Żylaki – sposoby leczenia
Syndrom ciężkich nóg, bóle kończyn dolnych, obrzęki, szpecący wygląd. Żylaki potrafią dać się we znaki zwłaszcza seniorom, ale niewłaściwy tryb życia może znacznie przyspieszyć ich pojawienie się również u Ciebie. Jak sobie radzić z uciążliwym i niebezpiecznym dla układu krążenia schorzeniem? Metody leczenia żylaków są bardzo zróżnicowane. W naszym kraju oferuje się metody zarówno mocno inwazyjne jak i małoinwazyjne. Ale którą wybrać? Co więcej warto stosować również środki profilaktyczne, by nie dopuścić do przewlekłej niewydolności żylnej dolnych kończyn lub znacznie spowolnić rozwój choroby.
Spis treści: |
Leczenie objawowe żylaków kończyn dolnych
Nieinwazyjne metody leczenia żylaków nie zlikwidują zupełnie problemu, ale mogą znacznie przyczynić się do Twojego komfortu funkcjonowania na co dzień. Gdy złożysz wizytę u lekarza specjalisty, może zaordynować Ci tabletki np. z rutozydem, diosminą, trokserutyną. Preparaty bazujące na wyciągu z kasztanowca również znane są ze skuteczności w walce z objawami przewlekłej niewydolności żylnej. Maści i żele z heparyną to doskonały element terapii, gdyż działają przeciwzakrzepowo, pomagają efektywnie zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Rajstopy uciskowe i inne produkty do kompresjoterapii
Doskonałym uzupełnieniem leczenia w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej jest kompresjoterapia. Rajstopy przeciwżylakowe, podkolanówki uciskowe, czy pończochy na żylaki to produkty o wyjątkowych właściwościach, choć na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe wyroby tekstylne. Gdy regularnie nosisz np. skarpetki przeciwżylakowe, wspierasz prawidłowy przepływ krwi w Twoich kończynach dolnych. Objawy schorzenia są znacznie łagodniejsze i co ważne – w istotny sposób spowalniasz rozwój niekorzystnych procesów, zachodzących w organizmie. Czy w ofertach producentów znajdują się męskie pończochy uciskowe, czy rajstopy przeciwżylakowe? Jak najbardziej! To komfortowe wyroby medyczne, które zapewniają dyskrecję dla panów. Na rynku panie znajdą podkolanówki przeciw żylakom, rajstopy i pończochy uciskowe damskie w rozmaitych wariantach kolorystycznych, pasujące do różnych kreacji niezależnie od pór roku. Pamiętaj, że przy stosowaniu kompresjoterapii, musisz skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić klasę ucisku produktu, by dostosować go do Twoich potrzeb.
Metody leczenia żylaków
Chirurgiczne usunięcie żylaków
Niestety jedyną refundowana w naszym kraju metodą usunięcia żylaków jest zabieg chirurgiczny. W celu leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych stosuje się różne metody chirurgiczne ale najpopularniejsze z nich to:
- stripping, czyli wyrwanie niewydolnej żyły;
- miniflebektomia, czyli fragmentaryczne wycinanie fragmentów niewydolnych żył.
Zabiegi chirurgiczne zwykle odbywają się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg jest zabiegiem inwazyjnym i zwykle wymaga dość długiego okresu rekonwalescencji dlatego też świetną alternatywą są małoinwazyjne zabiegi usuwania żylaków, które niestety ale można wykonać tylko w gabinetach prywatnych.
Laserowa operacja żylaków
Metoda laserowa stosowana jest w przypadku usuwania żylaków zwykle powyżej kolana. Zabieg opiera się na ablacji (zamykaniu światła) żyły poprzez termiczne oddziaływanie energią emitowana przez laser. Metoda laserowa proponowana jest pacjentom w przypadku żył o prostym przebiegu. Leczenie obejmuje żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe. Zabieg wykonuje się przy średnicy od 3 mm, ale zdarza się, że operacja przebiega na naczyniach powyżej 1 cm. W diagnostyce przed zabiegiem wykorzystuje się USG, by dokładnie określić zarys niekorzystnych zmian. Przy tej metodzie w porównaniu z tradycyjnymi metodami próg bólu jest raczej niski. Wiąże się to przede wszystkim z początkiem zabiegu czyli wykonaniem tzw. tumescencji czyli ostrzyknięcia żyły specjalnym środkiem znieczulająco-chłodzącym. I to właśnie momenty wkucia igły w kilku miejscach mogą wywołać dyskomfort. Metoda ta jednak jest niezwykle skuteczna. Operowanie jednej żyły zajmuje nie dłużej niż pół godziny. W ciągu pojedynczej wizyty można poddać zabiegowi kilka z nich. Po zastosowaniu metody laserowej – przez 48 godzin – zalecana jest pończocha do kompresjoterapii o II stopniu ucisku. Lekarz specjalista doradzi Ci, w jakich proporcjach stosować produkty uciskowe w najbliższych tygodniach po zabiegu i jaką przerwę w pracy należy zrobić. Zwykle metoda laserowa nie wpływa na ogólną sprawność i aktywność pacjenta. Obok tej techniki, na podobnych zasadach, stosuje się również inne tzw. metody termiczne:
- leczenie żylaków falami radiowymi
- leczenie żylaków mikrofalami
- leczenie żylaków parą
Skleroterapia żylaków
Kolejną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia, która polega na wpuszczeniu do naczyń sklerozantu - aethoksysclerolu (inna nazwa to polidokanol). To substancja mająca właściwości podrażniające. Uszkadza żyłę, wywołuje stan zapalny, ale nie martw się, to przemyślane działanie. Poprzez resorpcję, organizm reaguje obkurczeniem i zamknięciem światła żyły. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego i trwa krótko, jednak jest obarczony pewną dozą ryzyka. Jeśli aethoksysclerol przeniknie do układu żył głębokich może wywołać żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. Właśnie dlatego skleroterapii nie powinno wykonywać się na większych naczyniach. Skleroterapii nie stosuje się w letnich miesiącach, by nie eksponować nadmiernie kończyn na działanie promieni słonecznych. Duże obciążenia wysiłkowe nie są zalecane tuż po zabiegu. Tuż po operacji, Twoja skóra może wyglądać jak przy oparzeniu pokrzywą, może wystąpić swędzenie. Krwiaki mogą występować nawet kilka tygodni, dlatego zalecane są produkty uciskowe. U co dziesiątego rekonwalescenta odnotowuje się przebarwienia w kolorze jasnego brązu, które z czasem samoistnie zanikają.
Metody mechaniczno-chemiczne leczenia żylaków
To metody, które łączą w sobie mechaniczną obliterację żyły i jej chemiczną ablację. Są dużo skuteczniejsze niż sama skleroterapia i mają porównywalną skuteczność do laseroterapii. Metoda ta polega na uszkodzeniu śródbłonka i obkurczeniu żyły, w zależności od metody za pomocą specjalnych "pzórków" lub rotującej wewnątrz żyły zgiętej końcówki z kulką, a następnie na podaniu sklerozantu (środka obliterującego), aby zamknąć światło żyły. Metoda ta jest uznawana za prawie bezbolesną. Prawidłowo wykonywane czynności wewnątrz żyły nie będą dla Ciebie bolesne, a w tej metodzie w przeciwieństwie do metod termicznych nie stosuje się tumescencji. W tej metodzie stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Po 2 godzinach od wykoania zabiegu będziesz mogła iść do domu, a do aktywności wrócic po dwóch dniach. Po zabiegu rekomenduje się używanie pończoch uciskowych 2 stopnia. Sam zabieg trwa około 30miin zaś oełen proces około godziny.
W naszym sklepie medycznych znajdziesz szeroki wybór rajstop i pończoch uciskowych o I i II klasie ucisku
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat leczenia żylaków, które stanowią nie tylko problem wizualny, ale i są zwiastunem poważnych problemów z układem krążenia. Jeśli chcesz zadbać o profilaktykę lub złagodzić objawy przewlekłej niewydolności żylnej, warto przyjrzeć się ofercie produktów do kompresjoterapii w naszym sklepie medycznym. Na naszym blogu znajdziesz również wiele artykułów poświęconych tej tematyce.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR