Ból szyi po wypadku samochodowym
Uraz kręgosłupa szyjnego, który ma miejsce wskutek wypadku samochodowego, nosi nazwę whiplash lub zespołu smagnięcia biczem. Podczas zderzenia pasażerowie doznają szarpnięcia tułowia, natomiast głowa w tej sytuacji odgina się w przeciwnym kierunku. Ten mechanizm sprawia, że dolegliwości bólowe odczuwasz jeszcze przez długi czas po wypadku! Smagnięcie biczem to schorzenie, które wymaga starannej i kompleksowej opieki medycznej. Odpowiednie leczenie może znacząco skrócić okres rekonwalescencji i zapewnić pacjentowi pełny powrót do zdrowia. Co powinieneś wiedzieć o tzw. smagnięciu biczem? Jak poradzić sobie z tym problemem?
SPIS TREŚCI
- Zespół smagnięcia biczem co to jest
- Przyczyny urazu whiplash
- Objawy urazu kręgosłupa szyjnego whiplash
- Diagnostyka urazowej dysfunkcji odcinka szyjnego kręgosłupa typu whiplash
- Jak wygląda leczenie whiplash?
- Syndrom smagnięcia biczem - co może pomóc?
Zespół smagnięcia biczem co to jest
Whiplash w dosłownym tłumaczeniu oznacza bicz, dlatego wspomniany uraz kręgosłupa szyjnego ma charakter smagnięcia biczem. W trakcie wypadku samochodowego reakcja mięśni musiałaby być natychmiastowa, jednakże szybkość zdarzenia bardzo często uniemożliwia zapobiegnięcie kłopotom ze zdrowiem. Dochodzi bowiem do szarpnięcia tułowia w tył lub w przód, a głowa opada bezwładnie w przeciwnym kierunku. Potem odgina się ponownie, dlatego wypadki samochodowe to najczęstsze przykłady urazu whiplash.
Przyczyny urazu whiplash
Istnieją także inne przyczyny występowania takiego urazu. Są one następujące:
-
Nieuważne schodzenie ze schodów
-
Skoki do płytkiej wody na główkę
-
Zjazdy kolejką górską, które wymagają gwałtownej zmiany kierunku
W takich sytuacjach powstaje naciągnięcie struktur więzadłowych i mięśniowych odcinka szyjnego, a niekiedy nawet złamań w obrębie struktur kostnych!
Objawy urazu kręgosłupa szyjnego whiplash
Powinieneś wiedzieć, że pierwsze objawy whiplash pojawiają się od razu po wypadku lub w ciągu kilku, kilkunastu kolejnych godzin. Najczęstsze z nich to bóle głowy, bóle pleców i szyi, sztywność karku, bóle mięśni, ograniczenie ruchomości szyi, mdłości, zawroty głowy, czy też mrowienie i drętwienie rąk. Aby uzyskać całkowitą pewność co do wystąpienia whiplash, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania u specjalisty. Na początku lekarz zbiera wywiad od pacjenta, a następnie kieruje go na badania ortopedyczne lub neurologiczne. Jak dokładnie wygląda diagnostyka whiplash?
Diagnostyka urazowej dysfunkcji odcinka szyjnego kręgosłupa typu whiplash
Diagnostyka tego rodzaju urazu obejmuje szereg kroków, aby zrozumieć zakres obrażeń i dostosować skuteczny plan leczenia. Lekarz może zdecydować o konieczności takich badań jak:
-
Wywiad medyczny - lekarz zacznie od zebrania dokładnego wywiadu medycznego, pytając o okoliczności wypadku, rodzaj dolegliwości oraz wszelkie wcześniejsze problemy zdrowotne, które mogą wpływać na stan pacjenta.
-
Badania obrazowe - w celu oceny struktury kręgosłupa szyjnego, lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). Te testy pozwalają na zidentyfikowanie ewentualnych uszkodzeń strukturalnych, takich jak uszkodzenia krążków międzykręgowych czy więzadeł.
-
Badania neurologiczne - badania neurologiczne są istotne w diagnostyce urazu szyi whiplash. Lekarz oceni funkcje układu nerwowego, sprawdzając odruchy, siłę mięśni czy czucie pacjenta.
-
Obserwacja objawów - monitorowanie objawów, takich jak ból, zawroty głowy czy trudności w ruchu, jest kluczowe dla zrozumienia dynamiki urazu i oceny postępu w leczeniu.
-
Badania funkcjonalne - ocenianie zakresu ruchu szyi oraz funkcji stawów jest kluczowe dla zrozumienia, jak uraz wpłynął na codzienne funkcje pacjenta.
Diagnostyka urazu szyi typu whiplash wymaga holistycznego podejścia, a każdy przypadek jest unikalny. Lekarz może zlecić również inne badania. Dlatego też, współpraca z doświadczonym specjalistą jest kluczowa dla skutecznego postępowania. Wraz z postępem w diagnozie, lekarz może dostosować spersonalizowany plan leczenia, który obejmuje fizjoterapię, leki przeciwbólowe czy rehabilitację whiplash, wspomagając powrót do pełnej sprawności. Właściwa diagnoza to klucz do skutecznego leczenia i przywrócenia zdrowia szyi po urazie typu whiplash.
Jak wygląda leczenie whiplash?
Proces leczenia zazwyczaj obejmuje zastosowanie sztywnych unieruchomień. Eksperci często zalecają stosowanie kołnierzy ortopedycznych, które przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Poza tym rehabilitacja powinna obejmować terapię manualną tkanek miękkich kręgosłupa i ćwiczenia odcinka szyjnego. Mile widziane jest także wdrożenie fizykoterapii o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, która obejmować może elektroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię i laseroterapię. Ratunkiem dla osoby chorej może być także kinesiotaping, który ma na celu odciążać uszkodzone partie i pozwalać na zachowanie ruchomości szyi. Bardzo ważne jest to, aby proces leczenia dobrać wraz z pomocą terapeuty.
Syndrom smagnięcia biczem - co może pomóc?
Whiplash to przykra dolegliwość, która wymaga wdrożenia odpowiedniej ścieżki leczenia. W tym przypadku sprawdza się kołnierz na szyję ortopedyczny, występujący w wersji sztywnej lub miękkiej. Nie od dziś wiadomo, że odcinek szyjny kręgosłupa jest niezwykle delikatną częścią Twojego ciała. Możesz zatem postawić na wsparcie w dolegliwościach bólowych, wybierając kołnierze ortopedyczne do ustabilizowania i zabezpieczenia szyi. Są one nieocenione zwłaszcza po wypadkach komunikacyjnych i jako odciążenie po zbyt długim przebywaniu w nieodpowiedniej pozycji.
Pomocne są także poduszki ortopedyczne, mające bardzo dobry wpływ na odcinek szyjny kręgosłupa na co dzień. Jak wybrać te produkty? Przede wszystkim powinieneś zwracać uwagę na materiał i preferowaną pozycję do spania. Do wyboru masz wiele sprawdzonych propozycji, które pozwalają utrzymywać kręgi w odpowiedniej pozycji i zapewniać komfort podczas snu. Poduszka rehabilitacyjna do spania może być bardziej miękka lub bardziej sztywna. Jeśli chodzi o stosowane materiały, zazwyczaj jest to specjalna plastyczna lub sprężysta pianka, dopasowująca się do kształtu szyi i głowy. Od tej pory zadbasz o optymalne wsparcie dla górnych części ciała podczas nocnego odpoczynku.
W naszej hurtowni ortopedycznej znajdziesz szeroki wybór kołnierzy i poduszek ortopedycznych
Teraz już wiesz, że uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku to nie przelewki. Jeżeli odczuwasz nawet drobny ból lub dyskomfort po wypadku samochodowym koniecznie zgłoś go na miejscu zespołowi ratownictwa medycznego lub udaj się do lekarza. W doraźnym zabezpieczeniu odcinka szyjnego kręgosłupa pomoże Ci kołnierz ortopedyczny, a w późniejszej higienie kręgosłupa wspomoże Cię odpowiednia poduszka ortopedyczna do spania.
Pozdrawiamy,
zespół MAGMAR