Zwichnięcie stawu skokowego to poważny uraz
Zwichnięcie kostki to dosyć częsty i poważny uraz, który daje różnorodne objawy. Wiąże się z uszkodzeniem torebki stawowej i więzadeł, czyli głównych stabilizatorów stawu skokowego. Pamiętaj o tym, że do urazu kostki może dojść nawet podczas spokojnego spaceru! Nie jest to to samo co złamanie kości, jednakże dolegliwości zwichnięcia również są uciążliwe. Jeśli dojdzie do kontuzji, dana osoba odczuwa silny ból i wymaga pomocy specjalisty. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy zwichnięcia kostki? Jak przebiega leczenie tego urazu?
SPIS TREŚCI
- Przyczyny zwichnięcia kostki
- Objawy zwichniętej kostki
- Proces leczenia i rehabilitacji urazu
- Stabilizator stawu skokowego
Przyczyny zwichnięcia kostki
Okazuje się, że staw skokowy jest jedną z najbardziej narażonych części ciała na urazy, zwichnięcia i inne kontuzje. Zazwyczaj zwichnięcie kostki dotyczy intensywnej aktywności fizycznej, przykładowo gry w piłkę nożną, siatkówkę itp. Poza tym urazy zdarzają się także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Nawet z pozoru niegroźne uderzenia w staw skokowy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemu!
Zwichnięcie stawu skokowego występuje wskutek niewłaściwego rozpoczęcia treningu lub powrotu do aktywności po dłuższym czasie przerwy. Aby tego uniknąć, powinieneś pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu po treningu. To sprawia, że bardzo dobrze przygotujesz stawy na aktywność i ustabilizujesz rozgrzane ciało po ćwiczeniach.
Objawy zwichniętej kostki
Jakie objawy daje zwichnięta kostka? Zazwyczaj występują następujące problemy:
- Ból kostki, który nasila się podczas ruchu
- Opuchlizna kostki, która może narastać
- Deformacja w okolicy kostki
- Krwiak w pobliżu stawu, co wynika z uszkodzenia naczyń krwionośnych
Istotne jest to, że zwichnięcie stawu skokowego wymaga szybkiej interwencji lekarza. Objawy są podobne do skręcenia, dlatego zawsze warto się upewnić, z jaką kontuzją masz do czynienia. Specjalista zleca odpowiednie badania, w tym zdjęcie rentgenowskie, tak aby postawić diagnozę.
Co zrobić, gdy dojdzie do zwichnięcia kostki? Przede wszystkim warto zachować spokój i jak najszybciej unieruchomić kończynę. Ułóż nogę na podwyższeniu, dzięki czemu nie dojdzie do napływu krwi do uszkodzonych naczyń. Dolegliwości bólowe zmniejszysz za pomocą zimnych okładów, jednakże nie możesz ich stosować bezpośrednio na skórę. Pamiętaj o możliwych powikłaniach (np. niedokrwienie kończyny) i specjalistycznym leczeniu - uraz w każdym przypadku powinien zostać skonsultowany z lekarzem!
Proces leczenia i rehabilitacji urazu
Jak wygląda leczenie zwichniętej kostki? W tej sytuacji konieczne jest nastawienie stawu skokowego, a także jego unieruchomienie na kilka tygodni (zazwyczaj 6-8 tygodni). Stosowany jest gips lub orteza na kostkę. Faktem jest, że to drugie rozwiązanie nie obciąża kończyny, dlatego jest często zalecane przez lekarzy. Stabilizator na kostkę ma za zadanie nie tylko stabilizować staw, lecz także przyspieszać regenerację uszkodzonych tkanek i łagodzić dolegliwości bólowe. Nie powinieneś wybierać ortezy samodzielnie - ostateczną decyzję skonsultuj z ortopedą lub fizjoterapeutą.
Podczas unieruchomienia stawu zadbaj o odpoczynek i nie forsowanie kostki. Poza tym lekarze zapisują pacjentom leki przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. Leczenie operacyjne jest koniecznością wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia więzadeł lub torebki stawowej.
Równie ważna jest rehabilitacja po zwichnięciu kostki, która jest zależna między innymi od trybu życia i kondycji zdrowotnej pacjenta. Zapytaj swojego lekarza o to, kiedy możesz rozpocząć ten proces. Nie bez znaczenia jest to, że zbyt wczesne rozpoczęcie rehabilitacji może prowadzić do odnowienia kontuzji! Najczęściej w tym wypadku wykorzystuje się zabiegi fizykoterapeutyczne i kinezyterapię. Nowoczesne urządzenia pozwalają korzystać z lasera, ultradźwięków, pola magnetycznego, czy też krioterapii. Wszystko to sprawia, że odzyskasz czucie głębokie, zwiększysz ruchomość stawu i odnowisz odpowiednie wzorce ruchowe po okresie unieruchomienia kostki. Plusem jest także to, że zmniejszone zostaje zagrożenie ponownego wstąpienia problemu w przyszłości. Co ciekawe, nawet odpowiednio dobrane obuwie może zapobiegać zwichnięciu kostki.
Stabilizator stawu skokowego
Stabilizator stawu skokowego może Tobie pomóc w powrocie do zdrowia po zwichnięciu kostki. Jest on zazwyczaj stosowany w razie skręcenia, kontuzji stawu skokowego, zwichnięcia kostki, uszkodzeni ścięgna Achillesa, czy też przewlekłych stanów przeciążeniowo-bólowych. Do wyboru masz różnorodne stabilizatory i ortezy, takie jak:
- Ortezy na kostki sztywne - niekiedy stanowią alternatywę dla gipsu. Zapewniają komfort użytkowania i z wyglądu przypominają buty narciarskie.
- Ortezy półsztywne na staw skokowy - ich zaletą jest mocna stabilizacja i odciążenia ścięgien oraz więzadeł stawu skokowego. Do dyspozycji masz modele wciągające lub sznurowane.
- Stabilizatory kostki miękkie - to głównie neoprenowe ściągacze stawu i elastyczne opaski kompresyjne. Każdy rodzaj stabilizatora kostki zapewnia lekką stabilizację stawu skokowego i ma za zadanie zachować odpowiednią termoizolację w obrębie stawu.
Jak widzisz, stabilizator na kostkę występuje w wielu różnych wersjach.
W naszym sklepie ortopedycznym znajdziesz różne rodzaje stabilizatorów na kostkę
Jak już wiesz, zwichnięcie kostki to nie jest błahy uraz dlatego zawsze pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce i obuwiu do aktywności fizycznej. A gdy już Ci się niestety przydarzy ten przykry uraz pamiętaj o doborze odpowiedniej ortezy na kostkę.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR