TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jak zapobiegać i leczyć odleżyny?

Jak zapobiegać i leczyć odleżyny?

Zapobieganie i leczenie odleżyn

Odleżyny to bardzo niebezpieczne schorzenie, najczęściej towarzyszące pacjentom długo unieruchomionym. Jeśli Twoja rekonwalescencja przebiega w łóżku lub na wózku inwalidzkim, niestety jesteś w grupie ryzyka. Przebywanie całymi dniami w jednej pozycji, sprzyja zsuwaniu się, które wywołuje tarcie. To tylko przyspiesza proces naruszenia struktury skóry. Na odleżyny bardziej narażone są osoby starsze, mające kłopoty z przesuszoną skórą. Niewydolność krążeniowa i cukrzyca to schorzenia ograniczające właściwy przepływ substancji odżywczych w tkankach. Choroby te często są współistniejącymi przy odleżynach.

  Spis treści:

Dlaczego odleżyny są tak niebezpieczne?

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku kości na podłoże. Miękkie tkanki, znajdujące się pomiędzy, nie są wystarczająco zaopatrywane w substancje odżywcze. Dochodzi do szalenie niebezpiecznej martwicy. Odleżyna, pomimo zaawansowanego procesu naruszenia struktury skóry i degradacji nawet tkanek podskórnych, nie wywołuje zwykle dolegliwości bólowych. Obłożnie chorzy pacjenci, zwłaszcza seniorzy, często nie odczuwają, jak poważne zmiany zaszły w ich tkankach. Zaniedbane odleżyny prowadzą do głębokich ran. Gdy schorzenie osiągnie III stopień lub wyższy, terapia nie pozwala na pełną rekonwalescencję, a jedynie zaleczenie. Najgroźniejszym etapem jest martwica sięgająca kości i mięśni. Mówimy wówczas o IV stopniu odleżyn.

Gdy zagrażają Ci odleżyny. Jaka profilaktyka?

Najprostszym sposobem na bronienie się przed schorzeniem, są regularne zmiany pozycji. Gdy posiadasz materac przeciwodleżynowy, czynność powtarza się co cztery godziny. Na zwykłym łóżku, specjaliści sugerują zmianę pozycji nawet co dwie godziny. W przypadku obłożnie chorych konieczna jest pomoc asystenta, by nie narażać zmęczonych naciskiem tkanek na tarcie. Konieczna jest również właściwa kosmetyka. Do pielęgnacji skóry nie stosuj środków bazujących na drażniącym alkoholu, czy nadmiernie wysuszających. Na rynku znajdziesz specjalne preparaty nawilżające. Podstawą profilaktyki są również produkty przeciwodleżynowe. Poduszka przeciwodleżynowa, materac pneumatyczny, czy podkładka przeciw odleżynom to wyroby medyczne minimalizujące ryzyko wystąpienia schorzenia.

Odleżyny na kości ogonowej i inne martwice

Najważniejsze to nie zlekceważyć zagrożenia i ciągle obserwować wszelkie zmiany, zachodzące na skórze. Jeśli jest ona zaczerwieniona, uciskamy to miejsce palcem. Po chwili odpuszczamy. Gdy skóra nie zbladła, oznacza to rozpoczęcie degradacji tkanki. Takie zmiany określamy mianem odleżyny I stopnia. Warto wiedzieć, że na Twoim ciele jest kilka punktów, wyjątkowo narażonych na wystąpienie martwicy. Odleżyny mogą wystąpić na piętach i łokciach. Podkładka pod nogę z pianki to dobre rozwiązanie, gdy obawiasz się, że właśnie tam nacisk na tkankę będzie za duży. Podkładka ochronna pod łokieć pozostanie na właściwym miejscu dzięki rzepom, zabezpieczając kończyny górne. Gdy przechodzisz rekonwalescencję po operacji, sytuacja może zmusić Cię do leżenia w ściśle określonej pozycji. Utrzymać ją pomogą specjalnie zaprojektowane akcesoria. Podkładka przeciwodleżynowa trójkątna sprawdza się przy pozycji bocznej albo jako podkład, gdy trzymasz zgięte kolana. Klin z pianki może stanowić wezgłowie, chroniąc Twoje łopatki przed nadmiernym naciskiem na podłoże. Rozpórka nóg zapewni natomiast odpowiednie odchylenie kończyn po zabiegu. Jeśli siedzisz na wózku inwalidzkim, największe obciążenie pojawiać się będzie w okolicach kości ogonowej, gdzie kumuluje się ciężar ciała. Warto wówczas sięgnąć po odpowiednią poduszkę przeciw odleżynom.

Jaka poduszka przeciwodleżynowa?

Jaka poduszka przeciwodleżynowa

Dobrze dobrana poduszka przeciwodleżynowa pozwoli równomiernie rozłożyć nacisk na tkanki miękkie. W tym segmencie na rynku znajdziesz zróżnicowane produkty. Poduszka pneumatyczna do siedzenia nie będzie się zapadać, zapewniając stabilną pozycję, co jest ważne również dla kręgosłupa i będzie dobrze niwelować nacisk podłoża na ciało. Poduszka przeciwodleżynowa z pianki dostosuje się do kształtu Twojego ciała. W przypadku długotrwałego leżenia, warto zadbać o potylicę. Krążek przeciwodleżynowy sprawdzi się zarówno jako poduszka pod głowę, jak i do siedzenia.

Materace przeciwodleżynowe na wersalkę i do łóżka

Materac na odleżyny na wersalkę

W przypadku obłożnie chorych materac na odleżyny to absolutna podstawa. Wyroby medyczne dla pacjentów leżących są zróżnicowane m.in. pod kątem stopnia zaawansowania odleżyn, mają swoją specyfikę. Materac podkładowy stanowi podłoże stabilizujące w przypadku wyrobów komorowych. Gdy chcesz zadbać o profilaktykę, warto wybrać piankowy materac przeciwodleżynowy. Co w przypadku terapii? Materac gofrowy z wyprofilowanymi wypustkami sprawdzi się na początkowym i średnim etapie odleżyn. Jego kształt pozwala doskonale przepuszczać powietrze. W poważniejszych przypadkach dobrze rozejrzeć się za materacami pneumatycznymi. Są wyposażone w komory, które „pracują”, by redystrybuować nacisk Twojego ciała. Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny na wersalkę świetnie sprawdzi się zarówno na łóżku jak i na wersalce.

Leczenie odleżyn

Terapia leczenia odleżyn powinna odbywać się pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki. Uszkodzoną strukturę skóry należy oczyścić. Możesz używać do tego soli fizjologicznej. Dezynfekcję rany wykonuje się przy użyciu specjalnego preparatu o działaniu antyseptycznym. Zabieg ten nie wywołuje bólu. Konsultując z lekarzem dobór preparatów, warto uwzględnić ich działanie zabezpieczające. Dobra maść powinna chronić przed stanami zapalnymi, bakteriami i grzybicami. W szybszym gojeniu odleżyn sprawdza się opatrunek, który stwarza odpowiednie warunki dla lepszej dynamiki zdrowienia. Utrzymuje wilgotność, wchłania pojawiający się wysięk. W przypadku leczenia odleżyn liczy się systematyczność. Doglądanie zmian skórnych i regularna wymiana opatrunków pozwalają na zwiększenie efektywności terapii. Pamiętaj jednak, że jeżeli zauważysz, że u Twoich bliskich pojawią się odleżyny zawsze skonsultuj wybór optymalnej metody postepowania z lekarzem.

W naszym sklepie medycznym kupisz odpowiedni materac przeciwodleżynowy i poduszkę przeciwodleżynową

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zapoznać się z tematyką przeciwodleżynową. Więcej informacji na temat produktów przeciw odleżynom znajdziesz na stronie naszego sklepu medycznego.

Pozdrawiamy,

zespół MGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl