TYLKO SPRAWDZONY SPRZĘT | RZETELNA I FACHOWA OBSŁUGA | DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł

Kup w przeciągu: 

13

[08.27,08.28,09.03,09.04,09.10,09.11,09.17,09.18,09.24,09.25]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dziś już nie wysyłamy

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Ból łokcia - przyczyny, objawy i leczenie

Ból łokcia - przyczyny, objawy i leczenie

Dolegliwości stawu łokciowego - przyczyny i leczenie bólu łokcia

Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla Twojego zdrowia, jednak częste uprawianie sportu wiąże się także z licznymi drobnymi i poważniejszymi kontuzjami. Do jednego z najczęstszych możemy zaliczyć urazy stawu łokciowego. Łokieć jest stawem zawiasowo-obrotowym, co daje Ci możliwość zginania i prostowania oraz nawracania i odwracania przedramienia. Składa się z mniejszych stawów i otaczających go więzadeł, mięśni i ścięgien. Jak widzisz ma dość złożoną i skomplikowaną budowę, a przez to dość często ulega uszkodzeniom. Ból łokcia to objaw pojawiający się przy każdej jego kontuzji. Może występować zarówno podczas ruchu, przy podnoszeniu przedmiotów, ale także niezależnie od niego. Często towarzyszą mu także opuchlizna i ograniczenie ruchomości.

  Spis treści

Przyczyny bólu łokcia

A jakie są najczęstsze schorzenia wywołujące ból stawu łokciowego?

  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • zespół rowka nerwu łokciowego
  • zapalenie kaletki łokciowej
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

Jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu łokcia i dotyka głównie osoby pracujące fizycznie, wykonujące jednostajne, powtarzalne ruchy nadgarstków. Prowadzi to do przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i objawia się silnym bólem przy zginaniu grzbietowym nadgarstka. Mimo swojej specyficznej nazwy, schorzenie to niewiele ma wspólnego z tenisem, choć sportowców też często dotyka. Łokieć tenisisty może wystąpić właśnie u Ciebie, jeśli zbyt dużo czasu spędzasz przy komputerze pisząc na klawiaturze lub gdy pracujesz dużo w ogrodzie pieląc grządki. Niekorzystna pozycja Twoich nadgarstków może wywołać stan zapalny i mikrourazy. Głównym objawem łokcia tenisisty jest silny ból łokcia po zewnętrznej stronie stawu łokciowego promieniujący do przedramienia i nadgarstka, który może nasilać się podczas próby zaciśnięcia pięści. Łokieć tenisisty może zdecydowanie utrudnić Ci wykonywanie codziennych czynności, jak chociażby podniesienie kubka.

Gdy rozpoznasz u siebie te objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza i/lub fizjoterapeuty. W procesie leczenia łokcia tenisisty kluczowym jest odpoczynek i regeneracja uszkodzonej tkanki, a także odpowiednio dobrany plan rehabilitacji w obrębie stawu. Niezwykle pomocne przy łokciu tenisisty jest również zaopatrzenie się w Stabilizator na łokieć tenisisty Epi-med Pro Master®, który zapewnia dobre wsparcie bolesnego przedramienia, ograniczając ból i przyśpieszając regenerację. W poważniejszych przypadkach niezastąpione mogą okazać stabilizatory czy ortezy łokcia się Neoprenowy stabilizator stawu łokciowego „Ligamax Elbow” lub Elastyczny stabilizator na łokieć „Epimax”, które ustabilizują oraz odciążą twój staw i przyspieszą proces regeneracji.

Łokieć golfisty

Łokieć golfisty

Podobnie jak w przypadku bólu spowodowanego łokciem tenisisty, łokieć golfisty to uraz do którego dochodzi na skutek powtarzalnych ruchów, jednak w tym wypadku dotyczy nadmiernych ruchów łokcia. Podnoszenie ciężarów, sporty związane z wykonywaniem rzutu, czynności codzienne w których wielokrotnie zginasz i prostujesz łokieć, takie jak uderzenia młotkiem, rąbanie drewna czy gotowanie. Jakie więc są główne objawy „łokcia golfisty”? Zdecydowanie ból w okolicy łokcia a konkretnie po wewnętrznej stronie przedramienia, często promieniujący do 4 i 5 palca, nasilający się przy zginaniu nadgarstka. A jak to wygląda w praktyce? Czujesz silny ból łokcia spowodowany witaniem się z uciśnięciem dłoni, przy dźwiganiu zakupów czy przekręcaniu gałki w drzwiach. Poza tym, charakterystyczna dla tego urazu jest sztywność stawu, osłabienie kończyny, drętwienie i mrowienie palców.

Niezwykle ważne abyś przy pierwszych objawach przede wszystkim postawił na regenerację i odpoczynek. Zimne okłady i stosowanie ortez stawu łokciowego jak Orteza na łokieć golfisty Epi-med Pro Master® lub w poważniejszych przypadkach np. Neoprenowy stabilizator na staw łokciowy „Ligamax Elbow” lub Elastyczny stabilizator łokcia z pelotą „Epimax na pewno przyspieszą proces leczenia. Nie zaszkodzi również udać się do lekarza i/lub fizjoterapeuty, którzy zalecą odpowiednie leki oraz zabiegi.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego

To jedna z najczęściej występujących neuropatii uciskowych kończyny górnej, która związana jest z uszkodzeniem nerwów przez stały ich ucisk. Powiązana jest z rozwijającym się stanem zapalnym stawu lub zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie łokcia w ręce dominującej. Do najczęstszych jej przyczyn zaliczamy:

  • przeciążenia
  • urazy w obrębie łokcia
  • długotrwały ucisk łokcia – np. przy stosowaniu kul łokciowych
  • bezpośrednie uderzenie w okolicę rowka nerwu łokciowego
  • guzy kanału nerwu łokciowego

A jak się właściwie objawia to schorzenie? Przede wszystkim bólem przyśrodkowej strony łokcia i przedramienia, który promieniuje do palca 4 i 5, powodując ich mrowienie i drętwienie. Zauważalne jest także zaburzenie czucia tej okolicy, a także osłabienie siły mięśniowej.

Jak w większości urazów dotyczących stawu łokciowego, najważniejszy w procesie leczenia jest odpoczynek i regeneracja. Pomogą Ci w tym zdecydowanie stabilizatory łokcia tj. np. Neoprenowy stabilizator stawu łokciowego „Ligamax Elbow” lub Elastyczny stabilizator łokcia z pelotą „Epimax”. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan Twojego stawu i przedstawi dalszy plan leczenia. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, który ma na celu odbarczyć nerw łokciowy. Po zabiegowo zaleca się rehabilitację, zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz ustabilizowanie stawu łokciowego zegarową ortezą stawu łokciowego "T-Max Elbow".

Zapalenie kaletki łokciowej

Zapalenie kaletki łokciowej

Kaletka łokciowa, a właściwie kaletka wyrostka łokciowego to przestrzeń międzytkankowa znajdująca się z tyłu łokcia. Wypełniona jest ona płynem maziowym i ma za zadanie amortyzować tą okolicę podczas wykonywania ruchów w stawie. Jeżeli dojdzie w jej obrębie do zapalenia, zwiększa się ilość płynu wypełniającego, tkanki puchną i dają odczucia bólowe. Ale jak do tego właściwie dochodzi? Rozróżniamy dwa rodzaje zapalenia kaletek:

  • jałowe, które zazwyczaj są wynikiem przeciążenia łokcia, urazu lub innej formy mechanicznego podrażnienia tej części stawu
  • infekcyjne, wywołane zakażeniem bakteryjnym po skaleczeniu w tej okolicy.

Jak rozpoznać, że objawy które Ci doskwierają to właśnie zapalenie kaletki łokciowej? Przede wszystkim pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie z tyłu łokcia, a niekiedy zbierający się w tej okolicy płyn przybiera postać „kulki”. Dolegliwości często pojawiają się z dnia na dzień i narastają z biegiem czasu.

Niezwykle ważne jest, by od razu po wystąpieniu objawów skonsultować się z lekarzem. Zaleci on odpowiednie leczenie, które będzie miało na celu wyciszenie stanu zapalnego. W trakcie leczenia ważne by odpoczywać i oszczędzać łokieć, stosować zimne okłady, wyposażyć się w stabilizator stawu łokciowego np. Neoprenowy stabilizator na łokieć „Ligamax Elbow” oraz przyjmować leki przeciwzapalne.

Zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego

Zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego

Jak w każdym stawie Twojego organizmu, tak i w łokciach może dojść do powstania zwyrodnienia stawów. To nic innego jak zużycie się chrząstki stawowej, która pokrywa kości tworzące staw. Proces ten rozpoczyna się na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów, a Twój organizm daje Ci o nim znać, dopiero gdy nie jest już za dobrze. Rozwijającej się chorobie towarzyszy silny ból łokcia i ograniczenie ruchomości stawu, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie więzadeł. Zwyrodnienie kolan czy kręgosłupa, to dość powszechne zjawisko, ale łokcia? Zastanawiasz się co może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej tego właśnie stawu? Zazwyczaj problem pojawia się wraz z urazem, często nierozpoznanym i nieleczonym takim jak złamanie głowy kości promieniowej czy zwichnięcie stawu. Jednak najczęściej jest to wynik wieloletniego przeciążenia wykonywaną pracą.

Jeśli choroba zostanie rozpoznana dość wcześnie, a zmiany nie będą jeszcze zaawansowane, jesteś w stanie zahamować jej rozwój przy pomocy odpowiednio dobranej przez fizjoterapeutę terapii. Warto również skonsultować się z lekarzem, który może przepisać Ci dostawowe zastrzyki z kwasu hialuronowego, które zdecydowanie przyspieszą regenerację. Pamiętaj także o zabezpieczeniu stawu przy wykonywaniu codziennych czynności przy pomocy stabilizatoró i ortez łokcia jak np.  Neoprenowy stabilizator na łokieć „Ligamax Elbow”. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, po którym lekarz zaopatrzy Cię w Ortezę na łokieć "T-Max Elbow", a fizjoterapeuta rozpisze plan usprawniania, który pozwoli na powrót do pełnej sprawności.

Odpowiedni stabilizator na łokieć lub ortezę na łokieć kupisz w naszym sklepie medycznym

Teraz jesteśmy przekonani, że wiesz więcej na temat możliwych przyczyn dolegliwości stawu łokciowego. Z całą pewnością nasza oferta ortez stawu łokciowego i stabilizatorów na łokieć pomoże Ci walczyć z Twoją przypadłością, dlatego nie zapomnij się z nią zapoznać.

Pozdrawiamy,

zespół MAGMAR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl