TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Przyczyny bólu barku i jak sobie z nim poradzić

Przyczyny bólu barku i jak sobie z nim poradzić

Przyczyny, objawy i leczenie bólu barku

Bark jest chyba najbardziej mobilnym stawem Twojego organizmu z największym zakresem ruchomości. Daje Ci on możliwość podnoszenia ręki w górę, odwodzenia jej w tył oraz do boku przy jednoczesnym skręcaniu kończyny. Przez swoją złożoną budowę, bark narażony jest na częste urazy i kontuzje, które powodują ból. Bark a właściwie staw barkowy jest łącznikiem między Twoim tułowiem a kończyną górną, buduje go kilka mniejszych stawów. Kość ramienną, łopatkę, obojczyk i mostek otaczają liczne mięśnie, więzadła oraz ścięgna zapewniając stabilizację barku oraz dając Ci możliwość wykonywania płynnych ruchów w stawie. Przyczyny bólu stawu barkowego mogą być różne: choroby stawów, zapalenia stawu barkowego , przeciążenia mięśni barku, mechaniczne uszkodzenia stawu barkowego lub ścięgien otaczających staw. Poniżej omawiamy kilka najczęstszych powodów bólu barków.

  Spis treści

Najczęstsze przyczyny bólu barku

Do najczęstszych przyczyn bólu barku zaliczamy:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawu
  • Zamrożony bark
  • Zespół ciasnoty podbarkowej
  • Zespół bolesnego barku pływaka
  • Uszkodzenie stożka rotatorów

Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego

Tak jak w przypadku zwyrodnień innych stawów, wyniszczenie chrząstki stawowej może dotyczyć także barków. Dochodzi wówczas do odkrywania powierzchni stawowych, które mocno się o siebie ocierają i wywołują silny ból. Problem ten dotyka zazwyczaj osób, które w swoim codziennym życiu, a także pracy zawodowej mocno nadwyrężają tą część ciała. Praca fizyczna związana z noszeniem ciężkich przedmiotów ponad głową, przebyte mikrourazy i kontuzje tylko przyspieszają proces degeneracji chrząstki stawowej, która prowadzi do przewlekłego bólu barku. Jeśli zauważysz u siebie pojawiające się dolegliwości bólowe, dyskomfort podczas wykonywania ruchów stawu czy ograniczenia zakresu ruchów warto, abyś wybrał się na konsultację do fizjoterapeuty.

Odpowiednio dobrany program rehabilitacji i zalecone zabiegi z zakresu fizjoterapii usprawnią Twoje mięśnie oraz stawy, co zdecydowanie opóźni rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego. Ważne także, abyś oszczędzał swój bark i pozwolił mu się zregenerować. Do odciążenia kończyny niezastąpiony będzie temblak kończyny górnej O-1500 lub temblak siatkowy O-1501 marki OMAX. Jeśli natomiast proces wyniszczania stawu będzie już zbyt zaawansowany na leczenie zachowawcze, niezbędne będzie leczenie operacyjne wykonywane artroskopowo (artroskopia barku).

Zamrożony bark

Zamrożony bark

To schorzenie dotyczące głównie kobiet i polegające na obkurczeniu oraz pogrubieniu torebki stawowej. Do głównych jego objawów zaliczamy duże ograniczenie ruchomości w stawie barkowym oraz silny, narastający ból. Dotychczas nie poznano bezpośredniej przyczyny, która powoduje problem jednak najprawdopodobniej dochodzi do niego na skutek licznych mikrourazów, przeciążania stawu lub jego długotrwałego unieruchomienia. Jeżeli pojawia się u Ciebie silny ból i postępujące ograniczenie ruchomości w stawie, może to oznaczać, że dotknęła Cię pierwsza faza tej choroby. Aby problem się nie pogłębiał, koniecznie wybierz się do fizjoterapeuty. Odpowiednie zabiegi oraz ćwiczenia zminimalizują ból oraz powoli doprowadzą do zwiększania zakresu ruchu. Niezwykle ważne abyś pamiętał, że jest to choroba uleczalna, jednak proces powrotu do pełnej sprawności może potrwać nawet 2 lata. Cierpliwość w tym przypadku jest kluczowa.

W wyjątkowych przypadkach konieczne jest rozważenie zabiegu operacyjnego, podczas którego lekarz korzystając z metody artroskopowej, przecina torebkę stawową, co przywraca jego ruchomość.

Zarówno przy leczeniu zachowawczym jak i po zabiegu operacyjnym ważne jest odciążanie stawu, by nie intensyfikować dolegliwości bólowych. I tu niezwykle pomocne będzie zaopatrzenie w temblak na rękę O-1500 lub temblak na bark O-1501.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Zespół ciasnoty podbarkowej

Jest jednym z najczęstszych schorzeń wywołujących ból stawu barkowego i wynika ze zmniejszenia przestrzeni podbarkowej i ucisku na ścięgna oraz kaletkę. Prowadzi to do zapalenia stawu barkowego (czy też zapalenia kaletki podbarkowej), które mocno ograniczają ruch stawu barkowego. Co jest przyczyną tego stanu? Głównie to przeciążenia stawu powstające na skutek wykonywania częstych ruchów ręką nad głową. Dlatego też zespół ten bardzo często dotyka sportowców. Poza tym do głównych przyczyn powstania stanu zapalnego zaliczamy:

  • wady postawy
  • urazy obręczy barkowej
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • niestabilność stawu barkowego
  • osłabienie siły mięśni barku (głownie obręczy barkowej)

A jak możesz rozpoznać, że dolegliwości które Ci towarzyszą to właśnie zespół ciasnoty podbarkowej? Najbardziej charakterystyczny jest silny ból w okolicy barku oraz wzmożona tkliwość, dochodzi do spadku siły mięśniowej, przez co możesz mieć problem z odwodzeniem ramienia do boku, a zakres ruchomości stawu jest mocno zaburzony.

Najważniejsze abyś już przy pierwszych objawach wybrał się na wizytę do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i przedstawi Ci plan leczenia. W pierwszym etapie najważniejsze jest zminimalizowanie bólu, w czym niewątpliwie pomoże farmakoterapia. Jako uzupełnienie warto pokierować swoje kroki do gabinetu fizjoterapeuty, który przygotuje właściwy dla Ciebie program ćwiczeń rehabilitacyjnych i zabiegów z zakresu fizykoterapii. Ważnym elementem jest również korekcja niewłaściwej postawy w czym pomoże Ci Pas obojczykowy Ligaflex®. Jeśli leczenie zachowawcze nie pomoże, konieczne będzie leczenie operacyjne. Zwiększy ono przestrzeń wewnątrz stawu, a co za tym idzie uwolni Cię od bólu oraz przywróci właściwy zakres ruchu. Po zabiegu operacyjnym ważne byś nie przeciążał stawu i stosował polecany przez nas temblak na rękę O-1500 lub temblak siatkowy O-1501.

Zespół bolesnego barku pływaka

Zespół bolesnego barku pływaka

Mimo specyficznej nazwy, nie dotyczy wyłącznie profesjonalnych pływaków, choć związany jest z wielokrotnie powtarzanym ruchem przywiedzenia i rotacji wewnętrznej stawu ramiennego, tak charakterystycznych dla pływania „kraulem” lub „delfinem”. Warto zaznaczyć, że schorzenie to może wystąpić i u Ciebie, jeśli w życiu codziennym bardzo często podnosisz ręce ponad głowę. Siatkarze, koszykarze, elektrycy czy pracownicy budowy, wszyscy są w tym samym stopniu narażeni na wystąpienie zespołu bolesnego barku.

A jakie są jego główne objawy?

  • ból ramienia
  • ból przy unoszeniu rąk ponad głowę
  • zmniejszenie zakresu ruchu barku
  • osłabienie siły mięśniowej
  • niestabilność barku
  • tkliwość tej okolicy Twojego ciała

Aby dobrze zdiagnozować problem, konieczne jest abyś przy wystąpieniu pierwszych objawów skonsultował się z lekarzem, który wykona odpowiednie testy i badania, po czym zleci Ci dalszy plan leczenia. Zespół bolesnego barku zazwyczaj leczony jest nieoperacyjnie. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zimne okłady oraz właściwie zaplanowana fizjoterapia uwolnią Cię od bólu, wzmocnią siłę mięśniową oraz pozwolą przywrócić ruchomość stawu. Warto również, abyś przez jakiś czas nie obciążał ręki w czym pomoże Ci temblak na rękę O-1500 lub temblak siatkowy O-1501.

Uszkodzenie stożka rotatorów barku

Uszkodzenie stożka rotatorów

Zacznijmy od tego czym właściwie jest stożek rotatorów – to cztery mięśnie (nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy) oraz ich ścięgna, które otaczają staw ramienno-łopatkowy i utrzymują go we właściwej pozycji. Do uszkodzenia tej grupy mięśniowej dochodzi w wyniku monotonnie powtarzających się czynności, w których trzymasz ręce ponad głową. Powoduje to przeciążenie tej struktury, a niejednokrotnie dochodzi do ich zerwania lub naderwania (uszkodzenie ścięgien). Do podstawowych objawów uszkodzenia stożka rotatorów:

  • silny ból w stawie ramiennym (ból barku pojawia się często nagle)
  • ból występujący w nocy, podczas snu
  • ograniczenie ruchomości stawu barkowego
  • osłabienie siły mięśniowej
  • trzeszczenie i przeskakiwanie barku

Podstawą do rozpoznania tego właśnie schorzenia jest badanie lekarskie, dlatego tak ważne jest, abyś wybrał się na wizytę tuż po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów. Lekarz zleci Ci konkretne badania obrazowe, które pomogą ocenić stan pierścienia rotatorów i umożliwią zaplanowanie dalszego planu leczenia. Niewątpliwie najlepiej w tym przypadku sprawdza się leczenie operacyjne metodą artroskopową, podczas którego dokonuje się przyszycia zerwanego ścięgna. Zaraz po zabiegu, rękę unieruchamia się w ortezie na okres 4-6 tygodni, a po tym czasie zaleca się stosowanie temblaka odciążającego kończynę jak np. temblak na bark O-1500 lub temblak siatkowy O-1501. Następnie rozpoczyna się rehabilitację, która ma na celu przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie oraz wzmocnienie siły mięśniowej. Dobrze, abyś w okresie rehabilitacji starał się zachować właściwą postawę w czym pomoże Ci Pas na obojczyk Ligaflex®, abyś nie naraził się na inne przykre konsekwencje.

W naszym sklepie medycznym kupisz pasy obojczykowe i temblaki

Bez dwóch zdań w przypadku bólu barku, który utrzymuje się dłuższy czas, powinieneś zawsze skonsultować się z lekarzem. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwoliły Ci lepiej zrozumieć możliwe przyczyny bólu barku. Ważnym elementem w okresie leczenia czy też rehabilitacji jest odciążenie stawu barkowego, dlatego nie zapomnij zapoznać się z naszą oferta ortez barków i temblaków.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl