TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Opadająca stopa – przyczyny, objawy, leczenie

Opadająca stopa – przyczyny, objawy, leczenie

Porażenie nerwu strzałkowego - czyli syndrom opadającej stopy

Chód ptasi (inaczej brodzący) oznacza dużą dysfunkcję w poruszaniu się. Przyczyny opadającej stopy mogą mieć bardzo różne podłoże ale bezpośrednim powodem jest porażenie nerwu strzałkowego. Czym jest opadająca stopa? Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia? Czy są skuteczne metody radzenia sobie z opadającą stopą? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

SPIS TREŚCI

  1. Jakie są objawy charakteryzujące chód ptasi?
  2. Porażenie nerwu strzałkowego
  3. Jak leczyć opadającą stopę?
  4. Aparat na opadającą stopę
  5. Aktywna orteza podeszwowa na opadającą stopę
  6. Przeciwskazania dla aparatu na opadającą stopę

Jakie są objawy charakteryzujące chód ptasi?

O opadającej stopie mówimy, gdy zaczynasz niewłaściwie stawiać kroki. Ruch dokonywany jest z palców na pięty. Nie trzeba wiele dodawać, że niedowład sprzyja zawadzaniu palcami o podłoże. Typowym przy chodzie ptasim sposobem poruszania się, jest konieczność podnoszenia wyżej kończyn poprzez pozycję kolan, by uniknąć regularnego potykania się i utraty równowagi. Jeśli cierpisz na syndrom opadającej stopy, zaczynasz mieć problem z utrzymaniem ciężaru ciała na pięcie. Dodatkowym nieprzyjemnym objawem schorzenia bywa mrowienie i poczucie odrętwienia nogi. Możesz uskarżać się na bóle w kończynie dolnej.

Porażenie nerwu strzałkowego

Syndrom opadającej stopy ma podłoże neurologiczne. To porażenie nerwu strzałkowego. Skutkuje zanikaniem tkanek mięśniowych. Zaczynasz tracić czucie w obrębie nerwu. Dlaczego dochodzi do tak poważnej dysfunkcji? Kłopoty z nerwem strzałkowym mogą być efektem różnych schorzeń. Zaliczamy do nich: cukrzycę, miażdżycę, stwardnienie rozsiane, dystrofię mięśniową. Opadająca stopa może stać się skutkiem choroby nowotworowej lub komplikacji po udarze. Czasem nieszczęśliwy wypadek lub sportowa kontuzja mogą być przyczynami chodu brodzącego.

Jak leczyć opadającą stopę?

Porażenie nerwu strzałkowego diagnozuje się za pomocą badania USG, czy przy wykorzystaniu zdjęcia RTG. Precyzyjnym narzędziem diagnostycznym jest elektromiografia, która umożliwia dokładne określenie poziomu zaawansowania schorzenia. Kiedy ustalimy przyczyny dysfunkcji nerwu, rozpoczynamy terapię. Przy uszkodzeniu nerwu strzałkowego i zanikaniu mięśni konieczna jest rehabilitacja. Jeśli cierpisz na syndrom opadającej stopy, lekarz zaleci Ci akcesoria, które pozwolą utrzymywać, zgodny z anatomiczną budową ciała sposób poruszania się.

Aparat na opadającą stopę

Orteza na opadająca stopę

Ogromnym wsparciem w korekcji chodu ptasiego jest dobrze dopasowana orteza neurologiczna. Ten sprzęt możemy podzielić na dwa typy. Orteza statyczna stabilizuje stopę. Unieruchamia ją we właściwym miejscu. Ortezy dynamiczne pozwalają na poruszanie się zgodnie z prawidłowym zakresem ruchu. 

Aktywna orteza podeszwowa

Jakie zalety ma dobra orteza na opadającą stopę? Na pewno powinna być lekka, to nie kula u nogi. Twoje poruszanie się nie może być uciążliwe, zwłaszcza, że mięśnie przy chodzie brodzącym są znacznie osłabione. Orteza neurologiczna to produkt z zasady dobrze wymodelowany. Orteza na chód ptasi musi bardzo dobrze pasować do kształtu kończyny dolnej. Powinna być wykonana z tworzywa o znacznej sprężystości. Przy korzystaniu z ortezy na opadającą stopę, musisz odczuwać komfort przy poruszaniu się. Przed zakupem sprawdź delikatność wyściółki, która zabezpiecza jej wnętrze. Ważne, by przy przemieszczaniu się np. łydka nie była narażona na nadmierne obcieranie.

W dobrze zaopatrzonym sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziesz ortezy w różnych rozmiarach.

Przeciwskazania dla ortezy na opadającą stopę

Używanie sprzętu rehabilitacyjnego ma swoje obostrzenia. W końcu są to wyroby medyczne o określonej specyfice i dużym oddziaływaniu na Twoje ciało. W przypadku używania ortezy na opadającą stopę jest podobnie. Kwestię terapii i decyzję o używaniu ortezy przy porażeniu nerwu strzałkowego należy koniecznie omówić z lekarzem. Przypomnijmy, że problemy z opadającą stopą mają szereg przyczyn, które leczy się na rozmaite sposoby. Jeśli masz problem z alergią na tworzywa sztuczne, nie każdy wyrób medyczny będzie dla Ciebie odpowiedni. Gdy przechodzisz rekonwalescencję po wypadku, czy operacji, nie zakładaj ortezy bezpośrednio na miejsce, gdzie tkanka skórna uległa uszkodzeniu!

W naszym sklepie medycznym kupisz bez problemu aparat na opadająca stopę

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat syndromu opadającej stopy i tzw. chodu ptasiego. Na stronie naszej hurtowni medycznej znajdziesz dokładne opisy sprzętu rehabilitacyjnego i szeroką gamę produktów od uznanych na świecie firm, w tym aparat na opadającą stopę.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl