TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Choroby reumatyczne - rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Choroby reumatyczne - rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest, jak się objawia i jak leczyć reumatyzm?

Choroby reumatyczne niejedno mają imię. Zazwyczaj występują schorzenia układowe tkanki łącznej, takie jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, czy też młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Oczywiście wyróżnia się także znacznie więcej chorób reumatycznych, wymagających pomocy lekarza. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Jakie są przyczyny reumatyzmu i jak wygląda leczenie?

SPIS TREŚCI

  1. Choroby reumatyczne
  2. Objawy i rozpoznanie chorób reumatycznych
  3. Klasyfikacja chorób reumatycznych
  4. Co warto wiedzieć o reumatyzmie?
  5. Reumatyzm - objawy i leczenie
  6. Leczenie i rehabilitacja chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne

Wśród często występujących chorób tego typu, spotykane są również: 

  • Łuszczycowe zapalenie stawów
  • Reaktywne zapalenie stawów i przyczepów ścięgnistych po infekcji
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Faktem jest, że jednym z najbardziej znanych problemów jest w tym wypadku choroba zwyrodnieniowa stawów. Poza tym osoby starsze i młodsze chorują na zespoły cieśni kanału nadgarstka, dnę moczanową i stawy Charcota. 

Objawy i rozpoznanie chorób reumatycznych

Wiesz już, jakie choroby reumatyczne są najbardziej znane i najczęściej występujące u pacjentów. A jakie objawy są niepokojące? Warto podkreślić, że w przebiegu powyższych schorzeń, może dojść do wielu dolegliwości. Najczęściej pojawiają się obrzęki, ból, sztywność stawów, parastezje, ograniczenie ruchomości stawów, zmiany zwyrodnieniowe, trzaski podczas poruszania stawem, czy też zaburzenie czucia powierzchniowego. Nie bez znaczenia są również ogólne objawy typu osłabienie, zmęczenie, spadek masy ciała oraz podwyższona temperatura. Co ciekawe, w przebiegu chorób reumatycznych pojawiać się mogą dolegliwości pozastawowe. 

Jeśli chodzi o rozpoznanie schorzenia, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista skieruje Cię do reumatologa, czyli lekarza zajmujące się diagnozą i leczeniem chorób reumatycznych. Dzieci z kolei są kierowane do reumatologa dziecięcego. Odpowiednio dobrane leczenie poprzedzone zostaje szczegółowym wywiadem z pacjentem i badaniem przedmiotowym. Analizie poddawane są wyniki badań laboratoryjnych i badań obrazowych zajętych stawów. Często zlecane jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, badania ultrasonograficznego, jak i rezonansu magnetycznego. 

Klasyfikacja chorób reumatycznych

Specjaliści wykorzystują znaną klasyfikację chorób reumatycznych, która obejmuje podział na kilka grup. Są one następujące:

  • Układowe choroby tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów, rumień guzowaty, toczeń rumieniowaty układowy)
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Spondyloartropatie (np. łuszczycowe zapalenie stawów, zespół Reitera)
  • Zapalenie stawów i zapalenie pochewek ścięgien oraz kaletek
  • Choroby kości i chrząstek (np. osteomalacja, zapalenie kości, osteoporoza)
  • Choroby metaboliczne i gruczołów dokrewnych
  • Reumatyzm pozastawowy (np. zapalenie ścięgien, torbiele, zapalenie powięzi)
  • Zaburzenia nerwowo-naczyniowe (np. neuropatyczne choroby stawów)
  • Choroby z objawami ze strony stawów (np. choroby trzustki, urazy, sarkoidoza)
  • Nowotwory

Istotne jest to, że artretyzm i reumatyzm nie jest tą samą chorobą. To pierwsze schorzenie dotyczy układu kostno-stawowego i objawia się bólem jednego lub kilku stawów, który narasta z upływem lat. Przyczyny wiążą się ze spowolnieniem procesu wydalania kwasu moczowego przez jelita i nerki, co prowadzi do podwyższenia poziomu tego kwasu we krwi osoby chorej. 

Co warto wiedzieć o reumatyzmie?

Jak powstaje reumatyzm? Jest to choroba rozwijająca się wtedy, gdy układ odpornościowy atakuje błonę maziową. Dochodzi do stanu zapalnego, pogrubienia błony i zniszczenia chrząstki oraz kości w stawie. Ponadto, trzeba się liczyć z osłabieniem i rozciągnięciem ścięgien, które podtrzymują staw. Naukowcy nie wyjaśnili dokładnie, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy. Jednakże rozwój choroby może dotyczyć różnorodnych czynników, takich jak genetyka, niedobór witaminy D w organizmie, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej lub nadmierna aktywność, palenie tytoniu, infekcje bakteryjne i wirusowe, warunki atmosferyczne, zaburzenia endokrynologiczne i immunologiczne, niedoleczone choroby wieku dziecięcego.

Reumatyzm - objawy i leczenie

Pamiętaj o tym, że choroby reumatyczne są schorzeniami przewlekłymi, które okresowo się nasilają, a potem ustępują. Osoby chore mogą odczuwać silny ból, zwłaszcza o poranku, kiedy ruchomość stawów ulega zmniejszeniu. Dolegliwości pojawiają się głównie w okolicach bioder, nadgarstków, kolan, czy nawet kręgosłupa. W wielu przypadkach takie choroby są nieodwracalne, jednak możliwe jest złagodzenie przykrych objawów. 

Objawem reumatyzmy jest także stan zapalny z obrzękiem i wysiękiem płynu w stawie. Zauważalne jest zaczerwienienie w okolicy stawu, a chorzy skarżą się też na gorszy sen, zaburzenia apetytu i przewlekły stan podgorączkowy. Trzeba jak najszybciej podjąć leczenie, tak aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych i innych zaburzeń. Diagnostyka bywa trudna i wymaga konsultacji u specjalisty. Co wskazuje na występowanie reumatyzmu? Najczęściej badania dają obraz obniżonego poziomu białych krwinek, wysokiego poziomu OB, wysokiego stężenia CRP, niedokrwistości i widocznych zmian w stawach. Czasami należy wykonać badanie histopatologiczne, które wykluczy ewentualne zmiany nowotworowe. 

Leczenie i rehabilitacja chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne wymagają zastosowania leczenia objawowego, które pozwala spowolnić dalszy rozwój dolegliwości. Mimo tego, że nie ma szansy na wyleczenie reumatyzmu, warto szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, dietę i rehabilitację. Wszystko to pozwoli Tobie znacznie zmniejszyć ból i na nowo cieszyć się życiem. Jakie leki są stosowane w tych schorzeniach? Lekarze przepisują pacjentom leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortyzosteroidy. Ponadto, spore znaczenie mają zajęcia ruchowe, zabiegi fizykalne i masaże. 

Aby zniwelować dolegliwości bólowe i zadbać o komfort życia, często zaleca się stosowanie różnorodnych produktów medycznych, takich jak:

  • Orteza ortopedyczna - jest z powodzeniem stosowana w przypadku różnorodnych kontuzji, dolegliwości bólowych i chorób reumatycznych. Niekiedy konieczne jest czasowe usztywnienie stawu, a innym razem trzeba odciążyć struktury mięśniowe. 
  • Stabilizator ortopedyczny - występuje w wielu różnorodnych wersjach, które warto dopasować do swoich oczekiwań. Nowoczesne stabilizatory ortopedyczne mogą dawać ulgę w bólu osobom cierpiącym na reumatyzm. 
  • Balkonik rehabilitacyjny - jest to wsparcie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Odpowiednio dobrany balkonik pozwala zachować pionową pozycję i przemieszczać się samodzielnie. Poza tym takie produkty są przydatne w rehabilitacji. 
  • Chodzik rehabilitacyjny - zapewnia stabilne wsparcie zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Do wyboru masz modele wielofunkcyjne, które przykładowo są wyposażone w wygodne siedziska.
  • Ławeczka do wanny / taboret do wanny - rutynowa toaleta dla osoby chorej na reumatyzm może być sporym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą solidne ławeczki i taborety do wanny, które usprawnią codzienne kąpiele. 

Jak widzisz, życie z przewlekłą chorobą reumatyczną nie musi być pasmem bólu i cierpienia. Jeśli podejmiesz skuteczne leczenie i skorzystasz ze wsparcia specjalistów, z pewnością odzyskasz dawną witalność.

W naszym sklepie medycznym na pewno znajdziesz odpowiednią ortezę ortopedyczną lub chodzik rehabilitacyjny dla seniora 

Teraz już wiesz czym charakteryzują się choroby reumatyczne i jak można ułatwić życie bliskiej osobie cierpiącej  na reumatyzm. Wiele z pomocnych produktów, takich jak ortezy ortopedyczne lub chodziki rehabilitacyjne możesz kupić w naszym sklepie medycznym.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl