Żylaki nóg – jak rozpoznać pierwsze symptomy
Na pierwszy rzut oka kwestia żylaków kończyn dolnych kojarzy się z kłopotem natury estetycznej. Sine żyły o nieregularnych kształtach bardzo źle wpływają na wygląd nóg, stają się wręcz wstydliwym problemem, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy bardziej eksponujemy ciało na promienie słoneczne. Niestety żylaki są znacznie niebezpieczniejsze dla Twojego zdrowia, dlatego nie lekceważ pierwszych objawów tego schorzenia. Żylaki to jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, czyli schorzenia, którego przy braku leczenia konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Sprawdź jakie są pierwsze symptomy tego schorzenia i jak powinieneś postepować.
Spis treści: |
Jak rozpoznać żylaki nóg?
Początkowe symptomy żylaków kończyn dolnych nie wywołują bezpośrednich skojarzeń ze schorzeniem. Zaczynasz wówczas odczuwać charakterystyczny syndrom ciężkich nóg. Coraz bardziej dokucza Ci zmęczenie. Kostki mogą puchnąć, zwłaszcza jeśli kąpiesz się w bardzo ciepłej wodzie, czy długotrwale wystawiasz na wysokie temperatury. Pojawiają się pierwsze bóle nóg. Nasilają się, gdy Twój charakter pracy zmusza Cię do długotrwałego przesiadywania za biurkiem lub w podróży. Rozwojowi żylaków sprzyja również wielogodzinne stanie, przebywanie ciągle w jednej pozycji. Podskórne żyłki robią się coraz bardziej widoczne, pojawiają się charakterystyczne, nieestetyczne pajączki naczyniowe. Zaczynają występować uciążliwe skurcze, dokuczające zwłaszcza nocą. W niektórych przypadkach skóra może swędzieć.
Zaawansowany stopień żylaków kończyn dolnych
Późniejszym, bardzo widocznym objawem problemów z żylakami są odkształcenia na skórze. W dotkniętych schorzeniem miejscach widać siny kolor, następnie przebarwienia brązowieją. Występuje zapalenie tkanki podskórnej oraz żylaki wypryskowe. W kolejnym stadium skóra zaczyna twardnieć. Medycznie określa się to mianem twardziny. W zaawansowanym stadium dochodzi do owrzodzeń, które pojawiają się na podudziu. W skrajnych przypadkach żylaki nóg mogą niestety pękać. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji zatamuj krew, załóż opatrunek uciskowy. Koniecznie ruszaj do lekarza. Najbardziej fachowo pomoże Ci chirurg naczyniowy. Jak widzisz, brak reakcji na rozwijające się schorzenie, prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zakrzepicy i śmiertelnie niebezpiecznego zatoru żylnego.
Jak dochodzi do problemów żylnych?
Układ krążenia to kluczowy element dla odżywiania Twoich tkanek. Nie przypadkiem choroby z nim związane należą do grupy najbardziej niebezpiecznych dla życia. Krew – pompowana nieustannie przez serce – zaopatruje Twoje tkanki w życiodajny tlen i substancje odżywcze, dlatego niewydolność układu żylnego wywołuje tyle problemów zdrowotnych. W przypadku kończyn dolnych krew powracając, musi pokonać trudniejszą drogę pod górę. W tej „podróży” pomagają jej zastawki, blokujące cofanie się krwi oraz tak zwana pompa mięśniowa. Pompa mięśniowa to nic innego jak skurcze mięśni nóg. Przy częstym poruszaniu się (np. podczas uprawiania sportu), uciskają one żyły, przyczyniając się do prawidłowej regulacji przepływu krwi. Gdy mięśnie są słabe, żyły nienaturalnie poszerzają się i wydłużają. Jeżeli natomiast dochodzi do dysfunkcji zastawek żylnych, zaczynasz mieć problemy układu żylnego, ponieważ mimo iż mięśnie wspomagają powrót krwi do serca to krew cofa się, ponieważ zastawki jej nie zatrzymują. W żyłach nóg wzrasta objętość krwi i tym samym ciśnienie wywierane na ścianki żył. Zaczyna się proces powstawania żylaka.
Przyczyny żylaków kończyn dolnych
Jak już wcześniej wspominaliśmy, na dynamikę rozwoju problemów z żyłami i układem krążenia wpływa statyczny tryb życia. Jeśli w Twoim życiu jest za mało ruchu, przygotowujesz sobie zdrowotną bombę z opóźnionym zapłonem. Nadwaga, a później chorobliwa otyłość, bardzo pomagają powstawaniu żylaków nóg. Nie każdy wie, że schorzeniu sprzyjać może również terapia hormonalna (nawet w postaci środków antykoncepcyjnych). Z problemem zmagają się także osoby po różnego rodzaju urazach mechanicznych i zabiegach chirurgicznych. Osłabienie mięśni przychodzi z wiekiem, dlatego seniorzy są tak podatni na żylaki. Czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę. Możesz mieć tzw. żylaki pierwotne. To wrodzona niewydolność zastawek. Na żylaki kończyn dolnych uskarżają się również kobiety w ciąży. Wiąże się to z wyższym ciśnieniem w jamie brzusznej, zwiększeniem ilości krwi oraz dość gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Ogólnie panie są zdecydowanie bardziej narażone na problemy z żylakami. Co oczywiste, odżywianie ma niebagatelny wpływ na stan Twoich żył. Jeśli dania, które spożywasz na co dzień mają mało błonnika i witaminy C, jest duża szansa, że będą dokuczać Ci żylaki. Jak się domyślasz, tytoń i nadużywanie alkoholu bardzo nie sprzyjają Twojemu układowi żylnemu.
Gdzie pojawiają się żylaki kończyn dolnych?
W naszych naczyniach powierzchniowych płynie zaledwie jedna dziesiąta krwi, przetaczającej się przez żyły, jednak to właśnie tam powstają żylaki. Na dysfunkcję najbardziej narażona jest tzw. żyła odpiszczelowa. Ciągnie się ona od Twojej kostki po wewnętrznej stronie nogi, aż po pachwinę. Wśród zagrożonych odcinków znajduje się również tzw. żyła odstrzałkowa, biegnąca od kostki zewnętrznej do kolana. Żylaki występują często pod kolanem. Mogą pojawić się na łydkach i udzie, a nawet stopach.
Metody leczenia żylaków
Leczenie żylaków polega na wyeliminowaniu dysfunkcyjnej żyły z układu żylnego. Po takim zabiegu nasz organizm uczy się wykorzystywać, inne, zdrowe naczynia żylne, pozwalające na powrót krwi do serca. Mamy dobra wiadomość - w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych metod leczenia żylaków. Niestety tylko te chirurgiczne ja stripping i flebektomia (wyrywanie lub wycinanie żyły) są refundowane przez NFZ. A wielka szkoda ponieważ istnieją dużo bardziej komfortowe i małoinwazyjne metody leczenia żylaków. W wielu prywatnych gabinetach oferowane są metody termiczne. Za pomocą odziaływania termicznego (laserem, radiofalami, mikrofalami czy tez parą wodną) zamyka się światło chorej żyły. W leczeniu żylaków wykorzystuje się również metody chemiczne takie jak klejenie żylaków (skleja się niewydolną żyłę, zamykając jej światło) czy też skleroterapia, gdzie zamknięcie światła żyły powoduje środek chemiczny. Mechaniczno-chemiczne metody leczenia żylaków polegają na zamknięciu światła żyły za pomocą niebolesnych, mechanicznych uszkodzeń śródbłonka w ścianie żyły w celu wywołania jej skurczu i podaniem środka chemicznego powodującego zamknięcie światła żyły, który dzięki wcześniejszemu uszkodzeniu śródbłonka głębiej wnika w ścianki żyły. Wszystkie metody mają swoje plusy i minusy dlatego najlepiej wybór odpowiedniej skonsultować z lekarzem flebologiem.
Rajstopy uciskowe i skarpetki na żylaki, czyli profilaktyka przeciw żylakom
W profilaktyce i przy początkach kłopotów z żylakami kończyn dolnych, a także po zabiegach usunięcia żylaków, często zalecana jest kompresjoterapia. Leczenie uciskiem to jedna z najstarszych metod radzenia sobie z problemami żylnymi. Skarpetki przeciwżylakowe, pończochy uciskowe, rajstopy na żylaki, podkolanówki do kompresjoterapii. Jak widzisz gama produktów jest szeroka. Zanim zaczniesz stosować produkty uciskowe, koniecznie skonsultuj się jednak z lekarzem specjalistą. Wyroby przeciwżylakowe mają różny stopień ucisku, wyrażany w specjalnej skali. Źle dobrane na pewno nie pomogą, a wręcz mogą zaszkodzić. Kompresjoterapia sprawdza się świetnie w przypadku obu płci. Możesz sprawić sobie np. rajstopy uciskowe męskie, jak i pończochy przeciwżylakowe damskie. Produkty uciskowe noszą się komfortowo ze względu na sporą elastyczność.
W naszym sklepie medycznym kupisz rajstopy przeciwżylakowe, pończochy na żylaki, i skarpetki uciskowe
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat żylaków kończyn dolnych i przestrzegliśmy przed bagatelizowaniem pierwszych objawów schorzenia. Na stronie naszej hurtowni medycznej znajdziesz szereg porad i liczne produkty zalecane w przypadku problemów z układem żylnym.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR