Rodzaje żylaków i ich klasyfikacja
Żylaki nóg to częsty problem wielu osób, którego nie należy lekceważyć. Niewydolność żylna może dotyczyć wielu zmian patologicznych, które wpływają na jakość Twojego życia. Niekiedy są to nieodwracalne zaburzenia sprawności, dlatego konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Jakie rodzaje żylaków powinieneś znać? Czym cechuje się klasyfikacja CEAP? Jak wygląda proces leczenia żylaków?
SPIS TREŚCI
Klasyfikacja żylaków CEAP
W 1966 roku wprowadzono klasyfikację VCEAP, która wskazuje na różnicowanie niewydolności żylnej. Bardzo szybko klasyfikacja stała się ceniona w publikacjach naukowych i medycynie, gdyż bez wątpienia ułatwia diagnozowanie i porównywanie różnych przypadków zaburzeń żylnych. Okazuje się, że każda z liter wskazuje na jeden komponent niewydolności żylnej:
- C - objawy kliniczne, w skali od 1 do 6, gdzie przykładowo C1 to pojawiające się pajączki, C2 to widoczne żylaki większe niż 3 mm, C5 to widoczne, zagojone owrzodzenia, a C6 do trwałe i aktywne owrzodzenia.
- E - jest to etiologia wrodzona, pierwotna i wtórna.
- A - to anatomia, wskazująca na segmenty żył dotknięte chorobą.
- P - patofizjologia, czyli dysfunkcje takie jak refluks żylny, zastój lub refluks i zastój.
Istotne jest to, że im wyższa jest kategoria C, tym większa ilość zmian chorobowych u danej osoby. We wskazanej skali ważne są także czynniki etiologiczne zaburzeń układu żylnego. Obejmują one zmiany wrodzone, pierwotne o nieokreślonych przyczynach oraz nabyte, np. po urazach. Z kolei klasyfikacja anatomiczna obejmuje żyły powierzchowne, głębokie i przeszywające, a w patofizjologii specjaliści weryfikują obecność refluksu, niedrożności żył lub każdego z tych objawów.
Rodzaje żylaków
Jakie rodzaje żylaków powinieneś znać? Nie każdy wie, że istnieje wiele różnych schorzeń tego typu, a najpopularniejsze z nich to:
- Pajączki naczyniowe (teleangiektazje i wenulektazje)- są dobrze widoczne, dlatego nie ma problemu z ich rozpoznaniem. Mają niebieskawy lub czerwonawy kolor i tworzą sieć z wieloma rozgałęzieniami. Stanowią głównie problem natury estetycznej, dlatego pacjenci często szukają pomocy u lekarzy.
- Żylaki bocznych pni - objawiają się w dolnym fragmencie nogi pod postacią poskręcanych i mocno widocznych żylaków.
- Żylaki pni głównych - powstają wtedy, gdy zastawki w żyłach odpiszczelowej i odstrzałkowej nie działają prawidłowo. Najczęściej występują wraz z żylakami pni bocznych.
- Żylaki perforatorów - wiążą się z rozszerzeniem naczyń krwionośnych i wybrzuszeniami na skórze.
Kiedy umówić wizytę u lekarza?
Kiedy trzeba udać się do lekarza? Pomoc specjalisty jest wskazana zawsze wtedy, gdy zauważysz zmiany w swoich żyłach lub odczuwasz różnorodne objawy, wskazujące na żylaki. Zaawansowane choroby żył mogą wiązać się ze stanami zapalnymi skóry i przebarwieniami, dlatego nie ma sensu zwlekać z wizytą u lekarza. Z pewnością chcesz uniknąć powikłań w związku z nieleczonymi żylakami - słusznym rozwiązaniem jest zatem wizyta u specjalisty!
Rajstopy na żylaki
Jak zadbać o komfort stóp i zapobiegać powstawaniu żylaków? Z pomocą przychodzą pończochy na żylaki, rajstopy i podkolanówki na żylaki, które są chętnie wybierane przez kobiety w każdym wieku. Każdego dnia Twoje nogi są narażone na zmęczenie i dyskomfort, dlatego odpowiednio dobrane produkty pozwalają o nie dbać przez cały czas. Specjalistyczne rajstopy na żylaki mają na celu odpowiedni uciskać nogi, tak aby zwiększyć przepływ krwi, poprawić komfort i zmniejszyć obrzęki nóg. Co ciekawe, nawet mężczyźni mogą postawić na produkty uciskowe jak np. męskie skarpetki na żylaki, dostępne w różnorodnych stopniach kompresji i rozmiarach. Nie jest bowiem powiedziane, że tylko kobiety borykają się z żylakami!
Czym cechują się pończochy na żylaki? To specjalistyczna odzież, która zapewnia stopniowe uciskanie Twoich nóg. Została zaprojektowana tak, aby wywierać duży nacisk w okolicy kostek i trochę mniejszy w kierunku góry nogi. Aby cieszyć się zdrowiem nóg przez długi czas, zastanów się nad wyborem rajstop, pończoch lub podkolanówek przeciwżylakowych. Pamiętaj o tym, że prawidłowy przepływ krwi to kwestia, o którą warto dbać na każdym kroku.
W naszym sklepie medycznym kupisz wysokiej klasy rajstopy i pończochy na żylaki oraz męskie skarpetki przeciwżylakowe
Już teraz wiesz, że nie wszystkie żylaki można wrzucić do jednego worka. Różnią się one bowiem pomiędzy sobą m.in, stopniem zaawansowania czy też umiejscowieniem. Warto jednak, zawsze skonsultować się z lekarzem i dobrać odpowiednie wyroby uciskowe.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR