Zakrzepica - schorzenie układu żylnego
Zakrzepica żylna jest także nazywana żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, która prowadzi do powstawania zakrzepów krwi w żyłach. Musisz wiedzieć o tym, że zatory żylne nie zagrażają życiu, jednakże oderwanie zakrzepu od ścianki żyły jest bardzo niebezpieczne. Zakrzep może bowiem przemieścić się do naczyń płucnych i doprowadzić do śmiertelnego zatoru. Poza tym trzeba uważać na powikłania zakrzepicy, które niejednokrotnie wpływają na nagłe zatrzymanie krążenia. Jakie są przyczyny i objawy tej choroby? Jak wygląda proces leczenia zakrzepicy żylnej?
SPIS TREŚCI
- Rodzaje zakrzepicy
- Zakrzepica żylna - badania i diagnoza
- Zakrzepica - przyczyny
- Jak przebiega leczenie zakrzepicy żylnej
- Jak zapobiec zakrzepicy
Rodzaje zakrzepicy
Zakrzepica dzieli się ze względu na miejsce powstawania. To oznacza, że występować może:
-
Zakrzepica proksymalna - dotyczy żyły podkolanowej, żył udowych i biodrowych oraz głównej dolnej.
-
Zakrzepica dystalna - zazwyczaj dotyczy żył łydki.
-
Obrzęk bolesny - to ostra i bolesna postać choroby. Ból w tym wypadku jest trudny do zniesienia.
Zakrzepica żylna - badania i diagnoza
Pamiętaj o tym, że zakrzepica żylna to niebezpieczna choroba, której nie można bagatelizować! Jakie objawy zakrzepicy żył są wskazaniem do wizyty u lekarza? Osoby chore zazwyczaj skarżą się na zaczerwienioną skórę, opuchliznę w okolicy podudzia, kostki, gorączkę i stany podgorączkowe, zadyszkę, zaburzenia równowagi, czy też bóle w klatce piersiowej. Rozpoznanie zakrzepicy żył lekarz często stwierdza już na pierwszej konsultacji, po wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu oględzin nogi. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, tak aby uzyskać istotne informacje o stanie zdrowia danej osoby.
Zakrzepica - przyczyny
Jakie są najczęstsze przyczyny zakrzepicy żył? Zazwyczaj jest to powikłanie miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, żylaków i stanów pooperacyjnych. Istotnymi czynnikami ryzyka, na które powinieneś uważać, są głównie:
-
Dieta uboga w warzywa i owoce oraz bogata w cukry i tłuszcze zwierzęce
-
Unieruchomienie wskutek choroby
-
Występowanie innych chorób (cukrzyca, reumatyzm, nowotwór)
-
Odwodnienie
-
Ciąża i połóg
-
Otyłość i nadwaga
-
Stosowanie niektórych lekarstw
-
Palenie papierosów i spożywanie alkoholu
-
Siedzący tryb życia
-
Lot samolotem powyżej 6 godzin
Narażone na tę chorobę są osoby po 40 roku życia, u których dochodzi do obniżenia elastyczności ściany żył i ich zgrubienia. Takie zmiany mogą bowiem doprowadzić do zalegania krwi i uszkodzenia zastawek.
Jak przebiega leczenie zakrzepicy żylnej?
Co powinieneś wiedzieć o procesie leczenia zakrzepicy żylnej? Okazuje się, że leczenie zakrzepicy żył jest zależne od miejsca tworzenia się zakrzepów krwi i zaawansowania choroby. Najczęściej lekarz zaleca unieruchomienie chorej kończyny dolnej i nakładanie kompresów ze środkiem przeciwzapalnym. Ponadto godne uwagi są specjalistyczne podkolanówki przeciwzakrzepowe.
W leczeniu zachowawczym często stosuje się także farmakologię - spore znaczenie mają leki przeciwzakrzepowe, które zmniejszają ryzyko zatoru płucnego. Zażywanie lekarstwa ma też wpływać na zatrzymanie procesu powiększania się zakrzeplin i zahamowanie tworzenia się nowych zakrzepów. Przepisywane są leki rozrzedzające krew i wzmacniające oraz chroniące ściany żylne. Jeżeli leczenie nie przynosi skutków, konieczna jest operacja, podczas której zakrzepy są usuwane specjalnym cewnikiem.
Nie zapominaj o tym, że zaniechanie leczenia zakrzepicy żylnej prowadzi do narastania skrzepliny. W efekcie powstaje materiał zatorowy, który może wpływać na niebezpieczną zatorowość płucną i śmierć pacjenta! Eksperci już od dawna alarmują, że choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów. Nic więc dziwnego, że odpowiednio dobrane leczenie zakrzepicy ma tak duże znaczenie.
Jak zapobiec zakrzepicy - przydatne produkty przeciwżylakowe
Co może się Tobie przydać w procesie leczenia i zapobiegania zakrzepicy żył kończyn dolnych? Pierwsza propozycja to rajstopy na żylaki, które mają na celu zadbać o zdrowie Twoich nóg. Został stworzone w taki sposób, aby zapewniać optymalne wsparcie i dobre samopoczucie użytkownika. Co ciekawe, rajstopy uciskowe tego typu mogą poprawiać krążenie, zmniejszać obrzęki i zapobiegać powstawania żylaków! Do wyboru masz różne rozmiary i kolory, a materiał są przyjemne w dotyku i trwałe.
Mile widziane są także pończochy na żylaki, stanowiące element kompresjoterapii. Co ciekawe, istnieją także modele odpowiednie dla alergiczek - z mikrofibry. Nosząc takie pończochy możesz także stosować żele i inne preparaty, które zalecił Tobie lekarz w terapii przeciwżylakowej. Postaw na taki produkt, które będzie dobrze pasował do ciała. Oferowane są warianty zarówno z otwartymi, jak i zamkniętymi palcami.
Co jeszcze wybrać w profilaktyce zakrzepicy żylnej? Nie zapominaj o tym, że częstym wyborem wielu osób są skarpetki na żylaki. Są one przeznaczone dla każdego, kto spędza wiele godzin na nogach lub cierpi na problemy z krążeniem. Skarpetki mają na celu wpływać na lepszą jakość życia, zredukować uczucie ciężkości nóg i poprawiać wydajność podczas aktywności. Oczywiście ostateczny wybór produktów przeciwżylakowych jest zależny od Twoich potrzeb i oczekiwań.
W naszej hurtowni medycznej znajdziesz duży wybór pończoch przeciwżylakowych i innych wyrobów uciskowych
Już teraz wiesz czym jest i jak groźnym schorzeniem jest zakrzepica żylna. Warto pomyśleć o tym, kiedy jeszcze nie jest za późno i zminimalizować czynniki ryzyka. Jeżeli natomiast masz już problemy z układem żylnym warto rozważyć zakup odpowiednich produktów przeciwżylakowych.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR