TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Przepuklina kręgosłupa jakie objawy, jak leczyć i zapobiegać

Przepuklina kręgosłupa jakie objawy, jak leczyć i zapobiegać

Przepuklina kręgosłupa, co to jest, jakie są objawy, jak leczyć i zapobiegać

Przepuklina kręgosłupa to niezwykle poważny stan zapalny, który może wpływać na problemy neurologiczne lub ograniczenie ruchomości. Istotne jest to, że wiąże się z ostrym lub przewlekłym bólem, którego nie powinieneś lekceważyć. Bywa nazywana także wypadnięciem dysku i dotyczy wysunięcia się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co prowadzi do ucisku na korzenie nerwowe lub rdzeń. Co warto wiedzieć o przepuklinie kręgosłupa? Jakie są objawy i sposoby leczenia tego schorzenia? Jak można zapobiegać problemowi?

SPIS TREŚCI

  1. Przepuklina kręgosłupa - co to jest?
  2. Objawy i przyczyny przepukliny kręgosłupa
  3. Jak wygląda leczenie przepukliny kręgosłupa?
  4. Jak zadbać o kręgosłup?

Przepuklina kręgosłupa - co to jest?

W każdym kręgosłupie człowieka znajdują się aż 24 kręgi, które są ułożone jeden na drugim. W anatomicznej konstrukcji występuje także kanał kręgowy, a w nim rdzeń kręgowy i nerwy. Wraz z wiekiem dochodzi do obciążeń krążków międzykręgowych, co z kolei wpływa na utratę ich elastyczności i zmiany położenia. Efektem jest bolesna przepuklina kręgosłupa, która polega na wyciśnięciu fragmentu jądra miażdżystego w dysku poprzez rozerwany lub pęknięty pierścień włóknisty. Pamiętaj o tym, że przepukliny kręgosłupa mogą występować w różnych częściach kręgosłupa, najczęściej jednak dotyczą dolnej części pleców. To dosyć powszechny problem, z którym borykają się zazwyczaj osoby w wieku 35-50 lat. Rzadziej z kolei występuje przepuklina kręgosłupa szyjnego lub w odcinku piersiowym. 

Objawy i przyczyny przepukliny kręgosłupa

Jakie są niepokojące objawy przepukliny kręgosłupa? W tej sytuacji musisz wiedzieć, że objawy są niezwykle charakterystyczne. Początkowo doczuwasz różne dolegliwości, co jest zależne od wielkości i położenia przepukliny. Jeżeli dochodzi do ucisku na nerw, objawem jest drętwienie, ból i osłabienie danego obszaru ciała. Gdy dysk nie naciska na nerw, odczuwasz słaby ból pleców (lub wcale nie odczuwasz bólu). Bardzo często występuje podrażnienie nerwu kulszowego, czyli tzw. rwa kulszowa - wiąże się z naciskiem na nerwy, bólem, pieczeniem i drętwieniem. 

Objawy przepukliny kręgosłupa mogą nasilać się podczas chodzenia, stania lub siedzenia i często dotyczą jednej strony. Co ciekawe, ból w odcinku lędźwiowym jest wskazywany przez pacjentów jako bardzo mocny, nasilający się w trakcie śmiechu, kichania lub niewłaściwej pozycji ciała. Jeśli chodzi o odcinek szyjny, tutaj występować może ostry i tępy ból pomiędzy łopatkami, który promieniu w dół ramienia i do dłoni.

A jakie są przyczyny przepukliny kręgosłupa? Faktem jest, że problem może zostać wywołany przez różne czynniki. Najczęściej schorzenie dotyczy eksploatacji kręgosłupa i starzenia się organizmu. Przepuklina kręgosłupa szyjnego często wynika ze złych nawyków, przykładowo wieloletnim siedzeniu w złej pozycji i urazów. Lekarze wskazują dodatkowo, że przyczyną przepukliny kręgosłupa jest też palenie tytoniu, które osłania krążki kręgosłupa. Choroba może występować również poprzez różnorodne przeciążenia i czynniki genetyczne. 

Jak wygląda leczenie przepukliny kręgosłupa?

Proces leczenia przepukliny kręgosłupa jest zależny od stopnia zaawansowania problemu. Na początku pacjentowi zaleca się leczenie zachowawcze, które polega na unikaniu przeciążeń, ograniczaniu wysiłku fizycznego i stosowaniu gorących kompresów. Ogromnie ważna jest rehabilitacja, która może Tobie pomóc w powrocie do pełnej sprawności. Poza tym lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz obniżające napięcie mięśniowe.

Na czym polega rehabilitacji dotycząca przepukliny kręgosłupa? W tym przypadku masz do czynienia z masażami i ćwiczenia, wykonywanymi z pomocą specjalisty. Często wykorzystywane są rozwiązania takie jak:

  • Krioterapia - to jeden z najpopularniejszych zabiegów fizykalnych. Jest to leczenie chłodem w specjalnych kabinach, w których znajduje się ciekły azot. Plusem jest to, że krioterapia wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. 
  • Laseroterapia - jak sama nazwa wskazuje, specjalista zaleca zastosowanie lasera. Wykorzystuje się energię promieniowania laserowego, co prowadzi do pobudzenia komórek i przyspieszenia regeneracji. 
  • Terapia ciepłem - ciepło ma za zadanie rozluźniać tkanki pacjenta. W efekcie krem i limfy szybciej przepływają oraz przyspieszają tkankową wymianę składników przemiany materii. Terapia ciepłej jest stosowana zazwyczaj wtedy, gdy nie ma już stanu zapalnego i obrzęku. 
  • Elektroterapia - taka metoda wiąże się z zastosowaniem prądów leczniczych o różnych częstotliwościach. W trakcie zabiegu specjalista nakłada na Twój kręgosłup elektrodę przewodzącą prąd. Możesz liczyć na poprawę ukrwienia, zredukowanie napięcia mięśni i działanie przeciwbólowe. Do dyspozycji masz przykładowo galwanizację, jonoforezę, prądy TENS lub elektrostymulację. 

Każdą z tych propozycji powinieneś dokładnie omówić ze swoim lekarzem, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty leczenia!

Jak zadbać o kręgosłup?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby zapobiegać ryzyku wystąpienia przepukliny kręgosłupa. Przede wszystkim musisz zadbać o codzienną higienę kręgosłupa i zdrowe dla niego nawyki. Jeżeli natomiast wystapiłu już u Ciebie jakieś zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążeniowe jak np. przepuklina kręgosłupa warto, zadbać o dodatkowe wsparcie. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w ortezę kręgosłupa lub pas na kręgosłup, który występuje w wielu ciekawych wersjach. Obejmuje dużą grupę produktów, mających za zadanie stabilizować i wspierać konkretne odcinki Twojego kręgosłupa. Możesz wybierać wśród niskich pasów lędźwiowo-krzyżowych lub wysokich sznurówek, obejmujących kręgosłup piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy. Z ich pomocą możesz każdego dnia odciążyć plecy i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Poza tym atutem jest ustabilizowanie danego odcinka kręgosłupa wtedy, gdy borykasz się z urazami kręgosłupa lub chorobą zwyrodnieniową. 

pas na kręgosłup

Pas usztywniający kręgosłup został stworzony z myślą o Twoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu na co dzień. To świetna propozycja dla każdego, kto chce odciążyć kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy. Pamiętaj jednak o tym, że takich pasów nie stosuje się cały czas, a jedynie w momencie gdy nasilają się odczucia bólowe lub, gdy kręgosłup może być narażony na dodatkowe obciążenia wciągu dnia. Pasy wspierają Twój kręgosłup jednak jednocześnie ograniczają pracę, a przy zbyt długim stosowaniu osłabiają mięśnie gorsetu, które na co dzień stabilizują Twój kręgosłup oraz postawę. Dlatego daj im od czasu do czasu naturalnie popracować, a także o ile to możliwe wzmacniaj je, lecz koniecznie konsultując wcześniej swój przypadek z lekarzem rehabilitantem, który pomoże Ci określić zakres bezpiecznych dla Ciebie ćwiczeń. 

Duży wybór różnych ortez, pasów na kręgosłup czy wysokich sznurówek kręgosłupa znajdziesz w naszej hurtowni ortopedycznej

Teraz już wiesz jakie są możliwe przyczyny, objawy oraz jak leczyć i zapobiegać przepuklinie kręgosłupa. A gdy niestety i Ciebie spotkała ta przykra przypadłość koniecznie sprawdź nasza ofertę pasów usztywniających kręgosłup, które pomogą Ci walczyć z przepukliną kręgosłupa.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl