TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Wdowi garb – przyczyny, objawy, leczenie

Wdowi garb – przyczyny, objawy, leczenie

Garb szyjny – przyczyny, objawy, leczenie

W przeszłości pewnie niejednokrotnie udało Ci się usłyszeć termin „wdowi garb”. Powstał on od charakterystycznej, pochylonej sylwetki osób starszych, które w życiu przeszły bardzo dużo. To potoczne określenie zniekształcenia, jakie powstaje w miejscu, gdzie odcinek piersiowy kręgosłupa przechodzi w szyjny. Nienaturalnie wyglądające uwypuklenie nazywamy także garbem szyjnym lub garbem tłuszczowym. Rzadziej możesz spotkać się z terminem garb bawoli.

  Spis treści:

Wdowi garb. Objawy i dolegliwości

Osoba uskarżająca się na wdowi garb, na pierwszy rzut oka wygląda na starszą. Poza kwestiami estetycznymi może zmagać się z różnymi dolegliwościami w zależności od zaawansowania deformacji tkanki. Najczęściej są to regularnie nawracające bóle karku, bywa, że również ramion. Zakres ruchu, gdy zadrzesz głowę do góry, a następnie odchylasz ją do tyłu, jest znacznie mniejszy, niż przy zdrowym układzie. Co wydaje się nietypowe, objawem garbu szyjnego bywają szumy uszne. Przy poważniejszych  zniekształceniach możesz odczuwać charakterystyczne mrowienie i drętwienie w rękach. W bardzo zaawansowanych przypadkach występują zawroty, czy bóle głowy, a nawet mdłości.

Co powoduje wdowi garb? Przyczyny

Czynniki występowania garbu tłuszczowego są zróżnicowane, a do najważniejszych z nich należą:

  • Uwarunkowania genetyczne

Jak w przypadku większości schorzeń, dziedziczna genetyka sprzyja powstawaniu wdowiego garbu. Jeśli Twoi najbliżsi członkowie rodziny zmagają się z tą deformacją, jest duże prawdopodobieństwo, że problem będzie dotyczyć również i Ciebie.

  • Styl życia

Przede wszystkim, to jednak styl funkcjonowania na co dzień, jest przyczyną rozwoju i pogłębiania się garbu szyjnego. Schorzenie można ująć w charakterystyce chorób cywilizacyjnych. Siedzący tryb życia i brak ruchu bardzo niekorzystnie wpływają na kształt Twojej sylwetki. Gdy mimowolnie pochylasz się przed komputerem w pracy, czy podczas gry na konsoli, dochodzi do przykurczy karku. Chroniczne nadwyrężenie deformuje odcinek szyjny. Podobnie dzieje się przy spoglądaniu w ekran smartfonu, wśród osób, którym trudno rozstać się z kontaktem z siecią.

  • Brak aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej fatalnie wpływa na Twoje mięśnie. Gdy są osłabione, nie utrzymują  kręgosłupa we właściwej pozycji, tracą naturalną elastyczność.

  • Nadwaga

Nadwaga, a potem chorobliwa otyłość, przyspieszają tylko niekorzystny proces. Na Twojej sylwetce źle może odbić się nienaturalne napięcie, wywołane życiem w stresie lub pogłębionej depresji. Nie przypadkiem mówi się: „głowa do góry!”, osobie która znajduje się w złym okresie.

Garb szyjny jako objaw choroby

Do schorzeń, których objawem jest wdowi garb zaliczamy:

  • chorobę Scheuermanna,
  • hiperkifozę,
  • kręgozmyk, 
  • osteoporozę.

Leczenie wdowiego garbu

Jak leczyć wdowi garb? Gdy przystępujesz do leczenia garbu szyjnego, musisz skonsultować się z lekarzem, gdy schorzenie jest na bardzo zaawansowanym etapie i będzie konieczna interwencja chirurgiczna. W lżejszych przypadkach wizyty u fizjoterapeuty powinny rozwiązać problem. Podczas fizjoterapii nauczysz się również wykonywać serie najpotrzebniejszych ćwiczeń domowych. Choć na początku będziesz mieć trudności – choćby z zakresem ruchomości szyi – naprawdę warto stosować je regularnie. Z czasem poczujesz ulgę i co ważne będziesz wzmacniać siłę mięśni, które pozwalają mimowolnie utrzymywać sylwetkę we właściwej pozycji.

Profilaktyka wdowiego garbu

Poduszka ortopedyczna do spania

Dyskomfortu związanego z garbem tłuszczowym możesz uniknąć modyfikując styl życia i  zmieniając akcesoria codziennego użytku. Jeśli musisz dużo pracować na siedząco, postaraj się zaopatrzyć w fotel z ergonomicznym siedziskiem. Staraj się siedzieć prosto, gdy zsuwasz się z miednicą, Twoje plecy i szyja są nienaturalnie odchylone. Pracuj nad nawykiem. Poświęć czas na regularne ćwiczenia rozciągające.

Specjaliści polecają jogę, warto też zaopatrzyć się w karnet na pływalnię. Pływanie bardzo wzmacnia mięśnie.

Zwróć uwagę, jak odpoczywasz! Człowiek przesypia średnio jedną trzecią życia. Pozycja, w której leżysz w łóżku ma duże znaczenie. Odcinek szyjny powinien znajdować się w prostej linii z pozostałą częścią kręgosłupa. Profilowana poduszka ortopedyczna jest zalecana zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia wdowiego garbu. Poduszka z pianki termoelastycznej dopasuje się do ciężaru i kształtu Twojej głowy. Jeśli wybierzesz produkt od renomowanego producenta, poduszka ortopedyczna stabilizująca utrzyma Twoje kręgi w optymalnej pozycji, głowa nie będzie mimowolnie zapadać się i zsuwać podczas snu. Na rynku dostępne są produkty, które zostały zaprojektowane, by sprostać Twoim specjalnym potrzebom. Poduszka do terapii bezdechu sennego pomoże Ci komfortowo korzystać z aparatu CPAP. Gdy dużo czasu spędzasz w trasie, warto sięgnąć po poduszkę ortopedyczną dla podróżnych. Jeśli jesteś po operacji i nie możesz leżeć na wznak, poduszka ortopedyczna wyprofilowana dla pozycji bocznej będzie doskonałym rozwiązaniem.

W naszym sklepie medycznym znajdziesz szeroki wybór poduszek ortopedycznych do spania

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat, jak zapobiegać garbowi szyjnemu. Jeśli interesujesz się tematyką zdrowego kręgosłupa i chcesz dobrać odpowiednie akcesoria, szeroki wybór produktów znajdziesz w naszym sklepie medycznym. Koniecznie sprawdź naszą ofertę poduszek rehabilitacyjnych do spania.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl