Jak wybrać rajstopy i inne wyroby uciskowe?
Choroby układu krążenia to prawdziwa zmora naszych czasów. Nie tylko predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim statyczny tryb życia sprzyja problemom z krążeniem. Przewlekła niewydolność żylna i zakrzepica to schorzenia, których rozwój możesz ograniczyć, stosując m.in. terapię uciskiem. Kompresjoterapia to jedna z najstarszych metod poprawiania krążenia. Jej atutem jest brak inwazyjności, znanej z bardziej zaawansowanych zabiegów. Po prostu regularnie nosisz rajstopy uciskowe, pończochy przeciwżylakowe lub podkolanówki przeciw żylakom. To wyroby medyczne. Różnią się od zwykłych elementów garderoby, dlatego przed skorzystaniem z kompresjoterapii, skonsultuj się koniecznie z lekarzem.
Spis treści: |
Stopień ucisku produktów do kompresjoterapii
Kluczową kwestią w kupowaniu produktów uciskowych jest dobór odpowiedniego stopnia kompresji. W sklepie możesz spotkać się ze skalą francuską (ASQUAL), a także rzadziej – niemiecką (RAL). Ucisk mierzony jest w milimetrach słupa rtęci (mmHG). Według norm z Francji I stopień kompresji (mierzony od 10 do 15 mmHG) stosuje się przy zapobieganiu schorzeniom żylnym. Lekko oddziałujące rajstopy uciskowe, świetnie sprawdzą się, gdy obowiązki zawodowe zmuszają Cię do utrzymywania tej samej pozycji przez dłuższy czas i istnieje ryzyko wystąpienia niekorzystnych zmian z upływem lat. II poziom ucisku (od 15 do 20 mmHG) także stosuje się profilaktycznie oraz przy pierwszych objawach przewlekłej niewydolności żylnej. Będą to charakterystyczne sine żyłki, tzw. pajączki, pierwsze dolegliwości bólowe, czy uczucie ciężkich nóg, zwłaszcza po dyżurze w pracy. III stopień kompresji (od 20 do 36 mmHG) to już wyraźnie produkty przeznaczone dla osób z rozwiniętą, przewlekłą niewydolnością żylną. Lekarz może Ci je zalecić, gdy na Twoich kończynach dolnych wyraźnie widać odkształcające się żylaki. Pończochy uciskowe możesz nosić np. po przebyciu zabiegu operacyjnego. IV stopień w skali ASQUAL (od 36 mmHG i więcej) to wyroby dla pacjentów najbardziej dotkniętych problemem żylaków. Stosowane są w przypadku wyraźnych owrzodzeń.
Jak dobrać rozmiar rajstop lub pończoch do terapii uciskowej?
Rajstopy przeciwżylakowe, czy pończochy do kompresjoterapii, to wyroby elastyczne i wygodne przy codziennym noszeniu. Nie zmienia to faktu, że dla uzyskania maksymalnego komfortu i prawidłowego wykorzystania ich szczególnych właściwości, muszą być idealnie dopasowane rozmiarowo. Gdy chcesz kupić pończochy przeciw żylakom, musisz dokonać kilku pomiarów. Trzeba uwzględnić obwód: w najwęższym miejscu nad kostką i pod kolanem oraz najszerszym łydki. Musisz zmierzyć także grubość uda w połowie długości i sprawdzić obwód pięć centymetrów poniżej krocza. Nie zapominaj o wzroście! Należy uwzględnić, jak długi jest odcinek Twojej nogi mierzony od podłogi do końca kości strzałkowej. Pomiaru dokonuje się po wewnętrznej stronie podudzia. Ponadto bierzemy pod uwagę całość – mierzoną od podłoża do punktu znajdującego się pięć centymetrów poniżej krocza.
Rajstopy uciskowe na zimę czy na lato
Wybierając rajstopy do kompresjoterapii, możesz z łatwością dopasować wyroby medyczne do aktualnej pory roku. W szerokiej ofercie na rynku znajdziesz rajstopy przeciw żylakom zarówno na sezon zimowy, jak i letni. Nie brakuje produktów świetnie sprawdzających się w okresach przejściowych – jesienią i wiosną. Rajstopy przeciwżylakowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Na pierwszy rzut oka nie odróżniają się od tradycyjnych elementów garderoby. Z łatwością dołączysz je do różnych typów kreacji.
Pończochy uciskowe męskie
Gdy panowie słyszą o kompresjoterapii, często reagują niechętnie. Obawiają się skrępowanych ruchów i niewygody, czy wyglądu produktów uciskowych, kojarzonych z kobiecą garderobą. To błędne założenie. Rajstopy przeciwżylakowe męskie i pończochy przeciw żylakom dla mężczyzn są produkowane z myślą o zachowaniu dyskrecji. Dobrze dopasowane zupełnie nie uwierają. Stanowią doskonałe uzupełnienie terapii, usprawniając prawidłowy przepływ krwi.
W naszej hurtowni medycznej znajdziesz szeroki wybór rajstop uciskowych o różnych stopniach kompresji
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w zorientowaniu się, jakiego wyboru dokonać, podczas kupowania produktów uciskowych. Więcej informacji na temat kompresjoterapii oraz bogatą ofertę wyrobów medycznych znajdziesz na stronie naszej hurtowni medycznej.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR