TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki

Skręcenie stawu skokowego czyli popularne skręcenie kostki

Skręcenie kostki to potoczna nazwa określająca uraz stawu skokowego, czyli jednej z najczęściej występujących kontuzji kończyn dolnych. Prowadzi do niej znaczne przekroczenie zakresu ruchu w stawie skokowym, a w jego następstwie dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Skręcona kostka najczęściej jest efektem uprawiania sportu czy nieszczęśliwego wypadku przy wykonywaniu codziennych czynności. 

  Spis treści:

Przyczyny skręcenia stawu skokowego

 Przyczyny skręcenia stawu skokowego

Do skręcenia stawu skokowego dochodzi w następstwie nagłego i niekontrolowanego zgięcia stopy do wewnątrz. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim twoje stopy codziennie narażone są na silne przeciążenia – w końcu muszą dźwigać cały ciężar ciała i dostosowywać się do zmieniającego otoczenia i podłoża. Poza tym staw skokowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych w swojej budowie – liczne kości, mięśnie i więzadła, ściśle ze sobą współpracują by umożliwić ci swobodne poruszanie i uprawianie sportu. A jeśli o sporcie mowa, to do skręcenia kostki dochodzi najczęściej podczas aktywności, które wymuszają ruch skrętny stawu – np. tenis, koszykówka, siatkówka czy bieganie. Do innych czynników sprzyjających występowaniu zaliczamy:

  • Nakładające się na siebie mikrourazy
  • Dysbalans mięśniowy
  • Wiotkość więzadeł
  • Zaburzenia biomechaniki stopy (np.płaskostopie)
  • Zaburzenia czucia głębokiego (propriorecepcja)

Objawy skręcenia kostki

 Objawy skręcenia kostki

Podstawowym objawem świadczącym o skręceniu stawu skokowego jest ból. Występuje on w przednio-bocznej części twojego stawu i znacznie utrudnia ci poruszanie. Często po kilku godzinach od wypadku pojawia się obrzęk wokół kostki, a także krwiak. Jeśli stopień skręcenia jest poważny objawy te ujawniają się od razu po urazie.Do innych objawów zaliczamy także:

  • Ograniczenie ruchomości stawu
  • Niestabilność stawu
  • Wysoka tkliwość wokół kostki

Wyodrębniamy trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:

Skręcenie kostki I stopnia

Łagodny uraz bez uszkodzenia więzadeł; lekkie nadciągnięcie torebki stawowej i więzadeł; występuje umiarkowany obrzęk; niewielki ból i ograniczenie ruchomości, bez niestabilności.

Skręcenie kostki II stopnia

Częściowe uszkodzenie więzadeł i naderwanie torebki stawowej; znaczna bolesność; wyraźny obrzęk; rozległy krwiak; częściowa niestabilność stawu.

Skręcenia kostki III stopnia

Ciężki stopień urazu z poważnym uszkodzeniem lub zerwaniem więzadeł i przerwaniem torebki stawowej; niestabilność stawu; duży obrzęk i bolesność; trudność w poruszaniu się.

Pierwsza pomoc przy skręceniu kostki

 pomoc przy skręceniu kostki

Jak w przypadku wielu urazów sportowych, tak i przy skręceniu stawu skokowego najważniejsze jest zastosowanie jednego z popularnych schematów postępowania pourazowego. Podajemy dwa przykłady takich schematów.

PRICE – wykorzystywany najczęściej w urazach I stopnia.

P = Protection (ochrona)

Zabezpieczamy bolący staw przed pogłębianiem się urazu. Niezwykle pomocne w tym wypadku są elastyczne stabilizatory kostki czy neoprenowe opaski, jak stabilizator stawu skokowego Ligamax Ankle czy też orteza stawu skokowego Malleoaction®.

R = Rest (odpoczynek)

Ograniczamy ruch, co sprzyja regeneracji nadwyrężonych tkanek. Jeżeli natomiast już musisz się ruszyć wesprzyj się za pomocą kul ortopedycznych.

I = Ice (schłodzenie)

Łagodzimy stan zapalny i występujące obrzęki przy pomocy kompresów żelowych, ok. 5 razy dziennie po 15 minut.

C = Compression (kompresja)

Aby przeciwdziałać obrzękom stosujemy bandaż elastyczny lub stabilizator stawu skokowego Ligamax Ankle, stabilizator na kostkę Malleoaction czy też stabilizator kostki Ligastrap® Malleo.

E = Elevation (uniesienie)

Uniesienie kontuzjowanego stawu powyżej poziomu serca, zmniejsza obrzęki.

PEACE&LOVE – dwu częściowy schemat łączący zasady działania bezpośrednio po urazie oraz w kolejnych dniach rekonwalescencji.

P = protect (ochrona)

Ograniczenie ruchu i odciążanie kontuzjowanego stawu przez 2-3dni, w celu regeneracji tkanek i wykluczenia pogorszenia stanu oraz zabezpieczenie stawu poprzez stabilizator stawu skokowego Ligamax Ankle lub ortezę stawu skokowego Malleoaction®. Dobrze również, abyś podczas poruszania się odciążał kończynę za pomocą kul ortopedycznych.

E = elevation (uniesienie)

Utrzymywanie stawu powyżej poziomu serca.

A = avoid anti-inflammatories (unikanie środków przeciwzapalnych)

Stosowanie leków przeciwzapalnych uniemożliwia twoim tkankom wzmacnianie się i samoistną regenerację, dlatego pozwól im na to.

C = compression (kompresja)

Zmniejszanie obrzęku przy pomocy bandaża elastycznego, kinesiotapingu i/lub elastycznych bądź neoprenowych stabilizatorów stawu, np. stabilizator stawu skokowego Ligamax Ankle, stabilizator na kostkę Malleoaction czy też stabilizator kostki Ligastrap® Malleo.

E = education (edukacja)

Współpraca z fizjoterapeutą, który przygotuje plan postępowania usprawniającego, dostosowanego do twojego indywidualnego przypadku.

L = load (obciążanie)

Powrót do codziennych czynności, które będą uwzględniały bezbolesny zakres ruchu skręconej kostki.

O = optymism (pozytywne myślenie)

Optymizm i pozytywne nastawienie do procesu leczenia i rehabilitacji to kluczowe elementy szybkiego powrotu do zdrowia i sprawności.

V = vascularisation (unaczynienie)

Pobudzanie układu sercowo-naczyniowego, którego odpowiednie funkcjonowanie przyspiesza proces leczenia innych układów naszego ciała. Zadbanie o odpowiednie ciśnienie krwi poprzez np. ćwiczenia aerobowe poprawi samopoczucie i podniesie wydolność organizmu.

E = exercise (ćwiczenia)

Zastosowanie bezbolesnej aktywności fizycznej, skonsultowanej z fizjoterapeutą, pozwoli na szybszy powrót do sprawności.

Leczenie i rehabilitacja skręcenia stawu skokowego

Leczenie skręcenia kostki

Skręcony staw skokowy w wielu przypadkach wymaga dalszego i niekiedy długotrwałego leczenia, które uzależnione jest od stopnia uszkodzenia. Jeśli w twoim przypadku badania obrazowe takie jak RTG czy USG, wyeliminują poważniejsze patologie, jak np. złamanie, możesz od razu skonsultować się z fizjoterapeutą w celu ustalenia dalszego planu usprawniania. Indywidualnie dobrane ćwiczenia i zalecone obciążenia przyspieszą powrót do aktywności, a także wzmocnią staw i zabezpieczą przed występowaniem kolejnych kontuzji w przyszłości.

Skręcenie stawu skokowego I stopnia

Proces leczenia ukierunkowany jest na ochładzanie stawu, ograniczanie jego ruchomości oraz wzmocnienie przy użyciu stabilizatora takiego jak np. stabilizator stawu skokowego Ligamax Ankle, stabilizator na kostkę Malleoaction czy też stabilizator kostki Ligastrap® Malleo.. Powrót do sprawności następuje po ok 7-10 dniach

Skręcenie stawu skokowego II stopnia

Najważniejsze w przypadku tego stopnia skręcenia jest odciążenie oraz unieruchomienie kończyny przez 10-14 dni (w niektórych przypadkach nawet do 3 tygodni). Skręcony staw stabilizuje się opatrunkiem gipsowym lub coraz częściej ortezą stawu skokowego tj. orteza na stopę AIR WALKER SHORT. Po zdjęciu unieruchomienia zalecana jest magnetoterapia, krioterapia oraz ćwiczenia usprawniające.

Skręcenie stawu skokowego III stopnia

Wymaga unieruchomienia opatrunkiem gipsowym lub ortezą kostki np. ortezą na kostkę „AIR WALKER LONG” na okres ok 4 tygodni. W tym czasie kończyna powinna być maksymalnie odciążona, a ty powinieneś przyjmować leki przeciwzakrzepowe, oraz doraźnie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Po zdjęciu unieruchomienia zaleca się stosowanie przez ok 6-12 tygodni elastycznych opasek lub neoprenowych stabilizatorów jak stabilizator stawu skokowego Ligamax Ankle czy też orteza stawu skokowego Malleoaction® oraz kinesiotapingu. Niezwykle pomocna jest także fizykoterapia oraz indywidualnie dobrany przez specjalistę plan usprawniania.

W naszym sklepie medycznym znajdziesz szeroki wybór ortez kostki oraz stabilizatorów na kostkę

Mamy nadzieję, e udało nam się przybliżyć trochę temat skręcenia stawu skokowego oraz, że teraz już wiesz jak postępować w przypadku takiego urazu kostki. Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą ortopedycznych ortez na kostkę.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl