć specyficzne i niestety zazwyczaj rak płuc jest wykrywany w zaawansowanym stadium. Jak już wiesz, jest to częsta przyczyna zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn. To ciężka choroba, która nacieka na miąższ płuca, czy też drogą naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Płuco to istotny organ człowieka, który stanowi idealne środowisko do rozwoju raka bez charakterystycznych objawów. Jeżeli dojdzie do wykrycia guza na wczesnym etapie choroby, istnieje duża szansa na skuteczne leczenie. Lekarze jasno wskazują, że poza profilaktyką znaczenie ma szybka diagnoza! W zaawansowanym stadium wieli pacjentów nie może skorzystać z operacji, przy czym guz pierwotny często rośnie bezobjawowo. To duży problem, który przez cały czas stanowi wyzwanie dla medycyny.
Przyczyny raka płuc
Jakie przyczyny raka płuc powinieneś znać? Istotnym czynnikiem rozwoju nowotworu są substancje rakotwórcze, znajdujące się w dymie tytoniowym. Palenie papierosów jest przyczyną zachorowań na raka płuc u 80% kobiet i 90% mężczyzn! Pamiętaj o tym, że istnieje ogromna zależność między stopniem narażenia na dym papierosowy, a ryzykiem zachorowania na nowotwór płuc. Warto jak najszybciej rzucić palenie, co z pewnością prowadzi do zmniejszenia tego ryzyka.
Okazuje się, że narażone są także osoby biernie wdychające dym tytoniowy. Badania wskazują, że bierne palenie stanowi przyczynę 1/3 zachorowań na raka płuc u niepalących osób, które mieszkają z palaczami i 1/4 zachorowań u pozostałych. W naszym kraju występuje również duże zanieczyszczenie powietrza. Stężenie radonu w budynku nie może przekraczać 300 Bq/m3. Mniejsze znaczenie z kolei przypisywane jest czynnikom typu promieniowanie jonizujące, narażenie na azbest, metale ciężkie, czy też predyspozycje genetyczne.
Objawy nowotworu płuc
Jakie objawy daje nowotwór płuc we wczesnej fazie? W tym wypadku możesz nie odczuwać żadnych objawów, a choroba bywa wykrywana przypadkowo, np. podczas badań okresowych. Z kolei w zaawansowanej chorobie musisz liczyć się z objawami dotyczącymi miejscowego wzrostu guza, całego organizmu lub przerzutów odległych. W pierwszej sytuacji pacjenci skarżą się na:
- duszności,
- kaszel,
- krwioplucie,
- bóle w klatce piersiowej,
- chrypkę,
- zaburzenia rytmu serca,
- problemy z przełykaniem,
- osłabienie mięśni kończyny górnej,
- bóle głowy, kości, czy też brzucha.
Natomiast objawy ogólnoustrojowe, dotyczące całego organizmu, wiążą się z:
- osłabieniem,
- jadłowstrętem,
- utratą masy ciała,
- zmęczeniem,
- stanami podgorączkowymi.
Co ciekawe, u niektórych osób występują tak zwane zespoły paranowotworowe, które dotyczą czynności wydzielniczych komórek nowotworowych. Może dojść przykładowo do objawów skórnych, kostnych lub innych, dotyczących produkcji określonych hormonów przez komórki guza. Taki stan rzeczy występuje dosyć rzadko, jednakże przykre dolegliwości bywają nasilone.
Proces leczenia raka płuc
Jak wygląda leczenie nowotworu płuc? Warto podkreślić, że leczenie osób chorych podzielić można na następujące kategorie:
-
Leczenie o założeniu radykalnym - daje szansę na całkowite odzyskanie zdrowia.
-
Leczenie o założeniu paliatywnym - ma za zadanie wydłużyć życie i nie daje szans na wyleczenie.
-
Leczenie objawowe - pozwala poprawić jakość życia.
Zazwyczaj podstawą leczenia jest terapia skojarzona, która obejmuje techniki chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię. Oczywiście rodzaj leczenia jest zależny od ogólnego stanu pacjenta, stopnia zaawansowania raka i zaleceń specjalisty. Osoby palące papierosy otrzymują porady odnośnie tego, jak pozbyć się nałogu (kontynuowanie palenia znacznie pogarsza rokowania!).
Leczenie chirurgiczne
W sytuacji, gdy stopień zaawansowania choroby nie jest duży, wybierane jest leczenie radykalne. Specjaliści przeprowadzają operację, która pozwala pozbyć się guza w całości. Niestety jedynie 30% pacjentów może poddać się operacji, a pozostałe osoby ze zbyt dużym stopniem zaawansowania choroby nie mają takiej możliwości. Stosowaną techniką jest tutaj wycięcie płata płuca - lobektomia. Operacja odbywa się po otwarciu klatki piersiowej lub za pomocą wideotorakoskopii, wprowadzając kilka małych narzędzi do wnętrza klatki piersiowej.
Kolejnym stosowanym zabiegiem jest pneumonektomia, czyli wycięcie całego płuca. Z kolei znacznie rzadziej wycinany jest fragment jednego z płatów płuca (segmentektomia). Poza tym lekarze wykorzystują także inne rodzaje operacji, mając na uwadze dobro i stan ogólny pacjenta. Pamiętaj o tym, że po operacji konieczna jest przede wszystkim ocena doszczętności zabiegu. Trzeba się upewnić, czy guz wycięto z zapasem zdrowych tkanek oraz czy usunięte węzły chłonne nie zawierał przerzutów. Uzyskane wyniki są podstawą do podjęcia leczenia uzupełniającego, takiego jak radioterapia i chemioterapia.
Leczenie pooperacyjne nowotworu płuc i rokowania raka płuc
Faktem jest, że leczenie raka płuc po operacji również ma ogromne znaczenie w wielu przypadkach. Po leczeniu operacyjnym niedrobnokomórkowego raka płuc rzadko wprowadza się radioterapię. Jest ona stosowana w razie niedoszczętnego wycięcia lub braku możliwości wykonania wiarygodnej oceny węzłów chłonnych w pooperacyjnym materiale. Istotne jest to, że przed operacją i po niej można zastosować chemioterapię, po konsultacji z onkologiem. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i u każdego przebieg leczenia może wyglądać trochę inaczej. Jeśli nie zakwalifikujesz się do operacji, lekarz najczęściej zaleca radioterapię jako formę leczenia radykalnego.
Co trzeba wiedzieć o rokowaniach w przypadku walki z rakiem płuc? Jeśli chodzi o nowotwór niedrobnokomókowy, pacjenci nieleczeni mogą przeżyć do 5 lat z chorobą, w zależności od stopnia zaawansowania. Dla nieleczonej osoby chorej na raka drobnokomórkowego mediana przeżycia wynosi 6-8 miesięcy. Po podjęciu leczenia przeżycie dwuletnie wynosi 2-40%, a w ograniczonej postaci dochodzi niejednokrotnie do długotrwałego przeżycia i remisji całkowitych, trwających dłużej niż 3 lata. Te kwestie warto omówić ze specjalistą, gdyż każdy przypadek rządzi się swoimi prawami.
Pomocne urządzenia dla chorych - koncentrator tlenu
Osoby chorujące mogą stawiać na pomocne urządzenia medyczne, takie jak koncentratory tlenu i pulsoksymetry. Koncentrator tlenu to dobre rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z problemami z prawidłową zawartością tlenu we krwi (pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, nowotworami płuc). W sytuacji, gdy Twoja saturacja jest niższa niż 95%, z pewnością potrzebujesz dodatkowej podaży tlenu. Jak działa koncentrator tlenu?
Jest to urządzenie działające na prąd, które ma na celu separować tlen bezpośrednio z powietrza atmosferycznego. W konstrukcji znajduje się specjalny system, w którym dochodzi do usuwania azotu z powietrza. Po jego usunięciu pozostają jedynie gazy szlachetne i tlen, a koncentracja w tym sprzęcie wynosi nawet do 95%. To wygodna opcja w przypadku tlenoterapii - urządzenie jest przeznaczone nawet do pracy ciągłej.
Nie bez znaczenia jest także pulsoksymetr napalcowy, czyli małe urządzenie pozwalające sprawdzić nasycenie krwi tętniczej tlenem. Gdy włożysz palec do komory aparatu, na wyświetlaczu pokaże się informacja o aktualnej wartości saturacji krwi i poziomie pulsu. Okazuje się, że zasada działania pulsoksymetru jest bardzo prosta. Podczas pomiaru urządzenie przepuszcza przez palec promienie podczerwieni i na te podstawie oblicza saturację krwi tlenem. Najczęściej pomiar trwa kilkanaście sekund i jest całkowicie bezbolesny, wygodny i precyzyjny. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie znajduje uznanie.
W naszej hurtowni rehabilitacyjnej znajdziesz szeroki wybór koncentratorów tlenu
Podsumowując rak płuc to jeden z najczęściej spotykanych nowotworów. Ważne jest zrozumienie specyfiki objawów, które często pojawiają się już w zaawansowanym stadium, podkreślając istotę wczesnej diagnozy. Palenie tytoniu to główny czynnik ryzyka, a identyfikacja przyczyn i objawów może znacząco poprawić szanse na skuteczne leczenie. Do leczenia nowotworu płuc wykorzystuje się zwykle miks terapii, metod chirurgicznych oraz istoty leczenia pooperacyjnego. Rokowania zależą od typu raka płuc, a pomocne urządzenia medyczne, takie jak koncentratory tlenu i pulsoksymetry, mogą poprawić komfort życia chorych. Podsumowując, świadomość, profilaktyka i wsparcie medyczne są kluczowe w walce z rakiem płuc.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR